Nashi - Pyrus pyrifolia

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod antarian » 14 črc 2019, 22:54

Tak to vypada ze buud rad kdyz nakonec ochutnam par hrusticek.

Ted jak prisli deste tak mi po nich tak 70% plodu popraskalo a uz na nich hoduji mravenci.

Ma nekdo podobne zkusenosti? Je mozne ze za to mohou ty sucha a nasledne vydatne deste? Nebo je potreba hledat problem jinde?
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 797
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod antarian » 22 črc 2019, 22:16

No tak mi po dalsich destich popraskal zbytek plodu a zustali tak dva tri neprasknute :-(

A jako bonus mi popraskali plody i na druhe hrusce.

Tak ted jen budu doufat ze je to tim ze jsou tento rok vysazene a oristi rok to bude lepsi.

Jinak jsem ty popraskane plody nechal trochu dozrat a ochutnal co mi mravenci nechali a chutive to soatne rozhodne neni... Tak aspon neco pozitivniho.

Edit: po precteni anglickych diskuzi je to bohuzel to sucho, voda, sucho, voda co to zpusobuje a zrivna nijseki - pisu to blbe (20th century) je jedna z nejnachylnejsich :-(

Tak musim jen doufat ze jakmile se za par let koreny rozrostou, bude to trochu lepsi :-) a mozna se zkusim vyprdnou na probirku at ty hrusky pomaleji rostou i kdyz je to mozna blbost ale pristi rok to za pokus stoji.
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 797
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod Kika » 23 črc 2019, 09:26

Já vysadila vloni na podzim Nutiiku a letos udržela 3 plody. Zatím nepraskají, ale ještě jsou malinké. Nemáte někdo fotku současných plodů?
A můžu ty tři plody nechat na ochutnání, nevyčerpá ji to?
Kika
ouško
ouško
 
Příspěvky: 73
Registrován: 18 říj 2018, 08:13
Bydliště: Taborsko 405 m.n.m., Praha 260 m.n.m.

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod Radim K » 23 črc 2019, 11:55

antarian píše:No tak mi po dalsich destich popraskal zbytek plodu a zustali tak dva tri neprasknute :-(

A jako bonus mi popraskali plody i na druhe hrusce.

Tak ted jen budu doufat ze je to tim ze jsou tento rok vysazene a oristi rok to bude lepsi.

Jinak jsem ty popraskane plody nechal trochu dozrat a ochutnal co mi mravenci nechali a chutive to soatne rozhodne neni... Tak aspon neco pozitivniho.

Edit: po precteni anglickych diskuzi je to bohuzel to sucho, voda, sucho, voda co to zpusobuje a zrivna nijseki - pisu to blbe (20th century) je jedna z nejnachylnejsich :-(

Tak musim jen doufat ze jakmile se za par let koreny rozrostou, bude to trochu lepsi :-) a mozna se zkusim vyprdnou na probirku at ty hrusky pomaleji rostou i kdyz je to mozna blbost ale pristi rok to za pokus stoji.


U nás popraskalo 95% plodů na našem obroplodém semenáči nashi "Naďa". Vysvětluju si to přesně tak, jak jsi psal. Strom je 15 let starý, tedy po kompletně proschlém půdním profilu jsme strom před polovinou července začali vydatněji zalévat, pak v půli července přišly první letošní deště, kdy napršelo za 4 dny skvostných 43 mm, strom se trochu napil a plody popraskaly. Nashi jakožto semenáč na to bude asi náchylná, respektive bude stavěná na trvale mírně vlhké půdy a pokud by napršelo na již vlhkou půdu, k popraskání by, podle mě, nedošlo. Vedle je Kumoi roubovaná na něčem a té nepraskl ani plůdek.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod antarian » 23 črc 2019, 13:31

Ja bych mel mit tu nijseki na kdouloni, ale u te jsem si tim uplne jistej nebyl protoze stitek byl uz urvanej a je tam riziko ze se jedna o semenac.
Kazdopadne roste pomerne bujne a pusobi vitalne az na ty praskajici plody.

Sem tam jsem ji zalejval taky vzdy po 10 az 20 litrech 1* az 2* tydne. Je tedy pravda, ze jsem ji chtel doprat vlhkou pudu a je zamulcovana stepkou a pres ni jeste vrstvou kacirku a navic jsem to vyspadoval tak, aby mi k ni sla voda i z okoli at se ma dobre. (Mozna to nakonec nebyl az tak dobrej napad)

Stale premyslim protoze je zasazena teprve tento rok zkusit kolem ni udelat diry a dat tam trochu hydrogelu jen nrvim jestli to je vubec rozumne kolem do der dat hydrigel kdyz pod ni ho uz dostanu tezko.

Kazdopadne pokud nekdo vi co s tim tak budu rad za kazdou radu a pokud by to takhlr mrlo par let pokracovat tak mi asi nezbude nic jineho nrz ji vymenit za neco jineho cemu se bude v mych podminkach darit lepe.
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 797
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod PavelP » 11 srp 2019, 20:21

Dnes jsem byl u rodičů zkontrolovat cca 5 let staré Nashi hrušně. Odrůda Nijisseki a Chojuro. Niji je na kdouloni a Chojuro na semenáči. Ani na jednom stromě jsem letos kvůli nedostatku času nedělal probírku plodů a obě jsou úplně obsypané. Niji má spoustu menších plodů (je v sušší části zahrady) a Chojuro spoustu už dost velkých. Bohužel, i přes vyvazování se dnes jedna velká větev zlomila. Máte zkušenost, že ještě hrušky takříkajíc "dojdou" ?

Obrázek
PavelP
nováček
nováček
 
Příspěvky: 129
Registrován: 07 dub 2019, 20:17
Bydliště: Rosice u Chrasti, Chrudimsko, 260 m. n. m.

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod antarian » 12 srp 2019, 08:22

Vzhledem k tomu ze mi vse popraskalo, tak muzu jen rict ze u me na kolinsku byli uz pred 3 tydnama nektere (ne vsechny) hrusticky sladounke a dobre...

Ale je mozne ze se to urychlilo tim popraskanim, nerozumim tomu tak to nedokazu posoudit.
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 797
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod Marek1970 » 16 srp 2019, 09:49

Blíži sa čas kedy začnú byť prvé plody odrody Kumoi v tej správnej zrelosti.
Obrázek
Chojuro, ktorému som dal na jar poslednú šancu, tak už pred týždňom dalo niekoľko plodov vynikajúcej chuti ale pomerne malej veľkosti (napriek intenzívnej zálievke). Takže stále trochu váham či kvôli plodom síce výborným ale veľkým ako mandarinka, ktoré naviac milujú osi sa mám s touto odrodou ďalej zaoberať, možno by to chcelo inú bujnejšie rastúcu podnož.
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 518
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod Stanley_51 » 17 srp 2019, 12:04

Moje Kumoi ještě nabírá na velikosti, ale vzhledem k velkému počtu plodů asi zůstanou menší než vloni.
Obrázekmobil service station locations
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod Marek1970 » 05 zář 2019, 20:01

Kumoi už dva týždne postupne dozrieva. Väčšina plodov má každoročne minimálne 200 g, a to bez prebierky a polievania (čo má niekedy za následok preťaženie a občasné lámanie konárov).
Výber z dnešnej oberačky.
Obrázek
Priemer takmer 320 gramov.
Zajtra pôjde asi 15 kg do sušičky. Sušené Kumoi sú úžasné a z môjho pohľadu asi najchutnejšie domáce sušené ovocie.
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 518
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod nene » 05 zář 2019, 22:46

Jak to sušíte? Myslím, jak velké kusy, aby až se vypaří všechna voda, z toho vůbec něco zbylo? Chceme vyzkoušet, zatím jsme všechno proháněli odšťavovačem a míchali s malinovou šťávou (mňam). Na jídlo nám to nechutná, žádná Nashi odrůda, samá voda, moc se toho u nás nesní.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod Marek1970 » 06 zář 2019, 06:14

Nashi suším so šupkou len ich očistím a vyrežem "stred" a nakrájam. Nakrájané plátky pripravené na sušenie musia byť tak "akurát", ani príliš tenké lebo po vysušení zostane len tenká tvrdá "škrupina", a ani príliš hrubé i keď mne práve chutia tie hrubšie, ktoré majú po tom takú "gumovú" konzistenciu. Všetko (hrúbka plátkov a výsledok po sušení) závisí od typu sušičky a jej výkonu. Suším v "G21 Harmony Platinum" https://susicky-potravin.heureka.cz/g21 ... e/#section
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 518
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod nene » 06 zář 2019, 08:17

Díky moc, vyzkoušíme, poreferujeme :) . Sušičku máme IČ.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod Stanley_51 » 19 říj 2019, 15:14

Vzhledem k neustálému větru jsem musel obrat celý stromek najednou. Vítr plody shazoval a z rozbitých pak nic není. Celkově beru letošní úrodu jako veleúspěšnou, odhadem cca 15 kg. I velikost byla dobrá, pozdní deště přeci jen pomohly a plody nabraly na objemu. Pár kousků jsme i nasušili. Není to špatné, ale na můj vkus moc sladké. Z jablek jsou křížaly lepší.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod airbusy » 03 bře 2020, 22:23

Ahojte, pestujete niekto nashi odrodu Shin Li? Mala by mat velmi chutne plody, ale neviem sa k nej nikde dopracovat..... :shock: Mam Kumoi, ta je rumovej prichuti, a ta Shin Li by mala chutit po skoriciach, este najst odrodu, co chuti ako varene vino a mam to vsetko v jednom :D
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: kasta, radek.god a 19 návštevníků