Nashi - Pyrus pyrifolia

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod Lenkalor » 31 srp 2023, 19:46

Nijisejki mi přišla ze Zoji omylem, měla jsem objednané právě Kumoi. Je dobře, že nepraská ani v Tachově u Standy a myslím, že i ta chuť Kumoi nám bude vyhovovat víc.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1132
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod kasta » 01 zář 2023, 14:39

oproti vam, co se chystate sklizet, jsem teda dost pozadu, ale konecne se mi po 4 letech pestovani povedlo zvitezit nad tou cernou houbou a moje kosui i na konci sezony vypada docela dobre a na listech ma jen par skvrn. na jare jsem zjistil, ze je samosprasne (i kdyz plody pak opadaly) tak ho tu necham a doufam, ze poroste, je to hezky stromek a sucho zvlada dobre.
Obrázek
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1307
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod radek.god » 25 zář 2023, 18:55

nene píše:Nashi nám taky přímo na jídlo nechutnají, ale po usušení jsou lepší než sušené hrušky a šťáva z nich je dobrá a nemá při vypití většího množství "následky" :wink: , takže jsme je vzali na milost :) .

No je videt, jak kazdemu chutna neco jineho :-) .S pritelkyni na ne nedame dopustit a vzdy se na ne tesime. V podstate je to dle me kombinace toho nejlepsiho z jablek a hrusek, ale bez jejich nevyhod.Sladke, osvezujici, ani ne moc mekke, ani ne moc tvrde, osvezuijici.
Netusime co pestuji rodice pritelkyne za odrudu a nemam moznost srovnani.Jakou odrudu byste doporucili ?
Lokalita Praha - venku , asi plot nebo oblast smerem na zapad, tzn slunce spise pri vychodu , kolem poledne jen kdyz je slunce vysoko na obloze a tedy vysoko nad strechou.
Jo a chutove urcite neco sladkeho, klidne i koreneneho :-)
Ani nevim, za jak dlouho nashi dokaze zaplodit.Samozrejme bych nekupoval naky velky drahy stromy, pro pripad, ze by to chciplo :-o
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod Argout » 27 zář 2023, 19:06

Kasta:

Nechci ti kazit radost, sousede, ale v souvislosti s tou černou houbou mi něco došlo. Posledních cca 10-15 let, prostě co pamatuju, že plodí, jsem mela vždycky na jabloni sazovitost (kupodivu jen na Golden Delicious, zatimco Jonagold býval zasažen nepatrně nebo vůbec). No a teď koukám, jak to tak sklízím, že Golden Delicious je letos poprvé čistý. Tak jen jestli to není výjimečně kvůli tomu suchému roku...
Argout
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 258
Registrován: 17 dub 2021, 14:21
Bydliště: 220 m n.m., Berounsko

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod kasta » 27 zář 2023, 20:26

Argout: jasne, muze byt, uvidime pristi rok. ale ono to kosui bylo vzdy odolnejsi nez to niijsekki, ktere uz jsem dal pryc. zjara jsem dvakrat strikal magnikurem a puvodni listy byly stejne trochu napadene, ale ty letni uz byly ciste. proste uvidim, ale doufam - rad bych nashi na zahrade mel :)
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1307
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod speedy » 21 říj 2023, 08:56

Benita - kříženec evropské a asijské hrušně. Velmi zřídka tady bylo v čase zmíněno. Ale je právě začátek podzimního nákupu a sázení stromků.
U mne v Podkrkonoší a v osadě (tlak nemocí) ty běžné hrušky nejdou vůbec. Oslabení rzí hrušňovou (mocně řádí) dokonává vymrzání ve dřevě, celé to tvrdí červená kamenitá jílovačka s nízkým vůbec půdním profilem. Mé pokusy s hrušněmi (evropskými) jsem během let zredukoval už jen na odrůdu Konference. Postupně a s časovým odstupem byla asi 5 x vysazena. Také protože Konference prý plodí i neopylená. Ale výsledkem marnost!

Proti tomu asi před 15 lety můj pokus a s 2 ks asijských různých hrušní: vyšel překvapivě tak, že tyto stromky jsou dnes od pohledu naopak to nejvitálnější a plodící, cha, chááá, co tam vůbec já mám! Sláva!
Kříženci Benita jsem dal šanci proto, že sliboval odolnost právě té asijské hrušně a alespoň přiblížení chutě té naší evropské. Na co jsme zvyklí.
Chut Benity nemohu žel potvrdit. Protože připisovaná odolnost asijské hrušně se u křížence Benity nekonala a já se k plodům vůbec nedostal: rez hrušňová řádila a i když ten její projev byl na listech od pohledu poněkud jiný než klasika a, především, ta mrazová odolnost se také nedostavila, postupně jsem Benitu uřezával a vyřezával ... až jsem se s ní žel rozloučil.
Pro toho, kdo má pro hrušně lepší obecně podmínky tak pochopitelně může být ta Benita výzvou. Na vyzkoušení. Ale jinak pozor.
speedy
ouško
ouško
 
Příspěvky: 90
Registrován: 10 zář 2023, 14:20
Bydliště: Podkrkonoší, 430 m n. m., mraz. kotlina, svah JV, jílovačka, půdní profil nízký, zahr. osada 4 ary

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod nene » 21 říj 2023, 10:37

Chuť Benity je chutí mírně sladkého kedlubnu a na rez vskutku trpí stejně jako hrušně, u nás kompletně přeroubovaná na Nojabrskuju.
Letos nám Nojabrskaja na bývalé Benitě krásně zarodila, nádherné hrušky - s chutí nasládlého kedlubnu (Nojabrskaja je jedna z nejlepších hrušek, co známe, snad jen Boscovka je lepší). Budeme doufat, že je to jen úlet nedokonale ještě přijatých roubů a ne vliv té Benity.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4235
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod speedy » 22 říj 2023, 08:03

nene píše:... kedlubnu ...

