Nashi - Pyrus pyrifolia

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod Alena » 29 dub 2017, 21:41

Ránu jsem se pokusila vyčistit, ale nešlo mi to, nemohla jsem se do té dutiny dobře dostat, a zatřela jsem to jenom neředěným latexem, neměla jsem po ruce nic jiného :roll: Holt zkusím zítra večer po práci dojít do OBI pro balzám a znovu to vyčistit a vydesinfikovat, jestli to tedy půjde... Vypadá to ale tak velké, že se stromek může v tom krčku zlomit. Škoda ho, takový pěkný už byl, a je na něm naroubovaná ještě Nela s Konferencí... Nějak se mi na zahradě už vůbec nic nedaří, asi bych měla místo toho začít chlastat, kouřit a nic nedělat :mrgreen:
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod nene » 29 dub 2017, 21:47

A nezapomenout na tu Sulku :) . Ještě se dá to problematické místo překlenout rouby, ale to už je opravdu pracné a výsledek nejistý.
Toho vyřezání do zdravého se moc nebát, radši pořádně, ono se to s tím balzámem opravdu dobře zavaluje. Je to hlavně POKUS o záchranu, ale nám se toho takhle už podařilo zachránit docela hodně ( bojujeme v kotlině především s rakovinou a mrazovýma deskama). Což jsou problémy, které na jihu na zahradě vůbec neznáme. Už jenom způsob a rychlost, jakou se zahojil např. kmínek slivoně po odření sekačkou je pro nás ještě pořád neuvěřitelný - stromek, který by byl na Valašsku i při snahách o ošetření téměř na odpis, se na jihu zahojil do druhého roku tak, že rána není poznat, je dokonale zavalená (v době mízy se podařilo sekačkou strhnout kůru z více než poloviny kmínku - Sulka, Balzám samozřejmě byly potom použity). Tož tak :) .
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4225
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod Alena » 29 dub 2017, 22:13

Díky za podporu, udělám s tím, co půjde. Je fakt, že jsem kdysi nevěřila vlastním očím, jak se zcela beze stopy zahojila velká rána na meruňce. Jeden rok z ní lil klejotok, že jsem myslela, že odejde celý strom, tak jsem to čistila a dezinfikovala a zatírala, a za pár let se rána úplně zahojila.
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod izi » 30 dub 2017, 17:05

V takýchto prípadoch sa používa premostenie poškodeného miesta pomocou vrúblov. Je to vlastne vrúblovanie do boku. Je vhodné použiť aspoň dva vrúble. Nutnosť vyčistiť ranu však zostáva.
Ivan
izi
člen
člen
 
Příspěvky: 472
Registrován: 28 srp 2016, 09:53
Bydliště: Malé Hoste 255m.n.m

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod Alena » 01 kvě 2017, 09:54

Tak jsem se včera pokoušela to dřevo pořádně vyčistit, ale zasažená část je vzhledem k tloušťce kmínku velká a ani se mi nepodařilo všechno odstranit, odumřelé dřevo zasahovalo hodně hluboko. Pořezala jsem si prsty, jak jsem se to snažila dloubat žabkou, očkovákem, roubovákem, vším možným a ostrým... No vydlabala jsem, co šlo, potřela tou ředěnou Sulkou, jak radil nene (jindy jsem na tyhle věci používala Kuprikol), zamazala štěpařským voskem, páč večer po práci už jsem byla tak ubitá, že táhnout se do OBI pro balzám už jsem neměla sílu, a ještě jsem to celé důkladně ovázala roubovací páskou, aby ten vosk nestékal a nešla dovnitř voda - ta vydlabaná dutina je skoro přes celou tloušťku kmínku. Moc nadějí si nedělám, je to prostě pokus o záchranu. Mrzí mě to, ty hrušky byly vynikající a synkova slečna má nashi moc ráda, doufala jsem, že konečně nějaké budou... No nic, na podzim holt budu shánět nový stromek. Zase několik let ztraceno... Na přemostění rány rouby mi jaksi chybí to hlavní - nenarašené rouby.

Ještě mě napadá - schovala jsme si od loňska semínka z těch prvních plodů, ale nejsou stratifikovaná - nemáte někdo zkušenost, zda mi teď vyklíčí i bez stratifikace? Že bych si z nich vypěstovala podnož a na ni to pak znovu naočkovala, abych měla jistotu, že mám tu samou odrůdu, protože kdo ví, co se mi podaří koupit - to, že na tom je cedulka Hosui, ještě nic neznamená...
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod Tchorik » 01 kvě 2017, 16:28

Ali,nejsem odbornik,ale jak uz jsem tu jednou psala svuj uspech s roubovanim, tak to bylo prave nashi - tedy konkretne hruska na nashi a bylo to na prelomu cervna a cervence ze stromu na strom. Rouby byly tedy ze Sumavy,ale v cervnu uz urcite musely i na Sumave rust. Mela jsem tehdy 100% uspesnost. Jinak kdybys mela podnoz,najit plane by se mozna nechalo,asi by stacila i jablon,to nevim,tak roubu bych ti mohla v zime narezat spoustu. Myslim,ze mam spravnou Hosui,zkus kouknout do fora na fotky,jestli jsem tam neco davala,pisu ted z telefonu a to nezvladam prochazet. Katdopadne je to nase mocinky dobre.
Uživatelský avatar
Tchorik
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3147
Registrován: 14 kvě 2007, 08:18
Bydliště: Plzeň 313 m.n.m. - Jana

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod Alena » 01 kvě 2017, 19:14

