Aka - Fejchoa selowiana

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Lenkalor » 22 bře 2023, 11:48

:D jó, tyto rostlinky se musí snažit od mala. Čeká je dobrodružný život ve volné půdě na zahradě, žádný skleník nebo květináč.
Jestli je tedy vypiplám do těch 2-3 cm S12
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1124
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 23 bře 2023, 12:25

Lenkalor píše:Jestli je tedy vypiplám do těch 2-3 cm S12

2 cm je uplne v pohode, 3 uz ne kazda da.
Pru*er je co pak nad ty 2-3 cm :( Tam zatim tapu E7
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod moonvil » 23 bře 2023, 12:27

To se bavíte o výšce nebo průměru?
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Lenkalor » 23 bře 2023, 16:49

Bavíme se o průměrné výšce. A nebo o výškovém průměru.
Už se v tom ztrácím. :)
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1124
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 24 bře 2023, 13:31

moonvil píše:To se bavíte o výšce nebo průměru?

Kezbychom se bavily o prumeru, ale 3+ cm v kmeni u Fejchoy jsem videl max ted pred Fata Morganou v Troji , 2cm prumer kmene nemela ani ta kupovana fejchoa co jsem prelil :-o
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 10 dub 2023, 22:01

Včera jsem ve VDF odkryl felchoiky. Byly pod dvojitou vrstvou protimrazové zesílené netkanky. Ale i tak byla tato zima velmi milostivá a s minimem -13,3°C se určitě řadí mezi ty mírné, i když byly celkem dvě slušné mrazové epizody i se slušnou sérií ledových dnů. Zdá se, že to daly celkem v pohodě. Mají i některé pěknou zelenou hmotu. Ale jsou tam samozřejmě lepší a horší. Škoda, že jsem to tak zabil tím přikrytím listím minulý rok, takže přírůstky byly malé. Letos by snad mohly být lepší. Plán je táhnout to po zdi... :lol:
Obrázek
Obrázek
Foto: VDF, 10.04.23

V Praze jedou jinak, letos zcela bez ochrany prošly i v Praze celkem solidními obdobími s ledovými dny a průměry kolem -5°C. Poškození mrazem je na některých výraznější (načervenalá barva listů, zřejmě všechny opadnou), na některých méně. Hodně ale může dělat i stanoviště. U zídky je samozřejmě lépe, než dále od ní. Ale určitě jsou adepti, co vydrží víc, a pak ti, co vydrží míň. :)
Obrázek
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 10.04.23
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 13 dub 2023, 11:28

Pekne Honzo, hlavne ta Praha bez ochrany :-) .
Ja mam v Praze nekolik fejchoi venku bez ochrany a prakticky temer vsechny jsou uplne hole a na nekterych se drzi poslednich par hnedozelenych listku jen silou vule.Maji tak 1 az temer 2 metry na vysku, ale temer zadne vetve do sirky.Nektere vypadaji doslova jako hola kostata, ale staci rypnout nehtem pod kuru i na vrcholu a je to zelene.
Je otazka kdy zacnou nove listky, pripadne vetve rust.Sice uz je svetlo, ale porad zima.
Naproti tomu mam rizkovance v perlitu na balkone ve foliovniku, kde byly od podzimu a tam jedou paradne, krasne zelene a olistene.
Obcas je tam pri slunecnych dnech kolem 25-40°C podle, pistaciovniky se tam take uz zacinaji probouzet :-)
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Marie J. » 17 dub 2023, 23:22

Opravdu hodně pěkné fejchoy (2ks) mi nedávno přišly z Ekozahradnictví (po 150 Kč už víceleté rostliny - zítra můžu hodit fotku, pokud by to někoho blíže zajímalo). Resp. jsem na ně chtěla upozornit, ale teď se dívám, že jsou vyprodané. Do pořízení fejchoí mě doslova vyhecoval jeden kamarád - moc se mi do toho nechtělo. Ale třeba ty plody budou opravdu dobré. Budou pro venkovní pěstování u hodně chráněné zdi.
Marie J.
ouško
ouško
 
Příspěvky: 80
Registrován: 13 úno 2023, 16:55
Bydliště: ČR, Dyjsko-svratecký úval, 185 m.n.m .

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 18 dub 2023, 14:28

Marie J. píše:Do pořízení fejchoí mě doslova vyhecoval jeden kamarád - moc se mi do toho nechtělo. Ale třeba ty plody budou opravdu dobré. Budou pro venkovní pěstování u hodně chráněné zdi.

