Aka - Fejchoa selowiana

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 01 pro 2020, 12:47

Moc pěkné, Stando, dobrou chuť. :wink: To moje největší měla tak asi třetinovou velikost. Ovšem takového obra, jako pan Fridrych, tu asi nemá nikdo, skoro 160 g je fakt palba. Ale i tak jsem s letošní fejchoovou sezónou spokojen. Konečně byl dostatek plodů na opravdu pořádnou degustaci. :)
U mě ještě zůstává tak cca 10 plodů viset, ale už pouze na jednom keři, ten druhý dnes shodil poslední 2 plody a je tak už kompletně odplozen.
Jinak plody fejchoi po přemrznutí nehnijí, nebo alespoň nehnijí tak, jak jsme zvyklí u našeho ovoce. S tím jsem už udělal nějakou tu zkušenost minulý rok. :) Ty namrzlé části spíše jakoby seschnou a nezmrzlý zbytek normálně dozraje a dá se jíst. A potvrdila se asi trochu i ta má domněnka, že velké zralé plody vydrží i solidní mrazík bez většího poškození.
Naposledy upravil Hofis dne 01 pro 2020, 17:34, celkově upraveno 1
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3790
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Stanley_51 » 01 pro 2020, 17:29

radek.god píše: S21 Predpokladam, ze ty zlute byly nejsladsi, ne ?

Barva slupky nemá na chuť žádný vliv, zelené i žluté chutnají stejně.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9207
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Marek1970 » 01 pro 2020, 20:39

Aktuálne foto dvoch z minuloročných rastlín, vysadených voľne v zemi v Piešťanoch. O pár rokov uvidíme, či má fejchoa šancu prežiť zimy a plodiť aj mimo skleníka.
Obrázek
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 519
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 01 pro 2020, 21:02

Mám dotaz, Marku. Mají už za sebou nějakou zimu venku nebo jsi je vysadil teprve letos na jaře? A kolik mají let, jsou to semenáčky? Úplně jsem nepochopil to „minuloroční“. Jinak jsou to tedy už pěkné rostliny . :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3790
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod nene » 01 pro 2020, 21:47

A co dál? Nechat to růst jako keřík nebo zapěstovat stromek? (V našem případě by to bylo - sestříhat to a převést na keř nebo nechat stromky?)
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4205
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Marek1970 » 01 pro 2020, 22:08

Je to ich prvá skutočná zima vonku, ak sa nepočíta zimovanie v malom kvetináči v nevykurovanom otvorenom skleníku prvý rok. Do zeme boli vysadené tento rok na jar niekedy v apríli.
Sú to minulý rok vypestované semenáče (preto minuloročné), takže 2. narodeniny oslavujeme niekedy vo februári 2021 :) .
Zatiaľ rastú naozaj až prekvapivo dobre, žiadne veľké očakávania s nimi nemám, je to skrátka pokus čo fejchoa vydrží v našich podmienkach bez akéhokoľvek krytia.
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 519
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 01 pro 2020, 23:17

Hmm, určitě oceňuji výběr stanoviště, vypadá velmi dobře, pěkně schované, za zídkou. Dobré místo, držím palce! :wink:
Na jaře složíme účty... :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3790
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod MonikaV » 02 pro 2020, 12:02

Marek1970-- na jednoleté semenáče vypadají moc pěkně. S6
Já taky nechávám jednu fejchou v zemi s jemným zábalem (z lumigreen) dnes -6stupňů listy potahlé mrazem- jsou bez poškození a jednu jsme dali do zádveří (od pana Fridricha), tak uvidím jak si povedou.
Obrázek

Obrázek
Obrázek
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 990
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 02 pro 2020, 13:10

nene píše:A co dál? Nechat to růst jako keřík nebo zapěstovat stromek? (V našem případě by to bylo - sestříhat to a převést na keř nebo nechat stromky?)

No, já bych se to asi snažil držet v tomto případě co nejnižší jako keř a snažil bych se to co nejvíce vést k té zídce, která nějaké to teplo přeci jen vydá a bylo by to za ní perfektně chráněno.
Jinak v Práglu skoro -4 stupně dnes v noci, na jednoletých semenáčcích se už trochu zkroutily ty nevyzrálé nejmenší lístky. Jinak ale rostliny vypadají ok, nic jiného bych při těchto teplotách ani nečekal.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3790
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod nene » 02 pro 2020, 13:43

Díky, řešíme právě jestli ty naše rostliny v nevytápěném větracím skleníku snížit nebo ne. Ne že by byly nějak moooc přerostlé, ale nejsou pevné, mají dost tenké kmínky. Řešíme dilema, kde je v tom skleníku vlastně pro tu rostlinu nejlépe. U země by teoreticky v zimě mělo být nejtepleji, taky je to nejsnáze přikrytelné, kdyby se ruský mráz překulil nějak moc blízko, na druhou stranu v létě, když je tam někdy kolem 40°C, u země bude hůř. No nic, jen si tak uvažuju, asi to skončí střední cestou, něco tak, něco tak....Asi vystříháme středové větve a uvidíme, co to provede, má to krásnou tendenci obrůstat odkudkoli.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4205
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 02 pro 2020, 14:15

nene píše:...má to krásnou tendenci obrůstat odkudkoli.

Přesně tak, řezu se u fejchoi vůbec netřeba bát. Lze to klidně i zapěstovat jako nízkokmenný nebo polokmenný keř, kdy se nechají nejprve vyrůst tak 3-4 základní pruty, které lze poté hlouběji seříznout podle potřeby. Tyto pruty poté krásně obrostou, a když se ten obrost pak bude pravidelně stříhat, vytvoří se krásné husté korunky.
Je třeba to řezat pravidelně, jinak to vytvoří dlouhé holé pruty bez rozvětvení rostoucí až do nebe. Tuto chybu jsem udělal u mé první největší rostliny, je i přes řez vysoká tak, že se pomalu s tím květináčem nevejde do zimoviště. Takže se jí teď snažím průběžně opravdu hluboko seřezávat (každý rok jednu, dvě kosterní větve), abych se zároveň nepřipravil o květy a plody v další sezóně. Takto jako nízkokmeny to chci také zkusit i venku v Praze. Ve Varnsdorfu to chci naopak nejprve nechat chvíli jet jako delší pruty po zdi (silné kosterní pruty), a začít to řezat na obrost až trochu výš. Kdyby náhodou zmrzl obrost, z kosterního prutu, který by měl vydržet víc, vyroste obrost nový. Prostě podle potřeby...
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3790
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 02 pro 2020, 16:44

Ted by melo byt i v Praze -4°C , tak to bude pro pestitele zajimava zkouska :-)
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1731
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod nene » 02 pro 2020, 17:44

U nás bylo na jaře -9°C, ve skleníku, fejchoy olistěné, jen přehozené netkankou, škody žádné, zatímco např. fíkovníky promrzly pořádně.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4205
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod jardos » 03 pro 2020, 12:44

Marek1970, okolie Piestan sa za istych poveternostnych podmienok dokaze slusne vychladit a teplota poriadne klesnut. Som zvedavy, ako dopadne tvoje testovanie. Kazdopadne koketujem s myslienkou, ze ju vysadim tu u seba, kde zimy prakticky nebyvaju, az na nejake vynimky.
Inak co sa tohto ovocia tyka a vlastne celkovo, uz som pri sadeni novych veci opatrny...aby sa mi nestalo to, co s asiminou. Mam krasne stromy, velku urodu, ale plody nam proste nechutia. Ta pachut je tam divna. Preto sa najprv musim presvedcit, ako vlastne ta fejchoa chuti a az potom ju vysadim. A...ako vlastne chuti? :D
jardos
oficír
oficír
 
Příspěvky: 502
Registrován: 09 úno 2010, 15:35
Bydliště: Reca-Senec, 124 m.n.m

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 03 pro 2020, 13:37

Jaro, podle mě to není úplně pro lidi, kteří mají rádi hodně sladké ovoce bez kyselin. Fejchoa určitě není kyselá, ale ani nějak přehnaně sladká, taková vyvážená, svěží, se zcela specifickou fejchoovou aromatickou chutí, která nejde popsat. Takové ovoce, co půlka lidí miluje a druhá půlka moc nemusí. U nás v rodině je to třeba tak, že já s dcerou to milujeme, manželka je taková neutrální a sní to a syn, co sní jinak opravdu skoro všechno, zrovna tohle nemusí. :) Různě se ta chuť přirovnává k něčemu mezi jahodou a ananasem. To tam tedy úplně necítím, ale dalo by se to spíše zařadit do tohoto typu ovoce.
To jsem ti asi moc nepomohl, viď? Bohužel to ale lépe opravdu popsat neumím.... :(
Ale třeba ty jedlé okvětní lístky jsou sladké a výborné, takové "navoněné", vlastně i ty plody, ve zralosti krásně voní a mě i tak chutnají. Jinak se jedná opravdu o velmi dekorativní stálezelenou rostlinu. Už jenom kvůli tomu stojí za to jí vysadit, zvlášť když k tomu máš takto příhodné podmínky. Ty jedlé květy a plody jsou už jen takový bonus. A je potřeba počítat se dvěma geneticky odlišnými rostlinami kvůli opylení blízko u sebe, ideálně na jednom místě.
Naposledy upravil Hofis dne 03 pro 2020, 16:18, celkově upraveno 1
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3790
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků