Aka - Fejchoa selowiana

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 25 srp 2020, 17:02

Sníh ani přemokření řešit nebudu, v zemi si to musí nějak poradit samo. Maximálně to budu na zimu mulčovat posekanou trávou a/nebo spadaným listím, podle toho co bude k dispozici, aby příliš nevymrzaly kořeny. Na Novém Zélandu jim taky pěkně sněží a fejchoi to dávají v sadech bez problémů.

U těch kořenů bych určitě odstřihl ty mrtvé (budou mít černou barvu) a zastřihl je až na ty zdravé (s bílou nebo spíš krémovou barvou). A nedával bych zatím moc těžkou zeminu, spíš něco lehčího s pískem, třeba běžnou zeminu s pískem půl na půl, a nechal bych to tak alespoň do jara. Když to pak na jaře pořádně obrazí, budeš to moct přesadit do nějaké lepší zeminy. Do perlitu bych to úplně nedával. Stimulátoru trochu dát můžeš, tím nic nezkazíš, ale já osobně bych tam teď nedával na podzim nic.
Takto bych postupoval v tvém případě já, ale nejsem u té rostliny, neviděl jsem jí, tak se těžko něco radí. Je to na tobě... :wink:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3813
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Jozef » 26 srp 2020, 10:53

Nějaký čas jsem byl na Zélandě a pro jezdil jsem jižní ostrov. Nikde jsem Feichou neviděl,ale na severním jsou velké sady,a tam sních nepadá a když napadne tak vydrží jen několik hodin.Doma jsem měl dost semenáčků a tak jsem několik nasadil do zahrady a první zimu nepřežil ani jeden,pak jsem dal na zahradu stromek 120 cm na zimu jsem zabalil. Zmrzl a zjara vyrostl od zemi a to se opakovalo tři roky a pak už nic.
Jozef
nováček
nováček
 
Příspěvky: 124
Registrován: 17 úno 2017, 19:25

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 26 srp 2020, 11:17

Jozef píše:Doma jsem měl dost semenáčků a tak jsem několik nasadil do zahrady a první zimu nepřežil ani jeden,pak jsem dal na zahradu stromek 120 cm na zimu jsem zabalil. Zmrzl a zjara vyrostl od zemi a to se opakovalo tři roky a pak už nic.

Jozefe a jakou jsi tam mel za ty tri roky v zime nejnizssi teplotu, ze to zarvalo ? :shock: +/-
Jako chapu, ty semenacky, ale 120 cm stromek by to prezit mohl :|
Jako asi bych to mohl zasadit v Praze - Suchdole casem nekam ven pred barak, ale v planu to urcite nemam.Nicmene bylo by fajn je mit celorocne na lodziich , jedne kryte, druhe nekryte.
Tu velkou, pokud se vzmanatuje, jsem na te zakrytovane lodzii planoval mit celorocne :shock:
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1746
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 26 srp 2020, 11:33

Jozef píše:Nějaký čas jsem byl na Zélandě a pro jezdil jsem jižní ostrov. Nikde jsem Feichou neviděl,ale na severním jsou velké sady,a tam sních nepadá a když napadne tak vydrží jen několik hodin.Doma jsem měl dost semenáčků a tak jsem několik nasadil do zahrady a první zimu nepřežil ani jeden,pak jsem dal na zahradu stromek 120 cm na zimu jsem zabalil. Zmrzl a zjara vyrostl od zemi a to se opakovalo tři roky a pak už nic.

No, bude to boj. Doufám v to, že alespoň několik kusů by první zimu přežít mohlo, a pak se uvidí... :?
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3813
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod milos 51 » 26 srp 2020, 13:46

Nechci vám do toho kecat ,protože s fejchoou nemám vůbec žádné zkušenosti , ale co tak těch semínek vysít víc ,aby to mělo šanci přežít více jedinců . Použít semínka z rostlin které plodí ve studeném skleníku (např. u Standy) a nebo dokonce někde volně v zahradě . A pokud ta zahrada nebude u nás ,tak třeba někde v Rakousku nebo Maďarsku , prostě co nejseverněji (Zdeněk by mohl poradit ). A s těmi rostlinkami , co to přežijí, potom dál pracovat .
Z pěti semenáčků ,které jsem pokusně rouboval 20.8. , dvěma odpadly listy na roubu . Zbylé tři drží.
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1868
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 26 srp 2020, 14:11

Ano, většina vysazených semenáčkú je ze semínek od Standy, koneckonců i ty tvoje. Ta semínka, co jsem ti posílal byly od Standy. :wink:
Zbytek je z mých plodů, které prodělaly mráz kolem -4°C na konci října minulého roku.
Ještě přidám i zajímavý odkaz v angličtině, že to má cenu zkoušet. :wink: Jedná se o jediný sad fejchoí v Anglii. Píšou tam, že když přišla bestie z východu (the beast from the east), jak krásně říkají Angličané přeneseně mrazům, v roce 2010, přežily všechny rostliny -20°C a v roce 2018, kdy do těch mrazů bylo i vlhko a kupa sněhu, nepřežilo asi 40% semenáčků, které zřejmě byly příliš slabé. Je tam i vidět fejchoe plně zakryté sněhem. Zde ten odkaz: https://feijoas.uk/2019/12/11/new-feijo ... over-made/
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3813
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod vaclav sejkora » 26 srp 2020, 20:12

U mě zatím ani náznak kvetení i na těch roubech od tebe.
vaclav sejkora
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1850
Registrován: 15 črc 2007, 12:07
Bydliště: moravský písek, 177 m.n.m

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Jozef » 27 srp 2020, 09:53

Za celou dobu pěstování Feichoi v zahradě nebyl mráz větší než 10 st. A stromek byl vždy dobře zabalen.
Jozef
nováček
nováček
 
Příspěvky: 124
Registrován: 17 úno 2017, 19:25

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 27 srp 2020, 10:31

milos 51 píše:Nechci vám do toho kecat ,protože s fejchoou nemám vůbec žádné zkušenosti , ale co tak těch semínek vysít víc ,aby to mělo šanci přežít více jedinců . Použít semínka z rostlin které plodí ve studeném skleníku (např. u Standy) a nebo dokonce někde volně v zahradě . A pokud ta zahrada nebude u nás ,tak třeba někde v Rakousku nebo Maďarsku , prostě co nejseverněji (Zdeněk by mohl poradit ). A s těmi rostlinkami , co to přežijí, potom dál pracovat .
Miloši, máš jistě pravdu, ale teď mi řekni, KDE bych k těm semenům reálně přišel :(
2 balené fejchoa na celý hypermarket jsem viděl v Praze v Kauflandu nebo Globusu naposledy někdy kolem roku 2010, dříve možná ještě když byl Carrefour na andělu, kde je teď BOHUŽEL Tesco ... Od té doby jsem ji v Praze ani mimo okolí Prahy NIKDE prodávat neviděl.Z cca 30 semenáčků do 3 cm výšky zůstalo 5, pak 3 kolem 4 cm výšky a nakonec zimu nepřežil žádný.Určitě to byla hlavně moje pěstitelská chyba E7
ale nevzdávám to, takže během 2 posledních let jsem vypláznul cca 400-500 Kč za semena z ebaye (200-300 semen celkem) , většinou z Portugalska.Možná vyklíčilo před rokem po dlouhé době jedno a to chcíplo, jinak letos nevyklíčilo nic.A to jsem zkoušel různé podmínky klíčení, aby vyklíčilo aspoň něco.
Nemám tušení, jak dlouho se někomu válely skladem a v jakých podmínkách.Takže tohle jsem už vzdal.Je to drahé a neefektivní.
Řízkování mi taky nešlo, ale to byl spíš pokus a byly to vrcholové řízky.
Zatím nejsem bohužel ve fázi, kdy bych měl plodící rostliny a mohl tak ČERSTVÁ semena získat.
S těmi málo rostlinami, které teď mám, rozhodně nebudu experimentovat :D
Při první vločče spadlé na balkón spouštím poplach
Nebo jste snad letos někdo někde viděl plody fejchoa, ideálně v Praze, prodávat ? S21 Já že bych vzal krosnu, do každé ruky alespoň dvě igelitky a vyrazil tam :lol:
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1746
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 27 srp 2020, 10:59

Jozef píše:Za celou dobu pěstování Feichoi v zahradě nebyl mráz větší než 10 st. A stromek byl vždy dobře zabalen.

No tak podle mě ho nezabila teplota, ale ta kombinace sněhu a vlhkosti.A jestli jsem ten článek z Anglie, co sdílel Honza, pochopil správně, tak to co jim tam chcíplo byly právě ty MLADÉ semenáčky a řízky.Přece v té Anglii, když jim to přežilo -20°C, tak sníh tam musel v té době být taky, tak to musely být velké, silné a zdravé rostliny.Nebo jestli to jako měli pod krytem, kde sice bylo -20, ale sníh tam nenafoukal S21 ...
Zatim jsem nasel na Youtube jen video z UK v puli rijna, samozrejme v te dobe zadna BEAST FROM THE EAST :D Video s fejchoa ve snehu zatim nikde ... :|
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1746
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 27 srp 2020, 12:17

No, já to spíš pochopil tak, že když bylo těch -20°C, tak to byl suchý mráz, který zřejmě tolik neškodí. Ale bude asi také hodně záležet na tom, jak dlouho jsou tomu mrazu ty rostliny vystaveny (tedy průměrná teplota za toto mrazivé období) a zda promrzly kořeny. To se označuje za největší problém u fejchoi, alespoň podle literatury. Myslím, že pak ani není tak velký problém ten samotný mráz, ale spíše to, že ta rostlina stále odpařuje vodu ale nemá ji z kořenů jak doplňovat a vlastně uschne. Říká se tomu myslím mrazová suchost nebo tak nějak. Větší průser tedy asi budou vlhké mrazy, ty zřejmě fejchoa moc nemusí.
Každopádně mi to dává trochu naději pro další pěstování venku. Ve VDF mám rostliny těsně u jižní zdi, pěkně pod římsou, tam na ně moc sněžit nebude a ani kořenový bal nebude takto blízko zdi promrzat. Pro jistotu ale ještě i zamulčuji vysokou vrstvou listí nebo trávy. Budu je táhnout po zdi jako špalír, to by také mohlo hodně pomoct. Ve VDF, pokud hodně mrzne, tak jsou to vždy suché mrazy během jasných slunečných dnů, kdy teplota padá hluboce pod nulu (běžně k -15 a sem tam až skoro k -20°C) především v noci. No a to slunce by mohlo přes den tu zeď vždy trochu vyhřát a pak to teplo odevzdat v noci, takže u té zdi by to nemuselo být až tak hrozné. Nižší teploty než -20°C ve VDF moc nebývají, jednou jsem zažil -23°C, to je zatím rekord a dvakrát bylo -21°C, ale to už je relativně dávno, když jsem byl ještě mlád a zimy byly tužší, než jsou teď. Za posledních řekněme 20 let bylo minimum -19°C.
V Praze to víceméně ponechám svému osudu, akorát to pořádně zamulčuju. Tady tolik jako ve VDF nemrzne.
Tato první zima bude kritická, rostliny ještě nejsou plně etablované. Jakmile pěkně zakoření, šance na přežití budou rok od roku stoupat.
Jinak semínka nejsou problém, mohl bych Ti nějaká poslat z mých plodů, tedy jestli letos nějak rozumně dozrají. Mě je poslal Standa (Stanley_51). Rozhodně nechci mluvit za něj, ale myslím, že by ti je také poslal. Za zeptání nic nedáš. Líná huba, holé neštěstí! :wink:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3813
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod milos 51 » 27 srp 2020, 12:48

radek.god: Miloši, máš jistě pravdu, ale teď mi řekni, KDE bych k těm semenům reálně přišel :(
No já se domnívám ,že od toho je tu to naše úžasné kiwifórum a my nadšení kiwifóristi a kiwioristky :D . Kdysi jsem dostal od jednoho citrusáře dopis se žádostí o pár roubů . A v té obálce s dopisem byla prázdná obálka s jeho předepsanou adresou a nalepenou známkou . Já jsem jenom do té obálky vložil rouby a šupnul do schránky . Po předchozí domluvě na SZ by to neměl být problém .
Mě by velice zajímalo ,jestli vůbec někomu u nás rodila fejchoa volně na zahradě .
Obrázek

Obrázek

Obrázek
Osmý den po naroubování dvěma roubům odpadly listy ,ale rouby samotné se zdají být živé . Zbylé tři drží listy a jsou živé.
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1868
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 27 srp 2020, 13:13

milos 51 píše:Mě by velice zajímalo ,jestli vůbec někomu u nás rodila fejchoa volně na zahradě.
Osmý den po naroubování dvěma roubům odpadly listy ,ale rouby samotné se zdají být živé . Zbylé tři drží listy a jsou živé.

To vypadá moc dobře, Miloši, profík se nezapře! :wink:

Jinak ohledně toho plození ve volné půdě nevím, ale někdo to zkusit musí. :lol:
Narazil jsem ale na jednu stránku holandského nadšence, který uvádí jako jednu z odrůd následující:
•Hukvaldy - self fertile named variety from the Czech republic
Takže vlastní českou odrůdu už máme... :wink:

Pro zájemce, zde celý odkaz: https://www.myrtlefruit.com/blog/2019/4/16/feijoa-blog
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3813
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod nene » 27 srp 2020, 13:34

nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4238
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 27 srp 2020, 14:54

Hmm, tak to bude asi ono, díky!
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3813
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 87 návštevníků