Aka - Fejchoa selowiana

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 24 čer 2022, 22:37

Lenkalor píše:Dokonce i větvičky na spodní části kmene po řezu dobře pouští nové výhonky. To se u každé rostliny nevidí. Určitě jsou dobré na živý plot. Samozřejmě nahoře jedou silněji.
Ale, Radku, musí mít v pořádku kořeny, aby mohly dobře obrůstat. Čím ryješ venku záhon nebo jámu pro fejchoi, jak velkou a hlubokou, namícháš jim vhodný substrát?

Lenko,
minimalne 3 fejchoy co jsou ted v zemi, tak jsou rizky zakorenene z tech spodich vetvicek v roce 2020-2021 jen v perlitu :-) Ano , plan byl a stale je z toho mit casem zivy plot kvuli pravdepodobne cizosprasnosti a snadnejsimu opyleni hmyzem.Nicmene neni to muj pozemek a nechci zbytecne drazdit nikoho, kdo na nem treba seka travu nebo nastvat sousedy.Takze realny je plot na zapad ve stinu za zdi protejsiho baraku, pak ta stran mezi vychodema zapadem co je ted na slunci, kde mi toho moc neslo a tim to tak konci.Na teto MALE strani 10x5 m (?) je nejaky plevel nebo spis housti, ale neni to brectan, ale tvori to i 1cm drevene vetve a plazi se to :-) ... ) No a nekde v nem jsem udelal lopatkou diru a dal tam na pokus rizky fejchoy (taky incarnatu a akebie, ale to byla katastroofa :-( )
Takze ted tam jsou uz jen male fejchoy 20-40 cm pri 4-5 mm kminku a obe jedou.Jsou schovane v tom housti a vykukuji nenapadne ven :-) Tam verim, ze daji cokoliv, ale ostry test prijde se zimou.
Pouzil jsme kolem nich nejaky stary zahradni substrat z lonska.Jeste jsem tam dal metr od nich asi naky 5cm semenacky, ale ty to nedaly, asi moc vody a vsakly se, nevim.Pak ty mnohem mensi rizkovance jsem hodil na okraj toho svahu pod orech, kam se moc slunce nedostane, no spis se tam nedostane vubec.Kupodivu tam ale jede angrest i cerny rybiz a vcera jsem to kontroloval a fejchoy pooomalu rostou.Zemina puvodni.Je to spis zemina jako je na poli, zrejme neco co zbylo ze stavby baraku nebo co tam nekdo navezl, proste zadny zazrak.Za deste spis polobahno, na slunci sucha a TVRDA zem.Ryc nebo neco vetsiho na vetsi a hlavne hlubsi diry nemam.Na mensim drevenem starem ryci mi tam prasknul ten kov u nasady :-( Rikal jsem si, ze ty koreny prorostou puvodni substrat a pak se rozsiri dal.Na strani nahore je normalne rovinka.Tam jsem udelal zahon a navezl zahradni substrat a smichal ho se stavajici zeminou.Samozrejme ne vsude.Jedna MALA TENKA fejchoa se tam zregenerovala a preckala zimu jak jsem psal, druha je tam od jara 2022 v 2L PET vycnivajici nad uroven zahonu, ta ma asi 2m.Netusim jak se bude v te PET chovat.A 30 cm od nich jsem dal treti co mi mozna uz i doma pred jarem 2022 a hlavne u jizniho plotu na jare 2022 usychala.Proste jsem horko tezko udelal diru o trochu vetsi velikosti balu a dal ji tam s puvodnim balem.Nikam to nevedlo a tak ji mam ted jen v perlitu jako posledni pokus o zachranu.Jeste jednu jsem dal na ten svah nahoru mezi to housti a doufal, ze to zakoreni, protoze tam neni takova vyhen a sucho a neprokorenila vubec a doslova uschla.Zadna extra zemina tady holt neni.K te hloubce jak ses ptala .Je to tvrda zem, obcas sutry, takze malou lopatkou da fakt praci vyhloubit i 7-10 cm kruh pri 10-15 cm hloubky, kam sly mensi rostliny.Ty vetsi daly vic prace, to bylo 20cm kruh pri 20-25 cm hloubky.Otvor hloubky pro 2L PET sem udelat nedokazal.Na vetsi diru bych musel mit ryc nebo neco a to nemam.Tady v okoli zadne obi apod nejsou :-(
Slozeni zeminy uz tolik i kvuli cene a dostupnosti neresim, ale obvykle na vse pouzivam i univerzalni/zahradni substrat s primesi perlitu.Na tu fejchou z Lumigreenu jsem pouzil asi jeste raselinu nebo neco nebo i trochu pisku, to uz nevim.V te dobe jsem to fakt procital a dodrzel slozeni a pomery dle netu a stejne to k nicemu nebylo.Urcite ta umrtnost bude i tema korenama a nebo je mozne, ze jsem je dal letos o metr jinam, nez loni.Kdyz se k tomu zvazi okolni stavby a stromy, tak vysledek pak muze byt, ze jsou letos u toho jizniho plotu dele na slunci, nez loni.Coz byl aspon zezacatku trochu zamer, aby co nejvice rostly a kvetly a plodily a hlavne zabrat to nejlepsi misto u plotu :-).Samozrejme s takto vysokyma teplotama na jare jsem nepocital.Pod tema fejchoama u jizniho plotu nejsou podmisky.Nektere stoji na dlazdicich a ty ostatni jsou za nima na zemine.A mam slepene izolepou 4x2L PET s fejchoama kvuli stabilite a jeste pridelano stahovaci paskou k plotu - ani se nehnou.Lonske pocasi a hlavne pak ty vichry me donutily myslet i na stabilitu.Hlavne jsem na 2 mel naky maly plody a tak jsem nechtel, abny mi je vichr shodil.
Ale rostlin (nejejn fejchoi) mam celkove moc, takze mam v planu co pujde zakopat nekam ven a samozrejme zkusim teda i ten ten rez, ikdyz asi ne na vsech a ne tak brutalni.
No s tou zeminou jsi mi nasadila brouka do hlavy :-)
Doufam, ze ted jak zaprsi, ze se vse trochu rozroste.
Pokud by preci jen byl nejaky plod, tak aspon budu mit jistotu, ze je konkretni rostlina aspon castecne samosprasna :-)
Lenko a ty mas tu fejchou ted kde , resp pokud v zemi, tak kolem ni mas nakou ochranu ?
A jaky slozeni zeminy jsi pouzila S21 ?
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1741
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 24 čer 2022, 22:49

kaossik píše:Já teda řezu jen z jediného důvodu, kdybych neřezal tak se mi fejchoy na balkón nevejdou. Jinak letos od jara jsou zhruba 1m přírůstky a říkám si, jestli vydržím s řezem až do podzimu. Řez na holý kmen jim problémy nedělá, vyrobí si klidně desítky nových výhonů. Fejchoa je nezmar, nechápu jak ti mohou tak chcípat.

A to ji mas celorocne na nezakrytovanem balkonu/lodzii ?
Jak velkou a v jak velkem kvetinaci ? S/bez nejake ochrany na zimu ?
Proc se ptam a co nemam diky premokrene a chciple fejchoy vyzkouseno - Zda fejchoa prezije -15 ci -17 °C v zime na balkone bez snehu a idealne bez ochrany, proste zda ji nezmrznou koreny a nechcipne :-o
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1741
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 24 čer 2022, 22:51

Stanley_51 píše:Já kdybych feichou neřezal, zaroste mi skleník, že bych se do něj nevešel. Je to opravdu trifid. Na jaře to bylo pár skoro holých klacků a teď už leze větracími okny ven.

Stando a na jakou delku hlavniho kmene a vetvi tu fejchou zkracujes ?
Listy nebo jejich pocet resis nebo to muze zustat uplne bez jedineho listu pres tu zimu ? :-o
Rezes to kdy ? rijen ? :-o
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1741
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Lenkalor » 24 čer 2022, 23:41

Radku, já mám fejchoi ve studeném skleníku v zemi. Substrát je směs rašeliny, kompostu a zeminy ze zahrady. Ne tak kyselé jako pro borůvky, ale té rašeliny jsem tam dala dost i pro provzdušnění. A hydrogel, abych ušetřila vodu a sobě práci při zalévání.
Ale ta zem je propracovaná do půl metru do hloubky, tam se těm fejchoám koření jedna báseň, proto dobře rostou. Rybízy a angrešty nejsou příliš náročné, rostou v jakékoliv zemi i když samozřejmě budou mnohem lépe růst a plodit v humózní zemině. Ale máme 20 letý rybíz, který roste a plodí bez péče, jen s prořezáváním. Fejchoa má svoje požadavky na zeminu a stanoviště, možná že až se dobře zakoření, tak se i trochu přizpůsobí, ale čím větší sadbovou jámu s vhodným substrátem jí dáš, tím lepší start bude mít.
Ale tyhle klimaticky náročné druhy musíš sázet ven co nejdříve jak to jde, většinou hned po jarních mrazících, aby měly šanci co nejlépe se zakořenit do první zimy. Nevím, ale asi bych je nesázela ven na podzim.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1132
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Stanley_51 » 25 čer 2022, 11:12

Moje feichoy jsou v zemi cca 10 let, jsou to už dost silné kmeny. Jelikož je vedle zasazený fíkovník SD, dostává feichoa i vápno ve formě drcených slepičích skořápek. Evidentně jí to svědčí, neb roste jako divá. Řežu jí v zimě ( zároveň s fíkovníkem ), dost brutálně, ale holé klacky (ve smyslu bez listů ), nezůstanou. Oba keře jsou ve vegetační době vysoké cca 2 metry, seříznu je na 1,5 metru. Listy neřeším, musím vyřezat přehoustlé větve. Co tam zbyde, je dostačující, aby rostlina mohla asimilovat za bezmrazých dnů. Důležité je nezapomínat na zálivku i v zimě. Jelikož je feichoa stálezelená, potřebuje vodu. Takže pokud nemrzne, zalévám.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod kaossik » 25 čer 2022, 11:30

radek.god píše:A to ji mas celorocne na nezakrytovanem balkonu/lodzii ?
Jak velkou a v jak velkem kvetinaci ? S/bez nejake ochrany na zimu ?
Proc se ptam a co nemam diky premokrene a chciple fejchoy vyzkouseno - Zda fejchoa prezije -15 ci -17 °C v zime na balkone bez snehu a idealne bez ochrany, proste zda ji nezmrznou koreny a nechcipne :-o


Jsou celoročně na zaskleném balkóně, teploty tam klesají k -5 až -8°C, letos teda ne letošní zimu prakticky nemrzlo. Mají 50, 70 a 90l květináče.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1184
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Stanley_51 » 25 čer 2022, 21:48

Moje rostliny ve skleníku, už mě zase pomalu vytlačují ven.
Obrázekmousetester
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 25 čer 2022, 22:11

Stanley_51 píše:Moje rostliny ve skleníku, už mě zase pomalu vytlačují ven.
Tak to je SEN S8 S8 S8 - holt to chce sklenik :?
Mno asi na ty fejchoy mam smulu :| .
Z nudy jsem se jel projet na kole a samozrejme zrovna v te dobe zaclo znova prset.Blatniky jsem strategicky sundal nekdy pred rokem.Ale to mi nevadilo, jel jsem si prece pro Akebii quinatu a nakonec jsem tam tu posledni fakt nasel S6 a pri zpatecni ceste jsem jeste objevil tresne, takze super.
Koukal jsem, jak se kytky krasne zalily :wink: a pocital jsem pocet tech stopek na pripadna poupata u fejchoy.
No a vetev s 2 poupatama jako mrcha leze k sousedum skrz drateny plot E7 E7 .No pripadne plody bych tim neprotlacil ani je odtamtud nedostal.Samozrejme je vsem jasne jak "opatrne" protlaceni vetvicky dopadlo :? :? :? S13
Mrchy lamavy E7
Tak jsem ji dal aspon zakorenit s tekutym stimulatorem do perlitu do miniparniku a uvidime ...
Aneb KDYZ SE DARI, TAK SE DARI . E1 ..
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1741
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 25 čer 2022, 22:30

kaossik píše:Jsou celoročně na zaskleném balkóně, teploty tam klesají k -5 až -8°C, letos teda ne letošní zimu prakticky nemrzlo. Mají 50, 70 a 90l květináče.

Diky za zajimave info S20 .Dal jsem tam na temer zakrytou lodzii naky semenacky na pokus asi pred 2 mesici, ale na 99% chciply vc semenacku psidia guajava.Preci jen jak tam vecne nejsem, tak budto zvitezilo horko nebo prvotni premokreni pred odjezdem.
Ale to nevadi.Zkusim tam dat na podzim/zimu jednu fejchou, tentokrat nejakou vetsi.Kdyz to zakrytuju, tak jsem tam pod -5°C tusim nemel ani v tech nejvetsich mrazech.Mozna jsem udrzel i -3°C , ale nevim.Kdyz tam udrzim nulu s nakou ochranou, tak bych tam chtel otestovat i zlutou pitahayu a nakou annonu cherimoyu
P.S. : 90 l ??? :shock: to ma ten kvetinac snad metrovy prumer a rostliny mas pres cely balkon, ne ??? :D
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1741
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod nene » 05 črc 2022, 13:23

Dneska ráno poslední snaha o opylení posledních květů. Jako na potvoru až teď rozkvetl Mamut (předloni omrzl, loni jen rostl a letos konečně dal pár květů) a nikde široko daleko ani jeden prášící květ na sousedních fejchojkách. Po dlouhém usilovném hledání se podařilo na Triumphovi najít jednu (skutečně jen jednu) tyčinku, která poskytla pár zrníček pylu, byl přenesen a bude to napínavé. V tom vedru všechno odkvétalo velice rychle, uvidíme, jestli časem něco uvidíme.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4237
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 06 črc 2022, 16:17

nene píše: Po dlouhém usilovném hledání se podařilo na Triumphovi najít jednu (skutečně jen jednu) tyčinku.

No je to zahada, ze nam to tak malo kvete.Ja mam ZATIM stale 2 tycinky , takze zadna slava.
Ale dobry je, ze ted se ta hola kostata vzpamatovavaji a zacinaji suche hole vetve obrustat malymi liskecky :-)
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1741
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod MonikaV » 08 črc 2022, 00:06

Tak venkovní prcek zakvetl a byl opýlený fejchou ve ze skleníka, tož uvidíme.... S21 , ve skleníku se roub zastavil a příjde mi, že seschl, takže další pokusy o naroubování budou následovat!!!!
Obrázekvedlovní prďola se snaží

Obrázek
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 993
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 14 črc 2022, 13:36

Tak jsem taky zkousel naroubovat rouby fejchoy od Moniky S20 .Nejdriv jsem mel strach, ze jich bude v pytliku moc a ze to budu delat az do vecera, ale nastesti to byly jen vetvicky ze 2 roubu :)
Jestli se to chytne nebo ne netusim.Nevim jak to lidi delate s tou paskou.Dival jsem se i na videa od pana Urbanka na youtube, ale jakmile vic utahnu tu pasku, tak jako mrcha praskne E7.
a to ma tu nejvyssi EBAY KVALITU Z CINY E10
Zkusil jsem tedy obe casti stahnout zaroven i stahovaci paskou a pak dratkem.
Loni se mi temer zlomil kmen na fejchoa a pomoci takoveho zdratovani to vse srostlo a ma ted skoro 2m.
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1741
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 18 črc 2022, 15:26

Fejchoi v Praze po těch deštích nasadily a jedou jako rakety. Před tím v tom suchu jen tak skomíraly, už už jsem si říkal, že takhle asi tento rok moc nevyrostou.
Obrázek
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 18.07.22

Ve VDF se už taky relativně zbrchaly po tom zřejmě nevhodném zimování a také rostou. Zimu přežily letos všechny. Na té první fotce je vidět uprostřed nově přisazená jedna rostlina původně z Prahy, která měla opravdu hodně suché místo a ani se nedala moc dobře zalívat. Tak jsem ji dal raději do VDF, kde bude mít lepší podmínky. A Radku, ohledně výdrže. Tu rostlinku jsem přesadil začátkem června. Hned po tom přišla ta vedra a i v těchto největších vedrech vydržela 3 týdny úplně bez zálivky, jen se jí trochu pokroutily listy z toho. Prolil jsem jí po tom vysazení, to jo, ale na 3 týdny to určitě nebylo. Ta rostlina má odolnost vůči suchu v sobě, minimálně když je takto menší, tak určitě. :wink:
Obrázek
Obrázek
Foto: Varnsdorf, 17.07.22
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Lenkalor » 20 črc 2022, 17:14

Fejchoa roste jako blázen a to jsem je začátkem června zastřihovala a občas zaštipuju.
Obrázek

Letos už určitě ochutnám :)
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1132
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Pampel a 82 návštevníků