Jani, díky moc za nabídku, teď s tím už nic dělat nemůžu a v létě se uvidí, zda se ta rána hojí a jestli má cenu něco s tím dál podnikat. Pokud bude stromek ještě živý a poroste, tak bude mít sám vlastní letorosty na rouby, možná se mu rána už bude hojit a nebude to ani třeba. Jestli ne, tak holt budu shánět nový. Co nadělám.
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod ĽubošV » 01 kvě 2017, 22:59

Mne sa vlani tak isto všetky nashi, čo som robil, ujali na 100%. A to tak do hrruškových plánok čo som mal pripravené a prebytok vrúbľov som pichol do koruny wiliamsovky. Napadlo ma, čo tak skúsiť Forkertovo očkovanie? Môj priateľ z Horhého Dubového ho úspešne robil i vo vegetačnom období. Za pokus to možno stojí.

ad semienka. Klíčili mi iba stratifikované. Semenáče nashi ( krémovo žltobiele, vizuálne veľmi pekné plody pôvod Kaugfland, chuť však, akože inak, málo sladká a celkom nevýrazná) sú veľmi vitálne, v raste bujné. Už majú rok, zimu prežili nez náseledkov a v raste mnohonásobne predbehli rovnako staré semenáče planej hrušky.
ĽubošV
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 20
Registrován: 05 lis 2016, 22:35

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod Tchorik » 01 kvě 2017, 23:32

No, já dnes na procházce hledala, jestli tu nerostou nějaké pláňky, našla jsem asi jednu nebo dvě jablůňky, ale to nevím, zda by šlo. Jinak to očkování mi připadá jako super nápad. A ještě mě napadlo, stromek nemá tendenci vypouštět očka pod tím zraněním? Je to nad očkováním nebo pod? Nedalo by se tomu nějak pomoct, aby tam pustil?
Uživatelský avatar
Tchorik
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3147
Registrován: 14 kvě 2007, 08:18
Bydliště: Plzeň 313 m.n.m. - Jana

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod Alena » 02 kvě 2017, 10:30

ĽubošV píše:Mne sa vlani tak isto všetky nashi, čo som robil, ujali na 100%. A to tak do hrruškových plánok čo som mal pripravené a prebytok vrúbľov som pichol do koruny wiliamsovky. Napadlo ma, čo tak skúsiť Forkertovo očkovanie? Môj priateľ z Horhého Dubového ho úspešne robil i vo vegetačnom období. Za pokus to možno stojí.

ad semienka. Klíčili mi iba stratifikované.


Hm, taky jsem už všude na netu četla, že hrušňová semena musí nejdřív projít stratifikací. No nic, doufala jsem, že bych si vypěstovala podnož už teď a že by třeba do léta mohla být schopná očkování. Že já blbec je na podzim nedala do země. Jestli ten operační zásah pomůže a stromek se zahojí a poroste, tak to řešit nemusím, ale pokud by měl časem chcípnout, ráda bych měla jistotu, že si zachovám stejnou odrůdu - sice jsem ho koupila jako Hosui, ale čert ví, jestli cedulka souhlasí se skutečností a že když si zase koupím Hosui, že to bude to samé :roll:

Tchoříku, to napadení je přímo v místě očkování a zasažena je velká část kmínku. No uvidím, kdyby něco pustil spodem, samozřejmě bych to naočkovala. Jinou hrušku nemám, kam bych to frkla, bojuju tady s místem - proto mám na téhle jediné další tři odrůdy :roll:
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod sasman » 02 kvě 2017, 10:41

Problém je, že když teď vyseješ semena pro podnož, tak než z toho budeš mít naroubovaný/naočkovaný strom velikosti prodávané ve školkách (myslím s korunkou), bude to trvat aspoň 3 roky, možná 4, což je otázka, jestli se vyplatí čekat, i když chápu, že správnost kupovaných odrůd může být problém (u nás toto naštěstí neřeším, protože tu v okolí máme 3 seriózní ovocné školky).
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod Alena » 02 kvě 2017, 12:05

Ale jo, to samozřejmě vím. No holt mi nezbyde nic jiného než počkat do podzimu a pak koupit nový stromek.Případně to na něj pak přiroubovat, jestli ještě tahle bude žít.
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod Tchorik » 02 kvě 2017, 12:18

A co zkusit poptat napr. Fytos, jestli neprodávají taky podnože?
Uživatelský avatar
Tchorik
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3147
Registrován: 14 kvě 2007, 08:18
Bydliště: Plzeň 313 m.n.m. - Jana

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod Alena » 02 kvě 2017, 12:53

Myslím, že teď už je na sázení pozdě, i kdyby je měli. Počkám do podzimu a uvidím.

Všude čtu, že asijské hrušně mají obecně špatnou afinitu s kdouloní a ta moje je na kdouloni. Možná je ten problém v místě roubování způsoben právě tímhle S15

Ještě mě napadlo zkusit na některé větvi vzdušné hřížení. Když to dělají na bonsajích, třeba se chytne i hrušeň písečná :mrgreen:
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Nashi - Pyrus pyrifolia

Příspěvekod Tchorik » 02 kvě 2017, 13:07

Hmm, proc ne zkusit to muzes. To by me zajimalo,na cem ji mam ja. Ja tenkrat prisla o celý kminek,ale pustila ocko z mista očkování a pak jela jak mašina. Budu ale muset to misto očkování zkontrolovat,abych nebyla v pohode a ona zatim nemela namále... V jake vysce mas očkování?
Uživatelský avatar
Tchorik
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3147
Registrován: 14 kvě 2007, 08:18
Bydliště: Plzeň 313 m.n.m. - Jana

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: zbynda a 11 návštevníků