Nashi - Pyrus pyrifolia

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod Stanley_51 » 13 srp 2021, 21:45

Můj stromek je jako obvykle každý rok obalený. Nikdy mi plody nepraskaly ani netrpí žádnou chorobou.
Obrázekupload photos online
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod Stanley_51 » 14 zář 2021, 21:40

Dnešní aktualizace dozrávání Kumoi.
Obrázek
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod nene » 14 zář 2021, 21:47

U nás už sklizeno, plody potlučené, ale kupodivu jich moc neshnilo, většina těch ran se zatáhla a jakoby zaschla. Takže z každé "hrušky" tak půlka použitelná. Kdybychom je neodšťavovali, tak by to ale bylo všechno na vyhození (a bylo toho hodně i přes jarní roubování a seřezání stromku). Takhle se to dalo vykrájet a prohnat odšťavovačem. Zajímavé je, že letos nebyly skoro vůbec červivé.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod Stanley_51 » 15 zář 2021, 08:22

nene píše:U nás už sklizeno,

Za normálních okolností v tuto dobu už bývá nashi zralé, ale letos jsme stále o 14 až 20 dnů pozadu. Nejvíc je to znát na fících a argutách, naopak meruňky jarní ztrátu rychle dohonily.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod jardos » 15 zář 2021, 17:40

U mna konci toto, uz su len posledne plody. Mam to 9 rokov zo Starklu. Neviete nahodou odrodu? Prve plody su vzdy naprd, ale tie neskor dozrete su vyborne preplnene stavou.
Obrázek
jardos
oficír
oficír
 
Příspěvky: 501
Registrován: 09 úno 2010, 15:35
Bydliště: Reca-Senec, 124 m.n.m

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod Lenkalor » 15 zář 2021, 18:27

Vypadají jako moje Nijisseiki, které jsem kupovala v Zoje jako Kumoi. S13
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1124
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod antarian » 16 zář 2021, 19:54

jj vypada to jako Nijisseiki :-D (snad nejlepsi ovoce co znam :-D ale ja vim uz to pisu po nekolikate)

Kazdopadne u me ma problem s praskanim plodu ... minuly rok to klaplo, ale tento rok zase vetsina popraskala :-(
Bud je to tim, ze mi k tomu steka velike mnozstvi vody a nebo je to tim, ze ma tenkou slupku a tim padem dojde snaze k poskozeni treba od vos...
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 797
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod Radim K » 29 zář 2021, 15:59

Kumoi letos opět boduje. Je to dlouhodobě nejplodnější dřevina vůbec :D
Obrázek

Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod Stanley_51 » 29 zář 2021, 21:21

Radim K píše:Kumoi letos opět boduje.

Vzhledem k tomu, že jinou odrůdu nemám, u mně boduje každoročně. Letos ovšem stále ještě není v té správné zralosti, stále ještě takový trpký ocásek. Také rum ještě nedorazil. :lol:
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod antarian » 09 říj 2021, 13:29

tak nakonec musim rict ze hruska kosui je taktez dobra :-D Muzu tedy uz i castecne zhodnotit jednotlive odrudy. Konkretne asijske hrusky mam tedy pouze dve (coz je mozna trosku skoda)

Skudci: zatim jsem se setkal ve vetsi mire jen s msicemi (plati pro vsechny, ale vzhledem k tem mega prirustkum co jsem mel, jsem to moc neresil)

nijisseiki - chut tehle hrusky bych radil asi mezi nejlepsi ovoce co znam :-D Bohuzel, alespon u me je extremne nachylna k praskani, takze vysledek je ze predminuly rok nedozralo prakticky nic, minuly rok dozralo vsechno, tento rok opet nedozralo prakticky nic (jen jsem si okusoval neponicene kousky). Tato hruska je dobra i predtim nez plne vyzraje - chut je bez kyselinek ciste sladka chut s takovou specifickou prichuti, kterou nevim k cemu pripodobnit - nekdo by mozna rekl medova ... ale nevim, je to nejlepsi ochutnat a udelat si nazor sam. Je to fakt bomba, ale bohuzel diky tomu praskani je to problem. Je pomerne ranna - dozrava mi uz nekdy kolem pulky srpna (pripadne drive ci trochu pozdeji, zalezi na aktualnim roku a konzumovat muzete klidne mesic primo ze stromu). Dalsi podstatna vec je ze ma slabou slupku, ktera neni neprijemna, nepozivatelna i v okamziku, kdy neni ovoce plne dozrate (to si myslim ze je trosku pricina toho praskani ovoce)

Kosui - tuto odrudu bych chutove radil az za Nijisseiki. Lze konzumovat i v ne uplne dozralem stavu, ale je nutne oloupat slupku (ta je opravdu nepozivatelna dokud neni ovoce plne zrale). Duzina je sladka s lehkym naznakem kyselinky (ten naznak je silnejsi pokud jite jeste ne zcela zrale ovoce). Kazdopadne v plne zralosti je tato hruska taktez skvela. Co se ranosti tyce, tak minuly rok dozravala po ukonceni sberu na Nijisseiki (zhruba zacatek zari). Tento rok dozrava az nyni, cca o mesic pozdeji. Plody ma velike i bez protrhani jsou plody kolem 200 - 350 g a ty nejmensi si hruska nakonec nedozrale shodila sama.

Oboje bych v plne zralosti radil urcite pred jakekoliv jablko nebo hrusku. (ale to je osobni preference)
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 797
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod PavelP » 25 lis 2021, 23:08

Na sve zahrade mam uz 8 let odruhu Nijisseiki, podnož nějaký zakrsek. Roste pomalu, ale plodnost je neuveritelna. Pokud neprotrhame, je jich mraky a jsou relativne male (obcas to neni na skodu, clovek jednu utrhne, vychutna). Zraje celkem brzo, i ne uplne zrala je dobra. Vodnatejsi, krupava, svezi! Ctu, ze lidem casto praska, ale u me vubec. Jedine, na co trpi, je cervivost. Cca 5-10% jich je s cervikem. Takove hrusky jsou jako prvni tercem vos a podobne.

Druhou odrudu mam 5 let Chojuro, podnoz semenac, roste jako blazen... Do plodnosti sla hned druhy rok, posledni dva roky velke množství hrušek a přesto velikych. Jsou casto 2x vetsi než tenisový míček. Nezrale se nedaji moc jist, jsou tuhe kozovite, s lehkou trpkosti, nic moc. Pri stredni zralosti jsou sladke, plne chuti, vonave. Kdyz prezraji, je to sladke moucne blato a to nemam rad. Obe odruhy plodi každý rok, rez zadna, oproti "maslovkam" nebo Boskove lahvici (z těch už 6let nebyla hruska!).

Treti odrudu mam Tsu-li, bohuzel letos na jare vysazeny stromek uschl a tesne před zimou nad roubem vyhodil 3cm vyhonek. Dám mu lehke kryti- prezije/nepřežije.

Zajime je, ze vsechny asijské hrusne v kvetu smrdi, zatuchle, nepříjemně.

Pavel
PavelP
nováček
nováček
 
Příspěvky: 129
Registrován: 07 dub 2019, 20:17
Bydliště: Rosice u Chrasti, Chrudimsko, 260 m. n. m.

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod Hanka Ř. » 08 led 2022, 10:56

Jak je na tom Nashi se strupovitostí. Pochopila jsem tu, že by měla být odolnější, než normální hrušky. Má ji tedy cenu sázet na pozemek mezi spoustou "novodobých zahrad" (tedy tam, kde se určitě nějaký ten špatný jalovec vyskytne), když nechci stříkat? Trpí to na nějaké jiné nemoci? A existuje i nějaké odrůda klasické hrušky, která má v takových to lokalitách šanci bez postřiku? Moc děkuji za každou radu.
Hanka Ř.
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 42
Registrován: 02 lis 2020, 11:47

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod moonvil » 08 led 2022, 11:35

Asi myslíš rez, ne strupovitost. To jsou dvě rozdílné choroby.
Nějaká rez se na listech nashi taky objeví, ale není to tak hrozné a plody bývají čisté, takže odpověď zní ano, má to smysl i v lokalitě, kde je velký tlak rzi a klasické hrušně tam dostávají hodně na prdel.
Nashi jsem zatím stříkat nemusel, jiných chorob jsem si nevšiml, občas plody praskají, když po delším suchu více zaprší. No a vosy samozřejmě, ale to se nedá nic dělat.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4031
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod Stanley_51 » 08 led 2022, 11:42

Mohu to jen potvrdit. 20ti letou hrušeň jsem musel skácet, jelikož rez americká ji zdecimovala natolik, že plody byly nepoživatelné. Teď mám Nashi a je pokoj. Dokonce u mně ani netrpí praskáním plodů.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod kasta » 08 led 2022, 12:42

ja mam dva maly stromky nashi (kosui a nijseki), zatim dve sezony a pokazdy byly hodne napadeny nejakym padlim, cerny skvrny na listech a o vetsinu listu behem leta prisly. letos musim vymyslet nejaky postrik. jinak rez hrusnovou jsem taky nepozoroval a to jsou asi 50m od silne napadenyho cinskyho jalovce.
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1214
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků