Aka - Fejchoa selowiana

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 08 čer 2020, 13:48

mifin píše:
Dále je zde o řízkování, prý pokud jsou v písku ve sklenici na plném slunci při vhodné vlhkosti, zakoření za 10 dní. Snad to čtu dobře, zní to až moc optimisticky. Osobně to asi zkusím pohřížit.


ahoj, diky za tipy,

Tohle mi ale neni jasny.Zkousel jsem to v akvariu kde jsem na vrch dal pruhledne igelitove desky na papir a oblepil dokola, take jsem to zkousel ve kvetinaci zakrytym cistym novym igelitovym sackem na rohliky.
Zkousel jsem to s rizky pisacie vera, fejchoa, lonicera, kiwi a jeste nejaky ovocny ker a taky s levanduli.Krome te levandule, ktera jen uschla to dopadlo to vzdy stejne - rizek zacal plesnivet a uschnul.Zkousel jsem to i s obcasnym vetranim.Zkousel jsem i zeminu dat pred zasazenim rizku na par minut do mikrovlnky nebo treba na 15 minut ohrat v hrnci.Nezkousel jsem to dat jen do agroperlitu a nejsem schopen uz nikde sehnat previcur, pripadne nevim, co se da pouzit misto nej, abych zabranil plisni.Kiwi a loniceru jsem predtim mel 3-5 dni jen ve vode, ale koreny nepustily, nejakou dobu to bylo zelene i pod igelitakem, ale pak to zaclo plesnivet a GAME OVER S13
K te pistacii a fejchoa teda uvadim, ez to byly vetvicky z vrchu nebo stredu rostliny, ze spodu nic nerostlo, vim, ze nekdo nekde psal, ze lepe koreni ty rizky zespodu ...
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod mifin » 08 čer 2020, 20:02

Ve včera uvedeném článku (https://feijoarecipes.wordpress.com/cat ... joa-facts/) jsem mj. našel informaci o tom, že Coolidge dozrává v Kalifornii v listopadu/prosinci a „vylepšený“ „Edenvale Improved Coolidge“ tam dozrává v říjnu!
Prodávaný Coolidge je předpokládám ten původní pozdnější. Nevíte?
Bylo by báječné sehnat ranější odrůdy.

Tady jsou ještě nějaké zdroje informací:
https://books.google.cz/books?id=u3lwAg ... e&q&f=true
https://books.google.cz/books?id=cjHCoM ... ht&f=false
mifin
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 318
Registrován: 15 led 2017, 21:11
Bydliště: Praha - sever, 236 m n.m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod nene » 09 čer 2020, 19:27

Hofis :wink: , pravdu jsi měl (nevěřili jsme :) ).
Pokvete "Mamut" (asi pět poupátek zatím), na Triumphu ani na samoopelivce zatím ani náznak. To osamocené větší poupě je na kmínku schované přesně tak, že není vidět, našli jsme ho včera :D . Samozřejmě z toho nic nebude, ale ta poupátka udělala radost.
Obrázek

Obrázek
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4230
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 09 čer 2020, 21:45

Jj, a neboj, budou i na dalších, dej tomu ještě chvíli čas. Ta poupátka se najednou objeví, ani nevíš jak... :wink:
Já letos obě kytky přesazoval, takže pořádně teď jedou asi tak týden. Ale je dobře, že bylo předtím chladno, alespoň se pěkně chytly. U jedné pozoruji stejný fenomén, jak popisoval Standa s Radimem, květní poupata tvoří hned i s novými výhony. Možná to tedy opravdu bude řezem, asi jsi měl pravdu, Stando. Ta druhá, větší je tak o týden pozadu, na ní to zatím není viditelné. Pokud se to vyskytne i u ní, tak to asi bude jasné. Jinak tedy nevím, kde bych hledal příčinu tohoto jevu. Možná počasí? :?
A jak, že z toho nic nebude, alespoň ochutnáte první květy. Mě tedy moc chutnají a dětem jakbysmet. :D
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3808
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod nene » 09 čer 2020, 22:37

nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4230
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re:

Příspěvekod radek.god » 11 čer 2020, 09:43

Stanley_51 píše:Dnes jsem si byl koupit sváču v Kauflandu a co nevidím, oni dostali fejchou.Ale překvapila mě velikost plodů, mají cca 7 cm délku a asi 4 cm ?ířku.Jsou jak hubeněj?í slepičí vejce.Tak veliké jsem je?tě neviděl. Odrůda tam samozřejmě napsaná nebyla, pouze země původu - Kolumbie. Jsem na ně zvědav


Tak to mas kliku Stanley, ja jsem v Praze 8 , Kaufland mam az v Praze 6 kam casto jezdim nakupovat a pravidelne kontroluju exoticka ovoce, ale fejchou tam za posledni roky nemeli ani jednou.Vlastne jsem ji videl a koupil naposledy v Carrefouru na Andelu (dnes BOHUZEL Tesco ) nekdy kolem roku 2010.Pak uz jsem ji NIKDY NIKDE v zadnym supermarketu v Praze nevidel :-(
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 15 čer 2020, 11:14

Obrázek

Tak kvitku uz jsme videl dost, bilych listku take par slupnul a naznak vytvareni plodu zatim nikde.Prvni stopky po odvetlych kvetech uschly a odpadly :|
Jeste je tam dost kulicek na kvety, tak uvidime :-o
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod MonikaV » 15 čer 2020, 12:18

Fejchoa už začíná kvést, květy jsou docela blízko, tak je zkusím aby se dotkly a i mucha na nich seděla, tak uvidím jestli to pomůže a zaplodí S12 nebo opadnou jak tobě Radku,no aspoň okoštujeme květy S6
Obrázek

Obrázek
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 993
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod J.K. » 15 čer 2020, 13:32

Dotýkať sa nemusia. Stačí prejsť prstom po prašníkoch a preniesť ním peľ na koniec blizny (tá dlhá tenká tyčinka v strede kvetu). Je to jednoduché a aj to dobre vidieť, keď sa špička zmení z fialovej na žltú. Ale musia byť samosprašné, ináč ani ťuk. Teda aspoň ja som si musel počkať pár rokov na kvitnutie druhej rastliny, hoci prvá mávala viac než stovku kvetov.
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 527
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Stanley_51 » 15 čer 2020, 21:56

U mně už z 90% odkvetlé, plody už se začínají nalévat. Vidím to tak na 50 až 60 kousků.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9219
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 17 čer 2020, 08:34

Stanley_51 píše:U mně už z 90% odkvetlé, plody už se začínají nalévat. Vidím to tak na 50 až 60 kousků.

Stanley, muzes prosim poslat fotku toho nalevani ? At vime na co se mame tesit S14
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Stanley_51 » 17 čer 2020, 21:46

No nesmíš čekat, že týden po odkvětu budou jak vejce. Zatím jen trochu ztloustla nitka. S6
Obrázek24 petrol station near me
Obrázek
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9219
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod nene » 28 čer 2020, 15:45

Máme si dělat starosti?
Nové lístky se začaly kroutit
Obrázek
koncové pupeny začaly zasychat a v paždí lístků a na větvičkách je to nějaké divně černé.

Obrázek

Obrázek
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4230
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 28 čer 2020, 22:47

Nevím, nikdy jsem toto neviděl. Nelze vzít to černé pod mikroskop, jestli to není houba? :?
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3808
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod nene » 29 čer 2020, 08:02

Objevilo se to po tom podmáčení skleníku, ale to zase tak dlouho nebylo, zasáhli jsme rychle a i když v zemi bylo chvilku blátíčko, tak to bylo spíš jen pořádné zalití....pravděpodobnější příčina bude to chladno a celková vlhkost...mikroskop není, ale na tu houbu to dost vypadá. Setřít to ale nejde a místy to je už i jakoby uvnitř větvičky - jsou pročernalé. Uvidíme, co bude dál, dáme vědět.
Jinak máme pod jahody a nad révu, vedle rajčata - všechno zatím zdravé.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4230
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: kaossik a 16 návštevníků