Nashi - Pyrus pyrifolia

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod Argout » 10 led 2023, 15:18

V zimnim rozpolozeni jsem objednala Nijisseiki. Jedina hrusen siroko daleko. Zvladne to bez opylovace?
Pokud bych dokupovala jeste jednu (coz mam v podstate zakazano), mela by idealne dozravat driv, treba v pulce srpna. Od zari neni z pracovnich duvodu na zahradu moc cas… co vybrat? Kosui? Hosui? Hayatama?
Argout
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 258
Registrován: 17 dub 2021, 14:21
Bydliště: 220 m n.m., Berounsko

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod Stanley_51 » 10 led 2023, 15:25

Argout píše:V zimnim rozpolozeni jsem objednala Nijisseiki. Zvladne to bez opylovace?

Co vybereš je v podstatě jedno, všechny jsou chutné. Ale pokud máš zákaz dokoupit další stromek, naroubuj některou odrůdu do stávajícího stromku a zabiješ dvě ( nebo i více much ) jednou ranou. Já jsem to udělal také tak.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod Argout » 10 led 2023, 15:34

Je to jaksi trapne, ale nikdy jsem neroubovala, tak mi pripada jednodussi protlacit strom :wink: Jak moc jsou rane ty vyse zminene odrudy? Nachazim velmi protichudne informace…
Argout
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 258
Registrován: 17 dub 2021, 14:21
Bydliště: 220 m n.m., Berounsko

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod kasta » 10 led 2023, 17:21

Argout píše:Je to jaksi trapne, ale nikdy jsem neroubovala, tak mi pripada jednodussi protlacit strom :wink: Jak moc jsou rane ty vyse zminene odrudy? Nachazim velmi protichudne informace…


Ja doporucuju nejdriv vyzkouset jeden stromek, u me ve vlhcim vzduchu u Berounky bylo nashi propadak, kazdy rok plno cernych skvrn na listech, koncem srpna uz listy prakticky nemelo, zadny prirustky a stromky se spis zmensovaly, jak jim cernaly vetvicky. Nejaka houbova choroba, antraknoza? Nijseki jsem po trech sezonach vykopal, Kosui jeste letos dam sanci (vloni s pravidelnym postrikem vypadalo trochu lip), ale myslim, ze taky pujde pryc...
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1307
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod Argout » 10 led 2023, 19:39

kasta píše:Ja doporucuju nejdriv vyzkouset jeden stromek, u me ve vlhcim vzduchu u Berounky bylo nashi propadak, kazdy rok plno cernych skvrn na listech, koncem srpna uz listy prakticky nemelo, zadny prirustky a stromky se spis zmensovaly, jak jim cernaly vetvicky. Nejaka houbova choroba, antraknoza? Nijseki jsem po trech sezonach vykopal, Kosui jeste letos dam sanci (vloni s pravidelnym postrikem vypadalo trochu lip), ale myslim, ze taky pujde pryc...


Ach jo. Sice jsem zřejmě na trochu příznivějším místě než ty (220 m n.m., cca 200 m od řeky, chráněná poloha, teplejší výspa Křivoklátska, spíš blíž ke xerotermní oblasti Českého Krasu a rajčata mi na podzim zmrznou průměrně až 3 týdny po Roztokách u Křivoklátu), ale houba a plíseň mi tu celá léta prosperuje S13
Argout
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 258
Registrován: 17 dub 2021, 14:21
Bydliště: 220 m n.m., Berounsko

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod mates » 10 led 2023, 21:45

Je opravdu potřeba vyzkoušet. Já jsem taky naslepo koupil jeden stromek nashi, už ani nevím jakou odrůdu a když bude mít problém s opylením, tak holt zkusím přiroubovat i když jsem nikdy nerouboval, ale mockrát viděl naživo, v telce i na obrázcích, tak se třeba zadaří. A když nebude chtít žít, tak holt vykopu.
Je to jiný případ neúspěchu, ale už podruhé budu vykopávat stromek pluotu, údajně odrůdy Flavor Supreme a uvidím, jestli třetí exemplář bude už ten správný. Velké žluté blumy jsou sice fajn, ale ty jsem pěstovat nechtěl...
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 573
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod kasta » 10 led 2023, 22:32

Argout píše:Ach jo. Sice jsem zřejmě na trochu příznivějším místě než ty (220 m n.m., cca 200 m od řeky, chráněná poloha, teplejší výspa Křivoklátska, spíš blíž ke xerotermní oblasti Českého Krasu a rajčata mi na podzim zmrznou průměrně až 3 týdny po Roztokách u Křivoklátu), ale houba a plíseň mi tu celá léta prosperuje S13


Ja jsem taky celkem tepla oblast, svah nad Berounkou, jeste na okraji Berounska, ale ta vyssi vlhkost vzduchu je tu znat v dobrym i ve zlym. Nashi jsem si poridil prave kvuli udavany vyssi odolnosti pred rzi hrusnovou a taky ze o nich pisou ze "temer netrpi chorobami". Jak jsem to pak studoval i v anglictine, tak jsou odolnejsi odrudy vuci tem cernym skvrnam, ale myslim, ze prave spis ty cinsky. Nijseki tim trpela uplne nejvic, tak aspon uvidis, kdyz bude ok, tak ostatni urcite taky. Jinak jsem se jeste docetl, ze nijseki je castecne samosprasna a neni potreba k ni opylovace, protoze pak stejne zbytecne preplozuje, ale to je jen vyctene.

Mne ty stromky hned od zacatku hezky bohate kvetly a jeste cca do pulky cervna vypadaly krasne, mely spousty plodu a pak behem mesice zcernaly, plody opadaly... Vloni jsem strikal skoro cele leto, takze kosui byla cista, ale jak jsem v srpnu prestal, stejne to i na ni zacalo...

P.S. nekdy vloni v kvetnu jsem tu o tom vic psal, je to nejspis alternariova skvrnitost, ta tomu podle priznaku nejvic odpovida
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1307
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod Argout » 11 led 2023, 14:14

kasta píše:svah nad Berounkou, jeste na okraji Berounska,


Tak to jsme možná sousedi, já jsem tedy pro zvýšení kvality služeb na severním svahu :lol:

mates píše:Mne ty stromky hned od zacatku hezky bohate kvetly a jeste cca do pulky cervna vypadaly krasne, mely spousty plodu a pak behem mesice zcernaly, plody opadaly... Vloni jsem strikal skoro cele leto, takze kosui byla cista, ale jak jsem v srpnu prestal, stejne to i na ni zacalo...

P.S. nekdy vloni v kvetnu jsem tu o tom vic psal, je to nejspis alternariova skvrnitost, ta tomu podle priznaku nejvic odpovida


Pročetla jsem si několik pojednání o chorobách asijských hrušek a nabývám dojmu, že jsem si snad měla radši koupit meruňku S13
Opadaly jen plody nebo i listí? Napadá mě, jestli v tom nemají prsty ty moje oblíbené octomilky (realizují se mi hlavně na malých hokkaidech a na malinách).
Argout
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 258
Registrován: 17 dub 2021, 14:21
Bydliště: 220 m n.m., Berounsko

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod kasta » 11 led 2023, 16:09

Argout píše:Opadaly jen plody nebo i listí? Napadá mě, jestli v tom nemají prsty ty moje oblíbené octomilky (realizují se mi hlavně na malých hokkaidech a na malinách).


U me je to urcite nejaka houbova choroba, nejspis ta alternaria. Nejdriv maly skvrnky na listech, postupne se zvetsuji (jsou cerne) az zcerna cely list. Behem cervna ty listy zcernaji uplne a plody opadaji protoze ten strom je proste prilis napadeny. Rozviji se to s teplem a vlhkem. Vloni jsem strikal necim proti padli (a houbovym chorobam vseobecne) a fungovalo to alespon castecne. Vic to fungovalo na te Kosui, ta byla i celkove vice odolna, tak jsem si ji jeste letos nechal.

