Aka - Fejchoa selowiana

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 27 srp 2020, 15:47

nene píše:https://www.tropichukvaldy.cz/clanky-a-navody/feijoa-sellowiana

NJ, ale kdyz to porovnam se sebou, to je uplne jiny level a moznosti :D :D :D , zvlast jestli to maji ve skleniku, tam to musi plodit samo :lol:

Hofis píše:Ve VDF, pokud hodně mrzne, tak jsou to vždy suché mrazy během jasných slunečných dnů, kdy teplota padá hluboce pod nulu (běžně k -15 a sem tam až skoro k -20°C) především v noci. No a to slunce by mohlo přes den tu zeď vždy trochu vyhřát a pak to teplo odevzdat v noci, takže u té zdi by to nemuselo být až tak hrozné. Nižší teploty než -20°C ve VDF moc nebývají, jednou jsem zažil -23°C, to je zatím rekord a dvakrát bylo -21°C, ale to už je relativně dávno

No nevim, musel bych zaserfovat, ale mam dojem, ze vsude jinde psaly -17°C jako MAX u fejchoa, takze i tech -20°C v UK me docela prekvapilo.

Hofis píše:Pro zájemce, zde celý odkaz: https://www.myrtlefruit.com/blog/2019/4/16/feijoa-blog


" It can withstand -12 Celsius for a short time and -8 Celsius for a longer period, but it doesn’t like to have it’s leaves covered in snow"
Zatim jsem to dal nedocetl, ale nechce se mi verit te zasnezene fejchoa v UK jak si tam vesele lebedi v -20°C ... :o

milos 51 píše:No já se domnívám ,že od toho je tu to naše úžasné kiwifórum a my nadšení kiwifóristi a kiwioristky :D


Tak seminka bych na jednu stranu uvital, ale s moji NEuspesnosti kliceni by bylo lepsi, kdyby to zasadil nekdo zkusenejsi a pak se podelil o semenacky S6
Mozna, kdyz budou cerstva, tak zaklici i me, jednou uz se mi to povedlo :shock:

BTW jeste 1h15 minut E3 E3 E3 E3 E3 E3 E3 E3 E3 E3 E3 E3 a v 17 letim na postu, hadejte pro co S14
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1746
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Lenkalor » 27 srp 2020, 18:06

https://www.ebay.com/itm/1-PIANTA-FEIJO ... %7Ciid%3A1
Tady je odkaz na prověřeného prodejce feichoi z Itálie. V pondělí rostlinu poslal, dnes přišla. Cena je s poštovným 710,- Kč. Ale není označení odrůdy. Stromek má i s květináčem něco přes 1,2m a průměr kmínků asi 1,5 cm.
Obrázek
A přivezla ji PPL.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1134
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 28 srp 2020, 08:38

Lenkalor píše:Tady je odkaz na prověřeného prodejce feichoi z Itálie. V pondělí rostlinu poslal, dnes přišla. Cena je s poštovným 710,- Kč. Ale není označení odrůdy. Stromek má i s květináčem něco přes 1,2m a průměr kmínků asi 1,5 cm.
A přivezla ji PPL.

Lenko diky za tip S14
Z ebaye jsem bral vzdy jen semena, na objednani rostliny ze zahranici jsem zatim nenasel odvahu.
Taky jsem mel trochu strach ze CLA a DPH, ale ted jsem si precetl jak je to v pripade, ze je sklad v EU ...
Kdyz porovnam jak a v cem to bylo zabalene a vzhled Tvoji fejchoi s tim mym 1.8m kostetem z Lumigreenu, tak to je neporovnatelne :?
Tvoje fejchoa vypada fakt luxusne S6 , cena za ni je podle me suprova, skoda jen te vyssi ceny za prepravu, ktera by me pri objednani jen jednoho kusu asi odradila :|
Ale je jasny, ze z Italie to za 200,- do CR nikdo neposle :D
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1746
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 28 srp 2020, 10:31

MAMMOUTH tank assembled ! S14

Tak tyden servovani a zahlceni googlu slovem fejchoa se vyplatil a po Tropiku je i zahradnictvi Zizka diky me bez fejchoa :D
delka baliku cca 70cm pro predstavu vysky rostlin
Obrázek

2 fotky a na nich 3x vetsi Mamutik a 2x mensi no name
Obrázek

Obrázek

A jeste 2x skupinove foto - kompletni zatim "suchdolska banda"
Obrázek

Obrázek
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1746
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod MonikaV » 28 srp 2020, 12:19

Lenkalor-- opravdu pěkně zabalené, vypadá moc hezky, ať se jí daří! (tohle balení je super, žádný igelit olepený izolepou)

radek.god-- tak koukám, že sis pořídil školku S8 , a je opět s čím si hrát tak ať se jim daří S6
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 994
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod nene » 28 srp 2020, 12:53

A my si mysleli, kolik že jich nemáme (tři)...a koukáme, že opravdu nemáme :wink: :D .
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4238
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Lenkalor » 28 srp 2020, 16:06

Radku, já jsem se také pokusila o výsev. Objednala jsem si 20 semínek z Portugalska a 21.6. zasela do substrátu pro výsev. Předtím jsem je na 24 hodin naložila do skleničky s vodou. Pak jsem je dala v květináči na zem do skleníku, na přistíněné místo. Květináč byl částečně přikrytý mikrotenovým sáčkem.
A asi za 2-3 týdny postupně vylezlo 6 rostlinek. Jenomže mi 4 sežral slimák, tak jsem ty zbylé pak dala na polici. Ale zatím mají tak 5 cm.
Obrázek
Obrázek
Velká s miminkama.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1134
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 28 srp 2020, 23:18

No vida, jak se nám to tu krásně rozrůstá, věru pěkné kytičky to máte! S6
Ne ale vážně, fejchoa za to stojí. Je krásně dekorativní, vemi nenáročná (nic osobního, Radku... :wink: ) a má výborné květy a plody, teda když se jich dočkáte. Co chtít víc? Stačí tomu v květináči zajistit zimování tak do -5°C a úspěch je časem zaručen. A mít samozřejmě alespoň 2 různé odrůdy na křížové opylení, pro jistotu.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3813
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 29 srp 2020, 09:35

Lenkalor píše:Radku, já jsem se také pokusila o výsev. Objednala jsem si 20 semínek z Portugalska

Lenko, tak to je super, ze se Ti to povedlo :-) A od koho z Portugalska jsi je objednala ?
ja 9.3.2020 tady
https://www.ebay.com/itm/Feijoa-sellowi ... 2749.l2649

a z 200 jich nevyklicilo ZADNE :-(

A pred rokem jsem zkusil 20 tady https://www.ebay.com/itm/Feijoa-sellowi ... 2749.l2649

Tam uz nevim, ale pokud vyklicilo, tak maximalne jedno a semenacek velmi rychle zarval :?
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1746
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 29 srp 2020, 09:45

Trocha nostalgie 19.5.2010 prvni seznameni s plodem fejchoa :?

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

A to je VSE co z toho prezilo .... nez i to malo pres zimu zarvalo S13
Obrázek


jeste jsem fotky nasel z 27.6.2010 a druhy pokus s pestovanim, pak uz jsem v obchode fejchou NIKDY NIKDE nevidel S13
Obrázek
Naposledy upravil radek.god dne 31 srp 2020, 09:21, celkově upraveno 1
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1746
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod MonikaV » 29 srp 2020, 11:40

Radek.god -- u nás jsem fejchou v obchodě nikdy neviděla,ani před 10lety ani teď( kdybych na ní narazila určitě bych jí koupila, ale semínka by mně nenapadlo zasadit, neboť bych si myslela, že v našich podmínkách tohle ovoce nepůjde) takže je fajn za každého pokusníka co to zkouší, - a pak se někdy zadaří S6

No a má hokus pokus naroubovaná fejchoa před 27dny - zůstal už jen jeden lístek a vydržel i včerejší větřisko, tak uvidím (ale osobně si myslím, že taky padne, přijde mi že fejchoa dokáže dlouho držet neopýlené květy, tak aj asi lístky)
Obrázek
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 994
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 31 srp 2020, 08:59

MonikaV píše:
No a má hokus pokus naroubovaná fejchoa před 27dny - zůstal už jen jeden lístek a vydržel i včerejší větřisko, tak uvidím (ale osobně si myslím, že taky padne, přijde mi že fejchoa dokáže dlouho držet neopýlené květy, tak aj asi lístky)

Pekne Moniko, tak snad se listek udrzi a roub se chytne - 27 den pokusu o zakoreneni rizku jsem uz mel davno suche vetve bez jedineho listu :D
Ja mam ted jednu vetvicku ze spodni tretiny kere, tak to chci zkusit taky :shock:
Jen nevim, zda to mam zkusit na funkcnim mensim keri Mammouth s listy nebo na ten holy kmen co jsem prelil kde uz po seriznuti nemam listy ani vetve, ale pod kurou je to stale zelene a premokrena zemina vysycha :-o
Nikdy jsem roubovat ale nezkousel, mas Ty nebo nekdo dalsi nejake tipy jak to naroubovat ?
Mam tedy nariznout nekde kousek te kury, pak tam dam ten roub a co resim je jak ho pripevnit, aby ty plochy zustaly primackle.
Steparsky vosk ani jiny vosk nemam :shock: ( mozna ze svicky bych par kapek vykouzili) , mam vterinove lepidlo :lol: a ruzne izolepy (elektrikarska, stribrna co se dava na karoserie aut ...) ... Nevim, zda pouzit treba dratek ze sesivacky na pripevneni, jako ze bych to nejak pricvaknul S21
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1746
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 31 srp 2020, 09:07

Botanicka zahrada v Praze 8 Troja, venku pred sklenikem Fata morgana 8)

Byl jsem tam naposledy loni.I roky pred tim mela fejchoa tak 1.2 metru na sirku i vysku, mozna na vysku i mene.
Proste takovy mensi kerik.Ted je ker cca 2m vysoky a pekne siroky a dole je to asi 7cm silny kmen.
Je hned vedle 2 druhu eukalyptu, hlavne ten Gunni - to je strom jako "krava" ! S8
Nechapu, jak jim tam prezil a kam ho daji na zimu.Me vsechny Eucalypty Gunni zarvaly S13 :(
Jo samozrejme jsem se dival a plody ani odkvetle kvety na fejchoa nebyly zadne :|

Obrázek

Obrázek

Obrázek
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1746
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 31 srp 2020, 09:12

Inovace bez legrace - aneb nastupuje VĚDA S14

po tydnu sušení přemokřené fejchoa z Lumigreenu - na hore uz je zemina relativne sucha S9 , dole mokra :|

Obrázek

Obrázek
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1746
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Lenkalor » 31 srp 2020, 10:16

Radku, kupovala jsem tady https://www.ebay.com/itm/20-graines-fra ... 2749.l2649
Prostě jsem to chtěla zkusit i když koncem června možnà pozdě. Dám semenáčky na zimu na okno do místnosti, kde je tak 18-22°C.
Uvidím, jestli vydrží. Nejsem úplně dobrý zalévač. Většinou na kytky v zimě zapomínám. Pro mě jsou ideální rostliny kaktusy a orchideje.
Toho tvého druhého prodejce na ebay mám uloženého, takže určitě jsem s ním byla někdy předtím spokojená.

Moniko, přeji hodně štěstí s roubováním, nebo očkováním S6 . Chci to pak také zkusit s těmi semenáčky.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1134
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 97 návštevníků