Marie urcite do fejchoy jdi, pridavam se k hecovani 8)
Plody (pokud nejspise doma nebo ve skleniku dozraji) jsou dobre nasladle a osvezujici, ruzne velikosti.Kvety jsou fakt nadherne a bile okvetni listky jsou sladke a maji dobrou chut.Z normalnich listu je navic vyborny zeleny caj :-)
Akorat to chce priplatit si za starsi a vetsi rostliny, kvuli zkraceni cekani na kveteni a plozeni a je dobre mit 2 a vice ruznych rostlin idealne z ruznych zdroju.Vetsina fejchoi neni samosprasna a na uvedeni samosprasnosti prodejcem bych nespolehal.Od seminka roste nejprve velmi pooooooomalu, ale kdyz ma tak 1 ci 2 roky nebo alespon 20-30 cm tak se rust vyrazne zrychli.Rizkovani neni nemozne, ale vetsina rizku, hlavne starsich nezakoreni.
Ty fejchoy co jsem kupoval tusim jako rocni 20-40 cm semenace s 5mm kminkem, tak maji po 2 letech 1-2m a kmen kolem 1cm.
Akorat se nesmi doma v kvetinaci prelit a zimovat je v byte v teple u topeni take nei dobry napad.
Pri sazeni ven je potreba pocitat s tim, ze za 10+ let to muze byt 1.5x1.5m a za 20 let klidne pres 2x2m kolos jako maji pred sklenikem Fata Morgana v botanicke zahrade v Troji.
Semenace jsem mel z tropik.cz.Nebo na http://www.zahrada-zizka.cz jsem mel 2x odrudu mammouth nebo noname za dobrou cenu, ikdyz treba oficialne nebyly skladem a hlavne hned ten rok kvetly a dokonce plodily :-) .
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Marie J. » 18 dub 2023, 15:30

radek.god píše:Marie urcite do fejchoy jdi, pridavam se k hecovani 8)
Plody (pokud nejspise doma nebo ve skleniku dozraji) jsou dobre nasladle a osvezujici, ruzne velikosti.Kvety jsou fakt nadherne a bile okvetni listky jsou sladke a maji dobrou chut.Z normalnich listu je navic vyborny zeleny caj :-)
Akorat to chce priplatit si za starsi a vetsi rostliny, kvuli zkraceni cekani na kveteni a plozeni a je dobre mit 2 a vice ruznych rostlin idealne z ruznych zdroju.Vetsina fejchoi neni samosprasna a na uvedeni samosprasnosti prodejcem bych nespolehal.Od seminka roste nejprve velmi pooooooomalu, ale kdyz ma tak 1 ci 2 roky nebo alespon 20-30 cm tak se rust vyrazne zrychli.Rizkovani neni nemozne, ale vetsina rizku, hlavne starsich nezakoreni.
Ty fejchoy co jsem kupoval tusim jako rocni 20-40 cm semenace s 5mm kminkem, tak maji po 2 letech 1-2m a kmen kolem 1cm.
Akorat se nesmi doma v kvetinaci prelit a zimovat je v byte v teple u topeni take nei dobry napad.
Pri sazeni ven je potreba pocitat s tim, ze za 10+ let to muze byt 1.5x1.5m a za 20 let klidne pres 2x2m kolos jako maji pred sklenikem Fata Morgana v botanicke zahrade v Troji.
Semenace jsem mel z tropik.cz.Nebo na http://www.zahrada-zizka.cz jsem mel 2x odrudu mammouth nebo noname za dobrou cenu, ikdyz treba oficialne nebyly skladem a hlavne hned ten rok kvetly a dokonce plodily :-) .


Díky za tipy. No, já teď žádné další fejchoy nejspíš kupovat nebudu (pokud se tedy těmto něco nestane a budou se navzájem opylovat). Tolik vhodného místa bohužel nemám... Navíc si jednoznačně(!) budou muset poradit celoročně venku. Doma mi v zimě stačí citroník, narančila, psidia, okrasné pokojovky a přísady. Už tak jsou okna zavalená :D . Vhodný skleník také nemám.
Ovšem to místečko, kam je chci vysadit, je velice výhřevné, otevřené pouze k JZ. V zimě s poledním a odpoledním sluncem. Nefouká tam vítr. Ale budu je nejspíš muset trochu krotit co do velikosti.

Momentálně je mám doma (resp. na dvoře) asi týden, vypadají takto. Překvapilo mě, jaké mají silné kmínky za tu cenu (a obrovský kořenový bal):


Obrázek
Marie J.
ouško
ouško
 
Příspěvky: 80
Registrován: 13 úno 2023, 16:55
Bydliště: ČR, Dyjsko-svratecký úval, 185 m.n.m .

