Aka - Fejchoa selowiana

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod MonikaV » 01 dub 2024, 00:15

Ono, někdy se roubování zadaří a někdy né :D (mně není zase přáno u tchána roubování kiwiho---buď roub zlikviduje kočka, vítr, tchán nebo se mi vůbec nechytí :lol: , ale letos udělám vyjímku a budu roubovat až ke konci května, to snad žádná míza už nepoteče)
nene-- rouby od tebe byly živé, takže buď moje fejchoa ještě nebyla dostatečně připravená nebo se mi hold nezadařilo, nebo ještě počkáááám :D
radek.god--jo jo je roubováno i za kůru (přelepené parafilmem a pak vše stažené roubovací páskou)
Venkovní fejchoa udržela přes zimu přesně 3ks listů :lol:
Fejchoa ve skleníku má náznaky květů, ale na lonských roubech zatím nic!
Obrázek
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 994
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 01 dub 2024, 12:17

Musím varovat všechny před odbalováním přichycených roubů. Udělal jsem to u mě, a když přišel ten silný vítr, tak mi oba již pěkně přichycené rouby vylomil (ablaktováno obráceným rozštěpem). Zdá se, že to neskutečně křehké dřevo fejchói ve srůstu strašně snadno praskne. Měl jsem to zabalené skoro rok, stejně to nestačilo. :( Takže škoda, ale zase jsem o zkušenost bohatší, takže teď už si na to dám pozor a po odbalení opět zase rychle přebalím pouze parafilmem, aby to mohlo růst, ale zároveň drželo.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3814
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 01 dub 2024, 19:14

No ono to nebude asi jen u fejchoy Honzo.
Mozna to tady upresnis nebo nekdo dalsi zkusenejsi, ale co jsem cetl, tak roub s podnozi srusta jen v miste kambia a nikoliv dreva a tim padem se da vylomit i za mnoho let po naroubovani.
A to nejen u fejchoy ale cehokoliv.
Takze pokud to chapu, tak stred nikdy nesroste, otazka je co se deje smerem od kambia ven.
Jak postupne sili roub i podnoz, rikam si, zda roub a podnoz dokazi za par let srust tak, ze to clovek nepozna, zvlaste pokud neroubuje za kuru, ale na vrchol.
Rekneme, ze mam od stredu 5mm dreva, pak kambium a kuru.Cas plyne a za rok mam 10mm dreva a pak kambium, za dva roky mam 15mm dreva a pak kambium. A co me zajima je co se deje s 10mm noveho dreva.Zda to je srostly nebo ne :-o ?
Koukal jsem na fejchoy venku a jsou po zime naky suchy , nektery bez listu.
Rouby vypadaj suse, ale jeden mi prijde ze se probouzi nebo je zeleny.Jen nevim, zda je to od Moniky rizek z Noveho Zelandu nebo
nejaka moje fejchoa, ktera se mi ulomila pri roubovani a bylo mi ji lito vyhodit :D

A jeste z tomu co psal Honza.
Proc bych teda mel vubec tu roubovaci pasku sundavat ???
Proste to tam necham a pockam az paska praskne nebo se rozlozi povetrnostnimi vlivy nebo az zaroste drevem :-)
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1750
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod moonvil » 01 dub 2024, 20:11

radek.god píše:Proc bych teda mel vubec tu roubovaci pasku sundavat ???
Proste to tam necham a pockam az paska praskne nebo se rozlozi povetrnostnimi vlivy nebo az zaroste drevem :-)


Pokud ti páska zaškrtí roubovaný výhon, tak se ti to tam vylomí téměř stoprocentně.
Na nějaké zarůstání dřevem zapomeň. Pokud je potřeba z nějakého důvodu pásku nechat na roubu déle, tak raději starou opatrně sundat, zkontrolovat spoj, namotat novou a případně přidat oporu.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4087
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod longr » 01 dub 2024, 23:07

Pro pochopení roubování a srůstu je potřeba si načíst aspoň něco málo o rostlinné fyziologii. Kambium je jedno ze dvou druhů druhotných dělivých pletiv. Zajišťuje v rostlině tvorbu dřeva a lýka. Druhé pletivo je felogen, to tvoří kůru.
Kambium zajišťuje druhotné tloustnutí, tedy to, že strom mohutní (narozdíl třeba od palem, které kambium nemají a toto neumí). To tloustnutí se dá vidět v letokruzích. Místo srůstu roubu a podnože se zhojí právě díky kambiu. To zajistí, že se spojí buňky dřeva a lýka těsně v okolí kambiálního kruhu. Pevný spoj vzniká až během času, kdy srůst zpevní dalšími vrstvami nového dřeva. Podobné je to třeba u řezné rány, kterou překryje hojivé pletivo - kalus. Původní dřevo zůstane pod tím podobně, jako by to překryla nějaká pokrývka, a dál už neroste.
Některé dřeviny srůstají dobře a velmi rychle (třeba Asimina a obecně Annonaceae, Rosaceae apod.), některým to trošku trvá, na něco pak musí být speciální postupy. Někdy stačí, aby se kambium potkalo jen na kousku a už to roste a hojí se jako z vody, jindy to chce opravdu preciznost a co nejlepší překrytí. Některým dřevinám nevadí horší hygiena nástrojů, jiným vadí velice. Něco lze roubovat pomalu a v klídečku, jinde je potřeba být rychlý. Přecejen je to něco jako chirurgie a skalpel, otřený jen do kalhot, by mohl způsobit značné problémy.
Roubovací pásku je potřeba včas odstranit nebo v případě potřeby vyměnit za novou, aby se při hojení a tloustnutí lýko neškrtilo. Je to podobné, jako když někdo vysadí strom, dá oporu a vyváže, ale pak neodstraní nebo nepovolí úvazky a strom pak trpí, přičemž se v místě úvazků různě deformuje.
longr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 384
Registrován: 15 lis 2021, 15:47
Bydliště: Brno-Bystrc, cca 229 m n. m., Novojičínsko, cca 265 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 02 dub 2024, 10:03

No, Radku, je sice moc chvályhodné, že se ti zřejmě podařilo naroubovat asiminu S6, ale do polemiky o tajích roubování bych se být tebou zatím ještě moc nepouštěl, nic ve zlém... :wink: Většina už byla napsána výše, ale ve zkratce. Když naroubuju teď na jaře jabloň do rozštěpu, tak jí za měsíc a půl až maximálně dva rozbalím a na podzim když za ten roub vezmu, tak spíš zlomím tu větev pod tím místem roubování, než přímo v něm, bez nadsázky. Podobné je to u všech dalších růžovitých, asimin, ale třeba i u tomelů. Jakmile to jednou sroste, tak to prostě drží. Nemluvím o roubování za kůru, tam je to trochu jiná písnička. U fejchoi jsem po tom obnažení také samozřejmě ten srůst zkontroloval, srostlé to vypadalo opravdu dobře. Přesto stačil jeden slušný vítr a prdlo to. Tady si opravdu myslím, že největší problém je v té křehkosti toho dřeva, neboť neznám žádnou jinou rostlinu s takto křehkým dřevem, jako má fejchoa. Kolem ní stačí na zlomení větvičky kolikrát i jen blbě projít. Určitě mě mělo napadnout, že když to má listy jako plachty a opře se do toho vítr, že by se to mohlo vylomit, ale takřka po třičtvrtě roce jsem to prostě nečekal. Jinak k utažení by mi pouze parafilm nestačil, musel jsem to uvázat páskou z potravinářské fólie. Ta se sice umí natahovat, ale také ne do nekonečna, po určité době je prostě nutné ten roub odhalit a dát mu trochu vzduchu.
Ale všechno zlé je k něčemu dobré. Tyto první dva rouby byly stejně blbě na okraji rostliny, takže vylomení, či zlomení by hrozilo i později při manipulaci. Teď už to ablaktuji šikovněji doprostřed keře a chci z toho udělat hlavní kosterní větev. Takže už jsem o krok dál a alespoň vím, že to mám po obnažení opět stáhnout parafilmem s kouskem špejle jako opory. Takže pokud se mi to letos chytne, už o to jen tak nepřijdu. :)

Jinak ve VDF přežily fejchoiky pod krytem z dvojité protimrazové netkanky excelentně. Minimum bylo -14,5°C a rostliny jsou netknuté. Takto taženo po té zdi se zakrytím netkankou na zimu to bude fungovat dobře. Dokonce má ten kryt i bonus v tom, že jakmile začne svítit slunce, působí to jako skleník a urychlí to na jaře neskutečně. Nejen fejchoi, ale i fíkovníky a unshiovky. Ale o tom pak v příslušných sekcích.
I zde na fotkách níže je vidět, že některé z těch fejchoí už naplno raší. :)
Obrázek
Obrázek
Foto: VDF, 30.03.24
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3814
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 03 dub 2024, 23:26

Pekne Ti rostou Honzo.Je holt videt, ze fejchoa chce venku sklenik, jizni stranu a nebo idealne oboje 8)
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1750
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 06 dub 2024, 15:24

Rizkovance a mensi semenacky v perlitu
Ve foliovniku se jim dari nejlépe


Obrázek

Obrázek
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1750
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod MonikaV » 06 dub 2024, 23:28

nene- i tvoje rouby se uz trochu zelenaji
Obrázek

Obrázek
Radku a vcil uz jen zakvest a muzem prodavat vedle kaufu S6 ,at se dari vsem!
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 994
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod nene » 07 dub 2024, 00:18

Moniko, díky za zprávu, tak snad to bude v pořádku. :)
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4240
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod J.K. » 07 dub 2024, 14:39

MonikaV píše:Uz se projevilo roubovani fejchoji- je to takova zahadicka- co jsem roubovala 27.2.(cca 15ks)zatim zadne znamky a co jsem roubovala jen o par dni pozdeji 1.3.(3ks) uz se ukazuji listecky!! ( proste pro me bude asi idea mesic na roubovani březen -ani drive ani pozdeji :lol: :lol: )

Mozem potvrdit Monikine skusenosti. Z jej materialu som zaciatkom marca urobil 12 pokusov. Momentalne su v stave, ze 10 z nich rasi a dva sice nie, ale zatial nevyzeraju mrtve. Takze na zaciatku nalievania pupenov je uspesnost ujatia vysoka. Dufam ze to terasie tepla nepokaslu. Napriek otvoreniu vsetkeho co sa dalo, mam v skleniku momentalne 30 stupnov. :?

Obrázek Obrázek Obrázek
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 528
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod MonikaV » 07 dub 2024, 15:15

J.K.-- to su rada, a jo jo brezen bude asi ten pravy mesic, pro sklenikove fejchy :D
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 994
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 07 dub 2024, 22:48

To jsou super informace, zohledním při dalších pokusech. S6 Jenom dodám, že jsem se různě na fórech dočetl, že se nejlépe ujímají rouby z vyzrálého dřeva, prý čím tlustší, tím lepší. To také ještě ověřím, za chvíli už by mohlo být materiálu na pokusy dost... :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3814
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod MonikaV » 21 dub 2024, 21:27

Fejchoa ve skleniku -- tak 3-4 dny a pokvete, cca 80% letosnich roubu se chytlo, dnes jsem davala cedulky, tak vypada jak vanocni stromek :lol:
Obrázek

Obrázek
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 994
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 22 dub 2024, 13:42

MonikaV píše:Fejchoa ve skleniku -- tak 3-4 dny a pokvete, cca 80% letosnich roubu se chytlo, dnes jsem davala cedulky, tak vypada jak vanocni stromek :lol:


Moniko tak to je huste naslapnuta sekvoj S8 , WOW
Fakt to chce asi sklenik :?
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1750
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: vlado69 a 124 návštevníků