Aka - Fejchoa selowiana

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 29 čer 2020, 12:41

nene píše:https://www.youtube.com/watch?v=Ua7KYew-Dxo


Tak tohle rizkovani nebo jak se to jmenuje jsem zkousel a v 99.99999999999% mi to nefungovalo.
Je uplne jedno jak je ten rizek dlouhy, zda tam jsou naky listy a zda jsou jen nahore nebo i dole.Je jedno, zda tam je treba naky kolinko nebo rozdvojeni vetvicky.Je jedno, zda je to uriznuty nahore rostliny nebo dole.Zkousel jsem tam davat i nakej korenici bilej prasek a NIC
Proste to nezakoreni, listy opadaji a VZDY TEN RIZEK USCHNE.
Zkousel jsem to opakovane na pistaciovniku, fejchoa, lonicera, josta, kiwi, levandule apod
Zkusil jsem to dat do vody, ale ani po 1-2 tydnech to nepustilo koreny.Zkusil jsem to dat do kvetinace a zakryt igelitakem a tam to vetsinou zplesnivi a pak uschne, ikdyz to cas od casu odkryju ...
Nebo se to nekomu z vas tady povedlo ?
Mate nejaky postup jak timto zpusobem namnozit fejchoa ? S21
Mam samosprasnou odrudu a dalsi strom za 1000-1200 se mi kupovat nechce :?
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod mifin » 29 čer 2020, 20:55

Zdá se, že semenáče si zřejmě celkem často drží vlastnosti rodičů, takže se jeví jako schůdná cesta zkoušet výsev. Chce to ale samozřejmě trpělivost. E3
Někteří zde to nyní zkoušejí ve větším měřítku, takže za pár let uvidíme.
Jsem zvědav a doufám, že budou úspěšní.
mifin
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 318
Registrován: 15 led 2017, 21:11
Bydliště: Praha - sever, 236 m n.m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Stanley_51 » 29 čer 2020, 21:46

mifin píše:takže se jeví jako schůdná cesta zkoušet výsev. Chce to ale samozřejmě trpělivost. E3

No ono to ani tak dlouho netrvá. První květy na semenáčích se objevily po 4 letech, ale roubováním by se to dalo i uspíšit.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9219
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 29 čer 2020, 22:16

První zima nastaví zrcadlo. Co jí přežije bude už dobrý základ na další roky. Osobně bych byl za "pouze" 50% úmrtnost rád. Bude to i hodně o štěstí. :?
Všem ostatním, co to zkouší, též držím palce, ať to vyjde! S6
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3808
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 30 čer 2020, 10:32

mifin píše:Zdá se, že semenáče si zřejmě celkem často drží vlastnosti rodičů, takže se jeví jako schůdná cesta zkoušet výsev. Chce to ale samozřejmě trpělivost. E3
Někteří zde to nyní zkoušejí ve větším měřítku, takže za pár let uvidíme.
Jsem zvědav a doufám, že budou úspěšní.


Predloni jsem vysel par semen a vzesly max 3 rostlinky, rostly extremne pomalu do max 1.5 cm a na konci podzimu uz byly vsechny uschle a konec.
Loni jsem vysel asi 200+ semen do zeminy, koupenych v ruznych varkach pres ebay obvykle z Portugalska nebo Spanelska - nevyklicilo zadne, mozna jsem to zasypal moc velkou vrstvou zeminy.
Letos jsem vysel 100-200 semen, opet z Portugalska.Tentokrat jsem to podle ebay dal do uzaviratelneho igelitoveho pytliku na toaletak a postrikal rozprasovacem - vse se rozmacelo a nevyklicilo nic.Dalsi jsem dal na povrch 15+ kvetinackuu spise do piscite zeminy a pulka z nich mela spodek kvetinacu byl ve vode cca do 1/5 -1/4, opet nula.Zbytek bez te vody a obcas zalil.Opet nic.
Jediny "uspech" jsem mel nekdy v roce 2010 +/- a to ze 4 plodu koupenych nekde v Globusu na Zlicine.Dal jsme to na pokus do kybliku od KFC se spise piscitou zeminou.Vzeslo asi 25-30 rostlin.Dorostly do 2-2.5 cm a pak se blizil podzim a postupne jedna za druhou usychaly.Zbylo jich 5 a zimy se nedozila zadna :-( Od ted doby jsem plody fejchoy prodavat v Praze nebo okoli uz NIKDY NIKDE nevidel. S13

A kdyz si spocitam, kolik stoji ta semena s postovnym, jak obtizne je to naklicit a jak dlouho to poroste do kvetu ci ploduschopne velikosti, tak se fakt vyplati koupit radeji 1.5-1.8m samosprasnou rostlinu nebo nakou konkretni odrudu a ne neznamy kultivar ala zahradnictvi kruh.Ty mely kolem 1.2-1.5m nekvetly a obe po presazeni uschly :-(
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Stanley_51 » 30 čer 2020, 10:48

Možná mají semena fejchoi krátkou dobu klíčivosti, nevím. Ale já jsem vysel v únoru 2017 semínka z vlastních plodů - viewtopic.php?f=6&t=90&start=105 - cca 18 a vzešlo během 14 dnů úplně všechno. Do zimy měly rostlinky 10 až 15 cm. Zimu přežily ve skleníku bez jakékoliv ochrany a dnes mají okolo 30 cm. Bohužel letošní jaro bylo likvidační a co nezničil mráz, dodělali slimáci. Takže z původních 18 rostin je 5, ovšem silné a otužilé kytky. Dát tomu trochu více péče, přežilo by tutově vše.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9219
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod MonikaV » 30 čer 2020, 12:33

nene- koukla jsem taky na mou Fejchou a taky tam mám na dvou větvičkách černé u stonku lístku, budu to pozorovat jestli to nezasáhne i ostatní (ale popravdě řečeno bych si toho ani nevšimla- snad to nebude nic vážného), (měla 15květů) některé už odpadly, a tuším že odpadnou i zbylé!Konečně se začínají vytvářet nové lístky.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 993
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 30 čer 2020, 13:23

Stanley_51 píše:Možná mají semena fejchoi krátkou dobu klíčivosti, nevím.

Ano, semena mají mít relativně krátkou klíčivost. Zas na druhou stranu se dá klíčivost uchovat po delší dobu uskladněním v lednici. Měl jsem tam semena uskladněna a pak je posílal po ca. 2 měsících a klíčila asi relativně dobře, když má Miloš 51 tak pěkné rostlinky. Takže zas tak hrozné to asi také nebude. Hodně ale bude záležet na uskladnění.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3808
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 01 črc 2020, 08:09

Hofis píše:Ano, semena mají mít relativně krátkou klíčivost. Zas na druhou stranu se dá klíčivost uchovat po delší dobu uskladněním v lednici. Měl jsem tam semena uskladněna a pak je posílal po ca. 2 měsících a klíčila asi relativně dobře, když má Miloš 51 tak pěkné rostlinky. Takže zas tak hrozné to asi také nebude. Hodně ale bude záležet na uskladnění.


No je otazka kde a jak dlouho to mel v mem pripade prodejce z Portugalska uskladnene, jen psal, ze to byla jeho vlastni sklizen.Z Portugalska to slo domu cca tyden.Je fakt, ze to co me vyklicilo bylo sazeny hned druhy den nebo do 3 dnu od vyndani z ovoce, ktere jsem koupil v CR :shock:
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod nene » 01 črc 2020, 15:57

MonikaV - tak třeba je to něco normálního a staráme se zbytečně. Ale moc normálně to popravdě nevypadá, spíš má pravdu Hofis s tou houbou, nějaká čerň možná. Snad to se suchem a horkem vymizí. Díky moc za fotky.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4229
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 03 črc 2020, 08:58

nene píše:MonikaV - tak třeba je to něco normálního a staráme se zbytečně. Ale moc normálně to popravdě nevypadá, spíš má pravdu Hofis s tou houbou, nějaká čerň možná. Snad to se suchem a horkem vymizí. Díky moc za fotky.


mno, nechci Te nijak strasit Moniko, nejsem ted u sve fejchoy, abych to porovnal, ale zacaly me cernat a nasledne usychat konce vetvicek u pistaciovniku, nasledne usychaly listy a nove pupeny a ted pistaciovnik R.I.P .Sice je jeste v pude, ale nikde to uz na rezu neni zelene, je na tom jeden uschly svrastely list a je to spise suche drevo na podpal S13
Takze pokud to je nejaka houba a nebo to bylo premokrene treba, tak bych to nepodcenoval :shock:
Loni mi uschly 2 fejchoy neznameho druhu z Kruhu a je otazka zda to taky nekde necernalo a co jejich uschnuti zpusobilo
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod nene » 03 črc 2020, 11:48

Tak a už si děláme starosti.....vypadá to, že do příštího roku nám zahrada značně prořídne. Na vině je jednak vysazování do míst, kam bychom, nebýt těch uplynulých několika suchých let, nikdy nevysazovali, jednak podlehnutí naději, že se dá u nás vypěstovat i to, co dříve zcela jistě nešlo.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4229
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 03 črc 2020, 12:51

nene: A děje se s tím něco dál? Posychají např. listy u těch (možná) napadených větviček?
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3808
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 03 črc 2020, 13:33

nene píše:Tak a už si děláme starosti.....vypadá to, že do příštího roku nám zahrada značně prořídne. Na vině je jednak vysazování do míst, kam bychom, nebýt těch uplynulých několika suchých let, nikdy nevysazovali, jednak podlehnutí naději, že se dá u nás vypěstovat i to, co dříve zcela jistě nešlo.

Ja bych to sazel bez ohledu na pocasi a podminky :D .Jednak je to pro me radost a hlavne vyzva neco dokazat a neco noveho se naucit.
Kdyz muze plavat na hladine leknin, nevidim duvod, proc by se nemohl naucit plavat kaktus S14
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod nene » 03 črc 2020, 14:36

radek.god: No jo, ale ty stromky a rostliny se vinou našeho špatného agrotechnického plánu trápí...a to není radost :-(, na zahradě pak není dobře..
Nejde jen o sklizeň.

Hofis: Asi tak do pěti centimetrů délky některé větvičky zasychají - konce větviček. Začne to těma černýma skvrnkama, prostoupí to do hloubky a pak koncová část větvičky zežloutne a uschne. Ale byli jsme teď tři dny mimo, bylo horko a celkově to vypadá nezhoršeně, některé koncové pupeny už zase jedou normálně....Akorát opadlo dost starých listů. Další listy už se nekroutí. Kdybychom na to nekoukali tak bedlivě, možná si ani nevšimneme. :)
Dneska už zase prší....Chybu vidím fakt v tom mokru, vlhku a zimě.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4229
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků