Nashi - Pyrus pyrifolia

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod Alena » 03 lis 2016, 18:11

Mně je teda na tom divná ta pozdní zralost, protože se u Hosui uvádí srpen, a nám tady, jak vidět, všem dozrávalo až někdy v říjnu. Jestli teda je to opravdu Hosui, co máme...
No ale zatraceně dobré je to na každý pád, to jo. Tchoříku, obdivuju tě, že jsi vydržela s tím posledním čekat až doteď. Já se musela držet, abych tam to jedno nechala viset rochu déle. Ale vyplatilo se, bylo nejlepší. Příští rok se teda budu muset hodně přemáhat, abych je tam nechala co nejdéle...
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod Jakub » 04 lis 2016, 10:11

S mrazem bych si nedělal nějak zvlášť starosti, u mě je letos v plném květu šlehlo -4°C a úroda přesto byla na to že to jsou mladé stromky docela slušná. Na netu sice píšou, že nashi má ráda teplo, ale z vlastních zkušeností soudím, že není o moc náchylnější než obyčejné hrušně či jabloně. Jak tady čtu, tak je taky příště nechám viset o něco dýl, já je trhám hned co zezlátnou, tedy již na začátku září, už v té době jsou chuťově velmi dobré. Zatím mám jen 2 stromky, ale jelikož se velmi osvědčily, na jaře jich pořídím víc :)
Jakub
oficír
oficír
 
Příspěvky: 517
Registrován: 23 lis 2013, 21:31
Bydliště: Vsetínsko 490 m.n.m. USDA 6b

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod Tchorik » 04 lis 2016, 10:18

No, ja nejak v tom obrovskem srumci ani nestacila premyslet o tom, jestli na nej mam chut nebo ne. Vzdycky jsem zhruba po tydnu sla kolem a zkusila,jestli uz jde samo, a kdyz neslo, tak jsem ho nechala. Jenze ono neslo ani pred tydnem a to uz jsem mela strach,ze by premrzlo, tak jsem ho urvala... Ale cekani se vyplatilo S9
Uživatelský avatar
Tchorik
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3147
Registrován: 14 kvě 2007, 08:18
Bydliště: Plzeň 313 m.n.m. - Jana

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod Jana » 04 lis 2016, 12:32

Moc děkuji za odpovědi.
Nemám vyloženě mrazovou kotlinu ale někdy mráz nahoře na poli se rozhodne že steče dolů a to je po mé cestě a vedle jsou stromky. Budu se snažit je dát trošku víš.
Jablka hrušky a třešně mi tam plodí každý rok s meruňkami to je horší.
Jana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 111
Registrován: 30 lis 2014, 03:56
Bydliště: Kněžmost Český ráj 246 n. m. n.

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod Tchorik » 04 lis 2016, 12:48

Jestli ti tam plodi tresne, tak bych se nebala. Ja tu mam napr. s tresni velky problem, ale je fakt,ze hodne zalezi i na odrude. Taky je to o nahode, nekdy mrzne, nekdy se to kvetum vyhne, za pokus ti urcite stoji, je to moc zajimave ovoce.
Uživatelský avatar
Tchorik
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3147
Registrován: 14 kvě 2007, 08:18
Bydliště: Plzeň 313 m.n.m. - Jana

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod Alena » 04 lis 2016, 15:46

Jana píše:Moc děkuji za odpovědi.
Nemám vyloženě mrazovou kotlinu ale někdy mráz nahoře na poli se rozhodne že steče dolů a to je po mé cestě a vedle jsou stromky. Budu se snažit je dát trošku víš.
Jablka hrušky a třešně mi tam plodí každý rok s meruňkami to je horší.


No, tak tomu bych ani neříkala mrazová kotlina :D Já bývala ráda, když nezmrzly jabloně; hrušky se tam neurodily za posledních 20 let nikdy, ryngle jsme měli 1-2x, višně taktéž :mrgreen:
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod ĽubošV » 06 lis 2016, 21:22

Dovolím si otázku. Vlani v zime som si kúpil dva plody Nashi. Nepoznal som odrodu, proste niečo iné než mám doma, nádherné, veľké, krémovo biele s hnedými lenticelami... zatúžil som ochutnať. Žiaľ, zažil som akurát tak veľké sklamanie. Oproti nashi dopestovaným doma vyložene podradná chuť a cukor som si musel domyslieť. Napriek tomu, mali oba plody pekne vyvinuté plné jadrovníky. Vybral som semienka, stratifikoval, vysial a nestačil sa diviť. V porovnaní so semanáčmi našich plánok sa tietio nashi-semenáče javia oveľa viac vitálne a mimoriadne životaschopné. Časť som nechal rásť od jari v hrantíkoch, časť aj voľne vo voľnej pôde v záhrade. Vzrastom cú celkom vyrovnané, niekoľkonásobne väčšie, ako rovnako staré semenáče našich hruškových plánok. Rád by som sa spýtal, či máte niekto skúsenosť, čo sa dá od semenáčov nashi očakávať? Ďakujem.
ĽubošV
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 20
Registrován: 05 lis 2016, 22:35

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod Radim K » 06 lis 2016, 21:37

Máme semenáč nashi tuším 12 - 15 letý, dostali jsme jej asi před 8 lety od jedné tety, která rušila zahradu (nevím, v jakých podmínkách byla rostlina pěstována tam). Rostlina letos kvetla už potřetí, ale letos květy všechny omrzly, ovšem ani loni ani předloni plody po květech nevytvořila. Pokud to bylo cizosprašností, pak měla rostlina šanci až letos (kdyby neomrzla), neboť je u ní vysazena Kumoi. Snad se ukáže příští rok, co takový semenáč dokáže. Také jsem velice zvědav na plody. Já mám obecně se semenáči veškerého ovoce zkušenosti velice dobré a většinou se jedná o velice příjemné překvapení, co do kvality plodu.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1906
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod ĽubošV » 06 lis 2016, 23:05

Vďaka za povzbudivú odpoveď Radime. Takže veriť im, pestovať a trpezlivo čakať. Podľa toho vitálneho rastu to zrejme budú väčšie, bujne rastúce stromy. Ono v hypermarketoch veľa odrôd nashi nevidno. Zaregistroval som zväčša iba túto guľatú kérmovo bielu, ktorej som si kúpil plody a potom zriedkavejšie zelenkavú pretiahnuteho tvaru. Údaje o pôvode a odrode sú na etiketách veľmi skúpe, nič, len strohé pomenovanie "Nashi". Uvažoval som, že tie plody odfotím a skúsim na fóre, či náhodou niekto nespozná, o akú odrodu sa jedná. No je cekom možné, že ona ani nemusí byť v sortimente u nás pestovaných odrôd.
V záhrade mám tretí rok Chojuro a Ping Gou Li. K nim ako opeľovača Wiliamsovku. Chojuro mi rodila už v druhom roku. Tak, že bola nutná prebierka plodov. Ping Gou Li prvý krát kvitla až v treťom roku, teda túto jar. Tento rok ale ani jedna nashi nezaplodila. Obe už začínali odkvitať, keď to spálil mráz. Problém mala aj Wiliamsovka.
ĽubošV
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 20
Registrován: 05 lis 2016, 22:35

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod Radim K » 07 lis 2016, 12:11

Tak přesně to dopadlo i tu s tím mrazem :( . Odrůdu si myslím, že těžko někdo pozná, ono i kdyby, tak geny semenáče budou stejně nejspíš proměnlivé, takže z toho může vylézt tvarem a chutí jiná odrůda. Co mě by nejvíce zajímalo ale je, jestli si podrží geny ty semenáče rumové sorty, že zůstanou rumové a naopak ty světlé, vodnaté bez rumové pachuti, jestli také zůstanou takové. Bujný je opravdu hodně, letorosty asi 150 cm, ale řezem jej i po těchto letech bez problému držíme na 2,5 - 3 metrech výšky. Letos měl už veliké množství květů v početných chocholících. Tak tedy snad příští rok :) .
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1906
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod nene » 07 lis 2016, 12:27

Alena píše:
No, tak tomu bych ani neříkala mrazová kotlina :D Já bývala ráda, když nezmrzly jabloně; hrušky se tam neurodily za posledních 20 let nikdy, ryngle jsme měli 1-2x, višně taktéž :mrgreen:


Tak tohle zní naprosto přesně jako naše zahrada :roll: :(

Akorát poslední tři roky je líp, ale nevěříme tomu, určitě je to jen nějaký podnebný úlet a odevzdaně čekáme, kdy nám zase všechno pomrzne :?
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4226
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod bradhal » 11 led 2017, 14:55

Mám tu nějaké fotoresty, tak to napravuju. Ku Chan Chu (nebo Kum Ghant Ghu a takové podobné přepisy)
Dovezená z Bojkovic, taková nepodarka na experiment, malá bonsaj, korunka ve výšce asi 20-25cm, na kmínku velká rána. Hruška na to ale dlabala, kvetla jako divá, nasazovala plůdky. Ty jsem první roky vyštípala pryč. Letos neomrzla na rozdíl stromů okolo, udržela 8 plodů, 6 jsem vyštípla. Rána na kmeni se zahojila, větve má do asi metrové délky. Bohužel jsem si nevšimla toho, že mi do kmínku zarostl jutový provázek, kterým byla vyvázaná k tyčce. Takže jsem ji při jeho odstraňování opět solidně poškodila. No jak to přežije tyto mrazy, to se uvidí. Plody světle žluté, kulovité, sladké, slupka lehce rzivá, nakyslá, dužina sladká, šťavnatá, chutnalo nám to.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Přeji pěkný den.
Uživatelský avatar
bradhal
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 552
Registrován: 08 dub 2012, 16:38
Bydliště: Moravský Kras, 500 m.n.m., MT10

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod sapmok » 11 led 2017, 20:45

Na podzim 2015 jsem si vysadil dvě. Tak jsem zvědav. :)
chojuro a niitaka
Uživatelský avatar
sapmok
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 496
Registrován: 28 dub 2013, 16:17
Bydliště: v okrese Jeseník 230mnm_USDA6b_MT2

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod Alena » 29 dub 2017, 19:20

Tak jsem zjistila, že na kmínku v místě očkování je hnijící dutina, dost velká vzhledem ke kmínku, který má průměr zhruba 5 cm; tohle asi neustojí :? Holt budu na podzim shánět novou Hosui S2
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod nene » 29 dub 2017, 21:06

Hruška se hojí rychle, když se jí pomůže - vyčistit ránu ostrým nožem co to půjde, do zdravého dřeva a hlavně kůry, naředit Sulku a štětcem všechno vytřít a ještě na vlhké pořádně zatřít Stromovým balzámem z Hlubny Brno - takový ten šedý. Dá se i smíchat trochu naředěná Sulka s tím stromovým balzámem a zatřít to tím, ale po zaschnutí se to musí ještě jednou zapatlat tím čistým Balzámem, aby tam netekla voda - pokud je to dutina, pokusit se proříznout cestičku - kanálek, aby voda odtékala a nedržela se tam. Samozřejmě je to řešení pro případ citového vztahu ke stromku, koupit nový je jistota.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4226
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků