Aka - Fejchoa selowiana

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Stanley_51 » 28 čer 2019, 10:25

No vidíš, já mám semenáče z plodů kupovaných někde v supermarketu, asi to bude to americké novošlechtění S6
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 28 čer 2019, 11:08

Ano, moc pěkné a velké a hlavně kulaté plody jsi měl, to opravdu ukazuje na potomka nějaké z těch amerických odrůd. Ten rusák, co mám, má plody spíše hruškovitého tvaru. Uvidíme, co letos ukáže Superba. Minulý rok všechny 2 první květy i přes veškerou snahu o opylení shodila. Uvidíme, co letos.
Hold jsi to opravdu dobře chytnul, to má tak někdo štěstí... :wink: S6
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Stanley_51 » 28 čer 2019, 22:05

Hofis píše: Hold jsi to opravdu dobře chytnul, to má tak někdo štěstí... :wink: S6

A aby toho nebylo dost, začala druhá fáze kvetení, obě rostliny nasazují druhý sled poupat. Z prvního kvetení vypadá tak cca 60 plodů a u druhého už jsem napočítal dalších deset poupat. Ale ta už asi nebudou mít šanci dozrát.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 28 čer 2019, 23:01

Pěkná práce!
Mě to potom dělá to, že mi s příchodem opravdu chladných dní, většinou tak půlka listopadu, hromadně upadnou všechny plody, ať již jsou v jakémkoliv stádiu zralosti. Některé poté dozrají normálně v teple doma, třeba zrají i 14 dní, ty méně vyvinuté se potom zcvrknou a uschnou. Já ji mám teď opravdu v úplně plném květu, mnoho poupat je ještě zavřených. Teď už na šmrdlání pomalu kašlu, celkem i fouká, šlo mi jenom o ty první plody, co mají nejlepší šanci dozrát. Teď už se jen budu s dětmi věnovat květovému obžérství, máme to moc rádi... :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Stanley_51 » 14 črc 2019, 22:16

Plody už se začínají nalejvat a druhá vlna ještě dokvétá.
Obrázek
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 15 črc 2019, 11:30

To u mě se teprve teď začíná třídit zrno od plev. Jsem zvědav, kolik toho na keříkách zůstane. Věru pěkně se ti to nalévá, pekně... :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Stanley_51 » 05 říj 2019, 11:20

Plody začínají dorůstat do konečné velikosti. Chtělo by to ještě pár slunečných dnů, zatím vše jako kámen.
Obrázek
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod J.K. » 05 říj 2019, 16:38

U mňa už pár dní padajú, dnes som ich aj prvýkrat jedol a celkom dobré. Podľa odložených fotiek aj vlani boli hotové v tomto termíne.
Obrázek
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 521
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Pavel_CZ » 05 říj 2019, 19:00

Existuje nejaka odruda, ktera dozraje u nas i ve volne pude bez skleniku (samozrejme pri adekvatni ochrane v zime). Ma nekdo zkusenosti?
Pavel_CZ
člen
člen
 
Příspěvky: 407
Registrován: 23 črc 2014, 14:44
Bydliště: Židlochovice, 190mnm

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod vaclav sejkora » 05 říj 2019, 19:53

Myslím, že ne, větším chladem opadají listy a na jaře rostlina jenom obrůstá listím. Poupata ne :D vytváří. Podobně je to u citrusů.
vaclav sejkora
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1847
Registrován: 15 črc 2007, 12:07
Bydliště: moravský písek, 177 m.n.m

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Stanley_51 » 05 říj 2019, 21:52

vaclav sejkora píše: větším chladem opadají listy a na jaře rostlina jenom obrůstá listím. Poupata ne :D vytváří.

Nechci se nějak dohadovat, zase tolik zkušeností s feichoou nemám. Jenom chci přidat svůj postřeh. Mám obě rostliny ve skleníku už pár let a za tu dobu byly i silnější mrazy. Na jaře shodí listy skoro ze 100% a začínají znovu obrůstat, říkám tomu přepeřování. Přesto normálně zakvetly, letos hojně a ve dvou vlnách. Plody z prvního kvetení už mají konzumní velikost, z druhého jsou třetinové. Takže myslím, že ten chlad zase není až tak devastující. Naopak si myslím, že rostlinu vyburcuje ke kvetení. Ale je to jen můj názor na základě pozorování dvou rostlin a pár let.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Pavel_CZ » 05 říj 2019, 21:57

Ja se bavil asi 2 roky zpatky s nejakym Italem, co bydlel v horach a rikal, ze mu feijoa taky nektere roky shazuje listy a jeste stiha normalne zaplodit.
O tom, co rikal Vasel, jsem slysel uz ale taky. Kdovi, cim je, ze nektere feijoy po ztrate listu dalsi rok nezaplodi a nektere ocividne v pohode.
Pavel_CZ
člen
člen
 
Příspěvky: 407
Registrován: 23 črc 2014, 14:44
Bydliště: Židlochovice, 190mnm

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 07 říj 2019, 18:36

U mě dochází i pouze při chladném zimování vždy na jaře k různě intenzivnímu opadu listů, někdy více, někdy méně. Ale mladé větévky zůstávají vždy olistěné. Připisoval jsem to vždy tomu, že na starším dřevě dochází vždy po zimě k přirozenému opadu. Ale také nejsem žádný odborník, píši pouze to, co jsem za těch asi 10 let pěstování vysledoval. Jinak bohužel letos zakvetly obě rostliny vzhledem k velmi chladnému květnu velmi pozdě. Plody mají zatím malou velikost a obávám se, že do konzumní zralosti letos nedospějí. Mám je od konce února venku, jinak zimuji s citrusy, kdy teplota neklesá pod nulu.
Ale s tím mrazem, jak píše Standa, že podporuje kvetení, na tom asi něco bude. Již jsem to četl z vícero zdrojů, že by měly projít alespoň mírným mrazem, aby se podpořilo nakvétání. Důležité ale je, aby kompletně nepromrzly kořeny, tedy kořenový bal. Pak prý dochází k opadu všech listů a úroda tentýž rok je spíše nejistá. Proto vytahuji většinou začátkem března a zapouštím do země, abych tomu případnému promrznutí kořenového balu zabránil.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Stanley_51 » 15 říj 2019, 14:40

Dnes odpadly první dva malé plody. Ještě nejsou úplně zralé, ale v teple na okně dojdou.
Obrázek
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 16 říj 2019, 16:49

No, u mě zatím takto, ale plody už se také uspokojivě zvětšují. Počasí zatím drží a některé modely dokonce predikují na polovinu až konec příštího týdne oteplení... :shock:
Pokud to vyjde, tak jsem optimista a mohlo by to ještě pěkně vyzrát. Ale to je všechno ještě daleko.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 16.10.19
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků