Aka - Fejchoa selowiana

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 20 črc 2022, 18:20

Moc pěkné, Lenko! S6
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Lenkalor » 20 črc 2022, 19:08

Díky Honzo, fejchoy jdou ve skleníku samy.
Ale ty budeš mít fejchoový háj, to bude paráda :) S6
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1132
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod MonikaV » 20 črc 2022, 21:39

Lenkalor--opravdu to vypadá na velmi slušnou úrodu a aj jsi opylovávala ručně nebo zapracovala příroda?
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 993
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Lenkalor » 20 črc 2022, 21:56

Ručně, je to první úroda, tak jsem byla pečlivá (loni jeden malý pozdní plod) .
Křížem ze dvou keřů. Vždy když jsem našla mladý květ ( ještě bez pylu na tyčinkách), tak jsem utrhla pár tyčinek s pylem a jako štětečkem jsem opylovala. Pak tu ještě létaly pestřenky.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1132
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod nene » 20 črc 2022, 22:20

U nás taky byly v době kvetení spousty pestřenek - kradly nám pyl. Měli jsme docela opylovací problémy. Tak doufáme, že zároveň i opylovaly.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4237
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod longr » 20 črc 2022, 22:58

Já si přivezl v květnu 2019 řízkovance z palmi.bg, jeden Coolidge a druhý prý něco odolného. Předloni i loni bylo i několik květů, ale i přes vzájemné opylování plůdky vždy upadly hned v zárodku. Zimování ve sklepě na okně, poslední zimu ve skleníku. Letos na jaře zasazeny do půdy ve skleníku. Zareagovaly pěknými přírůstky, ale květy zatím nic.
longr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 383
Registrován: 15 lis 2021, 15:47
Bydliště: Brno-Bystrc, cca 229 m n. m., Novojičínsko, cca 265 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod kaossik » 20 črc 2022, 23:15

nene píše:U nás taky byly v době kvetení spousty pestřenek - kradly nám pyl. Měli jsme docela opylovací problémy. Tak doufáme, že zároveň i opylovaly.


Pestřenky jsou lepší opylovači než včely, jelikož včely jsou více efektivní ve sběru pylu a drtivou většinu ho sežerou.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1184
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod nene » 21 črc 2022, 07:48

Pestřenky máme rádi a dneska jsme se koukali a vypadá to, že jsme se s nima úspěšně o ten pyl podělili. My je hodně pozorovali a štvaly nás, jak se šikovně vyhýbaly bliznám a akrobaticky balancovaly na jednotlivých tyčinkách a cpaly se a cpaly. Byly jich u nás ve skleníku opravdu spousty, už dlouho jsme jich tolik neviděli, vlastně - už dlouho jsme je neviděli.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4237
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Lenkalor » 21 črc 2022, 10:56

Taky se mi zdálo, že šly jen na pyl.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1132
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod kaossik » 21 črc 2022, 11:56

No ona pokud vím fejchoa nemá nektar, ale to je jako s kiwi, tam taky samice nemají co nabídnout a opylení probíhá náhodou, když se opylovač zrovna netrefí a zkusí samici, ze které ale rychle uletí.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1184
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 21 črc 2022, 23:34

Lenkalor píše:Ale ty budeš mít fejchoový háj, to bude paráda :) S6

No, nevím, možná někdy jo, ale to se teprve uvidí později. Nechávám to v té zemi na přírodě, hlavně v Praze. Ve VDF tomu nějakou speciální péči dávat musím, alespoň to zakrytí na zimu, aby to vůbec přežilo. Ale prakticky to nezalévám, nebo spíš jen fakt sporadicky, když už je nejhůř. Je to přeci jen selekce a ty rostliny se s tím musí nějak poprat hlavně samy, takže se to snažím v maximální možné míře nechat na přírodě. To ale znamená, že to roste o dost pomaleji, než v kontrolovaných podmínkách. Mám jeden z těch semenáčů v květináči, špatně zakořenil (byl pod ním kámen) a usychal a byl takový celkově dost neduživý. Bral jsem to jako znamení a dal ho normálně do květináče, kde má maximální péči. No a už je minimálně dvojnásobný oproti těm venkovním. Abych řekl pravdu, tak jsem teď i docela rád, že po těch deštích trochu přischlo. Je potřeba, aby si ty fejchoy venku sáhly hlouběji kořeny pro vodu a pořádně hluboko zakořenily. A to současné počasí je pro to naprosto ideální, aniž bych se chtěl teď dotknout lidí trpících tím suchem, to je opravdu tragédie.
Ale jinak ano, chtěl bych se jednou dočkat toho, že budu podzimní řez provádět elektrickými nůžkami na živý plot... :lol:

longr: opylování fejchoy viz zde viewtopic.php?f=6&t=90&start=195#p91504
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod kaossik » 27 črc 2022, 20:30

Na jakých výhonech plodí fejchoa? Jak jsem jí ořezal tak hrozně obrašila a přemýšlím jestli má smysl výhony zredukovat, nebo to stejně vzít až v zimě, má letošní dřevo nějaký význam pro kvetení?
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1184
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Lenkalor » 27 črc 2022, 20:41

Mě kvetla nejvíc z výhonů nově vyrostlých ( na jaře), ale částečně i ze starého dřeva. Nejvíce ve středu rostliny a níže.
Taky jsem ji před týdnem seřezala na rozvětvení za druhým listem. Už potřetí. Jinak by mi vytlačila sklo na střeše toho starého skleníku.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1132
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 31 črc 2022, 15:50

Byl jsem liny sejit dolů s mobilem, ale nakonec jsem preci jen neco nafotil :?
U me 2 kvety a 2 poupata na jedine rostline, ktera plodila loni.Bohuzel, druha plodici zarvala a zbytek je asi moc mladej na kveteni.Tak treba z toho nakej plod bude :-o...
Obrázek

Obrázek
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1741
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod ComRed » 10 srp 2022, 17:44

Obrázek

Na jar som z Talianska kúpil 3 odrody (Mammouth, Triumph a Apollo). Boli to len také pahýle so zakrpatenými konármi. Všetky mi hneď zakvitli a opeľoval som štetcom. Triumph a Mammouth tento týždeň zhodili prakticky všetky plody, pričom si robia nové konáre a listy. Obe som na jar vysadil von do záhrady. Apollo je obsypané (viď. foto) a je ako jediné stále v kvetináči. Neviem či som nemal tie vo voľnej pôde viac polievať. V každom prípade som zvedavý či budú plody chutiť lepšie ako z obchodu.
ComRed
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 10
Registrován: 14 kvě 2022, 20:26

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 92 návštevníků