Nashi - Pyrus pyrifolia

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod Kohba » 03 kvě 2022, 21:20

Stanley_51 píše:Moje Kumoi se mrazům vyhnula a slibuje pěknou úrodu.


Nádhera.
Přerovsko 220mnm
Kohba
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 28
Registrován: 31 říj 2010, 12:02

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod kasta » 04 kvě 2022, 08:37

zkusím se optat ještě jednou: neřešil jste někdo problém s černými skvrnami na listech nashi? nejde o rez hrušňovou, spíš nějaká antraknóza. mám dva malý stromky (nijseki a kosui), na jaře vždycky krásně vykvetou, ale na přelomu květen/červen skoro všechny listy chytí černý skvrny a během léta jich spousta úplně zčerná a opadá (nebo je otrhám) a stromky vypadají žalostně. napadený listy likviduju, stromky jsem i hodně prostříhal, aby byly vzdušný, ale chci je letos ještě něčím stříknout, bojím se že neemový olej na to nestačí...
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1311
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod nene » 04 kvě 2022, 20:00

nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4238
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod kasta » 04 kvě 2022, 20:47

nene píše:Tady z tohohle to není nic?


Podle těchhle obrázků se to nejvíc podobá tomu vlnovníku hrušňovému. Ale jiný fotky napadení vlnovníkem, co jsem našel, ty už se liší a nepozoroval jsem tam žádnou bradavičnatost ani zduřeniny, jak píšou. Průběh spíš odpovídá houbovýmu onemocnění (vloni se to rozvinulo až koncem května a bylo hodně vlhko). Koupil jsme teď Magnicur Core proti strupovitosti, ten by měl chránit před většinou těch houbových chorob, tak je zkusím stříknout hned po odkvětu. A když to nepomůže, tak holt zkusím v zimě i tu sulku, jak radí v tom článku. Každopádně jsem letos stříkal i neemovým olejem před otevřením pupenů, tak doufám, že ten to taky omezí

Jsou to mladý stromečky, letos budou mít třetí sezonu, tak pořád doufám, že se adaptujou, ale snažím se jim aspoň do začátků nějak pomoct
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1311
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod nene » 04 kvě 2022, 21:10

Bohužel neporadíme, u hrušní jsme občas černání listů pozorovali, na nashi zatím ne. A u těch hrušní to u nás vždycky vypadalo spíš na spálení od slunce. Strupovitost na Valašsku samozřejmě je, ale až tak moc, že by to připomínalo antraknózu, to ne. Držíme palce, ať se to podaří vyřešit.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4238
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod kasta » 04 kvě 2022, 21:21

nene píše:Bohužel neporadíme, u hrušní jsme občas černání listů pozorovali, na nashi zatím ne. A u těch hrušní to u nás vždycky vypadalo spíš na spálení od slunce. Strupovitost na Valašsku samozřejmě je, ale až tak moc, že by to připomínalo antraknózu, to ne. Držíme palce, ať se to podaří vyřešit.


děkuju :) strupovitost to nejspíš taky není, ale oni všude uvádějí, že přípravky proti strupovitosti jsou účinné proti většině těchhle houbových chorob... tak uvidím
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1311
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod bradhal » 16 kvě 2022, 14:21

Zdravím.
Děláte probírku? Kolik plodů na metr nechat? Letos je nějaká moc obsypaná, obecně má tendence přeplozovat, asi nezmrzlo vůbec nic (snad se teď nerouhám), ale asi by to chtělo časem probrat.
Přeji pěkný den.
Uživatelský avatar
bradhal
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 552
Registrován: 08 dub 2012, 16:38
Bydliště: Moravský Kras, 500 m.n.m., MT10

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod kasta » 29 kvě 2022, 17:32

tak jsem ty svoje dva stromky hned po odkvetu postrikal proti strupovitosti a vypada to, ze postrik funguje. dnes jsem postrik zopakoval podle navodu, kosui byla uplne cista a na nijseki jsem nasel asi tri listky lehce napadene a vypada to zatim, ze napadeni nepostupuje. cerven bude kriticky, budu to sledovat. tady je fotka tech skvrn, bohuzel jen z tabletu
Obrázek
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1311
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod MonikaV » 08 črc 2022, 00:15

Po deštivých dnech začíná hodně praskat, naštěstí je jich tam hodně takže nejde poznat, že byla provedena nějaká probírka.
Obrázek

Obrázek
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 994
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod Stanley_51 » 10 črc 2022, 13:23

Na konci března naroubovaná odrůda nijiiseiki úspěšně přirůstá.
Obrázekscreen capture
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod kasta » 23 črc 2022, 14:06

jak jsem tu řešil ty černé skvrny na listech nashi, tak myslím, že jde o alternariovou skvrnitost (alternaria mali), prý běžná nemoc u hrušní. u nás je díky blízkosti Berounky hodně vlhký vzduch, častý mlhy, rosa, takže pro různý houbový choroby ideální podmínky, stříkal jsem je letos třikrát nějakým přípravkem proti strupovitosti (a ostatním houbovým chorobám) a kosui to hodně pomohlo, má většinu listů čistou a obrůstá. bohužel nijseki bude asi citlivější, takže všechny listy napadený, sice míň než vloni ale stejně dost.
už jsem se víceméně rozhodl nijseki vykopat (chudák po třech letech je menší než na začátku) a zatím nechám jen kosui (abych viděl jestli poroste a jak je samosprašná). pak možná dokoupím ještě nějakou jinou - třeba u hosui mě zaujalo, že přímo píšou že je rezistentní vůči alternariový skvrnitosti. vůbec kombinaci hosui + kosui doporučujou (nějak mě víc lákají ty japonský nashi)
chci to s nima ještě zkusit, protože jsou to hezký stromky, hned první rok kvetly a nasadily plody (než je napadla ta houba), navíc píšou, že jsou odolný suchu a to ovoce bude taky určitě zajímavý
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1311
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod nene » 23 črc 2022, 15:52

Jo, s tou odolností to může být pravda, taky máme u nashi H+K velice vlhko, máme obě (tedy měli jsme, už jsme hodně roubovali, takže je tam teď kde co...) a nějaké skvrny na listech nikdy nebyly. Zato Dicolor a Amfora jsou flekaté hodně (Nojabrskaja na jednom stromku s Dicolorem je zcela čistá). Díky za info, aspoň nemusíme bádat.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4238
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod Stanley_51 » 14 zář 2022, 21:24

Začíná dozrávat Kumoi, úroda dobrá. Dokonce i poslední deště způsobily nárůst hmotnosti plodů.
Obrázek
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod Satan » 20 zář 2022, 18:27

Kterou dobu děláte řez Nashi , Stanley 51ta Kumoi je super. S6
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod Stanley_51 » 20 zář 2022, 21:34

Tenhle stromek ještě nepoznal nůžky. Pouze vylamuji letorosty a tím ho držím v kompaktním tvaru. Letos jsem do něj navíc přirouboval odrůdu Nijjiseki.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 115 návštevníků

cron