Aka - Fejchoa selowiana

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 27 lis 2023, 21:40

U me mezi koncem jara a v lete dost usychaji at je zalevam jak je zalevam.A to jsou v zemi na severu se sluncem z vychodu.
Jizni plot se sluncem do zapadu mi jich v kvetinaci nekolik zlikvidoval uplne.Proste uschly a sly na kompost.
Spousta jich nahore uschla uplne i na SV strani, ale na konci leta se zmatorily a sucho tam prezily vsechny.
Je otazka kolik let to prokorenovani potrva.
Pod 20 cm je extra tvrda zeme vc kamenu :?
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 28 lis 2023, 18:11

kaossik píše:To jsou zajímavé postřehy, já mám Fejchou za dost odolnou suchu. V kontejnerech je zalévám podstatně méně a méně častěji než třeba fikovníky. Přijdou mi dost tolerantní na přísušek a považuji to za rostlinu která nemá na zalévání prioritu. Přírůstky mají každoročně cca 1 metr.

No, ono je to trochu na komplexnější rozbor, protože vidím opravdu obrovské rozdíly mezi chováním rostlin v zemi a v nádobách. Rostliny v nádobách jsou strašně náchylné na vysychání. Mám už větší rostliny s hromadou listové plochy, takže jsou na tom podobně, jako fíkovníky, ale fíkovníky většinou svěsí listy a to krátkodobé přeschnutí dají více méně beze škod. U fejchoi ale dochází třeba už i po 3 dnech k nevratitelným škodám. Jakoby se srolují ty vrchní lístečky na výhonech a celý vršek zaschne. Navíc shodí všechny květy, bez milosti. Už se mi to stalo dvakrát, naposledy letos v létě. V pátek ráno jsem to před odjezdem prolil, v neděli večer bylo stejně vymalováno. Ale to bylo opravdu vedro. Teď zkouším trochu upravený samozavlažovací květináč, zatím se to jeví celkem dobře, protože voda neproteče, ale zůstane dole v zásobníku. To hodně pomáhá.
V zemi se ty rostliny ale chovají úplně jinak. Skoro to vypadá, že suchem netrpí. Když je hodně sucho, tak prostě stojí a nerostou, ale pořád vypadají celkem v pohodě. Prostě rostou hned od začátku tak, na co mají. Třeba letos jsem je celé léto prakticky nezaléval, a to jsou opravdu skoro celý den na slunci. No, a daly to všechny bez nějakých viditelnějších problémů, akorát že začaly růst až teď na podzim, když měly dostatek vody. Zase jsou takové kompaktnější a nijak příliš se nevytahují, na rozdíl od těch kýblovek. Tam opravdu metr výhon není žádný problém, když mají dost vody. Příští rok je zkusím zamulčovat trávou a občas je víc zalít. Snad pojedou o něco líp.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Stanley_51 » 29 lis 2023, 11:15

Po včerejším celodenním sněžení uhodil mráz, tak jsem zvědav, jak si s tím feichoi poradí. Loňskou zimu prakticky beze sněhu daly v pohodě. Ve skleníku zatím ještě plody na keřích, nemají tendenci padat.
Obrázek Obrázek
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 29 lis 2023, 13:44

Hezky Stando. S6 Jinak nevím, jak máš touto dobou ve skleníku, ale možná už bych ty plody otrhal a nechal dojít doma. V této době už dojdou spolehlivě. U mě mráz -3,2°C poškodil plody viz viewtopic.php?f=6&t=90&start=180#p91392.

Radku, dneska jsem to ráno stihl, takže jedna spešl fotka zasněžených fejchoek pro tebe... :wink:
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 29.11.23

Teď už na nich opět nic není. :D
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod nene » 29 lis 2023, 19:05

Dneska po tom mrazu (-8) sklizeny ze skleníku poslední dva plody - byli to jediní dva Mamuti, kteří na stromku byli. Přestože Mamut kvetl jako první a byl pečlivě opylovaný, tak se vytvořily jen ty dva plody. A tak tak stihly dozrát, byly utrženy násilně :wink: - ale naštěstí už jim moc nechybělo a i když degustace proběhla hned po utržení, tak spokojenost maximální, byly to letošní opravdu nejchutnější plody. Otázka je, je-li to Mamut, protože velikostně to byla s bídou tak dvě slůňata :D . Asi tak třetina velikosti plodů Triumphu.

Na plodech nebyl ani náznak toho, že už několikrát prošly mrazem. A ani jeden neměl ani jedno semínko.....
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4237
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 05 pro 2023, 12:42

No u me taky fejchoy pod snehem.
Snih a vitr snad vydrzi, bohuzel naraz 40kg malych piratu na bobech ne S13

Obrázek
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod nene » 30 pro 2023, 18:17

Dneska jsme našli pod fejchojkou ve skleníku dva spadlé plody - konečně dozrál Mamut :lol: . Oba plody chuťově skvělé, že byl mráz, toho si vůbec nevšimly. Nejpřekvapivější je fakt, že vypadají skutečně jako normálně dozrálé plody, nažloutlé líčko, vyzrálé pecičky, pohodička, klídek, však je teprve konec prosince :shock: . Skleník máme už měsíc pořád dokořán, v noci mrzlo mnohokrát, Mamut je hned u dveří.....jablka jsou zmrzlá, fejchoa ne. Tak to zíráme.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4237
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 02 led 2024, 18:56

Mě i ty fejchoiky v Praze venku připadají zatím takové hrozně spokojené. Vody mají oproti létu přehršel a přijde mi, že toho hojně využívají a stále rostou. Ta mrazová epizoda je vůbec nevyvedla z míry. A to tu bylo jeden den i -9,5°C. To ale u nich nebylo. Jsou na hodně chráněném a teplém místě, ale těch mínus osm tam asi být mohlo. A jedou v klidu dál. Jedna z mála věcí teď v zimě kromě zimoviště, kam se stále ještě mohu chodit na zahradu kochat. Moc vděčná rostlina. :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Lenkalor » 02 led 2024, 21:29

Včera jsem šla do skleníku trochu sestříhat fejchoy, aby se tam příští sezonu vešly. A taky jsem našla takový nedomrlý plod na zemi, asi 4 cm dlouhý. Ale zcela zdravý a nenamrzlý, přestože tu bylo - 7 °C :shock:

Obrázek
Docela mě to překvapilo, protože loni pár zbývajících plodů na keři v prosinci zmrzlo a bylo míň stupňů a kratší dobu.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1132
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod longr » 03 led 2024, 10:42

Lenkalor: Mně kromě těch pěkných plodů došly i dva takovéto menší, jako máš ty. Po dojití byly plody chuťově dobré, ale semínka byla nevyzrálá.
longr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 383
Registrován: 15 lis 2021, 15:47
Bydliště: Brno-Bystrc, cca 229 m n. m., Novojičínsko, cca 265 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Lenkalor » 03 led 2024, 19:34

longr - ano, ten plod vypadá kupodivu dobře. Jenom jsem u minulého příspěvku měla datovat ten předloňský prosinec- 2022.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1132
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Stanley_51 » 03 led 2024, 22:36

Já jsem otrhal poslední plody až mezi svátky, potom co prošly začátkem prosince mrazy přes -10°C. Byly normálně v kondici, pár jich ještě mám ve sklepě. Jelikož to bylo již po několikáté, myslím si, že jim mrazy nevadí a dále rostou. Netroufám si ovšem odhadnout, kde je hranice mrazuodolnosti, neboť poslední zimy nebyly nikterak extremní mrazy.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod kaossik » 04 led 2024, 13:53

Tak s ohledem na blížící se mrazy jsem byl donucen dokončit fejchoovník. Tedy dokončit... chybělo pár drobností, takže ještě je třeba dokoupit nějaké drobnosti, ale drží to pohromadě.


Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1184
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 04 led 2024, 14:49

Hezky, to vypadá celkem pěkně. S6 I ta akumulační zídka je tam super, ta by mohla mít už i nějaký výkon, alespoň na zmírnění toho nejhoršího.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod kaossik » 08 led 2024, 09:24

Dnes první zátěžový test. Venku minimum -9.4°C, uvnitř -5.4°C, ale čidla nejsou zkalibrovaná takže je u skleníku třeba cca 1 stupeň přidat. Jinak velká spokojenost, lehce to překonalo moje očekávání :-)
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1184
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 60 návštevníků