P.S. Jsem taky na SV svahu :) Zloukovice
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1307
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod Argout » 11 led 2023, 17:26

kasta píše:
U me je to urcite nejaka houbova choroba, nejspis ta alternaria. Nejdriv maly skvrnky na listech, postupne se zvetsuji (jsou cerne) az zcerna cely list. Behem cervna ty listy zcernaji uplne a plody opadaji protoze ten strom je proste prilis napadeny. Rozviji se to s teplem a vlhkem. Vloni jsem strikal necim proti padli (a houbovym chorobam vseobecne) a fungovalo to alespon castecne. Vic to fungovalo na te Kosui, ta byla i celkove vice odolna, tak jsem si ji jeste letos nechal.

P.S. Jsem taky na SV svahu :) Zloukovice


Tak to sem ta houba určitě doletí, možná už ji tu mám. Jsem jen pár km po proudu, máme i stejnou radnici, ale dle nadmořské výšky to mám asi blíž k řece. Ve Žloukovicích u řeky pěstuje moje bývalá kolegyně banánovníky, krásně jí jdou celá léta a ani je snad nezakrývá, ale fíkovník ode mě jí přes zimu zašel (mně zas chcípl banánovník od ní).
Argout
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 258
Registrován: 17 dub 2021, 14:21
Bydliště: 220 m n.m., Berounsko

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod kasta » 11 led 2023, 18:46

ja myslim, ze ta houba je tu bezne pritomna, a u te reky ma idealni podminky. oba ty stromky byly napadene hned prvni rok, kazdy je z jineho zahradnictvi, to nebude nic invazivniho ani prineseneho, proste jen ty nashi jsou na to asi citlive. jablone, slivone ap maji taky obcas nejaky ten list cerny, ale nikdy ne tak masivne...

P.S. ja sem tu nadmorskou vyslu dal odhadem, podle vrstevnic, nase zahrada se rozprostira po celym tom svahu, skoro od urovne reky, az uplne nahoru :) ty nashi mam zhruba ve tretine svahu
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1307
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod kaaja-el » 16 led 2023, 21:10

Neměl by tu, prosím, někdo na jaro rouby Korean Giant?
Uživatelský avatar
kaaja-el
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 183
Registrován: 23 dub 2022, 10:00
Bydliště: Nýřanská černouhelná pánev, 350mnm.

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod Flori » 05 úno 2023, 18:19

Hanka Ř. píše:Jak dlouho Vám vydrží Nashi ve sklepě? Četla jsem, že existují i dlouho skladovací odrůdy, má s tím někdo zkušenost?

Děkuji předem za odpověď.


Dotazu jsem si všimla až nyní.. Hosui v dobrém sklepě (kde je i ostatní ovoce) vydrží do Vánoc, do ledna - ale musí se hlídat kvůli hniličkování. Z jedné, pod tíží úrody rozlomené větve jsem obrala menší plody kolem 5 cm velké. V paneláku je mám barbarsky v ledničce v přihrádce na ovoce, původně asi 20 a ještě tam jsou asi 2 -3 dobré. Ty ve sklepě u rodičů by byly za normálních podmínek dávno snědené :D , ale kvůli neustálým virózám a jiným nemocem dětí jsme se k rodičům nedostali pořádně od října, a tak jen dostaneme občas pár hrušek v balíku..
Flori
nováček
nováček
 
Příspěvky: 129
Registrován: 11 zář 2022, 17:39
Bydliště: Žďársko 630m.n.m., Praha 17 360m.n.m.

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod Flori » 12 úno 2023, 15:41

A tady jsou 2 dny staré fotky, přineseno ze sklepa. Odrůda Hosui, už jsou tam dobré jen 2 další.
Obrázek
Flori
nováček
nováček
 
Příspěvky: 129
Registrován: 11 zář 2022, 17:39
Bydliště: Žďársko 630m.n.m., Praha 17 360m.n.m.

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod Hanka Ř. » 13 úno 2023, 18:00

Super, to vypadá relativně slibně, moc děkuji za odpověď.
Hanka Ř.
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 42
Registrován: 02 lis 2020, 11:47

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 24 návštevníků