Aka - Fejchoa selowiana

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod kaossik » 09 led 2024, 12:59

Tak nejnižší teplota za posledních 6 let jako super test fejchoovníku, venku -15.6°C, uvnitř jsem nechal přes noc petrolejku a minimum -8.5°C. Teď svítí slunce a je tam 12.5°C.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1184
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 09 led 2024, 13:13

To je přesně to, co potřebuješ, na fejchoi zcela dostačující. :wink:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 09 led 2024, 17:50

kaossik píše:Dnes první zátěžový test. Venku minimum -9.4°C, uvnitř -5.4°C)

Takze vpodstate polotropy :-)
Kdepak, pri takovych vedrech se fejchoa jen opaluje.
Semenace i rizkovance fejchoi mam ve foliovniku na balkone - v noci -11 pres den na slunci kolem +17°C a jak jedou :wink:
U me venku bez ochrany zatim vse zelene obsypane listy.Akorat par vetvi a listku holt polamal vitr.
Zajimalo by me, zda fejchou pestuje nekdo venku na severu ci severovychode, proste v tech lokalitach, kde ted strasily s predpovedi na -20°C E10
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod nene » 16 led 2024, 16:54

Semínka z posledních plodů jedou :)

Obrázek
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4237
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Franz » 16 led 2024, 19:50

je zajímavé jak je to přispůsobyvá kytka a jaké má limity?
Franz
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 420
Registrován: 28 čer 2012, 07:25
Bydliště: Hranice 240 m.n.m

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 16 led 2024, 20:49

Kolem -14°C by vzrostlá kytka měla ve dřevě dát, možná i víc, zvlášť semenáče, ale uvidíme. U mě v Praze přežívá zatím asi 40 semenáčů už 4. zimu bez jakékoliv ochrany, minimum bylo skoro -16°C, ale to bylo první zimu pod sněhem. Jinak snáší teploty kolem -12°C celkem bez problémů. Na pořádný křest ohněm zatím pořád čekám, ale ono to jednou přijde. :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Lenkalor » 16 led 2024, 21:41

Hofis - taky mám pokusně 3 semenáče venku. Chudák kytka, jsme to ale kruťáskové. Ze střední Ameriky do střední Evropy.
:) Až progresivní liberálové určí, že rostliny mají stejná práva jako lidi, tak nás zavřou. :)
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1132
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Stanley_51 » 16 led 2024, 22:24

Hofis píše:Kolem -14°C by vzrostlá kytka měla ve dřevě dát,

Já mám ty moje holky druhou zimu venku a zatím vypadají v pohodě. I když, tady bylo zatím nejmíň -12°C ( ale holomráz ). Ve skleníku mi přežily -17°C, ale to jsou staré keře.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 17 led 2024, 13:19

Lenkalor píše:Hofis - taky mám pokusně 3 semenáče venku. Chudák kytka, jsme to ale kruťáskové. Ze střední Ameriky do střední Evropy.
:) Až progresivní liberálové určí, že rostliny mají stejná práva jako lidi, tak nás zavřou. :)

To snad né, Lenko, to bych se musel vzbouřit i já jako zapřísáhlý zastánce rostlin. Ale člověk nikdy neví, jaký gumárny ty byrokraty na obláčku můžou ještě napadnout, to je pravda. S13
Jinak je moc dobře, že to zkoušíš, hlavně ty vlastní semenáče popř. semenáče z u nás plodících rostlin jsou výborní adepti. Já teda na severu nemám to srdce na to, nechat to úplně nezakryté. Ale tam to ani není v plánu. V plánu je takový přírodní špalír tažený po zdi a na zimu se holt přes to spustí protimrazová netkanka. Tam může z ničeho nic přijít -20 a jde to všechno vniveč. :( Ale v Praze to jedu úplně naostro. Zatím mi z mých pozorování přijde, že to roste tak nějak pomaleji, ale kompaktněji. Myslím, že to prostředí má vliv na fyziologii té rostliny, tedy že rostliny např. vystavené mrazu mohou mírně změnit své fyziologické pochody a začít např. dělat hutnější dřevo s nižším obsahem vody, které bude poté lépe odolávat mrazům, ale samozřejmě na úkor nějakého bujného růstu. Proto si myslím, že je velmi důležité pěstovat tu rostlinu skutečně venku už od začátku, a co přežije, je pak už lépe uzpůsobené. Akorát, že to pak trochu déle trvá do plodnosti. Bonus ale pak je, že to předá i takovéto informace do vínku potomstvu, pokud k nějakému dojde. Takže třeba už druhá nebo třetí generace z vlastních semen přeživších rostlin už by mohla být opravdu zajímavá. S6 Uvidíme, za jak dlouho to začne plodit mě , tedy jestli to mezitím nezmrzne na kost nebo tak. :) Ale tento rok jim zkusím hlavně v Praze poskytnout trochu lepší podmínky a zkusím je zamulčovat travou, co to udělá.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 06 úno 2024, 21:41

Tak fejchoiky dostali v Praze bez jakéhokoliv zakrytí v lednu celkem na frak. Hlavně ta série ledových dnů ze začátku ledna s nima celkem zamávala. Jak již psal Pavel, ledové dny jim příliš nevoní. Dokonce to vypadá i na jedno úmrtí, ale to se s jistotou potvrdí na jaře. Ale adept na vyřazení tam opravdu je. Je zajímavé, jak jsou různé rostliny různě odolné. Některé vypadají skoro netknutě, některé mají naopak už i větší mrazové poškození.
Ale plný rozsah se samozřejmě ukáže až na jaře, tak uvidíme. Zatím selekci provádí příroda... :)
Obrázek
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 05.02.24
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Franz » 07 úno 2024, 23:50

Hofis píše:Tak fejchoiky dostali v Praze bez jakéhokoliv zakrytí v lednu celkem na frak.

věru pěkné no pokud by to všechno rostlo bez poškození tak to není subtrop a navíc pěkná selekce vybrat nejodolnější a třetí generace by zvládla -20 stupňů možná :D
Franz
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 420
Registrován: 28 čer 2012, 07:25
Bydliště: Hranice 240 m.n.m

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 08 úno 2024, 09:42

No, minimum jsem tu měl letos zatím -11,5°C, ale pár dní v kuse tu byl denní průměr pod -5°C, takže odolnost to určitě nějakou má. Ale uvidíme na jaře, jak to bude vypadat. Ony někdy dost matou a plné poškození se projeví až s nástupem do vegetační fáze na jaře. Zatím to ale na žádnou nějakou velkou katastrofu nevypadá. Ve skleníku to má velkou výhodu, protože tam so to přes den může vytopit a být i nad nulou. No uvidím, jak se s tím poperou. Jinak je to původem subtrop, ale z horských oblastí, takže proto zřejmě ta zvýšená odolnost proti mrazu, v horách je přeci jen to počasí nevyzpytatelné...
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Jibro » 08 úno 2024, 10:32

Ono v těchto pokusech o selekci mrazuodolnějších semenáčů se člověk musí zbavit nastavení na "pěstitele", který chce co nejlepší podmínky a ochranu pro rostliny aby přečkaly zimu bez poškození a přepnout na šlechtitele, který naopak potřebuje vystavit rostliny co nejhorším podmínkám a potřebuje aby jich co nejvíc uhynulo, protože u těch co přežijí, už má slušný předpoklad zvýšené mrazuodolnosti.
Mě v tomto směru otevřel oči jeden Američan, který v podobném klimatu jako v ČR tj usda zóna 6 vysel tisíce semen citrange(poncirus x pomeranč) a hned druhý rok přišla tuhá zima s -20°C a skončil s polem plným totálně zmrzlých tisícovek semenáčů, ale cca 10 -20 přežilo bez většího poškození a odolností se blíží poncirusu.
Když ho všichni litovali, tak právě říkal jaké měl štěstí, že hned ten rok přišla tvrdá zima, protože mu to ušetřilo spoustu péče, hnojiva, zálivky na tisíce rostlin, které by stejně dlouhodobě nepřežily...
Takže Hofis ať ti toho chcípne co nejvíc :) a snad alespoň pár vydrží. U mě už všechny citrusy venku bez ochrany vypadají podstatně hůř, listy už jsou pryč, teď bude zajímavé sledovat jestli alespoň některé hybridy na jaře obrazí, ono 14 dní nepřetržitých mrazů s minimem -11°C, je horší než jedna noc s -15°C alespoň pro citrusy a nejspíš i stálezelené ostatní subtropy, které neshazují listy na zimu..
Jibro
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 158
Registrován: 30 lis 2018, 12:38
Bydliště: Vysočina 500 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 08 úno 2024, 13:02

Jibro, určitě, nechávám to růst jak dříví v lese. :) Ono i přes to léto je to důležitý, prakticky to nezalévám, musí si to poradit samo. Takže ta odolnost je vlastně takový mix mezi letními a zimními podmínkami. Proto 4leté rostliny vypadají tak, jak vypadají. Mít to v květináči v kontrolovaných podmínkách s pravidelnou zálivkou a zimovat to s citrusy, tak už jsou z toho metr a půl vzrostlé kytky. Ale to prostě k selekci patří. Bude to potřebovat delší dobu do plodnosti, ale to, co přežije a případně i zaplodí a dozraje, už bude mít třeba nějakou šlechtitelskou hodnotu. Takže teď je se selekcí zatím na řadě příroda, potom třeba někdy i přijdu na řadu já, když bůh dá. :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 02 bře 2024, 10:02

Tak co pestitele, uz se nekomu neco deje na fejchoach ?
Ja je mam za barakem na severni strane, takze slunce spise pri vychodu a zatim se moc nedeje.
A to uz tam vidim pupeny na argutach , goji, rybizech apod :shock:
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 59 návštevníků