Aka - Fejchoa selowiana

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod ZdenekCernoch » 10 říj 2018, 21:37

caver píše:Na kytky s latexem v mléčnicích je jednoduchý trik, před roubováním naříznout po místem roubování, latex z mléčnic vyteče a roubuje se v pohodě. Dělal jsem tak např. canistely a ujímaly se cca dva ze tří. Výrazně horší bylo roubování černé sapoty, to se povedlo až na potřetí a úplně zatím selhávám u pistácií. Podnože pouští mastyx, lepí to jak sviňa a nepřiroste. Ale i profi školky si na množení pistácií najímají lidi, co dělají jenom tohle. Bude v tom nějaký trik. U fejchoy bych zkusil očkovat brzy z jara, ve slabé míze, nebo těsně před rašením. Pavle, mrknu se na webu, školkaři na jihu to dělají rutinně, musí to jít relativně snadno...


nemožeš srovnávat klima na jihu s naším to je naprosto nereálné. Měl jsem svýho času za pár šupu Feijoy z Francie, ale ta školka už dávno nefunguje někde od Marseille.
Šel na duchod a zavřel to . Roubovaná feijoa sellowiana je i na jihu dost nedostatkový zboží. Moc školek to v nabídce nemá. Bych si tipnul že bude jedna a od ní to berou další S15
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod alex » 11 říj 2018, 10:28

Pistacie sa len ockuju a len v lete
http://pistachio.uz/sozdanie-sortovoj-fistashki
alex
člen
člen
 
Příspěvky: 463
Registrován: 15 lis 2016, 17:30
Bydliště: Rajka, HU | 126m | USDA 7b

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod caver » 11 říj 2018, 13:20

Alex: to vím, dělal jsem to tak. Díky za odkaz, je to spousta užitečného čtení.
caver
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 459
Registrován: 03 zář 2009, 12:31
Bydliště: Hranice IV Drahotuše

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Stanley_51 » 02 úno 2019, 23:21

Jak vám přezimují fejchoiy? Letošní docela příznivá zima by mohla zabezpečit slušnou úrodu.

Obrázek
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod alex » 04 úno 2019, 10:59

Moje su v skleniku, tiez
alex
člen
člen
 
Příspěvky: 463
Registrován: 15 lis 2016, 17:30
Bydliště: Rajka, HU | 126m | USDA 7b

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 13 bře 2019, 10:27

Já jsem je již umístil na venkovní stanoviště...

Obrázek
No name z Kruhu, stáří 12 let

Obrázek
Superba, stáří 8 let
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3763
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Stanley_51 » 13 bře 2019, 11:17

Hofis píše:Já jsem je již umístil na venkovní stanoviště...

Já je mám sice ve skleníku, ale z plodů sezony 2017 mám výsev a 10 rostlin. Ty přežily 2 zimy venku v květnících 1l, takže budou určitě dost odolné. Letos je chci přesadit do volné půdy a uvidíme.
Původní rostliny ( matečné ) jsou cca 8 let staré noname, ale měly veliké a chutné plody.

Obrázek
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 13 bře 2019, 13:29

Moc krásné, minulý rok jsem měl také asi 10 plodů, některé ale nestihly úplně dozrát. Dobrých zralých bylo asi 5. Bohužel nemám skleník, takže je nemůžu rychlit, musím se spoléhat na počasí... :(
Poté kvetou i docela pozdě, většinou až v červnu a plody mívají problémy dozrát. Opyluji uměle štětečkem.
Letos by mi snad ale počasí mohlo pomoct! :)
Nutno také dodat, že tyto rostliny pěstuji na mém druhém stanovišti Praha-Motol. Zde je klima o dost lepší... :)
Jsem tak trochu rozkročen na dvou židlích, ale to je celkem dost lidí tady, jak jsem si všiml. Praha práce, Varnsdorf domov.
Jinak jsem zkoušel asi 5 let starou rostlinu nechat venku v květináči 1 den při -10 stupních, spolu s fíkovníkem. Fíkovník to dal, fejchoa nikoliv. Stačil jeden jediný den, aby mi úplně vymrzla, zmrzla až úplně ke kořeni a už neobrazila. Květináč ale nebyl zapuštěn do země. Takže přeji hodně moc štěstí, semenáč ve volné půdě by jistě mohl být daleko odolnější!
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3763
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod moonvil » 13 bře 2019, 14:30

Nechci moc kecat do pěstování fejchoe, ale pokud ti něco nedozrálo minulý rok, tak se obávám, že to asi nedozraje nikdy.
Aspoň já teda budu minulou sezónu používat jako referenční pro některé pozdní odrůdy fíkovníků typu Panache.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4031
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 13 bře 2019, 14:42

moonvil píše:Nechci moc kecat do pěstování fejchoe, ale pokud ti něco nedozrálo minulý rok, tak se obávám, že to asi nedozraje nikdy.
Aspoň já teda budu minulou sezónu používat jako referenční pro některé pozdní odrůdy fíkovníků typu Panache.


Hodně záleží na tom, kdy se pořádně probudí, tak jsem to myslel s tím počasím. Minulý rok jsem je mohl vytáhnout až v dubnu, když už nemrzlo. Letos byly ve dvoře už od půlky února. Když se v průběhu března pořádně probudí, mohly by kvést už začátkem května. Pak by mohly v klidu dozrát, když bude pěkný podzim.
Jinak jsem skromný, ty plody jsou jen takový bonus. Máme moc rádi i ty květy... :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3763
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Satan » 14 bře 2019, 08:28

Fejchou jsem zasadil do skleníku minulý rok , v pohodě letos přezimovala . Snad se dočkáme i plodů, doufám že je samosprašná .
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 14 bře 2019, 12:59

Satan píše:Fejchou jsem zasadil do skleníku minulý rok , v pohodě letos přezimovala . Snad se dočkáme i plodů, doufám že je samosprašná .


Hmm, a znáš odrůdu? Moc samosprašných jich není...:-(
U té No name z Kruhu jsem se dočkal plodů, až když jsem pořídili Superbu. Ta by měla být sice podle různých údajů plně samosprašná, ale to nemůžu posoudit, protože to stejně všechno práším mezi sebou. Těžko říct, ale moc šancí Ti upřímně řečeno nedávám, teda pokud jich nemáš víc z vlastních semen, jako Stanley.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3763
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Satan » 16 bře 2019, 09:00

Bohužel mám jen jednu Fejchou jedná se o semenáč, v květináči se moc nedařilo pěstovat několikrát proschnul kořenoví bal tak je teď menší keř, ze spodu květináče ochotně narostla nová . Kupoval jsem ze zahradnictví Lalie , asi před 18 lety, možná tento zásilkoví obchod už ani není ?
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod alex » 18 bře 2019, 12:31

alex
člen
člen
 
Příspěvky: 463
Registrován: 15 lis 2016, 17:30
Bydliště: Rajka, HU | 126m | USDA 7b

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 18 bře 2019, 23:12

Nevím tedy, jestli se někdy dočkáš plodů. Je potřeba pořídit ještě něco na opylování. Pokud vím, tak před 18 lety tu byly hlavně ruské (krymské) odrůdy, které jsou sice považovány za kvalitní, ale jsou, pokud vím, vesměs cizosprašné. Samosprašné odrůdy především z USA se k nám asi dostaly spíš až později (Coolidge, Apollo a další).
Ale i květy jsou výborné. :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3763
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Missi a 16 návštevníků