Aka - Fejchoa selowiana

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 23 lis 2020, 23:24

Pěknej macek :D
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3823
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod MonikaV » 24 lis 2020, 10:13

Stanley--- Podařený kousek S9
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 998
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Pavuk » 25 lis 2020, 14:53

Tak už som sa nakazil aj ja...
Našťastie nie koronou, ale fejchoou :lol:

Keďže Tropik vykúpil jeden z členov fóra do prázdna, objednal som si na webe mammouth (príde na jar, vraj už zazimovali, čo ma teší) a u najlacnejšie dreviny dva no name.
Tie som chcel ako opeľovač, keďže mi tvrdili, že sú to semenáče.
Dnes prišli, tvrdili, že sú to 20, 30cm semenáče, tak som veľa nečakal... tipoval som na jednu halúzku 20cm.
A hľa! S6
Obrázek
Slovo balkón je odvodené od slova kaktus, nie od slova prádlo!
Martin
Pavuk
nováček
nováček
 
Příspěvky: 188
Registrován: 19 bře 2017, 20:05
Bydliště: Sady nad Torysou (Košice-okolie), 214 m.n.m., západne orientovaný svah

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Pavuk » 25 lis 2020, 14:56

Majú krásne korene, silný kmienok a sú pekne rozvetvené.
Sem-tam človek zažije aj milé prekvapenia...
Slovo balkón je odvodené od slova kaktus, nie od slova prádlo!
Martin
Pavuk
nováček
nováček
 
Příspěvky: 188
Registrován: 19 bře 2017, 20:05
Bydliště: Sady nad Torysou (Košice-okolie), 214 m.n.m., západne orientovaný svah

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 25 lis 2020, 16:06

Vítej do klubu! S14
Jinak opravdu pěkné rostliny. :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3823
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod kaossik » 25 lis 2020, 21:18

Ono jsem se přesvědčil, že to prvotní vzezření není zas tak důležité. Loni jsem koupil tři rostliny, semenáč, pěkný stromek, Triumph, oba dva metr a půl stromky a Mammouth malý chcípák, pár slabých větviček a po jednom roce jsou všechny stejně velké a naopak Mammouth má krásné silné přírůstky ty ostatní dva jen slabé.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1190
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 25 lis 2020, 21:40

To sice ano, klamat to určitě může, ale tady je vidět, že jsou ty roční přírůstky opravdu pěkné.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3823
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Pavuk » 25 lis 2020, 21:48

Vyzerá to tak, že na jar boli zrezané a väčšina je tohtoročných prírastkov...
Slovo balkón je odvodené od slova kaktus, nie od slova prádlo!
Martin
Pavuk
nováček
nováček
 
Příspěvky: 188
Registrován: 19 bře 2017, 20:05
Bydliště: Sady nad Torysou (Košice-okolie), 214 m.n.m., západne orientovaný svah

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Pavuk » 26 lis 2020, 01:33

Na jar mi prídu aj "mamuti", čiže niečo by z toho mohlo byť.

Jedna rastlina je pre mňa a jedna pre kamarátku, tiež pestovateľku. Diverzifikácia rizika, jedna rastlina z každého druhu/odrody bude u nej v Ivánke pri Dunaji a jedna u mňa v, teda pri Košiciach.

A uvidíme, kde im bude lepšie.

Dám vedieť :wink:
Slovo balkón je odvodené od slova kaktus, nie od slova prádlo!
Martin
Pavuk
nováček
nováček
 
Příspěvky: 188
Registrován: 19 bře 2017, 20:05
Bydliště: Sady nad Torysou (Košice-okolie), 214 m.n.m., západne orientovaný svah

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 26 lis 2020, 11:14

Pavuk píše:Tak už som sa nakazil aj ja...
Našťastie nie koronou, ale fejchoou :lol:
Keďže Tropik vykúpil jeden z členov fóra do prázdna

To jsou ale "smejdi", co :D :D :D
Ne ted vazne ...
Vitam Te mizi infikovanymi S14
Rikal, jsem si, ze po mych 3 + nasledne dalsich 20 ks fejchoa z Tropiku si snad tech zbylych 13 (?) nikdo neveme a ted koukam ze i ty jsou uz fuc :shock:
A prisli Ti moc pekne velke kousky uz ve vetsich kvetinacich :-)
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1761
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 27 lis 2020, 14:27

Tak jsem letos konečně měl (a stále ještě mám) dostatek plodů (asi 50 na obou rostlinách) k tomu, abych mohl zevrubně testovat chuť v různých stádiích zralosti. Včera jsem jich tak 10 sežral. S6 Samozřejmě je to velmi individuální, ale mě nejvíce chutnají plody tehdy, když je nechám ještě tak 1 den uležet potom, co začnou intenzivně vonět. Teprve poté se podle mě plně rozvine ta zcela specifická fejchoová chuť, plody jsou v tomto stadiu sladké a velmi aromatické a dužnina má krémovou konzistenci, která mi plně vyhovuje. Ona to asi i tak myslela ta příroda, aby nalákala případné šiřitele semen ke konzumaci plodů vůní. :)
V praxi to dělám tak, že dávám plody do misky a každý den do ní ráno strčím nos. Jakmile to tam začne intenzivně vonět, vytřídím voňavé kusy, a ty jdou pak další den na stůl. Jinak plně chápu zoufalství Novozélanďanů, kteří ji začali kvůli nedostupnosti tohoto ovoce ve Velké Británii pěstovat. Má zcela specifickou chuť, kterou lze asi buďto milovat nebo nenávidět, ale je naprosto návyková. Včera jsem chtěl jen tak ochutnat, nakonec jsem jich ale sežral opravdu asi 10 ks a násilím jsem se od nich musel odtrhnout, protože jsem na dnešek slíbil celorodinnou degustaci, ke které by jinak zřejmě vůbec nedošlo. :lol:
Zajímavé je i to, že stále asi 15 kusů zůstává na keřích a přirůstají. A to i přes to, že se na zimovišti začalo pomalu ochlazovat, dnes tam poprvé teplota klesla pod 8 °C na 7,8 stupňů a bude už s největší pravděpodobností nadále klesat. Tak snad jim to ještě chvíli vydrží. Chtěl bych otestovat, do kdy jsou schopny uzrát stále ještě kvalitní plody.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3823
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Stanley_51 » 27 lis 2020, 16:50

Hofis píše: Zajímavé je i to, že stále asi 15 kusů zůstává na keřích a přirůstají. A to i přes to, že se na zimovišti začalo pomalu ochlazovat, dnes tam poprvé teplota klesla pod 8 °C na 7,8 stupňů a bude už s největší pravděpodobností nadále klesat. Tak snad jim to ještě chvíli vydrží. Chtěl bych otestovat, do kdy jsou schopny uzrát stále ještě kvalitní plody.

Já je mám doposud také na keřích a každý den si trhám jedno. Teplota ve skleníku klesá pravidelně pod nulu, protože voda v kropáči je každé ráno zamrzlá. Ale plody stále rostou a po utržení jsou chutné a aromatické - přesně jak píšeš. Takže odolnost vůči mírnému mrazu je evidentní. Je potřeba ještě vyzkoušet zimní odolnost keřů venku ve volné půdě a pokud by se potvrdila, byl by to perspektivní druh ovoce pro naše podmínky k širšímu rozšíření.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9225
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 27 lis 2020, 17:32

Super doplnění k té mrazuodolnosti plodů, Stando, díky!
Je potřeba ještě vyzkoušet zimní odolnost keřů venku ve volné půdě a pokud by se potvrdila, byl by to perspektivní druh ovoce pro naše podmínky k širšímu rozšíření.

Však už se na tom dělá, ale bohužel to ještě chvíli bude trvat. Stačilo by, kdyby se ověřilo, že jsou schopné přežít bez poškození resp. s mírným poškozením převážnou většinu našich zim. Dále je třeba i prověřit, kdy to takhle ve volné zemi bude u nás nakvétat. Pokud by to ty rostliny stíhaly někdy do konce června až začátku července, většina plodů by zvládala dozrát a skutečně by se mohlo jednat o celkem perspektivní rostliný druh pro naše podmínky. Tak musíme doufat, že se někomu z nás podaří vypěstovat z těch semenáčů i nějaké odolnější rostliny vhodné pro naše klima, to by byla opravdu pecka. Ale cesta je dlouhá a zatím je to jen samé kdyby, a kdyby jsou chyby, jak je dobře známo. Držme si palce! :wink:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3823
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Stanley_51 » 30 lis 2020, 23:00

Poslední dnešní sběr plodů, super sladkokyselé a šťavnaté. Měl jsem obavy, zda po těch mrazech nebudou mít tendenci k hnilobě, ale jsou naprosto v pořádku.
Obrázek
Letošní největší kousek
Obrázek
Porovnání se slepičím vejcem
Obrázek
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9225
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 01 pro 2020, 09:18

Stanley_51 píše:Poslední dnešní sběr plodů, super sladkokyselé a šťavnaté. Měl jsem obavy, zda po těch mrazech nebudou mít tendenci k hnilobě, ale jsou naprosto v pořádku.

Zajimave, fejchou ve stadiu zlute nebo nazloutle barvy jsem jeste nevidel S21
Predpokladam, ze ty zlute byly nejsladsi, ne ?
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1761
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků