Aka - Fejchoa selowiana

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Stanley_51 » 19 říj 2019, 15:04

Dnes jsem ochutnal první plod z těch, co spadly v úterý. Byl již změklý a krásně sladkokysele navinulé chuti. Také odpadly další dva z těch menších, velké zatím drží.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9219
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod ZdenekCernoch » 19 říj 2019, 20:17

Když mužu ted a tady srovnat chut ovoce tak jediný co lze chutově zcela srovnat s asiminou je žlutý psidium catleyanum lucidum. V aroma ani chuti není velkej rozdíl. sem to žral v podstatě za sebou a řikal jsem si kurna to chutná i voní skoro stejně .
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 19 říj 2019, 22:17

Rozhodl jsem se vyzkoušet, jak to doopravdy je s tou mrazuvzdorností a vysadím příští rok semenáče, jak v Praze, tak ve VDF do volné půdy. Přitom jsem si pročítal celé vlákno a narazil na tuto poznámku od Zdeňka.

ZdenekCernoch píše:řeším jeden drobný problém za ty roky co pěstuji Feijou jsem se nikde nedočetl jak ji správně řezat, protože tvoří květní pupeny na koncích letorostů. Pokud je ostříhám tak mi nepokvete. Na druhou stranu bych měl rád hustější keříky než to co mám ve skleníku. V podstatě to je jen několik dlouhých větví, které se moc nevětví a po sklizni je stejně ořežu. Už to tak dále nejde :roll:


Vím, že je to trochu pozdě, ale zde cituji ze Šamly, svazek Subtropy:
„Po sklizni je dobré větve zakrátit. Jednak se tím předchází vyholení starších větví a na druhé straně se podporuje růst letorostů, které přinášejí květy“.
V souhrnu pěstitelských rad dále píše:
Řez je bezpodmínečně nutný každoročně po odplození, protože fejchoa kvete na letorostech.

Vypadá to teda, že jsi na to kápl... S6
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3807
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Stanley_51 » 20 říj 2019, 09:06

Hofis píše:Řez je bezpodmínečně nutný každoročně po odplození, protože fejchoa kvete na letorostech.

Vypadá to teda, že jsi na to kápl... S6

Já ji samozřejmě každý rok MUSÍM řezat, jelikož by mě ( stejně jako vedle rostoucí fíkovník ) vytlačila ze skleníku. Mám ji z toho důvodu poměrně hustou, bez vyholených větví.
Obrázekpicture share
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9219
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 21 říj 2019, 09:14

Jj, také to řežu správně, ale také ze zcela pragmatického důvodu, že by se mi nevešla do zimoviště. Tak jí vždycky před zazimováním seříznu hlavně ty nejvyšší větve. Šlo mi spíše o to, kdy to řezat. Tedy na podzim po sklizni, aby ještě stihla založit pupeny na nové letorosty v dalším roce. Možná by se tak dalo mírně urychlit kvetení...
Uvidíme, zkusím je letos seříznout trochu hloubš.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3807
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Stanley_51 » 28 říj 2019, 22:39

Sklizeň začala, něco už jsem snědl a rozdal. Většina, ( hlavně ty velké plody ), je ale ještě na keři a dozrává postupně. Každý den jsou pod keři dva, tři spadlé plody. Chuť excelentní, slabě nakyslé připomíná mi to lesní jahody s citronem.
Obrázek
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9219
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 29 říj 2019, 16:27

Také přemýšlím o tom, že už bych je raději otrhal a nechal dojet v teple, ale zatím u mě nepadají. Možná vezmu jen ty nejhezčí a zbytek nechám, uvidím, co se stane. Snad to nebude tady v Práglu s tím mrazem zas tak horké...
Jinak moc pěknou úrodičku máš... :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3807
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Rudolf M » 29 říj 2019, 17:29

Parádní úrodička S20 .

Já jsem poprvé v životě chutnal plně zralou Fejchou letos a hned z domácí úrody a je to samozřejmě skvostné ovoce, po kousnutí se rozhostí v puse přehlídka všech možných exotických chutí a aromat, velice výborná věc. Velice opomíjená rostlina, v nevytápěném skleníku nikdy žádný problém.
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1288
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Stanley_51 » 29 říj 2019, 22:29

Já jsem to ochutnal prvně v Gruzii před 32 lety a ze semínek jsem i vypěstoval rostliny. Bohužel v té době neexistoval internet a tím pádem žádné informace. Tak jsem rostliny rozdal a pak celá léta litoval. No a před pár lety je měli konečně i u nás, tuším v Kauflandu. Moje dvě rostliny mají původ u tchoříka, ale teď už mám i svoje z vlastních semen. Jenže opět ten samý problém - není místo na další.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9219
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod caver » 30 říj 2019, 20:15

Z fejchoy je fantastická marmeláda, děláme jednak samotnou a jednak ve směsi s fíky, obé jsou skvělé. Na zpracování přebytků úrody asi nejlepší způsob.
caver
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 460
Registrován: 03 zář 2009, 12:31
Bydliště: Hranice IV Drahotuše

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Stanley_51 » 30 říj 2019, 22:48

caver píše: Na zpracování přebytků úrody asi nejlepší způsob.

No já přebytek nemám. Sice se letos urodilo asi 40 ks, ale něco jsem rozdal kamarádům ( aby poznali něco nového ) a zbytek stačím zkonzumovat s rodinou. Ale letos jsem s úrodou spokojen, kéž by se takto urodilo každý rok.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9219
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 31 říj 2019, 13:44

Včera jsem pro jistotu sklidil 2 nejlepší plody, které by snad v teple už i mohly dojet. Když už na nic jiného, tak alespoň na semena. Ale nechtělo se jim, pořád pěkně držely.
Obrázek
Foto. Praha-Motol, 30.10.19

A dobře jsem udělal, dnešních ranních -3,2 mě docela vyděsilo. Sice na tom stanovišti, kde mám fejchoy, je většinou tak o 1-2 stupně tepleji, ale i tak jsem zvědav na to, co to počasí udělá s tím zbytkem, který stále ještě visí na rostlině.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3807
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Stanley_51 » 31 říj 2019, 16:46

Já jsem ještě nic nesklízel, sice bylo -5°C, ale ve skleníku v poho. Porovnal jsem pouze spadlé plody - 2 malé jsou z druhé vlny kvetení.
Obrázek
Největší plod z těch co upadly. Na keři jsou ještě o něco větší.
Obrázek
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9219
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 31 říj 2019, 17:23

No, takhle nějak by to mělo vypadat a né jako ty moji chcípáci... S6
Ale měl jsem strach, co bude, tak jsem raději tyhle 2 sklidil. Třeba ty ostatní ještě trochu dorostou, uvidíme. Ale takhle velký plod jsem nikdy neměl, zatím můj největší byl tak kolem 6 cm.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3807
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Marek1970 » 01 lis 2019, 11:20

Ahoj. Chcel by som sa spýtať, ako to je so vzájomným opelením dvoch semenáčov Fejchoi pochádzajúcich z jedného plodu ? Bude to fungovať ?
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 519
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 návštevníků