Nashi - Pyrus pyrifolia

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod radek.god » 09 srp 2023, 10:30

Jakou odrudu byste doporucili koupit ?
Cil jsou velke sladke/sladsi plody, ktere dokazi dozrat i v Praze a v tomto "zimnim" pocasi
Idealne neco co dozrava driv a nevyzaduje prilis slunne stanoviste :-o
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod MonikaV » 09 srp 2023, 11:02

Stanlay-- nevim co mam za odrudu ( kupovana pred cca 14 lety) , ale za tu dobu vim, ze jeji plody praskaji, pri vetsi zalivce,takze ja radeji nezalevam, ale urcite jine odrudy muzou reagovat jinak.
Obrázek

Obrázek

Obrázek
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 993
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod minka » 09 srp 2023, 12:18

Já mám právě Nijisseiki a taky nezalévám, to udělaly nepřetržité deště a dnes prší znovu :(
Uživatelský avatar
minka
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 359
Registrován: 04 čer 2013, 09:58
Bydliště: jindřichohradecko 475m/n.m.

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod Stanley_51 » 09 srp 2023, 21:29

Já mám Kumoi, ale nepamatuji se, že by některý rok praskaly plody. Možná jediná vada je, že strašně přeplozuje, takže každý rok dělám docela drastickou probírku. Kladem zase, že je samosprašná.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod moonvil » 10 srp 2023, 11:16

Plody praskají na všech odrůdách. Pokud je ten strom dlouhodobě na suchu a pak naráz spadne hodně vody, tak to prostě ty plody nedají. Díval jsem se včera na moje nashi a popraskané bylo úplně všechno, napříč asi deseti odrůdami.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod Stanley_51 » 10 srp 2023, 12:28

Já mám výhodu, že moje nashi je zasazeno v záhonu s rajčaty a tím pádem má pravidelnou zálivku každý den. Proto jsem ještě za celá léta co ho mám, praskání plodů nezaznamenal.
Obrázek
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod moonvil » 10 srp 2023, 13:39

Jasny, v tom zahone s rajcaty asi nikdy nemas nasycenost pudy v rozmezi 0-10% po dobu x mesicu. To pak staci jeden vydatnejsi dest a je pruser.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod nene » 26 srp 2023, 08:50

Na jihu dozrává Man San Gil, chuťově přímo ze stromu nic moc, ale po usušení vynikající.
Na Valašsku nám dozrála první ochutnávka EarlySu - nečekali jsme nic, takže překvapení to teda bylo - velice rané a velice chutné. My snad přeroubujeme valašské nerodící, praskající, nedozrávající a všelijak jinak zlobící hrušně na nashi. Jasně, první vlaštovka, ale fakt slibná. Honzo, díky moc S14 .
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4237
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod moonvil » 26 srp 2023, 09:28

nene píše:My snad přeroubujeme valašské nerodící, praskající, nedozrávající a všelijak jinak zlobící hrušně na nashi.


Tohle jsem začal dělat už před nějakými 8-10 roky. Nechal jsem na starých hrušních třeba třetinu původních větví, na zbytek naházel nashi.
V podstatě to funguje dobře, akorát je tam složitější řez. Hluboce zmlazené hrušně táhnou ty rouby velkou silou a najednou tam jsou dvoumetrové pruty, které ještě nejsou dost silné, aby udržely tolik plodů a lámou se. Snažím se teda ty nashi roubovat raději co nejníže, protože někde v 5m se pak blbě dělá probírka atd.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod nene » 26 srp 2023, 09:50

Díky moc za zkušenost. Máme hrušně na kawkazské a na kdouloni. Nashi nám na kawkazské moc neroste (jako ostatně nic), na kdouloni už to bude horší. Na jihu jsme přeroubovávali a přiroubovávali nashi na kdouloni a víme o čem píšeš, stříhali jsme letos už třikrát a stejně jsme zase někde u čtyř metrů. Nemůžeme stříhat moc, slíbili jsme rouby :) .
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4237
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod Lenkalor » 31 srp 2023, 08:27

Tak u nás zatím nashi nikoho moc neoslovuje. Teď zraje na našem ministromku Nijisseiki. Po suchu a deštích popraskalo asi třetina až polovina této odrůdy. Ostatní jsou teď k jídlu, jenomže velkou konkurencí je vedle rostoucí hrušeň. A to máme jinde ještě jednu. A všichni raději seberou nebo utrhnou hrušku - i když zatím ty červivé. Takže Nijisseiki smoštuju.
Ale roubované horní části nashi mám naroubovanou Kumoi - plody jsou větší než původní odrůda a tím, že je pozdnější a snad ji budu moci dýl uchovat, tak bude k jídlu až nebude konkurence. Kumoi nepraskalo.

Ministromek nashi
Obrázek

Hrušeň, 2 neznámé odrůdy, + Solanka
Obrázek
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1132
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod nene » 31 srp 2023, 08:49

Nashi nám taky přímo na jídlo nechutnají, ale po usušení jsou lepší než sušené hrušky a šťáva z nich je dobrá a nemá při vypití většího množství "následky" :wink: , takže jsme je vzali na milost :) .
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4237
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod BXL » 31 srp 2023, 09:49

Stanley_51 píše:Já mám výhodu, že moje nashi je zasazeno v záhonu s rajčaty a tím pádem má pravidelnou zálivku každý den. Proto jsem ještě za celá léta co ho mám, praskání plodů nezaznamenal.
Obrázek

Toto je skvelý nápad S6
BXL
oficír
oficír
 
Příspěvky: 523
Registrován: 01 lis 2011, 10:01
Bydliště: skoro LC,254 m n.m

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod Flori » 31 srp 2023, 10:20

To přeroubování je dobrý nápad, máme hrušku, co má hrušky jednou za uherský rok, chtěli jsme ji skácet. Tak možná ořežeme na jaře a zkusím roubovat. Jinak nám Hosui nepraskla nikdy, letos má ale jen pár plodů,odpočívá po loňské nadílce.
Flori
nováček
nováček
 
Příspěvky: 129
Registrován: 11 zář 2022, 17:39
Bydliště: Žďársko 630m.n.m., Praha 17 360m.n.m.

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod Stanley_51 » 31 srp 2023, 15:09

Kumoi nepraská ani v těchto deštivých dnech.Trochu je problém, že hodně přeplozuje, takže je potřeba dělat probírku. I tak je stromek dost přetížený, ale všichni máme nashi rádi.
Obrázek
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 54 návštevníků