Aka - Fejchoa selowiana

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod nene » 03 kvě 2024, 21:18

Tak to u nás jsou poupata tak tak viditelné s lupou :D .
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4277
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod MonikaV » 04 kvě 2024, 13:00

A u nas uz nejake odkvetaji :D
Obrázek,ale venkovni se teprve probouzi...je to obrovsky rozdil...aspon je porad se na co tesit :lol: , tak at se vsem dari!!!
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1017
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod longr » 05 kvě 2024, 07:29

Já mám na jedné kytce poupata velká, na druhé ještě jen malá. Snad se letos potkají.
longr
člen
člen
 
Příspěvky: 400
Registrován: 15 lis 2021, 15:47
Bydliště: Brno-Bystrc, cca 229 m n. m., Novojičínsko, cca 265 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod J.K. » 06 kvě 2024, 17:19

U mna este vcera vobec nic a dnes na prekvapenie same otvorene kvety. Niektore dokonca aj s uvolnenym pelom. Potesilo, lebo cudzosprasna rastlina tentokrat vyzerala, ze vykvitne skor - co sa doteraz nikdy nestalo. Nema vela kvetov, tak by bola skoda nemat ich cim opelit :)

Obrázek
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 533
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 09 kvě 2024, 20:37

nene píše:Tak to u nás jsou poupata tak tak viditelné s lupou :D .


:lol: :lol: :lol:

U me neni nic videt ani pod elektronovym mikroskopem :shock:
Ale alespon se zacina vetsina rostlin zelenat novym materialem.
Tak aspon vidim, ze pristi rok u me nema smysl roubovat zacatkem roku, specialne ne pokud se teplota vysplha na 29°C a pak klesne na -2 °C S13 .

P.S.: nemate nekdo navic na poslani semena nebo i rizky, kterych se vylozene potrebujete zbavit :) ?
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1799
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 19 kvě 2024, 11:40

Hofis píše:Semena rok stará můžeš rovnou vyhodit.

Naštěstí to není pravda :o
Ze starých semen v perlitu nevyklicilo ŽÁDNÉ S13
Z důvodu zálohy jsem si jich pár ještě nechal a ty nasypal do KOKOSOVÉHO SUBSTRÁTU S14
A tam preci jen vyklicila.
Timto skrtam perlit E7 jako materiál na sázení.
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1799
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 19 kvě 2024, 13:22

Super, sám jsem to nikdy nezkoušel a všechny semena okamžitě vysel a přebytky poslal dál. :) Nicméně v literatuře se všeobecně uvádí, že klíčivost čerstvých semen velmi rychle klesá a je potřeba je vyset co nejdříve. Uvádí se max. půl roku v ideálních podmínkách pro ideální klíčivost, pak to má rychle klesat.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3856
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 19 kvě 2024, 15:50

Honzo,
jasne verim, ze ta klicivost klesa a otazka je stratifikace.
Jdu to dohledat, ale zatim takto at mame predstavu co jeste vyklici :

Skladovano vse v ZIP Lock sacku prikrytem sacky s dalsimy semeny v byte pri 20°C mimo dosah slunecniho svetla.

* 10 lis 2022 mi poslal semena Standa
* 24 rijna 2022 mi poslala semena Lenka

takze cca po 1.5 roce semena vyklicila, ale jen ta v kokos substratu.
Samozrejme jsem toho dost vysel hned ci pred jarem 2023, dost z nich vyklicilo a dost toho po vykliceni chciplo v tom perlitu, ale pocitam se vsim, takze jsem nikdy nevysel vse a nechal si zalohu semen.

Jinak sleduji i rostliny venku a vypada to, ze misto 4 rostlin umrzly/chciply jen 1-2.
(do jedne nabourali deti boby, takze ta asi chcipla na zlomeni nekdy v zime)
Ale to umrznuti musi byt snad az hluboko ke korenum, protoze maji hlavni kmen 1-1.5m vysoky, suchy bez listu a bez znamek zeleneho a pod urovni zeminy/pod lehkym nanosem mulcovaci kury se klube teprve ted zeleny mikro listek.Nebo teprve asi 2-3 tydny zacinaji vyrustat nove zelene vetsicky s listky uplne dole u zeme z boku jinak suchecho kmenu.
Take jsem zvedav pri tom pozorovani rustu, kolik roubu od Moniky se ujme :-o
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1799
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Marek1970 » 23 kvě 2024, 18:22

Fejchoa vonku :
Obrázek
a Fejchoa v skleníku:
Obrázek
V skleníku mám len jednu rastlinu - semenáč, všetky vrúbľovania boli zatiaľ neúspešné, takže asi je malá šanca, že bude samoopelivá a budú aj plody.
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 524
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod nene » 23 kvě 2024, 18:37

Marek1970 píše:Fejchoa vonku :


Tak přesně v tomto stádiu jsou naše fejchojky na severu ve skleníku :lol: .
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4277
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 24 kvě 2024, 15:58

Marek1970 píše:Fejchoa vonku
a Fejchoa v skleníku:
V skleníku mám len jednu rastlinu - semenáč, všetky vrúbľovania boli zatiaľ neúspešné, takže asi je malá šanca, že bude samoopelivá a budú aj plody.

Marku mas pekne rostliny a Tvoje fotky hovori za vse.
Ted jsem to kontroloval a i venku mas maskok - prirustaji nove listky, ale zatim zadny naznak kvetu u me.
Videl jsem ted jinde jak vypadaji 2 starsi semenace umistene celorocne ve skleniku.Sice kvetou bohate oba a jsou od sebe asi jen 5 metru, ale videl jsem jaky je mezi nimi rozdil, kdyz je jedna rostlina jen lehce pristinena jinou rostlinou.Ptal jsem tam na to venkovni pestovani, a bylo mi receno, ze bych je mel zimovat cca pri +7°C a ze zasadni problem jsou ty vykyvy teplot, kdy pres den uz muze byt hezky a v noci je zima nebo mraz.Drevo pak zmrzne.
No ja to nicim samozrejme nezakryval.
Je jen zajimave, ze jedna rostlina neshodi listy a druha je holy suchy pahyl, ktery teprve ted zacina zespodu hazet listy/vetve.A to jsou od sebe min, nez metr :-o
K tomu roubovani nevim, ve skleniku je to vyrazne jine, rychlejsi a je to spise dotaz na zkusenejsi pestitele.Ale ja venku muzu roubovat asi az v kvetnu/cervnu.Jinak jsou sice rostliny zelene, ale aktivne nerostou.Pry neproudi miza a roub se protor nechyti.

Pouzil jsi pri tom roubovani parafilm ? Tzn omotal jsi jim cely roub i podnoz nahore i dole kolem mista roubu ( krome ploch, kde se na rezu dotykaji).
Nerikam, ze to bez parafilmu nejde a zatim je brzy na hodnoceni, ale zadny roub, ktery nebyl omotan dukladne parafilmem, mi zvlaste u fejchoy k podnozi neprirostl.
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1799
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Marek1970 » 24 kvě 2024, 18:18

Radku, “Parafilm M” používam pri vrúbľovaní všetkých rastlín a okrem fejchoi sa mi zvyčajne ujme takmer všetko. Tento rok som nemal čas to znovu vyskúšať ale nevadí aspoň si overím, či ten jeden kus v skleníku náhodou nie je samoopelivý. Budúci rok na jar ale určite dám ďalší pokus s navrúbľovaním inej rastliny.
To čo ti povedali k vonkajšiemu pestovaniu fejchoi nie je úplne pravda. Mám vonku vysadené dve rastliny ak sa nemýlim od zimy 2019/2020 a hneď prvý rok ako tuším jedno ročné semenáče zvládli mráz okolo -15 stupňov len s prehodenou plachtou. Na jar síce čiastočne opadali listy ale veľmi rýchlo znovu obrástli novými. Od vtedy už boli minimá počas zimy u mňa len cca -10 až -12 stupňov a takúto teplotu cez zimu alebo aj jarné neskoršie mrazy si moje rastliny ani nevšimli a už mimo tej prvej zimy nemali nikdy žiadne mrazové poškodenie a minulý rok som mal vonku prvé plody.
Takže vo vhodnej lokalite s dobrou mikroklímou je možné vonkajšie pestovanie fejchoi bez akýchkoľvek problémov, otázne je do akej kvality stihnú vonku dozrieť plody. Tento rok čakám viac ako minuloročné dva plody, ktoré boli jedlé ale žiadná delikatesa to zasa nebola. Takže dúfam, že na jeseň sa ku kvalite budem vedieť lepšie vyjadriť, ak bude viac plodov a tento rok by mohli aj skoršie dozrieť. Ale aj keby vonku dozrievanie plodov bol problém, tak je fejchou možné pestovať ako veľmi pekný okrasných krík.
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 524
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 24 kvě 2024, 21:41

No tak asi i dle fotky mas Marku vetsi nebo starsi rostliny, ktere tech -10 az -15 snesou lepe.
Ja jich mam venku uz asi jenom 15 :D , ale kazdy rok tam 1-2 zarvou .A hlavne to jsou cca 3 lete semenace nebo rizky z nich.
Jeden vysoky tenky kmen, temer zadne vetve.
Nebo na to ma vyznamny vliv to prikryti/neprekryti folii v zime.
To me tam samozrjeme radil pan ze skleniku taky, ze to mam prekryt netkankou v pripade nizkych teplot.
Tu zatim nemam a na sidlisti by to z estetickych duvodu neproslo.Zafouka vitr, folie odleti nebo se rozpadne, bude tam bordel a bude prus..r :?
Hlavne nevim co to pak udela s rostlinama kdyz to bude zasypane snehem.

Pak mi radil zkraceni rostlin a prikryt, ale do toho zkracovani se mi moc nechce.
To zkracovani by byl takovy nekonecny boj.Naroste do 1.5m hlavni kmen, uschne/seriznu a tak porad dokola.
Nevim jake tam jsou/nejsou vykyvy teplot a hlavne rozmary pocasi u vas ?
U nas bylo nekdy v dubnu tri dny po sobe 25-29°C a jasno, brzo rano tusim zima a pak to rychle kleslo na teploty pres den snad na -2 °C bez slunce ...
Okrasne to take zatim neni, 0-2 kvety na vsech rostlinach dohromady a jeste ne kazdy rok :-(
To si taky rikam, kdyby preci jen to melo plody casem a nahodou je nezfouknul silny vitr, tak kdy je vlastne utrhnout a zda pak doma dozraji.
Protoze bude cerven, kvety jeste nemam, teprve rasi cerstve listy, zacinaji se zelenat jeste nedavno uplne suche vetve ... Tak i kdyby to do mesice zakvetlo, kdy asi muzu cekat vytvoreni plodu a jakou bude mit velikost a kvalitu/chut v rijnu, kdy uz rostlina venku podle me neporoste a s prvnim mrazem se plod znici ... E3
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1799
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Předchozí

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Pampel a 13 návštevníků