Aka - Fejchoa selowiana

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Jozef » 09 zář 2020, 13:17

Fejchoi jsem několik let nepřesazoval,měl jsem v 30l nádobě, mám500l nádobu s vodou do které dám hnojivo na. 250l, a zalévám tím 4 měsíce. Nikdy žádná rostlina neprotestovala. Fejchoi jsem přesadil do volné půdy ve skleníku a letos tam je přes 30 plodů.
Jozef
nováček
nováček
 
Příspěvky: 122
Registrován: 17 úno 2017, 19:25

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 09 zář 2020, 13:50

radek.god: Hlavně už to teď nech, jak to je, jen udržuj tu zeminu stále mírně vlhkou, třeba tím rosením a počkej, až ti začne obrážet. Ono chvíli trvá, než z náhradních pupenů toho dřeva obrazí. Až budeš mít listy, můžeš začít pomalinku zalévat. Já si osobně myslím, že zima v zakryté lodžii by neměl být vůbec žádný problém. Fejchoa potřebuje k nakvetení i období s teplotami mírně pod nulou. Neměl by ale přemrznout kořenový bal, na to pozor. Když na té lodžii ale udržíš přes zimu minimum tak do -5°C, mělo by to být v pohodě.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3808
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 09 zář 2020, 14:23

Hofis píše:radek.god: Hlavně už to teď nech, jak to je, jen udržuj tu zeminu stále mírně vlhkou, třeba tím rosením a počkej, až ti začne obrážet. Ono chvíli trvá, než z náhradních pupenů toho dřeva obrazí. Až budeš mít listy, můžeš začít pomalinku zalévat. Já si osobně myslím, že zima v zakryté lodžii by neměl být vůbec žádný problém. Fejchoa potřebuje k nakvetení i období s teplotami mírně pod nulou. Neměl by ale přemrznout kořenový bal, na to pozor. Když na té lodžii ale udržíš přes zimu minimum tak do -5°C, mělo by to být v pohodě.


Jj, diky za tip.Na to zalevani uz si davam vsude VELKY pozor :-)
V lodzii v Troji na JZ je pak otazka rozdilu teplot na betonove podlaze bez dlazdic vuci okolnimu vzduchu.Nechaval jsem tam pres zimu jen pistaciovnik a matu.Snad i koncem rijna nebo zacatkem listopadu behem slunecneho dne jsem to zakrytoval a mohl jsem se tam odpoledne opalovat, ale podlaha byla i behem toho opalovani se studena.
Tak mozna pak dat kvetinac s podmiskou na nejakou zidli, at to nestoji na studene podlaze a nepremrzne ten korenovy bal.
Vecer to tam z tech maximalnich 20-35°C klesne tak na 5-15°C, nevim, zda jsem tam mel v Troji nekdy nulu, ani snad kdyz jsem vetral, tak to nebylo pod nulou S14

Letos ale vsechny fejchoy vcetne tech tri od Tebe necham radsi v Suchdole v byte.Nechci nic riskovat :o

Takovy experimentator jako jsi Ty zase nejsem S13
Fakt jsem zvedavej, kolik ks fejchoa Ti venku prezije zimu, zvlast v tom Varnsdorfu :shock:
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 09 zář 2020, 15:53

Jozef píše:Fejchoi jsem několik let nepřesazoval,měl jsem v 30l nádobě, mám500l nádobu s vodou do které dám hnojivo na. 250l, a zalévám tím 4 měsíce. Nikdy žádná rostlina neprotestovala. Fejchoi jsem přesadil do volné půdy ve skleníku a letos tam je přes 30 plodů.

Tak to gratuluji Jozefe a tise zavidim (ty plody :-) )
30 L nadoba by mela stacit na slusnej stromek a velkej korenovej system.To je jak kdyby byla venku nebo ve skleniku v zemi :D
U moji 3L jsem to neocekaval, rikal jsme si, ze je to od prodejce v tak malym kvetinaci jen na transport.Proto sla hned jak jsem ji v prubehu jara dostal rovnou do 40L kvetinace, kde jsme ji bohuzel i pres vysoke letni teploty premokril a je nyni v kritickem stavu :(
Hlavne venku a v 30L / 40 L nemusime resit vitr.
Moje osobni zkusenosti s i 2-3 L kvetinaci jsou takove, ze pokud ta rostlina naroste do vysky, tak je silnej vysokej bambus nutnosti.
Rostlina se sice nezlomi ani neohne, ale stabilitu kvetinace to neresi.
Takhle mi spadla ze stolu vysoka opuncie nebo se mi na balkone prevratila 2m mucenka s v 3L kvetinaci jak byly nedavno ty silne vichry ...
Takze proto automaticky koukam po co nejvetsim kvetinaci.
Tam dam 2m bambus a hmota a hlavne vaha samotne zeminy znemozni jakykoliv pad nebo zachvev, to by muselo prijit tornado :shock:
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 09 zář 2020, 15:57

Radku, neblázni! Fejchoa přes zimu v bytě? To je to úplně nejhorší, co by jsi mohl udělat! S13
Je to rostlina horských subtropů Jižní Ameriky. Potřebuje naprosto nutně přes zimu i celkem vysoký počet chladných dní. Dej je na tu lodžii a zakrytuj jí opravdu až někdy v listopadu, když to slunce už nebude tolik pálit. Jinak vysoké výkyvy teplot jí nevadí, jako žádné horské rostlině. Ta lodžie se pro zimování jeví jako naprosto ideální místo. To už by i bylo lepší je nechat přes zimu někde u zdi baráku úplně venku, než v bytě.

Jsem také zvědavý na tu zimu, už se blíží, i když to dneska teda na to fakt nevypadá. V Práglu je na padnutí. Kytky jsou pěkně schované u zdi a extra v tom Varnsdorfu jsem to risknul a vysadil je hned z jara, aby stihly do zimy hluboko zakořenit, děj se co děj. A vyplatilo se. A to byly i slušné mrazíky prakticky hned po vysazení, ani to s nima nehlo. Přihrnu je pěkně na zimu zeminou a vysoko zamulčuju. To by bylo, aby to alespoň nějaké nedaly. A pokud vršek zmrzne, určitě alespoň nějaké obrazí z toho přihrnutého spodku, tomu opravdu věřím. :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3808
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 09 zář 2020, 16:43

Hofis píše:Radku, neblázni! Fejchoa přes zimu v bytě? To je to úplně nejhorší, co by jsi mohl udělat! S13
Je to rostlina horských subtropů Jižní Ameriky. Potřebuje naprosto nutně přes zimu i celkem vysoký počet chladných dní. Dej je na tu lodžii a zakrytuj jí opravdu až někdy v listopadu, když to slunce už nebude tolik pálit. Jinak vysoké výkyvy teplot jí nevadí, jako žádné horské rostlině. Ta lodžie se pro zimování jeví jako naprosto ideální místo. To už by i bylo lepší je nechat přes zimu někde u zdi baráku úplně venku, než v bytě.


Njn, tak ja na tu Troju jezdim letos bohuzel jen cca jednou za tyden prave kvuli kytkam :shock: .
Tohle bylo vrazedne pro jahody, temer vsechno pepino a i tu premokrenou fejchou.
Ale Annonam a kaktusum moje absence prospela :-)
V Suchdole mam kytky brzo rano a po praci pozdeji odpoledne na ocich, takze pokud je neco suchy nebo naopak premokreny nebo se ocekavaji vichry, tak dokazu promptne reagovat.
Ani v tom Suchdole ale nemam idealni podminky na podzim a zimu.Kdyz to necham u vchodu venku u zidky a nikdo mi to "neodkloni", tak mi to zabije drive ci pozdeji snih.Kdyz to dam na lodzii ke zdi, tak tam se snih nedostane, ale kdyz bude pod nulou, tak proste tam bude pod nulou.
Pochybuju, ze ty mensi 15-25 cm vysoke fejchoy to preziji S12
Pak je muzu dat jen do bytu, kde pritelkyne spusti poplach pri poklesu teploty pod 20°C a topeni pojede na 130% . Ano, loznice je na sever a vetra se tam , tak tam by v noci mohlo byt 15- 20°C ale zas tam bude malo svetla.
Stejne vse co je jeste ted venku a nebo na balkone, tak do bytu proste nenarvu :-( Takze asi do Troji na tu zasklenou lodzii naky fejchoy co mam duplicitne prevezu.
Pokud jim nevadi, ze odpoledne bude 10-35°C a vecer 0-10°C a vydrzi tyden od zaliti, tak by to mohly prezit :-)

Jen bych uz nerad o nejakou prisel. Spatne se shaneji a uz by to fakt chtelo, abych taky videl nejaky ten plod S14

Spis premyslim co s mucenkama na zimu.Seminka Incarnaty z ebay bohuzel dle ocekavani nedorazily S13 ,ale mam koupene rostouci Winterland , 'Constance Eliott' a ted mi uschne asi druha a posledni "Caerulea" .Zrejme Edulis z plodu maracuja z Kauflandu mam jeste ted venku a na obou balkonech.Venku se ji ale moc nedari.Listu moc nema, zaprsi a max 2L kvetinac uz nevyschne :| .
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod MonikaV » 10 zář 2020, 08:48

radek.god -- no máš to, ale trápení S12 . V zimě mám taky problém kam dát psidium- a tak když byla rostlinka malá, tak jsem květináč obalila bublinkatou folii a přes kytku i květináč navlékla igelit -tím pádem odpadlo jakékoliv zalévání, při větším zarosením jsem jen prostřihla růžky a umístila na dřevěnou židli do naší malé předsíňky z polikarbonatu, kde byla tak o 3-4 stupě vyšší teplota než venku- přežila bez problémů. (nyní jí tam umísťuji již bez zakrývání a zatím žije, kvete ,ale neplodí!!!!)Tak si myslím, že zakrytá lodžie bude pro fejchu ideál S6
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 993
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 10 zář 2020, 10:53

MonikaV píše:radek.god -- no máš to, ale trápení S12 . V zimě mám taky problém kam dát psidium- a tak když byla rostlinka malá, tak jsem květináč obalila bublinkatou folii a přes kytku i květináč navlékla igelit -tím pádem odpadlo jakékoliv zalévání, při větším zarosením jsem jen prostřihla růžky a umístila na dřevěnou židli do naší malé předsíňky z polikarbonatu, kde byla tak o 3-4 stupě vyšší teplota než venku- přežila bez problémů. (nyní jí tam umísťuji již bez zakrývání a zatím žije, kvete ,ale neplodí!!!!)Tak si myslím, že zakrytá lodžie bude pro fejchu ideál S6


Nj Moniko,

nemam sklenik ani zahradu (idealne na jihu Evropy S6 ), takze mam "ceske" zimni trapeni :|

dobre, ze jsi to uvedla - psidium (guajava) budu muset resit taky a driv nez fejchoa.Zatim mam dve 20 cm rostlinky v takovych dvou mmensich kyblickach (viz moje nedavne fotky v sekci psidium) , ve stejnych jako nove semenacky fejchoa.
Akorat jsem cetl, ze to psidium 0°C dlouhodobe neda a male rostliny vubec snad ani kratkodobe a doporucuje je mit v zime nekde nad 12°C
Zatim to teda mam na stole na lodzii vedle fejchoa :-)
S tou bublinkatou folii je to dobry tip, nejakou mam doma, takze me to taky uz napadlo jako na to zatepleni.Na kliceni kaktusu jsem pred 10 lety pouzival Previcur , nejaky pripravek rozpustny ve vode proti plisnim, ale uz se nevyrabi S13 .
Nastrikal jsem to na substrat a po stenach akvaria a prikryl folii a oblepil izolepou.
Ale s tim igelitakem pres celou rostlinu i kvetinac bez nejakeho takoveho pripravku mam docela strach. :? Vetsinou mi to pod nim chytne plisen a rostliny pak zarvou ikdyz to obcas odkryju (mozna prave proto, ze to odkryju, nevim :-o) napr rizky fejchoa a pistacie - to chapu, ze se neujalo, to je PEKLO PEKEL E7 , ale zplesnively i rizky kiwi, lonicery, josty ... )
A je otazka jak odhadnout a zamezit premokreni substratu ...
Jak velky / vysoky mas to psidium, ze uz ti kvete ?
Moje maji jen kolem 20 cm max, tak tam to kveteni ani letos uz neocekavam, ani nevim, zda se to nejak na jare rozjede tak brutalne, ze by to v lete aspon zakvetlo.

Jinak rouboavni nebo rizkovani fejchoa letos uz vzdavam S13 Nevim jak a cim to utesnit.Rouboval jsem pod kuru na kmeni is nakym tim korenicim bilym praskem.Zkusil jsem to utahnout a obmotat kevlarem a zakapnout voskem ze svicky a jeste obmotat stribrnou paskou co se pouziva na karoserie aut a fakt drzi (nic jineho jsem nemel) a mam pocit, ze tam asi nebyl dostatecny tlak mezi roubem a rizkem.Coz jsem si overil vytazenim roubu rukou.Tak nevim jak a cim zajistit trvaly pritlak rizku do roubu a kontakt obou ploch S21
krome zakapnuti vterivkou me nic nenapada :D
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod MonikaV » 10 zář 2020, 12:45

radek.god --- asi bych při roubování nezasypávala žádným práškem, a jestli nemáš žádnou originál roubovací pásku, tak sis měl možná nastříhat proužky igelitového sáčku a zkusit to omotat. Po první roubovací vlně 4.8 stále drží jeden list na roubu-tož naděje je!! Druhá roubovací vlna u mně přišla 26.8. (už nebyly takové vedra) a to fejchou od pana Frídricha, který jí má ze Zélandu, a zatím vše drží...... S21
Obrázek4.8 roubováno 1list stále drží

Obrázek26.8. roubováno

Obrázek
A takto obrůstá kmínek, takže Radku neměj strach že neopučí--jen to asi dýl potrvá než se z přemokření zbrchá S14

Obrázek
Naposledy upravil MonikaV dne 11 zář 2020, 12:40, celkově upraveno 2
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 993
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 10 zář 2020, 13:22

MonikaV píše:radek.god --- asi bych při roubování nezasypávala žádným práškem, a jestli nemáš žádnou originál roubovací pásku, tak sis měl možná nastříhat proužky igelitového sáčku a zkusit to omotat. Po první roubovací vlně 2.8 stále drží jeden list na roubu-tož naděje je!! Druhá roubovací vlna u mně přišla 26.8. (už nebyly takové vedra) a to fejchou od pana Frídeckého, který jí má ze Zélandu, a zatím vše drží...... S21
]


Moniko,
roubovaci pasku ZATIM nemam, zkusim si ji objednat pres ebay a zkusim to znova asi na jare az bude co roubovat.Spolehal jsem na elektrikarskou pasku, ale tam asi neni ten spravny trvaly pritlak na obe plosky S21
Mozna kdybych to zkusil naroubovat uplne nahoru doprostred kulateho rezu, ale to je tak 1.5cm tluste , tvrde a hlavne nepruzne drevo, ze nevim jak bych do toho rezal a pak v tom nejak ten rizek upevnoval :shock:
Mozna stahovacim paskemto utahnout
To s tim praskem jsem videl na youtube, mozna i pri roubovani, ale urcite ve videu, kde nejaka ceska sazela do zeme v prasku opraseny rizek levandule, ktera mi proste nezakoreni ani kdybych se po.... E7
Kazdopadne podle fotek se Ti to urcite ujalo S6 , kdyby ne, tak po mesici by to uz bylo davno suche, jsi holt dobra S9

A ta fejchoa co rasi na kmeni, to je ta sama co mam (mel jsem S12 ) ja S21 , tedy "samosprasna" z Lumigreenu ? mas fotku cele rostliny ?
Ja jen abych to porovnal jak vypada fejchoa v dobrych rukou s tim mym kostetem :D
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Jožka » 10 zář 2020, 15:19

Radek.god: Roubovací páska se běžně prodává v obchodech, není potřeba to objednávat.
Jožka
generál
generál
 
Příspěvky: 1201
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod nene » 10 zář 2020, 17:42

Moniko - to vypadá moc dobře S9
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4230
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 11 zář 2020, 13:04

MonikaV: Moc pěkné, Moniko! Vidím to správně, že ti u těch roubů do rozštěpu začínají růst nové výhonky v paždí listů? Nebo ty už tam byly při tom roubování?
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3808
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod MonikaV » 11 zář 2020, 14:13

Díky, no uvidíme uvidíme...pořád se mě zdá, že ten lístek co ještě drží z prvního roubování, by měl každou chvilku odpadnout-- (ale drží i po cvrnknutí do větvičky,tož kéž by S12 ) .. ty výhonky v paždí už byly, tak taky uvidíme...

radek.god--pokusy dělám na té z Lumigreenu, fejchoa od pana Fridricha je dokonalá S6 S9

Obrázek lumigreen

ObrázekFridrich
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 993
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod milos 51 » 12 zář 2020, 11:02

Hlásím ,že můj pokus s roubováním nevyšel , všechno uschlo .
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1865
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 návštevníků