Nashi - Pyrus pyrifolia

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod sapmok » 04 bře 2020, 01:23

airbusy píše:Ahojte, pestujete niekto nashi odrodu Shin Li? Mala by mat velmi chutne plody, ale neviem sa k nej nikde dopracovat..... :shock: Mam Kumoi, ta je rumovej prichuti, a ta Shin Li by mala chutit po skoriciach, este najst odrodu, co chuti ako varene vino a mam to vsetko v jednom :D

‘Shinli’– zimní odrůda
Původ: odrůda z křížení odrůd Kikusui x Tseli (‘Tsuli’) vyšlechtěná v roce 1988
v USA na Kalifornské univerzitě. Je patentově chráněná.
Růst: odrůda je poměrně silně rostoucí, koruny jsou vzpřímené, otevřené.
Opylování: doporučení opylovači jsou odrůdy Chojuro a Kikusui.
Plod: středně velký až velký (průměrně okolo 300 g), kulovitého až mírně hruškovitého
tvaru, částečně zploštělý. Základní barva slupky je zelenožlutá, na povrchu
jsou výrazné lenticely. Sklizeň od poloviny září, vyžaduje probírku, skladování
5–6 měsíců v chladírně.
Hospodářské vlastnosti: plodnost je brzká a poměrně vysoká. Je rezistentní ke spále
růžovitých. Doporučené podnože jsou semenáče P. communis a P. betulaefolia.
Uživatelský avatar
sapmok
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 496
Registrován: 28 dub 2013, 16:17
Bydliště: v okrese Jeseník 230mnm_USDA6b_MT2

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod Rafał » 27 bře 2020, 21:05

Chtel jsem se zeptat,ktere odrudy nashi maji rumovou prichuti jako chojuro a kumoi ? Ktere odrudy podle vas jsou nejchutnejsi?
Rafał
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 43
Registrován: 11 lis 2010, 17:51
Bydliště: vesnice v Polsku nedaleko Osoblaha(242 m.n.m)USDA 6b

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod makromolekula » 23 kvě 2020, 12:18

Zistili ste, ktore su najchutnejsie odrody? dakujem
makromolekula
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 18
Registrován: 24 led 2020, 19:53

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod Hofis » 02 črc 2020, 18:38

No, letos jsem si chtěl vyzkoušet, jestli se dá nashi roubovat na muchovník a hloh a jak na těchto dvou podnožích bude prosperovat, abych měl srovnání. Předpokladem bylo, že by se tak možná daly zmírnit problémy s propadem plodů nashi při střídajícím se suchu a deštivém počasí. V suchých oblastech s lehkou půdou by byl díky své mimořádné odolnosti proti suchu muchovník asi velmi dobrou volbou, ten si najde dostatek vody vždy a všude. V deštivých končinách a na těžkých půdách by zase naopak mohl být dobrou volbou hloh.
Na začátek se také patří poděkovat moonvilovi, který mě zásobil takovým množstvím roubovacího materiálu, že jsem to ani nebyl schopen všechno vyroubovat. Moc děkuji!

Tento test bohužel nedopadl příliš dobře. Né snad proto, že by se to nechtělo chytat, ale hlavně proto, že jsem naprostou většinu narouboval koncem dubna ve VDF a v květnu bohužel přišly dva mrazivé dny, takže to šlo všechno do kopru. Jeden víkend jsem odjížděl s nádherným pocitem, jak se to všechno zelená a krásně se to chytlo a po dalších dvou týdnech jsem koukal na zčernalé spálené rouby, které byly zcela gumové, a bylo je možné z podnože bez větších problémů vytáhnout. Úplně stejně to dopadlo jak na hlohu, tak na muchovníku..:-(
Obrázek
Foto: VDF, 17.05.20

Abych ale nebyl úplně tak negativní: Několik nejslabších roubů jsem zkusil naroubovat i v Praze. Mám tu dvě velmi slabé a mladé hlohové podnože a poté jsem vybral ještě dva slabší, asi 1 cm silné pruty muchovníku. Rouboval jsem to o Velikonocích, když byl muchovník právě v květu. Rozhodl jsem se pro roubování za kůru, což tedy byla opravdu špatná volba, s kůrou takto tenkých podnoží se pracuje opravdu velmi špatně, trhá se to, tedy především u hlohu, který má kůru velmi tenkou a křehkou. U muchovníku to ještě jakž, takž šlo. To jsem ale bohužel zjistil až později. Nic jsem od toho nečekal, roby byly opravdu slabé, ale chtěl jsem si prostě jen tak potrénovat roubování, až budu později roubovat ve VDF.
Na těch dvou hlohových podnožích se mi to nechytlo, byly velmi tenké, kůra se strašně trhala a rouby ani neměly pořádnou styčnou rovnou plochu na dřevě, aby se chytly. Myslím ale, že se to jinak na hlohu bude za kůru chytat velmi dobře, když jsem to rozbalil, roub se mi sice skácel k zemi ale zůstal viset na té hlohové kůře, která se nádherně chytla po celé délce toho roubu. :shock: Kůra hlohu je tedy zdá se velmi chytlavá, jen to chce širší podnož. I ty rouby ve VDF vypadaly před tím mrazem moc pěkně. Jinak se s hlohem pracuje celkem dost špatně, strašně tvrdé dřevo, hrozně tenká kůra a opravdu strašně slabounké kambium.
No, a paradoxně na tom muchovníku, kam jsem dával úplně ty nejslabší rouby, od kterých jsem vlastně ani nic nečekal, se mi oba chytly. A to i přesto, že se mi při roubování Hosui kompletně odtrhla kůra, takže jsem chvíli váhal, jestli to má cenu vůbec převazovat, ale nakonej jsem si řekl, že to zkusím:
Obrázek
Obrázek
Foto: Hosui, Praha-Motol, 02.07.20
Stačil i ten kousek dole pod kůrou na to, aby se to chytlo!
I ten druhý roub Korean Giant se mi chytl, tam se to ale celkově povedlo naroubovat lépe.
Obrázek
Obrázek
Foto: Korean Giant, Praha-Motol, 02.07.20

Závěr: Určitě stojí za to, to na tyto dvě podnože zkusit roubovat. Chytá se to dobře, jen to chce trochu štěstí na počasí. Ve VDF mám jeden zbytečný muchovník navíc, rozhodl jsem se z něj příští rok zkusit udělat víceodrůdovou nashi. Nechám jen pár nejsilnějších větví a na ně to zkusím. Ty dva rouby, co se mi chytly v Praze odhřížím a vysadím, abych viděl, jak je to s dlouhodobou afinitou a zda to ten muchovník vůbec utáhne. A ještě jeden tip. Klidně jsem mohl počkat ještě měsíc, pokud by to vydržely ty rouby. U muchovníku bylo to roubování v květu příliš brzy, růstová fáze přichází až o dost později než třeba u jabloní nebo peckovin. Je to na těch roubech teď krásně vidět. Poporostou, pak se zastaví, pak chvíli zase rostou a teď, když muchovník zraje, opět stojí. To samé i lokvát.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3792
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod moonvil » 02 črc 2020, 21:52

Ok, zajímavý pokus, ale pravda se ukáže až třeba za rok - viz. moje pokusy s roubováním kdouloně do hrušně, srostlo to hezky, rostlo to, ale po čase to začalo vše odcházet. Přitom naopak to funguje ovbykle dobře.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4071
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod mifin » 07 črc 2020, 19:41

Zkusil jsem shodou okolností na jaře také naroubovat nashi na hloh. Dostal jsem pár plodonošů namísto roubů, ale za pokus to stálo. Rouboval jsem na hrušeň a malé hlohy. Rouby narašily a narašené pupeny omrzly, potom ale většina znovu vyrazila (květy, později i výhony). Dost jsem je v mraze zakrýval.
Zjistil jsem, že v nouzi se dají použít i plodonoše, uvidím, co udělají dál.
Na listech roubů nashi roubovaných na nemocné hrušni se objevila taky rez, i když méně než na listech hrušně.
mifin
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 317
Registrován: 15 led 2017, 21:11
Bydliště: Praha - sever, 236 m n.m.

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod antarian » 30 srp 2020, 00:21

Pamatuju si ze pred par lety jsem koupil neco s nazvem nashi v supermarketu. Popravde me to moc nezaujalo :-)

Ale hrusticky co mam ted vypestovane na zahrade (setrim si je a davam si tak 3 denne :-) ) jsou asi suverene nejlepsi ovoce co jsem kdy jedl.

Kdo to ma podobne?
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 798
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod moonvil » 30 srp 2020, 10:10

A co to máš za odrůdu? Jsou v tom opravdu velké rozdíly v chuti - některé chutnají jak řepa, jiné jsou celkem ok, ale žádný zázrak a nejlepší mi připadají ty pozdnější s rumovou příchutí.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4071
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod antarian » 30 srp 2020, 10:59

Mam Nijisseiki (ale v tom zahradnictvi co kupuju clovek nikdy nevi)
Dozravaji brzy, jsou zlute, krupave, stavnate a hrozne skadke bez naznaku jakekoliv kyselinky... Zena to popsala jako medove. Ja nevim jak popsat ale je to nejlepsi ovice co jsem kdy jedl.

Pak mam kosui ale tam jsem jedl jen plody co shodil vitr a nebyly podle me jeste uplne zrale.
Slupka neni moc dobra, da se snist ale je jeste tuha a naborkla. Duzina neni spatna, je krupava a stavnata a chut je zajimava... Takove lepsi jablko :-) je tam i kyselinka. Uvidime jak budou chutnat pozdeji, podle me jestevpotrebuji cas na dozrani.

Edit: zajimave je kdyz ctu popis chuti na ruznejch strankach, nekde to i vcetne fotek relativne odpovida a nekde tolik ne :-)
Jinak tedy mela velkou nachylnost k praskani minuly rok po vysazeni. (Bylo tam tuny plodu co jsem protrhal a jak se zvetsovali zacali explodovat)
Tento rok jsem neprotrhaVal a zustalo obrovske mnozstvi plodu. (Musel jsem vyvazat at se nerozlame) a plody popraskali opravdu jrn vyjimecne s tim ze plody jsou mensi.

Jinak jsme testovali a uz vim co je to za povedomou chut.
Je to podobne melounu... Takovejm tem medovejm melounum
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 798
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod Jibro » 30 srp 2020, 17:14

Díky za tip na Nijisseiki, hledám nějaké osvědčené odrůdy, sám mám jen jeden semenáč, který přežíval cca 10+ let v rohu zahrady a letos poprvé kvetl, i když plody neudržel, plůdky než odpadly měly hodně hruškovitý tvar a na listech je vidět v malém množství i rez, takže kdoví co z něj nakonec vyleze...
Nemáte někdo zkušenost z odrůdou Tsu-li, jeden prodejce ji nějak až podezřele vychvaluje :)
Asijská hrušeň Tsu-li patří mezi zimní odrůdy. Po sklizni se může ihned konzumovat ale je také velmi vhodná na delší skladování. Plody zrají od září a vydrží až do března. Barva plodů je žlutozelená, dužina bílá, měkká. Chuť je vynikající, velmi sladká a šťavnatá. Tato odrůda je odolná proti strupovitosti a má brzkou, vysokou a pravidelnou plodnost. Po loňské první úrodě ji můžeme vřele doporučit. Je to ta nejlepší hruška jakou jsme kdy jedli.
Jibro
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 158
Registrován: 30 lis 2018, 12:38
Bydliště: Vysočina 500 m n. m.

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod antarian » 30 srp 2020, 19:10

Tu Nijisseiki mam z hrusky u velimy :-) je fajn ze co tam prodavaji bejva velke a plodi to (nejsou to zadny chcipaci, to same jojo od nich a sloupovky)
Ale ty popisy jsou fakt pruser :-) odnoze vetsinou smazane, odruda to same velmi casto...
Kamos od nich ma jeste neco s dovnym nazvem a rikal ze je to dobre taky - Kunt Chau Chu :-) ale ono to v realu bude mit jinej nazev... Oni tam maji vse zkomolene, ale beru to stejne protoze co od nich vezmu vetsinou prvni rok hned ochutnam.

Kazdopadne ted je stejne po covidu vsude nutne volat co vubec maji. Prijde mi ze jsou ted vsechny zahradnictvi vybrany
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 798
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod adypro » 31 srp 2020, 21:12

Dnes jsem u rodičů ochutnala nashi Nijiseiki, loni zasazený stromek měl letos osm plodů. Všichni jsme byli velmi mile překvapeni, plody chutnají prakticky stejně jako ty, co prodávají v obchodech jako nashi, tedy jsou ještě lepší, protože jsou čerstvé! Takže, kdo má rád nashi, tak doporučuji. Jednou jsem měla možnost ochutnat i Kumoj (perfektní byl sušený)a Nijiseiki je podle mě lepší. Ale i ten Kumoj máme sazený na chalupě, jen zatím neplodil. Klidně bych šla do další odrůdy.
adypro
nováček
nováček
 
Příspěvky: 117
Registrován: 08 bře 2019, 10:40
Bydliště: Troubsko u Brna

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod BXL » 03 zář 2020, 13:41

antarian píše:Pamatuju si ze pred par lety jsem koupil neco s nazvem nashi v supermarketu. Popravde me to moc nezaujalo :-)

Ale hrusticky co mam ted vypestovane na zahrade (setrim si je a davam si tak 3 denne :-) ) jsou asi suverene nejlepsi ovoce co jsem kdy jedl.

Kdo to ma podobne?

Vlani mi prvý rok zarodili Nijiseiki a takmer som ho vykopala,ale tento rok je to tak-suverénne najlepšie ovocie momentálne v záhrade.Výborné.
BXL
oficír
oficír
 
Příspěvky: 521
Registrován: 01 lis 2011, 10:01
Bydliště: skoro LC,254 m n.m

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod Radim K » 12 zář 2020, 22:23

Kumoi je letos opět skvělá, vlastně jako každý rok. Letos však díky dokonalému počasí (kromě jara) jsou plody velké, sladké a nebyl žádný propad. Třetina už je obraná nebo nakousaná hmyzem.
Obrázek

Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1899
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod Stanley_51 » 13 zář 2020, 10:23

Moje Kumoi je ještě nezralé, počítám tak do 14 dnů bude jedlé,pokud bude solidní počasí.
Obrázek
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9207
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků