Aka - Fejchoa selowiana

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 22 pro 2020, 23:13

Mám to podobně i venku, paradoxně vypadají ty na severu ve VDF o dost lépe, než ty v Praze. Na severu měly teď prakticky měsíc každodenního podhorského slunce s minimy do -2°C, takže nic strašného, jsou krásně zelené a úplně bez poškození. V Praze vypadají hůř, inverze jim evidentně nesvědčí. Ale jsou taky celkem v pohodě, zatím to všechno žije. :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3790
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 23 pro 2020, 10:25

MonikaV píše:Přináším poznatky - rozdíly mezi fejchou v zádveří a fejchou v zemi-- fejchoa v zádveří, teplota o 2 až 4 stupně více než venku, tak docela dost opadávají listy S13 , mám o ni trochu obavy!
venkovní fejchoa zažila -6stupňů i dost silné větřisko a vypadá velmi dobře, drží si listy... Může být příčina v méně světla? A jak je to u fejchoi ve skleníku?- taky vám padají listy?

Moniko mam podobny problem, s tim, ze mam vsechny fejchoy na jiznim parapetu u topeni.Nektere jsu primo nad topenim s tim, ze kyblik s fejchoou je v kybliku nad topenim, takze je tam mezera tak 2-3cm, nekdy tam stece voda, jindy ne.Nekterym se dari a rostou hodne do vysky, jinym opadavaji listy a musim si davat pozor , abych je moc neprelil.Nejhure to snaseji ty 20cm vysoke ve vetsim kvetinaci, tam mam obavu aby mi neuschly.Tu 1.8m z Lumigreenu co jsme prelil povazuju za mrtvou, mam ji v rohu loznice na severu, kde se vetra a je hozena ke kaktusum.
Premyslim, zda ty co jsou temer bez listu, nechat venku zregenerovat nebo ne.U jedne to vypadalo na kveteni, ale najednou zacala usychat :shock:
Jako hlavni problem vidim nedostate svetla, bohuzel COB LED cipy mam nekde na poste nebo na ceste z Ciny a jeste me ceka jejich pripevneni k chladici, napajeni, chlazeni a vpodstate vyroba svetla.
Na topeni mi odesel jeden truhlik pepina a tak sjme ho dal na pokus ven.Vim, ze dokud melo listy a bylo bez plodu , tak 0°C prezilo, fejchoa bude snad odolnejsi.
Obavam se ale vody v zemine.Ta proste venku nevyschne :-(
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1731
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod MonikaV » 23 pro 2020, 10:59

Taky mám pocit, že to bude tím světlem, neboť byla zvyklá, že na ní šlo světlo hned z rána až do večera a teď než se k ní aspoň trochu světla dostane, tak už slunce zapadá, takže má asi světelný šok S21 , ale i tak jí tam nechám, pevně doufám, že to vydrží, a přejde jen do spánkového stavu, ale přežije!!! Mám už téměř 3měsíc na zahradě skleník 3mx4m, ale stále v zabaleném stavu,(ten by to určitě vyřešil)ale bohužel můj zdravotní stav mi nedovoluje se pustit do montáže, takže musí fejcha ještě nějaké ty měsíce vydržet v těchto podmínkách....
Radku- škoda té fejchy z Lumingreenu, ale co jsem koukala tak jsi nevydržel a nakoupil jsi dost velkou zásobu, tak pevně věřím, že ti jich dost přežije S14
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 990
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Stanley_51 » 23 pro 2020, 22:29

Tak jsem šel vyfotit moje květníkové feichoi, jsou postavené venku před skleníkem a letos již přešly několika fázemi mrazů. Nejnižší teplota byla -6,8°C Bez jakéhokoliv krytu.
Obrázek
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9207
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 23 pro 2020, 22:57

Myslím, že další významná prověrka přijde už teď o víkendu, Na severu bych to tipnul na minima klidně i kolem -10 a ledové dny.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3790
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 28 pro 2020, 11:03

pekne Honzo :-) ,

ja mam zatim vsechny fejchoy uvnitr, nekterym ta pokojova teplota s obcas zapnutym topenim bez poradne porce slunecnich paprsku fakt nesvedci.Cim vetsi kvetinac a vetsi rostlina, tim mam pocit, ze je to horsi.
Ze to vic usycha a ztraci listy.
Akorat tu jednu ze tri co mam od Tebe jsem dal ven na balkon.
Mam na ni snad uz jedniny listek a pocit, ze usycha :-(
Tak snad se venku nejak vzpamatuje S21
Nejlepe se vede tem poslednim 20+ kusum z Tropiku , ted jiz jsou vysoke neco mezi 25-50 cm, spise tenke, jsou v kvadroych kvetinacich 7x7x7 :shock naskladane do podmisky od kocky :D

Uz mam a dale shromazduji 2.25 L lahve od coly, tak na jare je nahore seriznu a zkusim to do nich presadit :-)
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1731
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod jarek01 » 29 pro 2020, 18:57

Neměl by někdo na prodej nějakou fejchou nebo aspoň semena?
jarek01
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 346
Registrován: 02 úno 2014, 14:27
Bydliště: Uherský Ostroh, 178 m/nm

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Stanley_51 » 29 pro 2020, 22:48

To ses nemohl ozvat, dokud byly plody ?
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9207
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod jarek01 » 29 pro 2020, 23:20

No asi mohl... :D
Někdy ty myšlenky postupují pomaleji :D
jarek01
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 346
Registrován: 02 úno 2014, 14:27
Bydliště: Uherský Ostroh, 178 m/nm

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 04 led 2021, 17:10

jarek01 píše:Neměl by někdo na prodej nějakou fejchou nebo aspoň semena?

jsou / byly na tropik.cz , min semena jsem tam minuly tyden videl
plody a semena budu mit v dalsi petiletce pokud se nic nepos** :o
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1731
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Marek1970 » 22 led 2021, 10:59

Zatiaľ to vyzerá, že vonkajších -14 °C z minulého týždňa s rastlinami prikrytých z vrchu jednou dekou, nič nespravilo.
Neviem aká teplota bola priamo pri rastlinách pod dekou ale 2m od nich bolo minimum spomínaných -14 °C.
Možno to pestovanie Fejchoe vonku mimo skleníka predsa len bude mať v určitých lokalitách šancu.
Obrázek
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 519
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 22 led 2021, 13:17

Určitě jsi to tou dekou trochu ochránil a ty mrazy naštěstí netrvaly dlouho. Bude asi velký rozdíl mezi jednou takovouto krátkou špičkou a třeba dlouhodobými průměrnými teplotami kolem -5 stupňů, kdy bude v noci kolem -15°C po několik dnů až týdnů. Ale další důležitý a cenný poznatek k pěstování fejchoi u nás ve volné půdě. S6
V Praze s nimi zatím minimum -8,4 °C ani nehlo, tedy když pominu úplně malé čerstvé lístky, které ale logicky pomrzly už při -4°C. Ve VDF jsou stále ještě pod sněhem, a asi tam i ještě nějakou tu chvíli zůstanou, když vidím ten výhled na příští týden. Tam bylo minimum zatím jen - 7,2°C. Takže pokud není problémem ten sníh, což nevím, tak by to také mělo být úplně ok.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3790
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod MonikaV » 22 led 2021, 14:03

Taky se držíme S6 , venkovní fejchoa se docela dobře poprala s několika dny -10stupňů a jeden den -14, a vypadá, že zatím dobrý- jen některé lístky mírně zakroucené (ale je pravda, že tyhle teploty jsou na zimu mírné a spíše se pohybují okolo 0 až +8stupni, takže zima zatím nic moc) a druhá fejcha v zádveří-- přestala úplně opadávat a vypadá, že je spokojená S6 , tak uvidíme co počasí ještě vymyslí :lol:
Obrázek
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 990
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 01 úno 2021, 13:51

Tak venku je docela kosa a to i v Praze , jak jsou na to vase fejchoy ?
Ja mam temer vse v byte u okna na jizni strane v Praze - cca 20+ fejchoi v puvodnich malych ctvercovych kvetinacich je na tom nejlepe, ty rostou vcetne novych vyhonu, mam je vsechny v podmisce od kociciho zachodu :-)
Pak mam nejake vetsi do 50cm s 1cm kmenem, ty jsou v 15+ cm kvetinacich - tam je to horsi, nektere proste usychaji a shazuji listy at delam co delam, zkousel jsem je dat ven na parapet na slunce (a zimu :-o )
Pak mam 3 od Honzy (Hofis) a tam 2 ze 3 asi zarvou :-( , maji kolem 20 cm vysky a hned jak jsem je dostal tak sly do 15+ cm kvetinacu, jedne opadaly listy uplne dalsi je zelena na vrchu a ma 1 listek :-o

Deje se mi to tak nak globalne, ze postupne opadaji vsechny listy a nove se nevytvari
Ta 1.8 m fejchoa z lumigreenu to ma po letnim preliti na 99% za sebou :-( , zelene to na rezu uz neni snad nikde, zadny listek, zadne vetve S13

Zkousim zakorenit vyhony od spodu kmene, ale je brzy na nejake hodnoceni :o
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1731
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod nene » 01 úno 2021, 15:10

Fejchojky u nás ve skleníku vypadají tak nějak pořád stejně - spousta listů, tváří se, že vůbec nemrzlo. Ale moc jim to nevěříme. Na hodnocení je zatím brzy.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4205
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Ragnar a 14 návštevníků