Aka - Fejchoa selowiana

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Stanley_51 » 28 lis 2019, 23:01

Jo, mám dvě rostliny, ale neopyluji a nikdy jsem ani neviděl, že by včely nebo čmeláci lítali na feichou. A vzhledem ke složitému procesu opylování květů mám zato, že jsou samosprašné. Je ale fakt, že na 100% to tvrdit nemohu.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 04 pro 2019, 17:20

Tak jak já říkám, od jara do podzimu je čas na praxi, v zimě na teorii, tedy studium... :) Trochu jsem se tedy položil do studia Fejchoi a musím říct, že ta rostlina mě zajímá čím dál více, čím více se o ní dozvídám. Jinak roubovat lze s poměrně solidním úspěchem na jaře. Větší větve za kůru, malé větve do rozštěpu. Platí, že čím slabší a užší větve, tím lepší úspěšnost. Plně vyzkouším a prověřím na jaře, i včetně roubování zelené do zeleného, ale to jen tak na okraj. Hlavně mne zajímalo, jak je to s její mrazuvzdorností, abych nemarnil čas s vysazováním. Takže nejnižší oficiální zaznamenaná teplota, kterou Fejchoa přežila, je -16,9°C, jinak v Itálii a ve Francii prý běžně přežívá teploty kolem -17. Jeden maník dokonce tvrdí, že mu přežila normálně bez ochrany venku -19°C. Podle jedné novozélandské studie přežívají jednoroční semenáče do teplot -14°C, poté již došlo k úhynu cca 50% rostlin, nižší teploty nebyly testovány. Navíc bylo zjištěno, že mrazuvzdornost Fejchoi roste s poklesem teplot resp. s klimatickými podmínkami regionu, ve kterém jsou pěstovány. Ve chladnějších regionech vykazovaly rostliny daleko větší mrazuvzdornost, než v teplejších regionech. Nejhůře reagovala na skokové poklesy teplot, kdy v létě měla v rámci studie mrazuvzdornost až o 8°C nižší, než v zimě. Lze tedy říci, že se rostliny otužují a jsou vysoce adaptabilní na teplotu.
Všechno to víceméně koresponduje s teplotami, co tu uváděl Standa, takže asi opravdu bude mít pokus s vysazením ven význam a pokud se zadaří, mohly by se nějací extrémně otužilí jedinci v rámci selekce objevit. :)
Takže lovu zdar! S6
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod ZdenekCernoch » 08 pro 2019, 22:49

hodím sem pár fotek z rakouska Muhlgraben ale dneska ne sem tuhej 900 km za volantem

feijoa venku bez ochrany krásnej keřík -16 v pohodě i plodí

https://photos.app.goo.gl/z6vK4Sq5dDvG3J8H9
Naposledy upravil ZdenekCernoch dne 09 pro 2019, 23:06, celkově upraveno 1
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 09 pro 2019, 12:20

Jj, už se to chystá... :)
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 09.12.19

Těch nejlepších tak 20 půjde na jaře na férovku ven do země, přičemž ty nejlepší z nejlepších ve VDF. Čím více se o této rostlině dozvídám, tím větší mám chuť to zkusit a jsem čím dál větší optimista. Zbytek poslouží jako testovací vzorky na roubování v průběhu roku.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod milos 51 » 09 pro 2019, 14:39

A mohl bych se pánové tohoto výzkumu také zúčastnit ? :D
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 09 pro 2019, 15:00

Posílám SZ...
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod kaossik » 14 pro 2019, 11:33

Zajímalo by mě, v jak velkých květináčích (objem v l) Fejchou pěstujete a jak velkou tam míváte úrodu (v kg)?
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1158
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Stanley_51 » 14 pro 2019, 15:39

kaossik píše: v jak velkých květináčích Fejchou pěstujete

Nevím, zda ta otázka směřuje i na mně, protože mám rostliny ve volné půdě ( ve skleníku ). No a co se týče úrody v kg - největší plod měl 140 gr, jinak většina okolo 40 - 50 gr. Bylo jich asi 50 ks, takže odhadem něco mezi 2,5 až 3 kg.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 14 pro 2019, 17:27

kaossik píše:Zajímalo by mě, v jak velkých květináčích (objem v l) Fejchou pěstujete a jak velkou tam míváte úrodu (v kg)?


Nic zvláštního, asi stejně jako ostatní rostliny, začít můžeš s menším květináčem a pak každé dva roky přesazovat do většího. Skončil jsem se 40l květináči a už to do větších přesazovat nechci. Vždy po 2 letech při přesazování odříznu tak poslední třetinu kořenů a příslušně tomu udělám i hlubší řez těch nejvyšších větví, aby se to vyrovnalo a vešla se mi na podzim na zimoviště. Boční obrost nechám, aby to i ten rok kvetlo a plodilo. Největší problém při pěstování fejchoi v květináči je vysychání. Je opravdu velmi žíznivá a když jsou opravdu velká vedra, je potřeba ji zalévat i 2x denně. Před pár lety se mi stalo, že jsem ji musel ve vedrech nechat na víkend bez zálivky a shodila mi v důsledku přeschnutí tak 3/4 květů. Na to pozor a v květu vydatně zalévat. Teď je budu na jaře opět přesazovat a koketuji s myšlenkou, že dám na dno květináče tak 15-20 cm vrstvu zeminy s hydrogelem, abych zajistil trochu stálejší vodní podmínky.

Jinak na kila úrodu moc měřit nemohu, to tady asi může jen Standa... :) Já jsem vděčný za pár dozrálých plodů. Ale už se mi pěkně rozrostla ta druhá do páru, i opylování už jsem doufám vychytal, takže věřím, že příští rok už to bude o dost lepší.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod kaossik » 14 pro 2019, 21:13

No já právě přemýšlím jestli jí pěstovat přenosně (tedy v nějaké nádobě kterou jsem schopen ještě rozumně unést), nebo jí trvale nechat na zimovišti (zasklený balkón na jih) a pak klidně i do větší nádoby, kterou už neunesu. Na balkóně je blbé že je tam střecha z polykarbonátu, takže trochu ztráta světla, ale na tom jihu to asi vadit nebude.

Závlaha by možná šla vyřešit knotem namočeným v nádobě?
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1158
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 14 pro 2019, 21:39

Méně světla na jižní straně určitě vadit nebude, spíše naopak, snáší v pohodě i polostín. Také je nemám na přímém slunci, tak od 10,00 do 15,00 je stíní stromy a zcela v pohodě. S tím knotem bohužel nemám žádnou zkušenost, takže nemohu říct, ale má mohutný kořenový systém a opravdu hodně pije. Ale když budeš mít třeba květináč 70l, tak si myslím, že by to šlo i uzalévat. Více zeminy udrží více vody. Jen nezapomeň koupit nějakou spolehlivě samosprašnou odrůdu. Zcela nejvyšší míru samosprašnosti vykazuje Coolidge, Apollo má trošku nižší míru samosprašnosti, ale zase z těch samosprašných největší plody. Tyhle dvě odrůdy bych určitě doporučil pro samostatné pěstování, alespoň podle novozélandských pramenů, kde je fejchoa velmi populární a pěstuje se komerčně.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Martina » 14 pro 2019, 22:01

Koukám, že jsem byla pěknej srábek, když jsem s vysetím čekala na jaro.
Ale už je pár semínek od Stanleye zaseto S6 , zbytek tak v únoru.
Martina
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 37
Registrován: 27 kvě 2018, 18:02
Bydliště: Litoměřice, 194mnm

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod kaossik » 14 pro 2019, 22:46

Vzhledem k tomu, že manželka to ovoce miluje z dětství (pochází z Ruska, myslím, že v Gruzii se dost pěstovala)., Tak už máme koupené tři rostliny právě aby bylo možno sprášit mezi sebou (Triumph, Mammoth a nějaký no name z Kruhu). Vypadá to, že zkusím tedy spíše mířit ke 100 l a zůstanou trvale na balkoně, koneckonců potřebuju něco co bude stínit kaktusům.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1158
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 14 pro 2019, 23:02

kaossik píše:Vzhledem k tomu, že manželka to ovoce miluje z dětství


Když jsem se snažil něco více o fejchoi zjistit, tak jsem četl mnoho poznámek od opravdu zoufalých Novozélanďanů, kteří žijí v Británii a nemají fejchou. Všechny je to donutilo ji začít v Británii pěstovat. Takže něco na tom asi bude... :D
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Stanley_51 » 14 pro 2019, 23:26

kaossik píše: myslím, že v Gruzii se dost pěstovala

Já jsem jí taky poprvé jedl v Gruzii, prodávali ji tam v listopadu na každé tržnici ( spolu s mandarinkami ). Jenom velikost byla jako trochu přerostlý angrešt. A s tím polostínem má Honza pravdu, já je mám stíněné fíkovníkem SD. Viz loňský snímek ve skleníku.

Obrázek
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků