Aka - Fejchoa selowiana

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Pavel_CZ » 20 dub 2023, 09:14

Nechci vas strasit a jsem rad, ze mate jine zkusenosti.
Jeden Rakusak mne taky rikal, ze u nej bez problemu. Mozna blba puda, nebo misto, nevim. Me feijoy vylozene deptaji a to mam asi 6 odrud haha. Je to jedina kytka, ktere se u me nedari.
Preju vam obema at to roste, vyzkouset se ma vsechno.
Urcite to cenu ma se zakryvanim na zimu, protoze driv nebo pozdejc prijde zima, ktera vas v pestovani vrati na zacatek.
Pavel_CZ
člen
člen
 
Příspěvky: 409
Registrován: 23 črc 2014, 14:44
Bydliště: Židlochovice, 190mnm

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Marie J. » 20 dub 2023, 11:03

Pavel_CZ píše:Nechci vas strasit a jsem rad, ze mate jine zkusenosti.
Jeden Rakusak mne taky rikal, ze u nej bez problemu. Mozna blba puda, nebo misto, nevim. Me feijoy vylozene deptaji a to mam asi 6 odrud haha. Je to jedina kytka, ktere se u me nedari.
Preju vam obema at to roste, vyzkouset se ma vsechno.
Urcite to cenu ma se zakryvanim na zimu, protoze driv nebo pozdejc prijde zima, ktera vas v pestovani vrati na zacatek.


Mě napadá ještě jedna jedna věc: tady je v posledních letech už od zimy tak suchý vzduch a celkové sucho, že rostliny prostě na slunci nerostou. Já jsem kvůli tomu přestala pěstovat i letničky (pěstuju květiny k řezu do kostela, takže jich potřebuju docela hodně). Ony jsou i při dobré péči koncem června vysoké třeba 3 cm (místo 30-40) a už chtějí kvést :shock: . Do léta kvůli suchu nestíhají vyrůst. Na slunci to bývá opravdu špatné, dost vadne i třeba myrta nebo svatolína (zasazené v půdě). Hodně dělá i lehká půda, kterou tady máme. Proto se snažím vše, co jen trochu jde, dávat do polostínu. Je tedy pravda, že fejchoa by u mne byla také spíš na slunci. :? U stromů/keřů/trvalek ale pomáhá mulčování.
Marie J.
ouško
ouško
 
Příspěvky: 80
Registrován: 13 úno 2023, 16:55
Bydliště: ČR, Dyjsko-svratecký úval, 185 m.n.m .

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Lenkalor » 24 dub 2023, 19:08

Tak letos první poupata dýl než loni. Je znát, že je zima. A zatím jen na jedné rostlině, doufám že druhá raná začne brzy také. Ale já jsem ji loni víc ořezala aby zhoustla :?

Obrázek
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1133
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 24 dub 2023, 19:57

Marie J. píše:Mě napadá ještě jedna jedna věc: tady je v posledních letech už od zimy tak suchý vzduch a celkové sucho, že rostliny prostě na slunci nerostou. Na slunci to bývá opravdu špatné, dost vadne i třeba myrta nebo svatolína (zasazené v půdě). Hodně dělá i lehká půda, kterou tady máme. Proto se snažím vše, co jen trochu jde, dávat do polostínu. Je tedy pravda, že fejchoa by u mne byla také spíš na slunci. :? .

Presne jak pise Marie.Nekolik 1-2m fejchoi me loni uschlo a chiplo v 2L PET / kvetinaci u jizniho plotu.Je jedno jak jsem je zaleval / strikal.
A je zajimave, ze jedna usychala a chcipala a o 5cm vedle byly dalsi krasne zelene.90% 1-3 letych semenacu nebo rizky z nich.Stejne jako tam byla cocona a krome jedne vsechny prezily a stejny rod narancila tam neprezila zadna.A pak se v tom vyznej :-) Taky jsem tam mel annonu cherimoyu.Ano, listy usychaly a moc nerostly.Ale nezlikvidovalo to zadnou.
Bohuzel nasledne presazeni tech chcipajicich fejchoi do stinu uz vetsinou nepomohlo.Mozna kdyby byly v zemi misto v PET, ale neni to muj pozemek, hodne zadane misto, to by neproslo a nemel jsem zkusenosti zda preziji zimu venku, kdyby i v Praze bylo -15 °C nebo chladneji.Resenim bylo vse dat na vychodni stran, nekam do housti, do stinu.Zatim cekam zda se na temer holych vetvich objevi nejake listy nebo ne.Za mesic odhaduju, ze tam bude prat ve 12 slunce a bude tam vyhen.Zatim je slunce nizko a ochranu tvori 3 patrovy barak, ale loni to nedaly kvuli horku asiminy, akebie, incarnaty, driny apod.No proste vse tam usychalo at jsem delal co jsem delal.Taky je otazka ten suchy vzduch.Nevim jak fejchoa, ale krome kaktusu a sukulentu se da rict, ze vse co pestuji roste tam kde je vysoka vzdusna vlhkost.
Jinak jak psala Marie ta myrta.balkon na jih.Ugni molinae (myrtovite) slunce naplno a no problem.O 5cm vedle Arbutus unedo - uschlo a chiplo.Jinak na balkone na slunecni vyhni a bez kazdodenniho zalevani mi zarvalo v lete nekolik murricat i mangovniku.
Murricaty bohuzel nemam semena, mangovniky mam od podzimu/zimy trvale zakryte 2L PET.Prave kvuli te vzdusne vlhkosti.
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1744
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 24 dub 2023, 20:12

Pavel_CZ píše:Mozna blba puda, nebo misto, nevim.

To je druha vec, ta zemina.Jednu chcipajici jsem dal na pokus pred 2 lety do stinu k plotu na zapad, kam diky okolnim stavbam jde slunce jen pri vychodu a trochu kolem poledne.Cely rok temer nerostla, ale zila a listy neshazovala ani pres zimu.Puda ? No spis hlina na poli jako na stavbe.Kdyz je sucho, tak je sucha, kdyz prsi hodne, je to bahno.Na jinem miste ve stejne pude mi 2 chciply.
Proto jsem vzal tvrdsi 2L PET od coly, dal do nej smes perlitu a zahradnickeho/univerzalniho substratu 1:2 az 1-3, do toho fejchou a celou PET jsem zakopal do zeme a dal vedle ni bambusovou tyc jako operu.Nemam tuseni za kolit let to prokoreni nebo roztrhne PET, ale pomohlo to.A uplne nejlip mi fejchoa rostla jen v kbeliku s perlitem.At uz s hnojivem nebo bez. :D
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1744
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 24 dub 2023, 21:49

No, Marie J., nenech se vystrašit. :wink: Abych to tu uvedl trochu na pravou míru. Fejchoa je jedna z nejodolnějších, nejvděčnějších a asi nejsnázeji pěstovatelných subtropů, třeba když to srovnám s citrusy nebo zde na fóru již zmiňovaným psidiem v jiném vláknu, tak je to oproti nim naprosto bezproblémová rostlina. Fejchoa přežije vše, jakoukoliv půdu, i když si myslím, že obecně těžší půda bude lepší, ale jenom kvůli zadržování vody. Pěstoval jsem ji v substrátu pro citrusy, v různých vlastních namíchaných substrátech i zahradních substrátech a žádný velký rozdíl nevidím. Asi nejlepší je zemina z vlastního vyzrálého kompostu, ale ta se hodně líbí každé kytce. I se suchem si poradí, ale ze začátku bude samozřejmě potřebovat na slunném místě zálivku, asi jako vše, co se nově vysazuje. Jinak je na vodu potřeba dát pozor akorát v době květu a poté dále při vývoji plodu. Při silnějším přísušku může shodit všechny květy i vyvíjející se plody. Takže když už bude dobře chycená, tak jí asi bude stačit akorát sem tam zalít, když bude jo velký vedro, jen tak pro jistotu. Dle mé vlastní zkušenosti s venkovní výsadbou je dobré, to občas zalévat první tři roky, aby to pěkně rostlo. Doporučuji přimíchat při výsadbě do zeminy hydrogel v maximálním doporučeném množství, ten se o tu vlhkost ty první roky i celkem postará.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3812
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Marie J. » 24 dub 2023, 22:36

Já to s nimi každopádně zkusím, když už je mám doma. :D Jinak u té zdi je opravdu výheň, a to i když je venku třeba 15°C. Takže bez hydrogelu to nejspíš nepůjde. A ještě asi i pořádně zamulčovat? Zase tam ale v zimě skoro nemrzne (jedině při dlouhotrvajících silnějších mrazech).

Můžu je nasázet od sebe na vzdálenost třeba 50 cm? Ono tam toho místa není kdoví kolik, a kousek dál budou i jiné, menší rostliny.
Marie J.
ouško
ouško
 
Příspěvky: 80
Registrován: 13 úno 2023, 16:55
Bydliště: ČR, Dyjsko-svratecký úval, 185 m.n.m .

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 24 dub 2023, 23:16

50 cm me prijde rozumny :-), Tak nak daleko je mam od sebe venku i ja.Take nemam bohuzel tolik mista, abych je dal od sebe dale.Otazka je kolik prostoru budou zabirat za 10-20 let :-)
Rikam si, ze kdyz budou na sebe tak nak aspon trochu nalepeny, ze to treba pomuze pri opylovani :-) Mam v planu fejchou namnozit a vysazet je podel plotu.Jeste k te zemine, minimalne jedna z fejchoi, ktera je venku, byla rok, mozna dele jen v cistem perlitu bez zeminy.Tam korenila a rostla absolutne nejlepe a i v kybliku s cistym perlitem a spodnim odtokem vody prezila zimu nejlepe :-)
Jinak kdyz srovnam odolnost a schopnost preziti, tak aspon u me vede nad fejchou suverene psidium guave.Vydrzi mnohem lepe extremy typu preliti a sucho, snasi lepe horko a plne slunce.Jasne, pokud je 0°C nebo mene, tak tam vede fejchoa :-) Touhle dobou se probiraji hole i v zime prelite male semenacky psidii ktere jsem uz povazoval za mrtvoly :D
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1744
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 25 dub 2023, 07:28

50 cm je v pohodě, jak píše Radek, alespoň si mohou pomoci při opylování. Podobně to má Standa ve skleníku, ten je má sesazené snad přímo k sobě. To místo bude dobré a i s tou vodou to potom nemusí být až zas takový problém, až se to pořádně chytne. Pokud na to místo normálně prší, měly by si postupem času v pohodě vystačit s našimi běžnými srážkami.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3812
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Stanley_51 » 25 dub 2023, 09:53

Moje rostlinky, vzdálenost mezi kmeny je cca 40 cm.
Obrázek
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 25 dub 2023, 12:07

Pekne Stando :-) A ja myslel, ze mas v tom skleniku jenom jednu velkou samosprasnou :D

Tady je ten muj fejchoovej svah
Obrázek
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1744
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod MonikaV » 25 dub 2023, 21:43

Fejchoa zacina kvest!( i rouby z 10.3. 2023 se zacinaji probouzet- ale dokud nemaji aspon 5 cm tak neverim!) z lonska je jeden roub aktivni a krasne jede, ma uz 20 cm- takze tam je jedna vlastovka :D
Obrázek

Obrázek
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 993
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Stanley_51 » 25 dub 2023, 21:54

MonikaV píše:Fejchoa zacina kvest!

Moniko, ty ve skleníku topíš ? To je neskutečné. Mě začínají teprve ukazovat pupeny v paždí listů, takže květy tak v lepším případě za měsíc.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 26 dub 2023, 17:01

Monika uz ted, Standa za mesic .... mno, tak ja se hlasim s prvnimi kvety zase na ten prosinec, to je jasny :D Moniko gratuluju k uspechu S20
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1744
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod MonikaV » 26 dub 2023, 20:38

Stanley- fejchoi netopím, ale je možně, že byla ovlivněna druhou části skleníku, kde jsem přitápěla mangu a avokádu, (skleník jsem měla rozdělený na teplou zónu a studenou,- moc komplikované na zimování, takže teď probíhají úpravy, tak doufám, že příští zimu, to bude pro mně snadnější) i když je fejchoa ve skleníku opravdu veliká, má pouze asi 10květů, což mi příjde dosti málo, proto se pokouším do ní naroubovat co nejvíce druhů, tak uvidím kolik se jich tentokrát ujme... jo asi v únoru jsem jí hodně hodně ostřihala, a dnes je z ní divočina, tak nevím jestli jí nemám vzít ještě jednou!
a jelikož venkovní fejchoa se ještě neprobírá, tak květní pyl uschovám a pokusím se opylovat později.
Jinak to máte taky moc pěkné a plodící, tož je hlavní! S6
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 993
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 101 návštevníků