Aka - Fejchoa selowiana

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod FranTom » 03 bře 2024, 19:33

S fejchoa teprve začínám, ale jak mi říjnu dorazila z tropiku tak je pořád pěkně zelená, jen přibylo pár listů.
Celou dobu v nevytápěném skleníku, pouze pokud hlásili mrazy pod -5 tak šla do nevyápěné kůlny kde nemrzne.

Obrázek
FranTom
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 43
Registrován: 21 črc 2023, 14:11

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 04 bře 2024, 19:02

FranTom píše:S fejchoa teprve začínám, ale jak mi říjnu dorazila z tropiku tak je pořád pěkně zelená, jen přibylo pár listů.
Celou dobu v nevytápěném skleníku, pouze pokud hlásili mrazy pod -5 tak šla do nevyápěné kůlny kde nemrzne.

Obrázek


Tak to se priprav, ze budes diky cizosprasnosti na 99% objednavat aspon 1 dalsi :-)
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 14 bře 2024, 14:25

Tak ještě jeden report k fejchoám. Počasí nám přeje a přijde mi, že venkovní fejchoe už začínají pomalu rašit, letos tedy opravdu extrémně brzo. Na plno se také projevilo mrazové poškození z celkem drsného ledna, kdy sice minimum -11,5°C nebylo kdovíjak nízké, aly byly za sebou dvě série ledových dnů, kdy celodenní teploty v průměru klesaly pod -5°C a níže. Zde pohled na fejchooviště dnes:
Obrázek
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 14.03.24

Vypadá to na první slušnější selekci tuto zimu, protože výsledky jsou na stejném stanovišti až překvapivě rozdílné. Zatímco některé rostliny vykazují opravdu velké a pro některé až možná fatální poškození:
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 14.03.24

Jiné naopak nevykazují poškození takřka žádné, dokonce jim ani nezmrzly mladé zelené konečky :shock: :
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 14.03.24

Ostatní kusy vykazují v průměru spíše střední až mírné poškození, většinou pouze zmrzlé zelené vršky a mladé listy. No uvidíme, jak to bude nadále a zda se i ty silně poškozené kusy ještě proberou a obrazí. Z mé zkušenosti z Varnsdorfu, kde už mi také 3 rostliny takto přemrzly a už se nesebraly (i když byly o dost mladší) si to úplně nemyslím, ale uvidíme. Ale i pokud by to mělo obrůstat pořád od spodu, tak to příliš nemá význam a jsou to hlavní adepti na vyřazení.

Jinak květináčovky vytažené ven koncem února ze zimoviště vypadají samozřejmě lépe a už také začínají rašit :) :
Obrázek
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 14.03.24

Co se týče té druhé rostliny, tak si právě prochází několikaletou fází razantního řezu, protože jsem ze začátku z nezkušenosti řez silně podcenil a vyrostlo z toho vytáhlé koště. Cílem je, mít z toho nižší rostlinu s košatou korunou. Ale musím řezat postupně, abych měl každý rok alespoň nějaké květy na opylení. Jinak taková ta poloablaktace, jak jsem psal v příspěvku zde viewtopic.php?f=6&t=90&start=1560#p127159 dopadla naprosto výborně. Stoprocentní úspěšnost a letos už jedu další pokus. Je to vidět na té fotce poslední rostliny i včetně těch přiablaktovaných roubů (s provázkem a nápadně velkými listy v popředí vlevo a vpravo, nový roub uprostřed). Chci maximálně prosadit tuto novou rostlinu a udělat to do budoucna tak, aby to bylo na té hlavní rostlině tak půl na půl. Mateční rostlina roubu (vlastní semenáč) bude po oddělení v létě vysazena na finální stanoviště na severu ve VDF.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Rob-1-ert » 22 bře 2024, 00:56

Chystám se pořídit si na zahradu taky Fejchou. Jaká odrůda se vám nejlépe osvědčila z hlediska mrazuvzdornosti?
Rob-1-ert
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 2
Registrován: 19 bře 2024, 21:02

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod kaossik » 22 bře 2024, 07:57

Řekl bych to obráceně. Omrzá mi Mammouth, vše ostatní vesměs drží v pohodě.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1184
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Stanley_51 » 22 bře 2024, 10:48

Rob-1-ert píše:Chystám se

Ahoj, vítám tě na kiwifóru. E5
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 22 bře 2024, 14:30

Rob-1-ert píše:Chystám se pořídit si na zahradu taky Fejchou. Jaká odrůda se vám nejlépe osvědčila z hlediska mrazuvzdornosti?

Ano, co mám takto zkušenosti hlavně od ostatních, tak Mammouth více vymrzá. Já ho sice mám, ale zimuji v nádobě na zimovišti. Když se ale kouknu na ty moje semenáčky, u kterých je asi 1/4 z plodu Mammoutha a u asi 1/4 je Mammouth jistým otcem, tak i právě ty rostliny s charakteristickými znaky Mammoutha to odnesly nejvíce. Ale samozřejmě né všechny. Některé vydržely bez problémů a vypadají moc dobře a vzhled Mammoutha je tam evidentní. Takže Mammouth v sobě asi bude mít nějakou nižší odolnost. Ale to jen tak na okraj.
Jinak na tohle ti asi odpověď moc lidí nedá. Nevím, jestli u nás někdo pěstuje úplně ve volné půdě odrůdové rostliny fejchoi, osobně o nikom nevím. Drtivá většina lidí, co znám, to má ve skleníku. Já právě zkouším semenáče kvůli jejich možné vyšší odolnosti díky mikroklimatu v Praze. No, přežívají již 4. zimu, ale uvidí se...
Každopádně fejchou ve volné půdě jen na velmi teplém stanovišti kde teploty dlouhodobě neklesají pod -12°C, -15°C už může být smrtící (zatím u mě v praxi neověřeno). U rostlin zakoupených někde v Itálii nebo jinde na jihu to může být i méně než -15°C. Ideální je dát je někam ke zdi s možností zakrytí protimrazovou netkankou na největší mrazy, to se mi dost osvědčuje na severu ve VDF, tam bych to asi bez toho úplně pěstovat nemohl. Ale už jsem to vychytal, skobičky tam jsou, takže zakrytí nebo odkrytí je otázkou několika minut. I počítám s případným zakrýváním na podzim, když budou hrozit nějaké mrazíky, abych uchránil plody. :)
A je také potřeba si uvědomit, že budeš potřebovat 2 rostliny, aby ti to plodilo, toť moje zkušenost.
Pokud jsi někde v oblasti, kde pravidelně v zimě mrzne pod -15°C, je podle mě výsadba jen tak do volné půdy velkým rizikem.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Rob-1-ert » 23 bře 2024, 18:10

Děkuji za odpověď. Chtěl bych ji zkusit pěstovat, protože jsem narazil na video, kde autor natočil celoročně rostoucí Fejchou v Heidelbergu, tak jsem si říkal, že bych to mohl v Brně zkusit taky.
https://www.youtube.com/watch?v=4LVjNT1L8uY
Rob-1-ert
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 2
Registrován: 19 bře 2024, 21:02

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 23 bře 2024, 18:27

Pěkné video. S6 Tak takhle nějak bych chtěl právě za pár let dopadnout v Praze... :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod kaossik » 24 bře 2024, 17:51

Rob-1-ert píše:Děkuji za odpověď. Chtěl bych ji zkusit pěstovat, protože jsem narazil na video, kde autor natočil celoročně rostoucí Fejchou v Heidelbergu, tak jsem si říkal, že bych to mohl v Brně zkusit taky.
https://www.youtube.com/watch?v=4LVjNT1L8uY


Bohužel ono fakt stačí malá vzdálenost a ty rozdíly v lokálním klimatu jsou značné. V Heidelberu je v zimě o cca 4°C v průměru tepleji než v Brně. Ta vzdálenost k Atlantiku je fakt zásadní.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1184
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod MonikaV » 31 bře 2024, 13:22

Uz se projevilo roubovani fejchoji- je to takova zahadicka- co jsem roubovala 27.2.(cca 15ks)zatim zadne znamky a co jsem roubovala jen o par dni pozdeji 1.3.(3ks) uz se ukazuji listecky!! ( proste pro me bude asi idea mesic na roubovani březen -ani drive ani pozdeji :lol: :lol: )
Obrázek

Obrázek

Obrázek
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 993
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod nene » 31 bře 2024, 14:16

Moniko, nehledej chybu u sebe nebo v datu :D , nám naše fejchojky zatím nevykazují ani náznak rašení.....skoro si už děláme starosti. Přece jen jsme tu měli těch -18°C....ale olistěné jsou, listy drží, zaléváme hodně....dáme vědět, jestli se probudí.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4237
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Lenkalor » 31 bře 2024, 19:47

Mě tedy taky ještě neraší ani ve skleníku. A určitě jsou v pořádku, tváří se fajn a jakoby znuděně. Pár zlomených suchých větviček jsem odstřihla a jestli opadalo do stovky lístků z 5 vzrostlých keřů, tak je to hodně. A to jsem s nimi třásla, abych to mohla sebrat najednou. Doufám, že jim to ještě chvíli vydrží.
Moniko, je to skvělé, jak se ti daří roubování. S6
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1132
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 31 bře 2024, 21:21

nene píše:Moniko, nehledej chybu u sebe nebo v datu :D , nám naše fejchojky zatím nevykazují ani náznak rašení.....skoro si už děláme starosti. Přece jen jsme tu měli těch -18°C....ale olistěné jsou, listy drží, zaléváme hodně....dáme vědět, jestli se probudí.

Moc to nesleduju, ale co jsem se nedavno dival , tak u me venku na SZ taky nic.
Vypadaji suse nebo maji jeste lonske zelene listy.
Zato na J ve foliovniku, kde mam pres den kolem 40°C, tak masivne rostou nove listy na vsech fejchoach :-)
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 31 bře 2024, 21:30

MonikaV píše:Uz se projevilo roubovani fejchoji- je to takova zahadicka- co jsem roubovala 27.2.(cca 15ks)zatim zadne znamky a co jsem roubovala jen o par dni pozdeji 1.3.(3ks) uz se ukazuji listecky!! ( proste pro me bude asi idea mesic na roubovani březen -ani drive ani pozdeji :lol: :lol: )

Moniko gratuluji, to jsi fakt dobra , naroubovat fejchou, to chce fištróna S6
Zatim nevim jak dopadnou ty rouby fejchoy od Tebe, ale moc sanci tomu nedavam.
Kdyz jsem psal u annony cherimoly ty zkusenosti s roubovanim, tak fejchou jsem si nechal uplne nakonec.
Hlavne zezacatku to bylo PEKLO PEKEL E7 E7 E7
Nekolik vetvi fejchoy se mi pri rezu zlomilo ci uplne odlomilo nebo jako u annony proste nuz sjel do rostliny jak do masla a vetev byla na zemi :?
Snazil jsem se roubovat do rozstepu.Koukam, ze Ty jsi roubovala za kuru (?) a pokud dobre vidim, tak jsi omotala roub parafilmem ?
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 80 návštevníků