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 19 dub 2023, 13:03

Zeď je super, i jako případná pomůcka k ochraně na zimu. Dá se to pak táhnout po zdi a přes to celé pak přehodit protimrazovou netkanku, třeba i dvojitou vrstvu na zimu. Propouští světlo ale celkem solidně izoluje. Dělám to takto i s fíkovníky na severu.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Pavel_CZ » 19 dub 2023, 21:07

Ja pestovani feijoi venku pomalu vzdavam. Sice zimu daji, ale vylozene zivori (videl jsem zatim asi 3 kvety). Zacnou rust na konci kvetna a pak v rijnu konec, prirustky minimalni. Pak zacne snezit, a to neco malo co vyroste, snih polame. Kdyz vidim ty krasky ze skleniku, ktere maji krasnou zdravou kuru a listy a srovnam to s tema chudakama, co mam ve volne pude u zdi, tak to je jak jiny druh :D
Necham je v klidu dozit, uz jsem si narouboval dalsi kusy, ktere pujdou k citrusum, ktere v zime zakryvam a prihrivam jim.
Da se rict, ze feijoy na zahrade jsou mym nejvetsim zklamanim...
Pavel_CZ
člen
člen
 
Příspěvky: 407
Registrován: 23 črc 2014, 14:44
Bydliště: Židlochovice, 190mnm

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Marie J. » 19 dub 2023, 21:54

Pavel_CZ píše:Ja pestovani feijoi venku pomalu vzdavam. Sice zimu daji, ale vylozene zivori (videl jsem zatim asi 3 kvety). Zacnou rust na konci kvetna a pak v rijnu konec, prirustky minimalni. Pak zacne snezit, a to neco malo co vyroste, snih polame. Kdyz vidim ty krasky ze skleniku, ktere maji krasnou zdravou kuru a listy a srovnam to s tema chudakama, co mam ve volne pude u zdi, tak to je jak jiny druh :D
Necham je v klidu dozit, uz jsem si narouboval dalsi kusy, ktere pujdou k citrusum, ktere v zime zakryvam a prihrivam jim.
Da se rict, ze feijoy na zahrade jsou mym nejvetsim zklamanim...


To je zajímavé ... Dívala jsem se na internetu, že pro normální růst jim stačí teplota 18-20. Teď v posledních letech jsou extrémně studená jara, ale snad to tak nebude pořád. Jinak sníh mi už hodně dávno nic nepolámal, protože v zimě žádný není (nebo jen nějaká trocha). :D

Osobně počítám s tím, že je i v té velmi chráněné poloze budu při silnějších mrazech zakrývat. Ty moje byly nejspíš někde ve skleníku. Teď jsou pár dní venku a zřetelně se jim otvírají listové pupeny, ač není kdovíjaké teplo.

A vlastně i ta psidia, která jsem loni koncem dubna vyšupla krátce ostříhaná na zahradu - na volnou plochu, velmi slušně za vegetační sezonu vyrostla (rostla ještě v první půli listopadu). Je zvláštní, proč fejchoa neroste. Jedině, že by jí opravdu dávala tak zabrat zima.
Marie J.
ouško
ouško
 
Příspěvky: 80
Registrován: 13 úno 2023, 16:55
Bydliště: ČR, Dyjsko-svratecký úval, 185 m.n.m .

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 19 dub 2023, 23:37

Ano, podle mě jde fejchoa v zemi zatím lépe, než jsem čekal. V Praze to pěkně roste i bez ochrany a na severu se to taky časem poddá, tam ale zima bez ochrany nepůjde. Jinak mě Pavle celkem překvapuje, že mají v tvé poloze vegetaci jen do října. U mě ve VDF většinou jedou až do prosince, do prvního většího mrazu. Ale tam nejsou žádné inverze a podzim tak bývá slunný a teplý. V Praze se většinou zarazí s nějakou výraznější inverzí, ale také až tak koncem listopadu. Ale jsou to zatím pořád jen 3,5 leté semenáče, ještě nekvetly, vše se teprve ukáže časem. Jsem ale schopen je pěstovat tak, aby přinejmenším přežívaly, ale i se rozrůstaly. Jen to holt asi bude trvat o něco dýl... :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Marie J. » 20 dub 2023, 00:05

No, Pavel mě trochu vystrašil, protože my bydlíme kousek od sebe (já u Pohořelic - Cvrčovice). Ale pořád se mi nějak nezdá, že by to bylo teplotami ve vegetační sezóně, jelikož já brzy na jaře vynáším ven i třeba citroník (následně ho schovávám, jen pokud to jde vyloženě pod nulu) a on do zimy vyroste velmi výrazně. Domů ho dávám většinou až v prosinci. Samozřejmě podle vývoje teplot.
Marie J.
ouško
ouško
 
Příspěvky: 80
Registrován: 13 úno 2023, 16:55
Bydliště: ČR, Dyjsko-svratecký úval, 185 m.n.m .

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků