Aka - Fejchoa selowiana

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod longr » 03 kvě 2023, 10:51

Parafilm je dobrá věc, hlavně proto, že není tuhý a nebrání pupenům v růstu, dobře se s ním dělá a je mírně "lepivý", takže drží bez uzlování. Ideální na očkování. Ale někdy se stane, že zvlášť u kopulace nebo rozštěpu je spoj potřeba víc utáhnout, třeba u větších průměrů. Na to je dobrá roubovací gumička (taky se na slunci po čase rozpadne) nebo plastová roubovací páska. V nouzi se dá použít i na proužky nastříhaná strečka nebo polyetylénový sáček, jen na omotání spoje.
longr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 384
Registrován: 15 lis 2021, 15:47
Bydliště: Brno-Bystrc, cca 229 m n. m., Novojičínsko, cca 265 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 06 kvě 2023, 12:13

Semenacky fejchoy klicene jen v perlitu, poprve mimo prime slunecni svetlo a bez zakrytovanim zvysene vlhkosti.
Premyslim zda nebude lepsi je kvuli vzdusne vlhkosti dat nekam do foliovniku mimo prime slunecni svetlo :-o

Obrázek

Jinak jsem se dival na ty rostliny venku.Nahore se stale NIC nedeje, ale u nekterych se jiz jen a pouze UPLNE DOLE u kmenu objevuji nove listky :x Je otazka, jak rychle se vytvori vetsi cast listu a novych vetvi a zda pripadne alespon nejake zakvetou a idealne soucasne.Vetsinu z nich mam od konce leta/podzimu 2020 , mohly mit v dobe koupe asi rok, takze snad uz by po 4+ letech pri 1.5-2m a 1-1.5cm kmenu neco zakvest mohlo :shock:
Je otazka , kolik jich uschlo / neprezilo zimu E1
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1743
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 09 kvě 2023, 15:43

Botanicka zahrada v Praze na Karlaku.
Malo casu na vse, ale tohle je kvetouci nadhera.Kam se na to hrabe ta fejchoa v Troji 8)

Obrázek
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1743
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Lenkalor » 09 kvě 2023, 19:34

Krásná fejchoa S6 , je to trojkmen, takže asi 3 samostatné rostliny.
Ty semenáčky v perlitu bych jenom jemně posypala nějakým zahradnickým substrátem. Pak za pár dní znovu. Aby měly výživu, z které by mohly růst. A nepoškodíš kořínky při přesazování. To počká až budou silnější.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1132
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 10 kvě 2023, 15:30

No ja mam s jakymkoliv zasahem takto malych fejchoi spatne zkusenosti.Proto je tam rovnou asi 4-5 cm vrstva perlitu.
Ale i tak jsem je zkusil nechat ve foliovniku bez zakrytu.Ted, kdy je pod mrakem, je tam 22°C a 88% vlhkost.Jinak jsem samozrejme zacinal ve spodni strane, kam neslo prime slunce a pokud by byla jasna obloha, tak by musely pryc.Mam je tam asi 3 den i pres noc spolecne s kiwi.Ono se spatne vychytava u te misky prikryte igelitem, kdy je uz te vlhkosti moc a jeste hure kdy je ji malo a usycha to.


Mix semenacku a rizku fejchoi.Zimovano v perlitu ve foliovniku.Jeden je tam spalenej, byl na predni casti kam pralo slunce, treba se vzpamatuje jeste :shock:
Obrázek

Update 11.5.2023 - zacinam pozorovat rust listu na vice fejchoach a to nejen uplne dole u zeme ale i na stredu a vrchu kmenu.
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1743
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Lenkalor » 13 kvě 2023, 20:37

Nejvíce poupat má tato nejmenší rostlina, jejíž část zjara opadala. :D
Ale už obrůstá.
Obrázek

Rozesazené semenáčky ve skleníku.
Obrázek
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1132
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 13 kvě 2023, 21:18

Moc pěkný, Leni, a ta selekce bude také zajímavá. Předpokládám, že jsi vzala semínky z té, která ti nejvíce chutnala. :wink:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3812
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Lenkalor » 13 kvě 2023, 21:47

Vzala jsem semínka z té obří :D , možná jsem měla vzít ty nejranější. I když,opylovala jsem to různě křížem, takže kdoví co z toho bude. Ale ano, byla výborná.
Letos už pokvetou i semenáče z Tropiku, na poupata rostlin ze semínek z Francie ještě čekám. Ty jsou až u dveří skleníku, je znát, že měly v zimě chladněji a jsou mírně opožděné.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1132
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 13 kvě 2023, 21:57

Lenkalor píše:Vzala jsem semínka z té obří :D

S6
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3812
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 26 kvě 2023, 18:08

Jedina venkovni fejchoa co neni nikde na rypnuti nehtem zelena ...
Teda krome mista, kde jsem loni zkousel
roubovat a kde vydrzela pres zimu roubovaci paska :-o
Tak jsem zvedavej co bude nasledovat.
Uz jsem byl vpodstate pripraven ji vykopnout a pouzit jako oporu pro jinou, kterou bych ram dal misto ni...
Jinak krome teto muzu rict, ze 100% fejchoi
zacina vyhanet nove listy.Nektere zatim jen dole, vetsina ale uz po celem obvodu.Poupe zatim zadne.Mohly by mit mezi nimi 2 rostliny, kde jedna predloni kvetla a druha predloni plodila.Loni bohuzel nic, ale to byly pres zimu 2021/2022 v byte tusim

Obrázek

Update : tak jsem sundal roubovaci pasku, roub odpadnul a budu muset najit nejakou jinou misto ni S13
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1743
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Lenkalor » 27 kvě 2023, 06:38

Tak to je dobré, ne? Přežily první zimu v celkem otevřeném terénu. To je prostě výhoda Prahy a jejího mikroklima.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1132
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod MonikaV » 27 kvě 2023, 17:07

Venkovni fejchoa, se zacina rozjizdet, jsem prekvapena kolik ma nasazeno na kvet, po prozkoumani je jich snad 30kousku! (urcite na to ma vliv projiti zimou, - lepe nasazuje) fejchoa ve skleniku, je uz davno po odkvetu- a stale drzi pludky, ale nijak se nevyviji, takze si myslim, ze odpadnou, ale za to roubovani se zrejme podarilo- 10 kusu!- a dalsi jsem tam priroubovala na zacatku kvetna- tak uvidim.

Obrázek

Obrázek
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 993
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 27 kvě 2023, 17:21

Lenkalor píše:Tak to je dobré, ne? Přežily první zimu v celkem otevřeném terénu. To je prostě výhoda Prahy a jejího mikroklima.


Urcite jsem s odolnosti a vysledekm venkovniho zimniho preziti fejchoi spokojen.
Rozhodne je to lepsi, nez kdyz jsem je mel doma nebo v lete u jizniho plotu v lahvich/kvetinacich.
Samozrejme, kdyz predpoved pocasi ukaze -15 nebo i -17°C , tak z toho moc nadseny nejsem :-o
Temer vzdy je to prehnane a v realu neni takova zima ( nebo naopak v lete slunecno a horko) , ale stejne treba tech -10 nebo i -13 muze realne byt.
Zase na drudhou stranu, rostliny doma nebo ve foliovniku na balkone zustaly olistene a treba i v prosinci doma kvetla jedna.
Takze meli lepsi start na jaro.Ty venkovni az ne 2-3 komplet opadaly a do konce dubna byly prakticky bez listu.Nove listy rostou tak 1-2 tydny.Pokud by to takhle melo byt kazdy rok, tak se domnivam, ze na kvety a plody muzu zapomenout nebo to bude trvat dlouho, nez rostliny budou mohutejsi :-(
Jako na Sumave v takove Kvilde apod, bych si je ven bez skleniku dat netroufnul.Zkusim nakou nechat celorocne ve foliovniku na pokusy :-)
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1743
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Lenkalor » 27 kvě 2023, 20:08

Moniko, to je skvělý S6 To už jsou docela velká poupata, když to porovnám, tak taková mám já ve skleníku.
Když tak mohu poskytnout pyl, poupat tam mám opravdu hodně.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1132
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Lenkalor » 27 kvě 2023, 20:18

Radku, ve foliovníku si nech alespoň 2, aby se opylovaly.
No, já plánuji vysadit ven ty semenáčky nejdřív příští rok. Možná až ten další, jestli vydýchám zalévání 80:3 květináčů.
A protože nežiju ani v Praze, ani na Moravě :D tak hledám vhodné mikroklima. Něco bych dala do našeho "lesoparku " k hortenziím, ty tam přežívají a kvetou už 20 let. No a něco na jiná chráněná stanoviště.
Cílem bude najít rostlinu dostatečně odolnou, aby včas vykvetla.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1132
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 76 návštevníků