Aka - Fejchoa selowiana

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Lenkalor » 05 dub 2021, 08:30

Také jsem v polovině března zkusila vzít řízky z fejchoi. Bez stimulátoru, podobný substrát jako na řízkováním fíkovníkům, jen jsem tam přidala ještě rašelinu. Mladé výhonky z horní části keře jsem po 14 dnech vyhodila, černé a plesnivé. Výhonky od kmene zespodu vypadají nadějně, jsou vidět nové lístky.
Zakořenuji se střídavým spodním teplem - na krytu akvária.
Obrázek
Obrázek
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1131
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 05 dub 2021, 09:48

Hezky, cenné poznatky! S6
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3806
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 07 dub 2021, 10:50

Poznatky z kliceni :
Na fotky mam ted blby mobil a stejne by tam nebylo na makro moc videt :
Zatim bych to tipnul tak na 5 naklicenych semen z 80 , kde uz maji kolem 3-5 mm klicky a cca 5 -10 kde se neco deje.
Tedy moje bilance nic moc, je otazka jak dlouho to bude trvat, nez klicky narostou do vysky k presazeni a taky kolik z nich se toho presazeni dozije :-o
Zbytek budto nevyklicilo vubec nebo, a to nevim jak poresit, zplesnivelo pred/pri vykliceni.
Proste je kolem semena cca 2 mm kruh zelenocerne plisne a siri se to dospod toaletaku, takze je to pak videt vespodu plastove vanicky od masa.Pouzival jsem v Praze neprevarenou studenou vodu z vodovodu, jinou nemam.
Nevim cim to je a jak tomu zamezit.Zbytek nenaklicenych semen a tech co vypadaly ze zplesnivi jsem dal do jine misky s vlhkym substratem pro kaktusy, jan tak na pokus.
Pamatuji si, ze jsem pitahayu klicil v akvariu na substratu pro kaktusy ale vystrikal jsem to Previcurem, ktery se jiz nevyrabi a nevim cim ho nahradit ... :-o
Mam pocit, ze to lepe klici ve tme, ale nevim jakou to ma souvislost.Jedna vanicka byla na pracce ve tme a tri byly rozmistene min 3m od jizniho okna na skrini na dvou ruznych lokaci.

Jelikoz semena pres ebay z Ruska skutecne prisla a dokonce i vyklicila, tak jsem si jeste nejaka koupil a cca za 1-2 mesice chci pokus zopakovat, tentokrat bych ale rad dosahnul lepsi uspesnosti pri kliceni

Mate nekdo nejaky tip, jak zajistit, aby to v te plastove vanicce na navlhcenešm toaletaku prikryte igelitovym sackem na pecivo neplesnivelo ?
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod milos 51 » 07 dub 2021, 12:51

Velmi slabě růžová hypermanganová voda . Ověřeno .
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1865
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 07 dub 2021, 12:59

Nedávej to při klíčení hlavně někam na slunce, to ti tam pak stoupne strašně rychle pod tím igelitem teplota a začne to plesnivět. Ideálně to klíčit někde v celodenním stínu a ve stálé pokojové teplotě. Pak toho moc plesnivět nebude a úspěšnost bude určitě o hodně větší. Přesazoval jsem tehdy, když už byly vylezlé děložní lístky.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3806
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 07 dub 2021, 13:19

Hofis píše:Nedávej to při klíčení hlavně někam na slunce, to ti tam pak stoupne strašně rychle pod tím igelitem teplota a začne to plesnivět. Ideálně to klíčit někde v celodenním stínu a ve stálé pokojové teplotě. Pak toho moc plesnivět nebude a úspěšnost bude určitě o hodně větší. Přesazoval jsem tehdy, když už byly vylezlé děložní lístky.

Jo, to je mi jasny, takhle jsem loni upekl nektere mini semenacky kiwi na slunci :-) :-) :-) Prave ze to nebylo vubec na primem slunci, ale jak pises v pokoji u zdi nebo na skrini u stropu, kam se dostane prave jen trochu svetla, abych to neupekl a stejne to zaclo plesnivet.
Tak nevim cim to je a co mam cca za ten mesic udelat jinak :shock:
Zda neni lepsi ta zemina na kaktusy misto toaletaku nebo zda to mam treba jednou za tyden otevrit nebo jeste to muzu tad na misku, kterou dam nad topeni, obcas jeste topime
Na povrchu toaletaku se to rozhodne mezi semeny nesiri,spis spodem aby to neslo do stran a neproplesnivelo to pak na dalsi semena.
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 07 dub 2021, 13:23

milos 51 píše:Velmi slabě růžová hypermanganová voda . Ověřeno .

Diky za tip Milosi S14
jeste jsem nasel PGFungicid MAGNICUR ENERGY 15ml ( Náhrada za Previcur ) , tak nevim , mate s tim nekdo zkusenosti ?
Ten hypermangan koupim v lekarne, ne ?
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod nene » 07 dub 2021, 16:00

Sháněj Manganistan draselný.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4226
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Stanley_51 » 07 dub 2021, 16:18

radek.god píše:
Mate nekdo nejaky tip, jak zajistit, aby to v te plastove vanicce na navlhcenešm toaletaku prikryte igelitovym sackem na pecivo neplesnivelo ?

Můj postup při výsevu feichoi :
Naplnil jsem misku vlhkým výsevním substrátem ( na rajčata, okurky atd.) vysel semínka a přes hrubý cedník jsem je ještě přesypal milimetrovou vrstvou substrátu. Do rozstřikovače jsem si rozdělal slabý hypermangan ( koupíš v lékárně ) a tím jsem to zvlhčil ještě zvrchu. Pak jsem misku překryl potravinářskou folií, zakryl polystyrenovým táckem a položil na topení. Jelikož mi topení hřeje na max. 50 stupňů, bylo to v pohodě. Za týden bylo vyklíčeno. Klíčím takto vše, počínaje rajčaty a konče např. kiwi nebo Albizie. Při klíčení nepotřebuješ světlo, takže to můžeš mít třeba v kotelně na kotli. Jen to chce hlídat, jak začnou klíčit, už to světlo potřebují. Klíčení na papírové utěrce používám pouze pro okurky a dýně. Jinak se mi to nikde neosvědčilo.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9218
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 08 dub 2021, 14:48

Stanley_51 píše: Klíčení na papírové utěrce používám pouze pro okurky a dýně. Jinak se mi to nikde neosvědčilo.


Stando,

DIKY MOC ZA melancholicky navod , parada :-) Snad druha varka semen na test prijde drive, nez minule, uz jsem rusakovi psal at to posle tentokrat driv, nez za mesic 8) ...

Ptal jsem se na odrudu, samosprasnost apod ... a napsal mi "What varieties are they collected from? Mmmm ... no one! My plants are grown from seeds, and among them there are very different - with small fruits and large, early and late, with thin skin and thick ... different! I don't know about self-fertility. We have a lot of bees and all kinds of insects - they pollinate flowers."pak psal jen, ze v pldech neni moc semen a ze je to vopruz vybirat je rucne jedno po druhem, tak uvidime :-)

Jako za tyden nakliceno, to jsi fakt dobrej a bude to asi i tim spodnim teplem, to me to trvalo spis ty 3 tydny.Chce to holt asi fakt nakej miniparnik a hlavne vytrikat tim hypermanganem.S tim papirem to zkusim jeste jednou jen par semen, ale s hypermanganem.Blby je, ze az to prijde, tak uz urcite topit nebudeme :-( ...

Ted jsem napocital cca 8-10 klicku z 80 semen , takze moje uspesnost nic moc, ale i kdyby prezily dve rostliny, tak pri investici 130 Kc vcetne postovneho je to zlate S6 Nejvic klicku a nejmin plisne je v nejvetsi vanicce , ktera zacinala a vetsinu casu byla na pracce v zatemnene mistnosti, mozna je tam tepleji, protoze nad prackouje kotel :-)
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 08 dub 2021, 15:35

Radku, je taky dost možné, že ten Rus neodstranil ze semínek ten aril (takovou blanku), která je obklopuje. Tu je nutné odstranit. Za prvé je to inhibitor klíčení, takže to to klíčení zpomaluje, a za druhé pak může být i důvodem tvorby té plísně. U čerstvých semen je stačí požmoulat v puse, a ten aril se tak odstraní, u těhle starších semen už ten aril asi bude zaschlý a připláclý na tom semínku. Mozná by to chtělo, ta semínka nejprve tak na 2 dny ponořit do vody (možná i s trochou přidané citronové šťávy, jak se to dělá u mučenek), a potom ten aril setřít alespoň promnutím v prstech, než je dáš klíčit. Ale je to jen takový tip, na co se ještě zaměřit. Pokud jsou ta semínka v pořádku, plesnivět by neměla. Mě z 50 semínek nechytlo plíseň ani jedno.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3806
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Stanley_51 » 08 dub 2021, 16:40

Hofis píše:Radku, je taky dost možné, že ten Rus neodstranil ze semínek ten aril (takovou blanku),.

Tohle řeším při čištění semínek následovně - semínka po vypreparování z ovoce nechám 24 hodin v misce s vodou odkvasit. Druhý den je vyliju do plastového cedníku ( 150mm průměr ) a třením odstraním ten aril. Potom je rozprostřu v Petriho misce a nechám usušit. Další den je již možno vysít semínka dle předchozího návodu. Čistím takto veškerá semena, od rajčat, paprik přes kiwi, pawpaw a feichou. Plastový cedník je ideální, síťka je ostrá a mnutím pod vodou se semínka precizně očistí. Mám s tím dlouholetou výbornou zkušenost.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9218
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 08 dub 2021, 17:12

U rajčat to dělám podobně, akorát je nechám zkvasit 2 dny. Pak je stačí jen propláchnout v sítku na čaj. Aril už je zcela volný a odteče. Pak je stačí jen vysušit. :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3806
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 09 dub 2021, 10:35

Chlapi, ale to uz je hotova veda :-)

Samozrejme jsem semena nenamacel, tak trochu mam strach, aby se nerozpustila.
Delal jsem to jen kdyz jsem pestoval pred 10 lety washingtonie a zumary
Ale az prijdou ty dalsi fejchoy, tak to zkusim, citron by me fakt nenapadnul, diky za tip :-)
Pred rokem ci dvema jsem stejnym zpusobem jako ted klicil fejchou, akorat byla v zip lock saccich a je mozne ze jsem ten toaletak malo vyzdimal, no kazdopadne se 100% semen tehdy doslova rozpustilo na kasi a nevyklicilo zadne.Ale byly nekde z Portugalska.
Nevim zda to ted nemohlo byt vodou z vodovodu nebo tim, ze jsem pouzil vanicku od masa.Ale tu jsem pod horkou vodou odmocil ve vode s jarem a saponatem umyl a dal pryc i ten papir co je prilepeny pod masem a vetsinu igelitu co je zataveny po okrajich, igelitove sacky na pecivo byly ciste z obchodu, ty jsem nemyl.
Posledni pred 10 lety uspesne vyklicene fejchoy byly z cerstveho plodu, v puse a hadriku osetrene a max druhy den ve smesi pisku vysazene.
S tema mucenkama, kiwi, pitahaya apod to take delam tak, ze tu duzninu kolem semene jazykem v puse odstranim a necham to uschnout.Sito jsem kdysi mel moc jemne, ale take jsem to uz kdysi zkousel.
Pochybuju ze bude nejaky rus nebo jakykoliv prodejce pri takovem mnozstvi nabizenych semen cumlat semena v puse a takto se s tim s prominutim sr*t :lol:
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 14 dub 2021, 10:24

Hofis píše:Přesazoval jsem tehdy, když už byly vylezlé děložní lístky.

A to jsou ktere Honzo ? , zatim mam vsude 1 par listku ... :? a pamatuji si, ze to roste fakt strasne pomalu ...

Aktalini foto klicku ze semen :

Celkem vyklicilo cca 14 +/- 1 semeno z cca 80 , max vyska cca 2 cm

Aktualne ve vanickach od masa zakryte igelitakem vystrikane slabym roztokem KMnO4.Dano na podmiskou umistenou nad obcas zapnutym topenim.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Radim K a 6 návštevníků