Nemůžu a nechci zobecňovat. Záleží krom odrůdy na místních podmínkách a na průběhu konce léta a podzimu. Jak jsem já zjistil, ono se tyhle chruplavý hrušky nesmí podtrhnout! Třeba nedočkavostí :D
Takže nechávám na stromě tak dlouho co to jde. Tj. aby ta zeleň hrušky se přebarvila do té "oné" žádoucí žlutavo světle hnědé, to podle odrůdy. A ne jen v náznaku. Více či méně podtržené hrušky u mne doma dozrávají složitě, výsledný efekt není to pravé jak má být.
speedy
ouško
ouško
 
Příspěvky: 90
Registrován: 10 zář 2023, 14:20
Bydliště: Podkrkonoší, 430 m n. m., mraz. kotlina, svah JV, jílovačka, půdní profil nízký, zahr. osada 4 ary

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod kaaja-el » 27 pro 2023, 07:29

Před vánoci jsem si koupil Chojuro, osobně, v jednom Plzeňském zahradnictví. A včera při kochání se koukám, známý tmavý flek na kmínku. Tak jsem do toho řízl, a pod kůrou tmavá vrstva, stejně jako cca před rokem u Man-Sun-Gil (viz strana 50), což skončilo kremací.
Obrázek
Tak mi to teď vrtá hlavou - je to tedy fakt spála? Nebo nějaká jiná nemoc? Jaká? V takovém případě už je to asi fakt epidemie.
Nebo se může jednat o nějakou vlastnost určitých odrůd?
Uživatelský avatar
kaaja-el
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 183
Registrován: 23 dub 2022, 10:00
Bydliště: Nýřanská černouhelná pánev, 350mnm.

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod longr » 27 pro 2023, 13:54

Já to měl na Hosui z Uherského Ostrohu. Šla do ohně. Shinseiki se zdála taky napadená, ale sestřihl jsem do zdravého, větvičky spálil a nasadil jsem zbylého chudáčka k našim, kde zatím vypadá, že se drží bez černání.
V UO jsem koupil nové, hezké a silné rostliny, zdály se bez napadení, ale už si nejsem úplně jistý. Kůra u obou je celkově dost tmavá, takže se mi do toho teď nechce řezat. Jaro ukáže.
longr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 383
Registrován: 15 lis 2021, 15:47
Bydliště: Brno-Bystrc, cca 229 m n. m., Novojičínsko, cca 265 m n. m.

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod Flori » 23 úno 2024, 20:29

longr píše:Já to měl na Hosui z Uherského Ostrohu. Šla do ohně. Shinseiki se zdála taky napadená, ale sestřihl jsem do zdravého, větvičky spálil a nasadil jsem zbylého chudáčka k našim, kde zatím vypadá, že se drží bez černání.
V UO jsem koupil nové, hezké a silné rostliny, zdály se bez napadení, ale už si nejsem úplně jistý. Kůra u obou je celkově dost tmavá, takže se mi do toho teď nechce řezat. Jaro ukáže.

Zkoušela jsem zjistit, zda je to stejný prodejce jako v Ostrožské Nové Vsi, kde se chystám udělat objednávku - jsou velice blízko sebe, bylo by to logické. Často to takhle dělají obchody a zejména eshopy s výrobky pro děti. Bohužel jsem hledala propojení neúspěšně.
EDIT: Místní obvykle vědí, když někomu patří dvě nebo tři prodejny s různými názvy nebo různými eshopy. Mně pomohl obchodní rejstřík a obě uvedené prodejny ( e-shopy prodej stromků a Jukka) jsou propojené, mají stejnou adresu sídla.
Momentálně nám odchází jabloň na totéž, ale nejsem si jistá, jestli byla koupená od Starkla nebo na Floře Olomouc nebo jako no namová.Výborná jablka, bude mi jí líto, krásně rostla, pravidelná úroda. Omlouvám se za částečný off topic.
Naposledy upravil Flori dne 25 úno 2024, 14:12, celkově upraveno 1
Flori
nováček
nováček
 
Příspěvky: 129
Registrován: 11 zář 2022, 17:39
Bydliště: Žďársko 630m.n.m., Praha 17 360m.n.m.

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod kaaja-el » 24 úno 2024, 15:11

Myslíte si, že už je bezpečné roubovat nashi? Myslím roubovat větvičky kopulací, očkovat ještě ne. Díky.
Uživatelský avatar
kaaja-el
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 183
Registrován: 23 dub 2022, 10:00
Bydliště: Nýřanská černouhelná pánev, 350mnm.

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod Hofis » 24 úno 2024, 20:37

Kopulace nebo rozštěp by už možná i šel, teda alespoň u mě už se začínají budit. Otázkou je, jestli nebude ještě mrznout, aby to nepřemrzlo. Já už rouboval včera nashi na hrušeň břízolistou, ta už jede. Ale mám to v květináči a v nejhorším to můžu schovat.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3808
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod kasta » 08 dub 2024, 17:52

kosui dnes. snad uz poroste bez problemu
Obrázek
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1307
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod Argout » 08 dub 2024, 20:30

Nijiseikii i Kosui hezky kvetou, lezou po nich však mravenci a bzďochy (tohle hezké slovo jsem se naučila tady). Zkusila jsem je postříkat nějakým insekticidem - a nic. Lezou dál. Už se tu taky šíří mšice.
Argout
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 258
Registrován: 17 dub 2021, 14:21
Bydliště: 220 m n.m., Berounsko

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 34 návštevníků