Aka - Fejchoa selowiana

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 08 zář 2022, 10:27

Letos jsem zkusil takový menší pokus s ablaktací fejchoi. Vzal jsem dva nejhorší skomírající semenáče na jaře, které byly zřejmě špatně zakořeněné a nedávaly to jarní sucho, přesadil je do květináčů a po asi 2 měsících prokořenění se pokusil i s kořenovým balem o ablaktaci na již vzrostlou rostlinu fejchoi.
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 07.09.22

Po včerejším vybalení a oddělení jsem zjistil, že se chytla pouze jedna, druhá po oddělení sama nepřirostlá odpadla. Takže úspěšnost 50%. Myslím ale, že problémem bylo hlavně moje diletantství, protože se mi nepodařilo ten jeden spoj pořádně utěsnit a zřejmě se tam při prudkém dešti dostala voda. Zde ten přirostlý kus:
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 07.09.22

Vzhledem ke křehkosti fejchoi jsem srůst po vybalení raději ještě opět zabalil do parafilmu, jistota je jistota. :)
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 07.09.22

Oddělené rostlinky jsem opět zasadil do květináčů a věřím, že znovu obrostou.
Zajímavé také bude sledovat, jak dlouho to bude na té velké rostlině tomu ablaktovanému kusu trvat do prvního kvetení, tedy zda spojení s dospělou rostlinou nějak hormonálně ovlivní resp. uspíší kvetení té ablaktované části. Dalo by se toho později využít při případném šlechtění pro uspíšení plodnosti.

Závěrem bych řekl, že po mých naprosto neúspěšných pokusech s roubováním se rozhodně jedná o nadějnější alternativu, na které budu nadále pracovat a rozvíjet ji, materiálu bude rozhodně dost. Dokážu si velmi dobře představit, že větévku dám do takové té butylky s vodou, co se dává na řezané kytky a poté budu ablaktovat, avšak tentokrát trochu promyšlenějším způsobem, aby bylo případný spoj možné řádně utěsnit, tedy odstřihnu vrcholovou část na mateční rostlině určenou pro ablaktaci již před vlastní ablaktací, aby se to celé dalo dobře utěsnit. Pak věřím, že bude úspěšnost celkem vysoká.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod J.K. » 08 zář 2022, 14:14

Pekne! Ja som si myslel, ze pre ablaktaciu je potrebne vrchnu cast materskej rastliny nechat a az po zrasteni odstrihnut. Mierne obavy vidim aj pri ablaktacii vetvicky bez korenov, ale mozo to pojde. Drzim palce.
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 528
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 08 zář 2022, 16:17

J.K. píše:Ja som si myslel, ze pre ablaktaciu je potrebne vrchnu cast materskej rastliny nechat a az po zrasteni odstrihnut.

Ano, pravdu díš, a také jsem to tady přesně tak udělal, tedy nechal nejprve růst obě ty části a odstřihl tu část mateřské rostliny až později, když už to vypadalo, že se ta ablaktovaná část chytla. Ale třeba u lokvátu jsem ablaktoval přímo obráceným rozštěpem na hlohovou podnož, kde z logiky věci na tom hlohu žádná vrchní část být nemohla, a chytlo se to pěkně. Takže po této zkušenosti to zkusím trochu posunout i u té fejchoi. No uvidíme, třeba máš i s těmi kořeny pravdu. Ale vyzkoušet to musím, třeba by to tak mohlo jít. I když trochu skepse je určitě na místě, o tom žádná. Praxe holt ukáže... :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod MonikaV » 09 zář 2022, 08:18

Hofis- to je paráda S6 šikula. Roubování fejchoi je takový oříšek, mně se moc nedaří ( i když to někdy vypadá, že se roub chytil, po čase odejde) naposledy jsem zkoušela roubovat za kůru ( v různých částech rostliny a připadlo mi, že je někde kůra jakoby suchší - hůře se oddělávala) jelikož nemám žádné zakořeněné semenáčky, vyzkouším variantu - s vodou.
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 993
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 17 zář 2022, 16:31

Tak jsem sezral aspon ty bily kvitky z posledního květu :wink:
Výborný S14
Obrázek
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1742
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Lenkalor » 17 zář 2022, 18:00

Radku, alespoň něco :)
Moniko, letos jsem roubovala koncem června 3 rouby - nechytil se ani jeden. V dubnu jsem zkusila hřížení dlouhé spodní větvičky ( asi 3 mm průměr a 30 cm délka). Částečně jsem ji oškrábala, dala stimulant, připevnila drátem. Před 14 dny jsem celou rostlinu přesazovala a na zahřížené větvičce není ani kalus. S13 Ta rostlina prostě o nepohlavní rozmnožování nemá velký zájem :wink:
Honzo, gratuluji. A máš už je pěkný stromek, přemýšlím jakou fazonu dám keřům ve skleníku. Teď to mám takové halabala, větvičky zamotané různě přes sebe, hodně dlouhých tenkých. Ještě uvidím jestli nebudou praskat, jak porostou plody. Ale viděla jsem na YouTube plantáž s mladými fejchoami a ten chlapík jim dělal po odplození dost krátký sestřih a byly hodně kompaktní.
Protože si myslím, že jenom takové potřásání rostlinami v květu, jako dělá Stanley, u mých rostlin nebude fungovat a raději je budu pečlivě opylovat jako tento rok, tak promíchané větvičky různých odrůd je pro mě spíš kompikací. Ten tvůj stromek je takový přehledný, takhle by se mi líbily ty moje. Možná plodné větvičky blíž kmene. Ale to je detail.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1132
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 17 zář 2022, 19:46

Lenko, to je ten můj úplně původní první stromek, který jsem ze začátku také neřezal a byla to velká chyba. Teď ho zpětně zkracuji právě na takovou kompaktnější formu. Ale musím s ohledem na to, aby bylo vždy dost květů na opylení, takže postupně. Ale už se to blíží, po letošním sestřihu už bych se mohl pomalu dostat k požadovanému tvaru. Jinak se ti ty dlouhé větve vyholí a bude z toho takové nevzhledné koště.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod MonikaV » 30 zář 2022, 22:53

Dne 1.8.2022, roubováno do kůry 4ks, zatím se projevil pouze 1roub, - dokud nevyroste aspoň 10cm,nebudu ho považovat, že se ujal! :lol: ( U téhle rostlinky se mi stává--že už už to vypadá, že roub se chytil, zazelenal a pak náhle konec, odejde!...)
Obrázek
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 993
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 01 říj 2022, 10:31

Moniko, takze se ten roub tvari nejdriv jako ze je suchej a na rezu nemusi byt zelenej a pak se takhle probere ? :-o
Nebo musi byt po celou dobu prirustani na rezu nebo pod kurou zeleny ? :-o
Ptam se proto, ze ja letos rouboval poprve (nejen fejchou) a nemam pocit, ze by to prirostlo.Prijdou mi ty rouby suchy.Ale byly to tak male rouby, ze jsem do jejich kury pro zjisteni zelene nerezal.
Jedine kdy se mi tohle stalo byla premokrena fejchoa z Lumigreenu, kde jsem ji dole ufiknul od zeme a ten ufiknuty vrsek jsem dal na posledni pokus do perlitu s vodou.Asi toho perlitu nebo vody bylo moc, protoze ten malej novej zelenej kousek brzy zasel a pak to uschlo cely a samozrejme to nezakorenilo ...
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1742
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod MonikaV » 01 říj 2022, 20:24

Radku roubuji polovyzrálým dřevem (ten roub má u lístku, takový pupínek :D a z toho se buď probudí lístek nebo ne) balím do parafín pásky, a i pod tou páskou časem ten řez ztmavne. (jestli se cca po 2měsících nejeví žádná známka života, roub je tmavší, - oddělávám roubovací pásku a pak většinou zjistím že, se neujal) a nebo dojde k tomu, že roub vyhodí jeden lístek, ale po nějaké době odpadne- jako by ho rostla odmítla a už nepodporovala....
Obrázek
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 993
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Lenkalor » 06 říj 2022, 06:09

Před týdnem začaly opadávat některé menší plody na fejchoe (možná na dvou, jsou propletené). Zatím tak 10 kousků. Ale ještě nejsou zralé, teprve včera jedna po uležení měla jakousi sladší chuť. Je to normální, nebo chtějí přihnojit? Přihnojovala jsem naposled začátkem září, od té doby byla zima, nic moc jsem ani nezalévala, ono sem taky trochu prší.

Obrázek
Obrázek

Padají jen ty kulaté, šišaté ne.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1132
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 06 říj 2022, 10:35

Lenko, to už může být klidně zralé, i ta světlost těch plodů tomu odpovídá. Podle mě se to úplně nedá konzumovat hned po tom, co to spadne. Doporučuju ty plody sbírat, dát do misky a průběžně očuchávat. Ty, co začnou vonět, oddělovat a nechat ještě tak 3-5 dnů odležet a pak sníst. Jak dlouho je nechat odležet po tom, co začnou vonět, si už musíš vychytat sama, podle toho, jak ti to bude nejvíc chutnat. Ono i u každé odrůdy to asi bude trochu jinak.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Lenkalor » 06 říj 2022, 12:08

Díky, Honzo, za odpověď. Tak budu čekat a čichat.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1132
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 06 říj 2022, 17:17

No vida, nekteri jiz sklízíte a ja cekam teprve az mi rozkvete dalsi poupe :D
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1742
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Lenkalor » 15 říj 2022, 17:28

Plody jsou opravdu už zralé a pokračuje opadávání. Mám jich zatím něco přes kilo. Ale... na mě voní až moc! Třeba rodičům to nevadí a chutná jim to, ale já a syn si na to asi budeme muset zvyknout. I když syn říká, že mu chutnají o něco víc než pepino. Táta to jí i s kůží, to už vůbec nemůžu, tam je zase ještě jiná navoněnost.
Obrázek

Tyto jsou zatím největší.
Obrázek
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1132
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 93 návštevníků