Aka - Fejchoa selowiana

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 31 srp 2020, 11:36

Lenkalor píše: Nejsem úplně dobrý zalévač. Většinou na kytky v zimě zapomínám. Pro mě jsou ideální rostliny kaktusy a orchideje.
Toho tvého druhého prodejce na ebay mám uloženého, takže určitě jsem s ním byla někdy předtím spokojená.

Presne Tvuj pristup by moje kytky potrebovaly, abych na ne aspon na 1-2 tydny zapomnel a mely cas se z me vodni lazne vzpamatovat :D
Jinak diky za tip Lenko, to uz je skoro 150,- za 20 semen vcetne posty, to se mi zdalo dost :? .Mozna proto jsem zvolil toho co mame ulozeneho a kde jich ma za podobne penize 10x tolik :)
Sice to prislo a urcite to byla semena fejchoy, ale zas to nevyklicilo S13 Ale elpsi nabidku jsme na ebay nenasel.
Loni jsem to bral tady a koukam, ze je tam jeste ma https://www.ebay.com/itm/Feijoa-sellowi ... 2749.l2649
Mam dojem, ze z tehle varky aspon jedno vyklicilo, ale asi jsem se tomu tolik nevenoval a zdechlo to, premyslim, ze bych to zkusil jeste jednou 78,- vcetne posty bych risknul S21
Tusim, ze semena v obalce prisla cca za tyden.Nemuzu uz dohledat moje hodnoceni, ale je velmi pravdepodobne, ze od tohoto prodejce jsem misto 20 semen dostal o 5 semen navic S6
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Lenkalor » 31 srp 2020, 11:59

No jo, tenhle nákup byl z Francie. Asi jsem dala na tvoje zkušenosti a z Portugalska jsem feichou nebrala. :lol:
Už si to nepamatuju.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1124
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod MonikaV » 31 srp 2020, 12:09

radek.god - zas nebuď takový hazardér S8 , mrkni na videa o očkování a roubování stromků ( na youtube je jich celkem dost a pak zkoušej S6 ) pěkné pokoukání!
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 969
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 31 srp 2020, 12:12

Lenkalor píše:No jo, tenhle nákup byl z Francie. Asi jsem dala na tvoje zkušenosti a z Portugalska jsem feichou nebrala. :lol:
Už si to nepamatuju.

Tak jsem to nakonec dohledal , kde jsem dostal 25 semen misto 20, tenhle prodejce to byl na 100% :
https://www.ebay.com/itm/min-20-Samen-F ... SwVupToTXz
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 31 srp 2020, 13:15

tak jsem nasel na ebay u prodejce semen z Ruska, nize vynatek z popisu :
original zde dole v popisu https://www.ebay.com/itm/50-pcs-Feijoa- ... GTR=1#shId

"Feijoas prefer cool winters and moderate summers (25°C to 30° C) and are generally adapted to areas
where temperatures stay above -10°C. Prefers a light, loamy, well-drained soil in full or partial sun.
Dislikes a highly alkaline soil.
- zajimave, jeste to promerim, ale mam dojem, ze urcite nejaka z dodanych byla dodana v zemine s PH 7, tu co jsem premokril ma PH 5
- tak si rikam, zda nezkusit semena z Ruska, treba z toho vyroste neco odolnejsiho 8)

Sow in a greenhouse or under glass in spring. Prior to sowing rinse seed 3 times to remove any remaining
fruit flesh as this can inhibit growth.
- tak sklenik nemam S13 a greenhouse uz vubec ne :D
- nevim zda to 3x oplachovat.Ta semena na 3 vrstvem vlhkem toaletaku se mi letos doslova rozpustila na kasi.

Attention! The seeds are not embedded in the ground - for germination they need a sufficient amount
of light. Seeds are distributed on a flat surface of the soil
, composed of equal parts of sod land,
humus and sand, and moisten - gently and evenly. Capacities with crops are covered with glass and left
in a warm place.
- tohle uz je zajimavejsi, samozrejme nejaka semena byla na pracce ve tme, ale jina byla aspon trochu na slunci nebo ve stinu na balkone, nektera lehce zasypana, jina na rozprasovacem postrikanem toaletaku nebo v malem kvetinaci v uzaviratelnem sacku.
- jedina co mi ve velkem vyklicila v roce 2010 byla prave venku na primem slunci v KFC kybliku na jizni lodzii a dost jsem to zaleval.Nektera se asi na povrch dostala, ale vetsina semen byla lehce pod porchem.
Mel jsem strach, ze semena zfoukne vitr nebo je vyzobe nakej orel.Byl to substrat s opravdu hodne velkym obsahem pisku.

At room temperature, seedlings usually appear after 15-20 days (maximum after 30-40 days).

Shoots contain in the most lit warm place (+ 20-25 C). Seedlings are planted in small pots. Since feijoa
are characterized by rapid growth, they are transferred to pots with a large volume as necessary to give
scope to the root system.

Under optimal conditions, the plants bloom after 3 ... 5 years.
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 31 srp 2020, 16:42

zajimave cteni v anglictine , resi tam odolnost vuci nizkym teplotam v praxi apod ... S8
https://growingfruit.org/t/feijoa-cold- ... ss/8625/23
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Stanley_51 » 01 zář 2020, 16:42

Už začínají nabírat na objemu. Doufám, že teploty v září nebudou podprůměrné a vše dozraje.
Obrázek Obrázek
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 02 zář 2020, 09:37

Stanley_51 píše:Už začínají nabírat na objemu. Doufám, že teploty v září nebudou podprůměrné a vše dozraje.
Obrázek Obrázek

Tak to je parada Stando - gratuluji S9 , taky doufam, ze se jeste trochu otepli :-)
To je Mammouth nebo jaka odruda/no name ? S21
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Stanley_51 » 02 zář 2020, 10:13

radek.god píše: To je Mammouth nebo jaka odruda/no name ? S21

Odrůdu neznám ( a je mi to šumák ), je to ze semínek plodů ze supermarketu. Podstatné je, že jsou odolné a plodí. Co víc si přát. S6
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod milos 51 » 02 zář 2020, 13:01

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Roubovaným fejchoám (20 .8. první obrázek ) nejprve upadly listy a potom zaschl i celý roub . Bylo to roubováno dost pozdě . Příští rok zkusíme na jaře :D Stando ,mám dotaz . Může přežít jednoletý semenáč zimu ve studeném skleníku ?
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 02 zář 2020, 16:08

milos 51 píše:Roubovaným fejchoám nejprve upadly listy a potom zaschl i celý roub . Bylo to roubováno dost pozdě . Příští rok zkusíme na jaře :D

Presne takhle skoncim vzdy se 100% rizky.Pokud je rizek ve vode, tak vydrzi do opadu vsech listu o neco dele, pokud pod igelitakem, tak to opada taky a jeste navic zacne nahore bile plesnivet ... S13
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Stanley_51 » 02 zář 2020, 21:45

milos 51 píše: Stando ,mám dotaz . Může přežít jednoletý semenáč zimu ve studeném skleníku ?

Miloši, záleží na tom, jaká bude zima. Do -10°C v pohodě, když květináč zahrabeš do záhonu. Mě přežili zimu -12°C a odešli asi tři nebo čtyři z 15. A to jsem je ani nezahrabal, jen jsem je dal na chodníček mezi záhony - utopené 50 cm pod úrovní záhonu.No a ještě záleží na síle semenáče, aby to nebyla nitka. Na fotce vidíš jak velké byli na konci léta.
Obrázekupload the photo
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 09 zář 2020, 11:41

Hofis píše:Jinak ohledně toho přelití mají Ruda se Standou samozřejmě pravdu, k tomu není co dodat, Ruda to popsal zcela vyčerpávajícím způsobem naprosto přesně. Přesazoval jsem mnohokrát do většího a vždy jsem zakrátil kořeny tak minimálně o třetinu, a vždy to během několika měsíců spolehlině prokořenilo. Ale jak praví Ruda, zemina nesmí být přemokřená, pak to nefunguje.
Co s tím teď, nevím. Pokud nechceš mít koště, asi bych to říznul tak 30 cm nad zemí a nechal to znovu obrůst. To dřevo vypadá na těch fotkách celkem dobře, určitě to ještě žije. Takže asi seříznout a se zálivkou velmi, velmi mírně, jen tak aby zemina nepřeschla, dokud to neobroste a nebude to mít nějaké listy a pak velmi pomalu zálivku zvyšovat.
Ale je to samozřejmě na Tobě, nerad bych zase dával nějaké špatné rady. :D


Tak teď přemýšlím Honzo co s tím nebo jak tu přelitou fejchou ještě letos nastartovat.
aktuální stav po seříznutí na cca 60-100 cm a asi po 2+ týdnech "sušení" zeminy:
- Na 30 cm se mi to moc zkracovat nechce (kdyby se to vzpamatovalo, tak než by to dorostlo na původní 1.8m, tak to by trvalo asi pár let, ne ? )
zkratil jsem to presne pod rozvetvenim.
- Když říznu do kůry nahoře i dole, je to stále pod kůrou zelené.Kdybych to kdekoliv zkrátil, tak v tom kulatém řezu uvidím max malý zelený prstenec pod kůrou.
- Zkoušel jsem jako pokus naroubovat do různé části kmene pod kůru no name fejchou.Říkal jsem si, že by se třeba jeden roub ujal a že by rostlina měla aspoň nějakou funkční větev s listy. Ale asi jako téměř všem ostatním pěstitelům se mi ty rouby neujmou a uschnou.Všude kde jsem říznul, tak to bylo pod kůrou zelené.
Zemina v 3L vysokém květináči vyschla už před týdnem téměř celá, jen cca spodní 2cm nevyschnou ať dělám co dělám.Sice se nekoupou ve vodě, ale jsou na dotek mírně vlhké a i ta zemina je dole lehce tak 5-7cm po obvodu taky vlhká.Ale pokud tam vrchem zapíchnu měřák vhkosti, tak "přemokření" to ukáže jen v těch posledních spodních cca 2cm.Občas vemu postřikovač a orosím zeminu nahoře a ta pak vyschne.Nezalévám.
Nepoznám stav kořenů.Černé tam nevidím, ale vyloženě bílé mladé také ne.Stejně jako na jíných fejchoa, tak jsou tam tové hnědé kořeny.

Tak teď nevím zda teda mám třeba 2-3 cm zespodu fakt nějak odříznout včetně kořenů nebo zda mám odříznout třeba i 2 cm po obvodu od spodku k vrcholu.
Jde mi o to, že mám strach, aby tam nebyly jediné živé kořeny a já je neodříznul a tím fejchou nedorazil.
Vůbes s tímhle nemám zkušenosti.

Nevím za jak dlouho mají prorůst kořeny a jak dlouho by mělo trvat, než se objeví nějaká nová větvička a zda dole nebo nahoře.
Zatím náznak nového výrůstku nahoře ani dole nepozoruji S21
Přeci jen je stále teplo, slunce a světlo, tak bych čekal nějaký "pohyb" nebo z toho zůstane koště až do jara a pak to teprve začne rašit ?
Na dno jsem dal zatim 5mm perlitu a do místa vpichu měřáku jsem dal taky pár drobků perlitu , ale na vysychání dole to vliv nemá ...

Tak nějak jsem doufal, že jak to bude vysychat, tak se velmi brzy objeví nějaký pupen , ale ono nic :?
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 09 zář 2020, 12:33

Chce to vydržet a doufat, trpělivost růže přináší. Ale upřímně bych takhle rychle žádný růst ani nečekal. Ta rostlina zažila pořádný šok, bude jí chvíli trvat, než se vzpamatuje (teda jestli se vůbec vzpamatuje). S tím řezem samozřejmě záleží na tobě, jakou tu rostlinu budeš chtít mít. Teď, když nemá žádné listy, tak je úplně jedno, kde jí seřízneš, jestli v metru nebo 30 cm. Jde jen o to, jestli chceš mít polokmen s korunkou nebo rozvětvený keř už od spodu. Stejně to budeš muset pravidelně řezat, ať už kvůli místu nebo i pak plodům. Ale pokud nechceš žádné koště, seřízl bych to spíše níže a zapěstoval několik kosterních větví, tak 2 až 3. Ta rostlina pak bude širší, ale zase nižší. Jde vyloženě jen o to, jaký tvar chceš mít a jaké máš dispozice. Když to obrazí, tak všude a stejně rychle to i pak bude růst.
Každopádně zálivku teď jen velmi mírně, když to nemá žádné listy, není prakticky žádný výpar. Než se objeví listy, bude to rosení, aby zemina úplně nepřeschla, stačit. Nesmí ti to ale zase úplně přeschnout!
Držím palce! :wink:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 09 zář 2020, 12:54

Hofis píše:Chce to vydržet a doufat, trpělivost růže přináší. Ale upřímně bych takhle rychle žádný růst ani nečekal. Ta rostlina zažila pořádný šok, bude jí chvíli trvat, než se vzpamatuje (teda jestli se vůbec vzpamatuje). S tím řezem samozřejmě záleží na tobě, jakou tu rostlinu budeš chtít mít. Teď, když nemá žádné listy, tak je úplně jedno, kde jí seřízneš, jestli v metru nebo 30 cm. Jde jen o to, jestli chceš mít polokmen s korunkou nebo rozvětvený keř už od spodu. Stejně to budeš muset pravidelně řezat, ať už kvůli místu nebo i pak plodům. Ale pokud nechceš žádné koště, seřízl bych to spíše níže a zapěstoval několik kosterních větví, tak 2 až 3. Ta rostlina pak bude širší, ale zase nižší. Jde vyloženě jen o to, jaký tvar chceš mít a jaké máš dispozice. Když to obrazí, tak všude a stejně rychle to i pak bude růst.
Každopádně zálivku teď jen velmi mírně, když to nemá žádné listy, není prakticky žádný výpar. Než se objeví listy, bude to rosení, aby zemina úplně nepřeschla, stačit. Nesmí ti to ale zase úplně přeschnout!
Držím palce! :wink:


No určitě nechci nějaké dole holé koště.Moje představa byla a je výška 2-2.5m, prostě maximum co se vejde na balkon ke stropu a nebo někam v rohu malého pokoje S14 .S šířkou je to horší :?
Ale tak aspoň ten metr by to na průměr mít mohlo.Fakt se mi líbí rozměrem ta fejchoa před Fata morganou 8)
Kdybych to mohl mit celorocne na v zime zakrytovane lodzii, tak to tam necham nekde v rohu a at to vyplni klidne cast balkonu S6 .Jako je to škoda, dole mi asi před měsícem rostla právě nová větev a ta se uschnutím odlomila.Zrovna jsem si tehdy říkal, že se to dole rozvětví, nebude z toho koště a případně mohu experimentovat s rouby ze spodu rostliny.
Takže teda mám teď ignorovat tu stále vlhkou zeminu 2cm dole a po straně vespod a nemám to dole ani po straně odřezávat a jen rosit na povrchu ?
Nebo to tam mam preci jen ufiknout a dospod dát "nejakou zeminu " (smes pisku,trochu perlitu, zahradni zemina ), kterou by to prorostlo a jen rosit vrchem ?
Mineno ze bych ten objem korenoveho balu trosku zmensil a to volne misto vyplnil zeminou a nechal to v tom puvodnim 3L kvetinaci zase prokorenit.
Říkám si, zda je to vlhko dole ted dobré nebo naopak stale to špatné z premokreni.
Dokonce jsem zkusil na chvili fejchou vyndat z kvetinace a polozit na zem tak, aby to slunce svitilo i na ten spodek a vyschlo to i tam dole, ale moc velky efekt to nemelo. :|
Nevim jaky ma vliv svetlo a teplo na slunecni paprsky, abych je nespalil.
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: longr a 18 návštevníků

cron