Aka - Fejchoa selowiana

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Stanley_51 » 01 lis 2019, 11:24

No jasně že bude. Jsou to dvě odlišné rostliny. Nefungovalo by to pouze u dvou řízkovanců.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Marek1970 » 01 lis 2019, 12:30

Ďakujem za odpoveď S6 nie som v tomto "zbehlý", tak radšej sa spýtam, než po rokoch zistiť, že zbytočne čakám na plody.
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 518
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 03 lis 2019, 18:59

Zajímavý poznatek. Po těch mrazech (Tmin -3,2) jsem čekal, že plody na keři pomrznou a opadnou. A ono ne, nejen, že zůstávají viset, oni i dále přirůstají! A obě rostliny po těch mrazících vypadají, jak kdybych je polil živou vodou... S8
Tak nevím, ale vypadá to, že takovýto mírnější mrazík jim spíše udělá dobře, než aby uškodil, ale uvidíme, co bude dál.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Stanley_51 » 04 lis 2019, 22:33

Zatím největší plod z letošní úrody. Dva podobné jsou ještě na keři, ostatní už jsou o malinko menší.
Obrázek
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 04 lis 2019, 22:51

To je fakt mazec! Já jsem dneska ochutnal první tu menší sklizenou, ta už byla celkem měkká, a dobrá. Sladkokyselá, ale spíš sladší než kyselá, moc osvěžující a zajímavá chuť. Ale na ten banán bych si asi musel ještě tak 1-2 dny počkat... :)
Ale co budu povídat, bylo to tak všeho všudy na dvě lžičky. Ale semínka byly, zjistil jsem, že nejlepší metoda zbavování gelu je v puse i s omytím.
Ta druhá větší už taky pomalu začíná dojíždět.
A i na keřících to chytá už takovou tu zelenou barvu a ztrácí se ojínění. Čekám, že začnou každou chvíli padat. Přirůstají teď každým dnem.
Jsem zvědav, jestli se to mírné přemrznutí nějak odrazí na chuti plodů, jako třeba u tomelu.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Radim K » 05 lis 2019, 01:56

Stando, to je z toho Tvého semenáče? To je teda paráda! Největší plod u nás byl na Coolidge a měl jen 75 gramů a přišel mi ohromný (proti těm, co se dají občas koupit) :D .
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Stanley_51 » 05 lis 2019, 10:43

Radim K píše:Stando, to je z toho Tvého semenáče? :D .

Jo, je z toho semenáče. Letos se obzvláště povedly, jsou tam v této velikosti ještě asi čtyři. Ostatní už jsou menší, váhově do 80gr, no a z druhé vlny kvetení cca 35gr. Ale jsem letos spokojen, celkově se urodilo něco okolo 40 plodů.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod ZdenekCernoch » 05 lis 2019, 19:27

Radime ohledni se po jiných sortách : Mammouth, Triumph, Sicilia, Unique a Edenvale tydle jsou fakt velky
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Radim K » 06 lis 2019, 00:09

Mammouth měl letos plody poprvé (stejně, jako Coolidge) a byly delší, ale celkově menší, než Coolidge. Unique a Triumph ještě neplodí. Mrzí mě, že nám zmrznul v kořenech v zimě 2017 náš nejstarší semenáč, který by měl dnes již 12 let :( . Nebyl samosprašný, takže neměl nikdy žádný plod.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod ZdenekCernoch » 06 lis 2019, 01:09

mammoth
Obrázek
edenvale
Obrázek
sicilia
Obrázek
triumph
Obrázek

tydle odrudy umi velikost jako je na poslední fotce plus Unique
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod J.K. » 06 lis 2019, 07:14

Ja by som len dodal, že veľkosť je veľmi závislá na násade. Na jednej rastline som mal tento rok 12 plodov, hmotnosť okolo 90g. Vlani tam bolo cez 100ks, ale veľkosti 40 - 50g. Asi bude záležať aj na hnojení, ale priznávam že som to zanedbal.
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 521
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 06 lis 2019, 17:46

Tak oprava k mému předchozímu příspěvku o poškození plodů mrazem. Poškození se začalo projevovat se značným zpožděním, téměř po týdnu. Jeden nejméně vyvinutý malý plod přestal přirůstat a začíná se zcrkávat přímo na rostlině a je velmi měkký na omak. Ten je asi úplně pryč. Jeden velký, asi nejvyzrálější plod ze všech, nejeví zatím žádné známky omrznutí, dále přirůstá a je stále tvrdý jako šutr po celém povrchu.
U ostatních plodů se omrznutí začalo projevovat hnědnutím pokožky především u sťopky, postižená místa jsou měkká na omak, zbytek plodu je tvrdý. Plody však stále přirůstají, tak uvidíme, jestli budou jedlé. Nechám je na rostlině co nejdéle, dokud neopadnou nebo by neměly přijít nějaké větší mrazy. Zde je foto, i když to poškození není úplně dobře na fotce vidět, trochu to zkresluje barvy. Pouhým okem je to evidentní na první pohled. Plyne z toho však to, že je před hrozícími mrazíky vhodné plody otrhat a nechat dozrát doma, případně v chladné bezmrazé místnosti, Šamla píše, že se sklízí nezralé plody a nechávají se pomalu dojíždět v chladu i několik měsíců.
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 06.11.19
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Radim K » 06 lis 2019, 20:40

Hofis: zajímavé info ohledně výdrže plodů :) .

Jinak největší plod jsem našel náhodou až dnes, když jsem uklízel ve skleníku. Brnknul jsem o fejchou a ozvala se "rána", jak plod spadl na zem. Celý rok jsme o něm nevěděli a má pěkných 95 gramů, tedy o 20 více, než dosavadní největší plod.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Stanley_51 » 12 lis 2019, 17:00

Dnes jsem sklidil posledních deset kousků, mezi nimi tento " gigant ". Největší z letošní sklizně.
Obrázek
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 13 lis 2019, 14:43

No teda Stando, co to máš za mutanty, to fakt nechápu... :D

U mě včera opadl poslední plod. Je velmi zajímavé, jak se ty plody chovají po namrznutí. Zasáhlo to většinou pouze jednu stranu, přičemž opravdu platí, že čím zralejší a tedy i větší byl plod, tím bylo poškození mrazem menší. Níže 2 fotky plodů, které prošly zmiňovaným mrazem, z obou stran. Ty 2 plody vlevo jsou nepoškozeny, resp. ten spodní je zcela nepoškozen, ten vrchní má pouze mírně chycenou pokožku. Už začínají pomalu vonět.
Toto je ta více poškozená strana:
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 12.11.19
Toto ta méně poškozená resp. nepoškozená strana:
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 12.11.19

Velice zajímavé také je, jak se toto poškození projevuje. Člověk by čekal, že to začne hnít, jak je obvyklé u naprosté většiny ovoce a zeleniny. Ale není tomu tak, postižená místa vyschnou... :shock:
Zde je foto nejmenšího a tudíž nejvíce poškozeného (prakticky celý) plodu. Je uvnitř vyschlý, dužnina skoro nejde vyškrábnout lžičkou, ale stále se to dá jíst, není to shnilé a má to stále chuť po fejchoe, i když to není žádná lahůdka... :)
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 12.11.19

U dalšího, druhého nejvíce poškozeného plodu je velmi zřetelně vidět, jak místa poškozená mrazem zaschla. Prakticky se zde ztlustila pokožka. Dužnina na druhé, prakticky skoro nepoškozené straně byla normálně jedlá, i celkem šťavnatá, ale nebyla úplně zralá, takže chyběly trochu cukry. Ale pokud bych to nechal déle dojít, věřím tomu, že by nepoškozená část dosáhla kvality běžného plodu. Nechal jsem tedy ještě ten poslední plod s vážnějším poškozením dojet.
Zde 2 fota, na tom posledním je i dobře vidět ta dužnina v nepoškozené části.
Obrázek
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 12.11.19
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků