Aka - Fejchoa selowiana

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Stanley_51 » 26 kvě 2020, 10:07

radek.god píše:Tak mam podobne zkusenosti

Ahoj, vítám tě na kiwiforu. E5
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod mifin » 26 kvě 2020, 13:30

Stanley, jak velký prostor ve skleníku ti Fejchoy cca zabírají a jak daleko je máš od sebe?
Nezakrýváš je na zimu vůbec?
mifin
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 318
Registrován: 15 led 2017, 21:11
Bydliště: Praha - sever, 236 m n.m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Stanley_51 » 26 kvě 2020, 21:46

mifin píše:Stanley, jak velký prostor ve skleníku ti Fejchoy cca zabírají a jak daleko je máš od sebe?
Nezakrýváš je na zimu vůbec?

Mám je na 1,5 m a od sebe jsou 0,5 m , prakticky větve propletené navzájem ( když jsou ve vegetaci ). Na zimu drasticky stříhám. Nezakrývám je ničím, co se musí zakrývat, to nepěstuji. Jsem od přírody línej, takže ještě se párat s kryty mě nebaví. Co přežije, přežije. Mě na zimu taky nikdo nebalí, chodím celý rok v kraťasech a taky žiju. S6
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod mifin » 26 kvě 2020, 22:02

Stanley_51 píše:..... Co přežije, přežije. Mě na zimu taky nikdo nebalí, chodím celý rok v kraťasech a taky žiju. S6

S6
Díky. Zkusím je příští jaro vysadit, ale příkladem jim v zimě jako ty asi nepůjdu. :D
mifin
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 318
Registrován: 15 led 2017, 21:11
Bydliště: Praha - sever, 236 m n.m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod kaossik » 27 kvě 2020, 05:41

Nekvete někomu fejchoa v Praze a okolí? Já mám 3 a kvete mi jen jedna, tak jsem si říkal, že bych mohl někam zajet pro pyl, abych měl šanci letos zkusit ochutnat :-D
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1184
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 27 kvě 2020, 10:15

Tak u mě bohužel, tak nejdřív v druhé polovině června... :(
Ale pyl lze poslat i poštou, vydrží dlouho aktivní.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3810
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod mifin » 27 kvě 2020, 21:19

Zatím poupata, kdy začne kvést neodhadnu.

Obrázek

Obrázek
mifin
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 318
Registrován: 15 led 2017, 21:11
Bydliště: Praha - sever, 236 m n.m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Stanley_51 » 27 kvě 2020, 21:32

mifin píše:Zatím poupata, kdy začne kvést neodhadnu.

V téhle velikosti do 14 dní. U mně už to začalo, na každé rostlině 5 rozkvetlých ( k dnešku ), dalších cca 50 rozkvete do týdne.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 01 čer 2020, 10:37

zdravim vsechny fejkare :-)

Tak moje fejka se zacina pomalu rozjizdet :-)
Ochutnal jsem prvni bile listky a byly super, ale bylo jich malo na svacu a zustaly mi v nich takove ty tycky s tim zlutym na konci, tak jsem to sezral taky :-)

Jen jsem zevedavej co se bude dit dal S8 a kdy nebo zda vubec uvidim u samosprasne varianty plody nebo naznak plodu a zda mam nebo nemam tomu opilovani nejak pomoct a jak :-o
Mate s tim nekdo zkusenosti ? :shock:

Zkousel jsem loni nejak steteckem blbnout s kvetem pepina a nikam to nevedlo, akorat kvety spadnou :|
Prvni vykvetly kvet na fejce odkvetnul a ta stopka s tema tyckama kolem spadla :| , tak to asi na plod nevypada :?
Jeste jsem zkusil sebrat ty stopky s tim zlutym a dotknout se toho u ty stopky veprostred u vedlejsiho kvetu, ale tak nak vubec netusim co se s cim ma spojit , hmyz mi tam moc nelita, tak nevim jak se to opili S21

Jelikoz ji mam v lodzii na JZ strane, tak to nemuzu mit uz zakrytovany - jak tam zasviti slunce a je venku pres 20°C , tak pri uplnem zakrytovani mi teplomer otoceny do mistnosti ukaze klidne 40-45°C a krome opuncii a ananasovniku nic nevydrzi.

Tak jsem to radsi odkrytoval a jak byl vitr ted o vikendu, tak po prvnim spadlem listu jsem zpanikaril a posunul primo pred fejku a na obe strany okolo ni plastove posuvne okenice a i tak obcas kvitky a listky vlaly.
Mam obavu, ze pokud bych to tam nemel, tak se z toho stane velmi rychle koste bez kvetu listu a bez plodu :|

Jsem zvedavy jak to poroste do sirky nebo jak se to bude vetvit, dole mi asi za mesic a pul vyrostla bocni vetev a uz ma cca 15 cm S6



Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1742
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Stanley_51 » 01 čer 2020, 11:01

Opadu listů si nevšímej, padají kontinuelně výměnou za nové. Pokud je rostlina samosprašná, nemusíš dělat nic, po opadu bílých lístků ti zůstane takový zelený čtyřlístek a pod ním bambulka. To je základ plodu. Časem se začne zvětšovat až do velikosti menšího vejce. To je tak na začátku října.


Obrázek
Obrázekif these walls could talk poem
Moje už kvetou skoro naplno.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 01 čer 2020, 14:48

Jinak doporučuji si k opylení přečíst stranu 14, kdyby náhodou... :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3810
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 02 čer 2020, 11:00

diky za rady Stanley :-)

koukam, ze Tvoje fejchoa vypada podle fotek fakt luxusne 8) , ne jako to moje koste, kde je to do 2/3 uplne hole S21

Ale mas ji celorocne ve skleniku podle fotek, ne ? Takze nehrozi zadny opad kvetu a plodu kvuli vetru.Zajimalo by mne jak je vetrno treba na Novem Zelandu nebo tam kde to roste.
Premyslim, zda mi odpadnul i ten ctyrlistek co jsi psal nebo jen ten zbytek kvetu bez bilych kvitku co z nej roste.Tech bobuli co z nich bude kvet tam mam jeste nastesti dost, tak snad aspon 1 plod vyroste, abych ji mohl rozmnozit. Zkousim to sazet pres rok z koupenych semen a uspesnost kliceni 0% :-(
Jen je otazka, zda to dozraje, na konci rijna tam dokazu pri slunnych dnech vytvorit i 35°C , ale v listopadu uz urcite ne.

p.s. Hofis diky za tip, juknu na to opyleni na strane 14, nejak se mi nechce verit, ze bez vetru a hmyzu se to "samo" opyli , ikdyz mam samosprasnou odrudu :shock:
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1742
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Stanley_51 » 03 čer 2020, 21:33

radek.god píše:Jen je otazka, zda to dozraje, na konci rijna tam dokazu pri slunnych dnech vytvorit i 35°C , ale v listopadu uz urcite ne.

No když ti do konce října nedozrají na keři, normálně je ober, dozrajou doma v teple za 3 - 4 dny. Předloni jsem to měl taky tak a na chuti to poznat nebylo.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod mifin » 07 čer 2020, 19:45

Tak jsem našel pár článků o Fejchoe.
https://www.hort.purdue.edu/newcrop/morton/feijoa.html
Zde se např. píše o množení ze semen – zachování vlastností rodičů je prý celkem slušné. Což potvrzuje další zdroj (https://feijoarecipes.wordpress.com/cat ... joa-facts/): První generace pěstované ze semne prý byly nepředvídatelné a zřídka měly kvalitní ovoce. Podle odborníka Marca Alberta jsou však sazenice z novějších kultivarů často lepší než původní.
Což by odpovídalo zkušenosti Stanleyho. Rozhodně to zní velmi nadějně pro zahájené pokusy některými z Vás. Držím palce.

Dále je zde o řízkování, prý pokud jsou v písku ve sklenici na plném slunci při vhodné vlhkosti, zakoření za 10 dní. Snad to čtu dobře, zní to až moc optimisticky. Osobně to asi zkusím pohřížit.
mifin
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 318
Registrován: 15 led 2017, 21:11
Bydliště: Praha - sever, 236 m n.m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 07 čer 2020, 21:51

Dobrý článek! To je zajímavá informace s tím řízkováním, asi to budu muset zkusit.
I ta věc o genetice je velice zajímavá. Budu mít tak 40 kytek, tak to zkusím ověřit. Doufám, že se alespoň některé povedou. Pak případně ty horší zkusím přeroubovat.
Díky!
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3810
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 80 návštevníků