Nashi - Pyrus pyrifolia

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod Alena » 09 zář 2018, 16:43

[quote="robo"]
Jestli myslíš takovéto skvrny tak ty mám na své Nijiseiki taky. Dost mi to připomíná klasickou hrušňovou rez, ale tou by asijské hrušně trpět neměly, také nevím co s tím.

To je normální rez hrušňová. Asijské hrušně jsou sice proti ní odolnější, ale ne imunní. Trpět jí prý můžou taky.
Já letos normálně proti ní postříkala a je pokoj. Páč doufat, že město zlikviduje tu hnusnou řadu čínských jalovců, které nám rostou kousek od baráku, by bylo naivní... A sousedi si ten sajrajt na své sterilní jalovcovo-tůjové zahradě vytvořené zahradnickou firmou taky vykácet nenechají.
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod robo » 09 zář 2018, 18:11

Aleno jsem rád že jsi mi to také potvrdila také se mi zdálo že to je rez, ale teď opravdu vidím, že ta rez jde i na tu asijskou hrušeň přitom prodejci i jiné články tvrdí že rzí asijské hrušně netrpí, jo opak je pravdou. Budu se muset poohlédnout po nějakém přípravku, mimochodem čím si to postříkala ty?
Jilemnice 470 m.n.m.
Uživatelský avatar
robo
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 305
Registrován: 27 lis 2016, 17:04

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod nene » 09 zář 2018, 19:05

Alena píše:...strom zatím žije a plodí, před měsícem jsem ho zkusila naočkovat na kdouloň, pro případ, že by to zabalil.


S14 ...no a ještě tomu zkusíme pomoct takhle - S12
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod nene » 09 zář 2018, 19:09

robo píše:... rzí asijské hrušně netrpí, jo opak je pravdou...


I naše nashi mají rez, ale jen na pár listech, hrušně jsou na tom podstatně hůř, máme pár starých nestříkaných a nestříkatelných (velké) hrušní, jedna už to nepřežila. Roubujeme nashi do hrušní v naději, že jim tak zůstane listová plocha na přežití.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod Alena » 09 zář 2018, 20:06

robo píše: mimochodem čím si to postříkala ty?

Myslím, že Talentem https://www.agromanual.cz/cz/pripravky/ ... cid/talent
před květem a po odkvětu.
Nepostříkala jsem na jaře vysazenou Konferenci a je samá bradavice, zatímco postříkaná Hosui s naroubovanou Nelou je úplně čistá - loni byla celá poďobaná. Na jaře dostanou sprchu obě.
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod robo » 09 zář 2018, 20:48

Aleno díky ten Talent vypadá dobře můžu ho i použít na meruňku a broskvoň proti monilióze.
Jilemnice 470 m.n.m.
Uživatelský avatar
robo
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 305
Registrován: 27 lis 2016, 17:04

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod Stanley_51 » 24 zář 2018, 21:42

Jelikož včera avizovali vichřici ( nakonec nás obešla ), otrhal jsem raději všechno nashi sám. Letos vyjímečná úroda, no tak jako všeho.
Obrázek
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod Alena » 02 říj 2018, 16:45

Postupně protrhávám (údajné) Hosui. Chuť výborná, sladká, šťavnatá, s příjemným rumovým aroma, u některých plodů se mi zdá, že tam cítím i slabý náznak ananasu. Jenže bohužel - z té rány dole na kmeni se napadení rozšířilo po celém obvodu kmínku, kůra je tam viditelně nekrotizovaná v šíři minimálně 10 cm, takže je jen otázkou času, kdy stromeček půjde celý do kopru. Snad se mi chytnou letošní očka na kdouloni, abych ho aspoň takhle zachránila...
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod antarian » 06 kvě 2019, 00:27

Ahoj :-)
Mohu poprosit o radu na nejakou odrudu, nejlepe samosprasnou s kterou mate dobre zkusenosti? (Vsude v okoli rostou tuny hrusni, ale nevim, jestli mohou slouzit k opyleni). Budu sazet 1 - 2 ks, takze klidne mohou byt dve "odrudy" - pro jistotu. (po marnem hledani pluotu na mene vzrustnych podnozich si asi radeji vyberu ty hrusne)

Co se velikosti tyce, vim ze jste tu postovali 10 lete stromy, ktere se drzeli na 3 m coz by bylo vcelku fajn, kazdopadne se i tak radeji zeptam na doporucenou podnoz, protoze bych potreboval stromek drzet tak do velikosti korunky 2,5m (je tedy vhodnejsi volit kdoulon?)

Pokud vite i o dobrem "obchode" kde koupit tak budu rad i za ten, pokud se mi nepodari sehnat v mistnim zahradnictvi.
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 797
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod Marek1970 » 06 kvě 2019, 09:42

Mám asi 8 ročnú Nashi na dulovej podnoži kupovanú ako odrodu Kumoi (či to je naozaj Kumoi neviem 100% posúdiť ale bola kupovaná vo Veselom v Plantexe, kde k zámenám myslím moc nedochádza) a som s ňou neskutočne spokojný (výsledkom je, že som tento rok pre seba ňou zavrúbľoval ďalšie tri dulové podpníky). Je stredného vzrastu, krásne rodí už asi 4 roky, v blízkom okolí neviem o žiadne zasadenej Nashi, sú tu len klasické hrušky a s opelením ani žiadnymi chorobami problém nemám. Hrušky sú po dozretí veľké, šťavnaté, úžasnej chuti a čo nespotrebujem priamo, tak suším (sušené sú rovnako skvelé). Takže ak mám skutočne Kumoi, tak za mňa vrelo odporúčam (po úplnom dozretí sú tak do oranžova a vyzerajú ako na fotke, ktorú dal Stanley a označil som ich šípkou).
Obrázek
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 518
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod nene » 06 kvě 2019, 11:12

Kumoi nemáme, ale neměly by plody být placatější? Tohle vypadá jako naše Chojuro, velmi sladké s rumovou příchutí (snad jsem to nepopletl, máme Chojuro a Hosui a máme v tom drobet zmatek - vysazujeme stromky podle abecedy směrem ze svahu dolů a s těmito názvy jsme doběhli sami sebe - nejsme si jistí, jestli jsme to brali jako C nebo CH, samozřejmě spíš CH, ale... :lol: ).
Ta informace o sušení je skvělá, ono to je tak plné šťávy, že jsme sušení považovali za nesmysl...a hele, ono to jde. Sušíme rádi a hodně :) .

Jo a - hrušeň je opylovač pro nashi. Pokud je jich v okolí hodně, tak tam bude určitě i nějaká velmi vhodná (Konference, Williamsova...)
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod Stanley_51 » 06 kvě 2019, 11:19

nene píše:Kumoi nemáme, ale neměly by plody být placatější? :) .

KUMOI je pravidelně kulaté s tečkami na pokožce a s rumovou dochutí. Věřím tomu, že mám originál, neboť je zakoupen u důvěryhodného zdroje.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod nene » 06 kvě 2019, 11:33

To by nám vyřešilo náš abecední problém :) .
Informace o "placatosti" je odtud
https://www.havlis.cz/karta.php?kytkaid=3855
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod antarian » 06 kvě 2019, 11:41

Tak jsem koukal co maji v zahradnictvi kousek od nas.

Takze maji na ctvrtkmenu nijseki (hadam ze to je tedy: ´Nijisseiki´ na kdoulove podnozi)

Pozdeji budou mit jeste Kumoi a je tu pak neco jako Kunt Chau Chu (to bude tedy patrne: ´Kunt Chant Chu'.

Co se nazvu tyce, je to tedy hruza, ale kvalita rostlin je u nich zatim vzdy prvotridni (takze bych do toho klidne u nich sel pokud date slusnou referenci na tu nijisseiki a pozdeji asi Kumoi).

Z tech dalsich ctu casto o Chojuro, kumoi, Niitaka, Hosui (pokud bych bral Nijisseiki tak opylovac by byl asi slusny spise Chojuro, soude dle toho ze je Kumoi hodne pozdni? (ale mozna placam kraviny)

V okoli mam sice stovky hrusni, ale to jsou nejaky stary odrudy (semenace - plodi to ruzne, neco ne podzim, neco je ranejsiho. Nektere jsou i chutove dobre :-D Zadne uslechtile odrudy to nejsou.)
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 797
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod Marek1970 » 06 kvě 2019, 12:10

antarian píše:Z tech dalsich ctu casto o Chojuro, kumoi, Niitaka, Hosui (pokud bych bral Nijisseiki tak opylovac by byl asi slusny spise Chojuro, soude dle toho ze je Kumoi hodne pozdni? (ale mozna placam kraviny)
V okoli mam sice stovky hrusni, ale to jsou nejaky stary odrudy (semenace - plodi to ruzne, neco ne podzim, neco je ranejsiho. Nektere jsou i chutove dobre :-D Zadne uslechtile odrudy to nejsou.)

Ak máš v okolí stovky hrušiek, tak si myslím, že opeľovača skutočne riešiť nemusíš. Z toho čo uvádzaš, tak ja by som išiel do Kumoi + Nijisseiki. U mňa Kumoi dozrela minulý rok už na prelome augusta (srpna) a septembra (září) a oberám ich postupne až do konca októbra (řijna), ak ich teda vietor neomláti alebo nepríde veľký mráz, takže nevnímam ju moc ako nejakú extra neskorú. Mám aj asi štvorročné Chojuro a u mňa táto odroda nestojí za nič (chuťou a veľkosťou plodov je oproti Kumoi, len tretia liga a tento rok ak sa nič na plodoch nezmení asi pôjde S13 ) .
Našiel som ešte takýto link s popisom odrôd, nakoľko je reálny netuším.
https://www.chovatelahospodar.sk/clanok ... tovanie-55
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 518
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků

cron