Aka - Fejchoa selowiana

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 03 črc 2020, 15:36

Může být, ale nějak se mi to nezdá. Fejchoa nejsou úplně klasické subtropy, daří se tomu na Novém Zélandu a tam také nebývají kdovíjak suchá a horká léta. Snažil jsem se k tomu něco najít na netu, ale nikde nic. Jenom jsem našel, že může vznikat plíseň při výrazném a dlouhodobém přemokření, ale ta se spíše projevuje černými fleky na listech, které se poté žloutnou a opadávají. Bývá to též někdy i následkem napadení hmyzem. Ten hmyz asi u nás nehrozí, to přemokření možná jo. Každopádně píší, že pokud se to vyskytne a začne se to šířit, nezdravé části se mají odříznout a rostlina to v pohodě rozchodí, pokud úplně nebude stát ve vodě. Takže asi nic, na co byste nepřišli sami... :)
Hlavně, že se to nijak nešíří, zase bude dobře. :wink:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3792
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod nene » 03 črc 2020, 16:31

Hofis, moc díky za zájem, opravdu to zatím vypadá, že je schopné to vymizet jen za cenu několika suchých konečků a opadaných starých listů. Spousta jabloní a hrušní a dalších "běžných" rostlin a stromů vypadá koneckonců u nás letos podstatně hůře, vlastně ta fejchoa je úplně nádherná :) .
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4209
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod MonikaV » 06 črc 2020, 21:40

nene--tak černé u stonku pořad přetrvává, ale lístky se nekroutí a dokonce to vypadá, že z 15 květu se přece jen jeden kvítek udržel a nalévá se na plod :D
Obrázek
Naposledy upravil MonikaV dne 07 črc 2020, 14:20, celkově upraveno 1
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 990
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod nene » 06 črc 2020, 22:54

Moniko, to je paráda, bude na co se těšit :) .
Nám už náš zatím jediný květ taky odkvetl...a čekáme, jak se zachová, protože je na stromku, který se hrdě pyšní cedulkou ´Mammoth´, ale zatím se mu moc odpadnout nechce....Tak teď nevíme, jestli si přát aby odpadl a byl to ´Mammoth´ nebo se radovat.... :?
Poreferujeme koncem týdne.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4209
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 07 črc 2020, 14:55

Někdy trvá celkem dlouho, než ty neopylené květy dopadnou. Dokud se plod nezačne viditelně nalévát, je jakýkoliv jásot předčasný.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3792
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 08 črc 2020, 08:39

Hofis píše:Někdy trvá celkem dlouho, než ty neopylené květy dopadnou. Dokud se plod nezačne viditelně nalévát, je jakýkoliv jásot předčasný.


Taky nemam pocit, ze by se to u me nejak nalevalo, aspon po tydnu nepozoruji opticky zadne zmeny ve velikostech "plodu" a to ani u tech, ktere odkvetly pred 14+ dny nebo to je max 1 mm oproti tem mladsim
Vsechny bile casti kvetu po tydnu opadaly :| nebo jsem je sezral vcera ja :lol: a nove se jiz netvori :| .
Tech bouli tam mam cca 20-30 , tak uvidime S21


Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1732
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod MonikaV » 08 črc 2020, 21:13

Po odkvětu jsem cvrnkla prstem do větvičky a květy na ní upadly, neudržely se, jen tenhle se už nějakou dobu drží, a dnes jsem objevila další poupě, tak se chci zeptat jestli ještě touhle dobou někomu kvete.
Obrázek
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 990
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod nene » 08 črc 2020, 21:18

Nám touhle dobou ještě nekvete :) - kromě toho jednoho prvního květu se teď chystají kvést další poupata, ale je to ještě tak nejmíň týden do rozkvetení.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4209
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod MonikaV » 08 črc 2020, 21:48

nene- s poupaty už ke mě dorazila-tak nevím jaké pokusy na ní dělali, aby měla poupata, ale asi jí měli ve skleníku! Tahle Fejcha je takové košťátko, tak jsem jí zakrátila konečky a konečně začala vyhazovat nové větvičky (pokouším se ji trochu zahustit) a ona vyhodila aj kvítek, který je ještě malinký, taky potrvá ještě několik dní než se rozvine, takže když by nebyla ve skleníku, tak by asi taky nasazovala kvítky až včííííl jak u vás. ( no uvidíme příští rok, jestli přežije zimu S14 )
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 990
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 08 črc 2020, 22:07

Mě kvetou také až teď, ale já je letos přesazoval,takže mají tak minimálně měsíc zpoždění oproti normálu.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3792
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 09 črc 2020, 09:24

MonikaV píše:Po odkvětu jsem cvrnkla prstem do větvičky a květy na ní upadly, neudržely se, jen tenhle se už nějakou dobu drží, a dnes jsem objevila další poupě, tak se chci zeptat jestli ještě touhle dobou někomu kvete.
Obrázek


Moniko zajimave ,

primo z kmene nebo drevnatych vetvi jsem zadne pupeny nemel :shock: . Byly vzdy jen ta tech zelenych vetvickach, ktere vyrustaly z vetvi.
Take by me zajimalo, zda mi vyrostou jeste nejaka poupata a i z nich pak kvety nebo je proste uz letos konec.Zadna nerozkvetla poupata jsem uz nenasel :(
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1732
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Honza123 » 10 črc 2020, 21:46

Tak moje fejchoa už má násadu plodů a nasazuje nová poupata. Stříhal jsem jí těsně po odkvětu, ale nevím, jestli to na to mělo nějaký vliv. Kvetla jen jedna, ale naštěstí podědila po matečnici samosprašnost (je to semenáč)
Honza123
nováček
nováček
 
Příspěvky: 157
Registrován: 18 zář 2017, 23:02
Bydliště: Praha/Roudnice nad Labem (cca 200 m n. m)

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Brano70 » 13 črc 2020, 07:25

Moja este len naplno kvitne - odroda Mamouth. Triumph ma stale nerozvite kvet. pupene....


Obrázek
Uživatelský avatar
Brano70
oficír
oficír
 
Příspěvky: 507
Registrován: 19 úno 2017, 19:38
Bydliště: Žibritov,okr. Krupina(SR),500mn.m.;USDA7a; Rézhegy (Belianske kopce),155 m n.m., USDA7b/8a

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 13 črc 2020, 09:23

MonikaV píše:Tahle Fejcha je takové košťátko, tak jsem jí zakrátila konečky a konečně začala vyhazovat nové větvičky (pokouším se ji trochu zahustit) a ona vyhodila aj kvítek

Moniko, jak dlouho po sestrihu asi trvalo, nez se to zaclo rozvetvovat nebo nez vyrostl naznak noveho kvetu v miste rezu ?
Ja se trochu bojim ji brutalne strihat, sice ji mam na balkone, ale kdyz by fejchoa vyrostla az do stropu, tak bych se vubec nebranil S14
Zatim jsem ustrihnul jen par koncu vetvicek abych zkusil ve vode nejake zakorenit S8
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1732
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod MonikaV » 13 črc 2020, 13:03

Já ustřihla jen kousky horních vrcholů a cca po 14dnech vypadá takto viz. foto, na nových výhonkách se rozvětvuje rychleji než na starém dřevě- tam to jaksi delej trvá!!!(květ nevyrostl v místě řezu, objevil se na starém dřevu)
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 990
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků

cron