Aka - Fejchoa selowiana

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Marek1970 » 03 pro 2020, 13:40

jardos píše: A...ako vlastne chuti? :D

Tak to je opäť individuálne, možno je to podobné ako s tou asiminou (asiminu je teda nemusím a pre manželku to je lahôdka, jedno nezverejniteľné vysvetlenie prečo je to tak, mi pred nedávnom poskytol Milas :lol: ).
Mne fejchoa chutila ale nie zasa tak, že by som si kvôli nej nohy dolámal, naposledy som ju však jedol ešte minulý rok. Mojou chuťovou topkou z ovocia sú skôr vybrané odrody viniča, čerešne alebo povedzme liči (to však nepestujem). Skrátka chute máme rozdielne.
To že je voľná výsadba Fejchoi v Piešťanoch stávka do lotérie som si vedomý. Veď len nedávno (2017) tu boli takmer mesiac v kuse teploty okolo mínus 20 °C. Ak by hrozil prílev arktického vzduchu, tak určite sa pokúsim ich nejako ochrániť ale do tých mínus 10 °C, mínus 12 °C to riešiť nebudem.
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 519
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Stanley_51 » 03 pro 2020, 16:24

Hofis píše: Fejchoa určitě není kyselá, ale ani nějak přehnaně sladká, taková vyvážená, svěží, se zcela specifickou fejchoovou aromatickou chutí, která nejde popsat.

Tak mám pocit, že asi pěstujeme každý něco jiného. Moje feichoa tedy kyselost má a to mě na tom právě chutná. Je to opravdu specifická, sladkokyselá a svěží chuť. Tu kyselinku ztrácí delším skladováním. Zjistil jsem, že po 14 dnech od utržení kyselina mizí a plod již má pouze lehce nasládlou, ale fádní chuť. Ovšem 100 lidí, 100 chutí. :D
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 03 pro 2020, 16:53

To bude asi Stando tím, že já je opravdu nechávám dojet do stavu, kdy začnou intenzivně vonět. Pak má dužnina takovou bílou barvu, intenzivně voní a už nemá tak vysoký obsah těch kyselinek. Je potřeba ji pak ale rychle sníst (tak do jednoho max. 2 dnů), jinak poté opravdu ztrácí na aromatičnosti a to už není ono. Evidentně máme podobnou zkušenost. Ale klidně si jí dám i hned přímo po opadu, kdy má dužnina ještě zelenavou barvu a je kyselejší, to mi také nevadí. :)
Ale určitě bych ani v tomto stavu neřekl, že je vyloženě kyselá, to určitě ne.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3808
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod jardos » 03 pro 2020, 22:03

Fuu no kazdopadne ako to tak citam, pred vysadenim by som to musel najprv ochutnat. Vravim, uz neriskujem.
Marek1970, aj mojej zene to chuti, cim to asi bude? S6 Ta pachut zrejme nieco moze pripominat :lol:
jardos
oficír
oficír
 
Příspěvky: 502
Registrován: 09 úno 2010, 15:35
Bydliště: Reca-Senec, 124 m.n.m

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 07 pro 2020, 09:28

jardos píše:Fuu no kazdopadne ako to tak citam, pred vysadenim by som to musel najprv ochutnat. Vravim, uz neriskujem.

Mno nevim, podle me uz to stoji jen za ty sladke jedle pekne kvety :o .
Ja treba pestuju i par avokad a to jejich chut nesnasim ...
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 07 pro 2020, 09:29

To jsem zvedavy, zda to na Vanoce nevykvete :o , zatim na jedine rostline.
Obrázek
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 07 pro 2020, 12:17

Radku, ale to není dobře, to by nemělo. Fejchoa potřebuje poměrně dlouhé období chladu pro zdárný vývoj. Teď už by tedy měla spíše spát a ne kvést. Je vidět, že je máš v teple a to není pro fejchou přes zimu dobře. Přes zimu by měla být co nejdéle venku, dokud nepůjde teplota pod -5 stupňů určitě a zimovat by se měla v chladu, tak do těch 10 stupňů max. Určitě by ale měla projít alespoň několik dní mírným mrazem. Fejchou jako poslední uklízím a jako první vytahuji ven.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3808
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 07 pro 2020, 15:01

No ja vim Honzo, take fejchoy byly posledni rostliny, ktere sly dovnitr.
Vetsinu fejchoi mam v cca ctvercovem 7x7x7 kvetinaci, ty tri od Tebe jsou sice v kulatem 15-18 cm kvetinaci , ale jsou zatim tenoucke a tak 20 cm vysoke a nevim co realne zkousnou.
Sice jich mam dost, ale nebyly zadarmo, spatne se shaneji a ja je nemam z ceho naklicit, resp v cem je uspesne naklicit.Nerad bych experimentoval.
Cilem je aby kvetly a plodili co nejdrive, abych videl taky nekdy plody :-)
A jasne, mam je v Suchdole u/nad topenim na jizni strane kam sviti slunce (pokud teda neni jako posledni dny pod mrakem) .
Zatim nemam promysleno kdy a do ceho dam ty v tom ctverci :shock:
Preci jen tolik kvetinacu a mista nemam, takze zatim je to pres zimu v puvodnim kvetinaci
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Stanley_51 » 14 pro 2020, 22:21

Poslední kus, sklizený po téměř 14 dnech mrazů. Po dvou dnech doma se intenzivně rozvoněl, tak šel na řadu. Chuť už pouze sladká, kyselinka úplně zmizela.
Obrázek
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 14 pro 2020, 22:28

Mám ještě asi 10 plodů v misce, poslední upadl o víkendu, ještě nevoní. Tak jsem toho využil a včera obě rostliny pěkně seřezal a ostříhal... :D
Tak jsem je snad moc nenaštval a příští rok se opět odmění bohatou a snad i tentokrát trochu dřívější sklizní. :)
Ale až na pár úplných prcků stihlo na zimovišti dozrát prakticky vše do konzumní zralosti i při asi jen 6°C.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3808
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Stanley_51 » 15 pro 2020, 11:16

Hofis píše: Tak jsem toho využil a včera obě rostliny pěkně seřezal a ostříhal... :D

Já jsem se k řezu ještě nedostal, nechávám to na leden. To zároveň stříhám i fíkovník, tak to vezmu jedním vrzem. Ale bude to šichta, letošní léto se feichoa úplně zbláznila a vyplnila půl skleníku novými letorosty.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 15 pro 2020, 11:51

Taky mi letos obě pěkně narostly, a to jsou po přesazení. Zdá se, že vzhledem k tomu, že je to původem horská rostlina, tak jí ta horká léta asi zas tolik nesvědčí. Takové průměrné české léto, jako bylo letos, pro ní asi bude ideální.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3808
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod MonikaV » 22 pro 2020, 17:04

Přináším poznatky - rozdíly mezi fejchou v zádveří a fejchou v zemi-- fejchoa v zádveří, teplota o 2 až 4 stupně více než venku, tak docela dost opadávají listy S13 , mám o ni trochu obavy!
venkovní fejchoa zažila -6stupňů i dost silné větřisko a vypadá velmi dobře, drží si listy... Může být příčina v méně světla? A jak je to u fejchoi ve skleníku?- taky vám padají listy?
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 993
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod nene » 22 pro 2020, 17:35

Včera jsme se právě kochali, jak jsou ty naše "fejky" ve skleníku (otevřený i přes ty mrazy, bylo -10°C, přehozené netkankou) krásně šťastné. Listy nepadají a jsou nádherně zelené, vypadají velmi zdravě, i jeden odkvetený květ ještě pevně drží...... :shock: . Za celý rok naše fejchoje nevypadaly lépe.
Netušíme ovšem, k čemu je to teď dobré :roll: . Vzhledem k tomu, že mají spoustu nevyzrálých přírustků a očividně ještě stále rostou, tak očekáváme, že zima se nám postará o kvalitní sestřih :? . Asi to chtělo zavčasu zalít "Podzimem", což jsme zanedbali.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4235
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Stanley_51 » 22 pro 2020, 22:31

Moje feichoa si v současném počasí zatím libuje, takže pokud bude zima jako ta minulá, bude to v pohodě.
Obrázek
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Jožka a 14 návštevníků