Aka - Fejchoa selowiana

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod J.K. » 20 zář 2021, 22:04

Keď sme sa včera vrátili z dovolenky, našiel som pod semenáčom takúto kôpku:
Obrázek
Evidentne som to na jar prebral málo, plody sú menšie, ako zvyknú. Skúsim to tentokrát spočítať a na rok nechať polovicu. Druhá rastlina je na tom s veľkosťou o čosi lepšie, ale tiež jej ešte chýba do normálu. Snáď ešte vydrží visieť.
Obrázek
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 528
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 20 zář 2021, 22:39

Jožko, někdy shazuje plody v důsledku přísušku. Nemohl to být tento případ? Mě už se to jednou taky stalo. Přes parný víkend to shodilo tak půlku plodů, a to jsem to v pátek ráno prolil. Stejně měla v neděli svěšené listy a půlka plodů pryč. Jde to pak strašně rychle, S13
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3813
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod MonikaV » 21 zář 2021, 08:54

:D Najdi 10 rozdílů :D
Po zimě 2020 vypadala fejchoa dosti bídně - jen kmínek, ale naštěstí neomrzla celá a vyrostla do keříkové varianty-- no tak uvidím, jak letos v zimě zabojuje (určitě jí budu chránit nějakým balením)

Obrázekpo zimě
Obrázekaktualní foto
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 994
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod nene » 21 zář 2021, 09:02

Jestli nám po omrznutí vyroste tak krásný keřík, tak to u nás letos žádné chránění nebude :wink: .
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4238
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod J.K. » 21 zář 2021, 09:13

Hofis píše:Jožko, někdy shazuje plody v důsledku přísušku. Nemohl to být tento případ? Mě už se to jednou taky stalo. Přes parný víkend to shodilo tak půlku plodů, a to jsem to v pátek ráno prolil. Stejně měla v neděli svěšené listy a půlka plodů pryč. Jde to pak strašně rychle, S13

Možné je aj to, ale mama bola 2x polievať a bedle pod nimi rastúce (žiaľ nejedlé) sa mali zdá sa fajn. Čo som pozeral fotky, iné roky začali padať o 2 týždne neskôr.
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 528
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 21 zář 2021, 12:11

Ok, je to fakt zajímavé. U mě jsem takový spontání propad takto velkých plodů bezdůvodně ještě nepozoroval. :shock:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3813
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod nene » 21 zář 2021, 16:55

A není to tak, že už byly zralé a malé jsou proto, že jich bylo příliš?
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4238
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod J.K. » 21 zář 2021, 19:13

Áno, ako píšeš. Zrelé sú, samozrejme po párdňovom odležaní. A platí aj druhá časť vety. Tá stovka čo som na jar otrhal bola málo. Už teraz ich opadalo cez 40ks a asi ich tam ešte dosť visí.
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 528
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 21 zář 2021, 19:45

No, Jožko, ale úrodička je to pěkná. S6
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3813
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod J.K. » 21 zář 2021, 21:00

Díky, ale ako sa hovorí - v tomto prípade by menej bolo viac :)
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 528
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 22 zář 2021, 10:08

J.K. píše:Keď sme sa včera vrátili z dovolenky, našiel som pod semenáčom takúto kôpku:

WOW !!! S8 S8 S8 S8 S8
To je pekna urodicka :wink:
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1746
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Stanley_51 » 26 zář 2021, 22:12

Už začínají dostávat správnou velikost.
Obrázek
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 27 zář 2021, 09:18

Stanley_51 píše:Už začínají dostávat správnou velikost.
Obrázek


Stando parada S6 - kdyz vyfotim ten svuj plod 100 nasobny zoomem, tak na tom budeme stejne :-)

Ne vazne, kolik cca cm na delku a sirku ma Tvuj plod ted ? 5x3 :shock:
Myslel jsem, ze to odhadnu na fotce podle velikosti listu, jenze ja mam odhadem listy 1-2 , ale i 5-8 cm dlouhe ...

A to je jaka odruda, "No name" nebo ?

U me se to nalevani zatim moc nehybe ... :(
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1746
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod jardos » 27 zář 2021, 15:58

Ahojte. Pani ja by som fejchou hned vysadil u seba rovno do zeme, len mam jeden problem. Nikdy som ju nejedol a neviem ako chuti. Nechcem sa uz tak odrbkat, ako pri Asimine. Je mi jej luto, je to nadherny vzrastly krasne plodiaci strom, ale nikomu nam nechuti. A to zas nechcem u fejchoi zazit. Preto mam taku otazocku, ci je nejaka sanca, aby som sa dostal k ochutnavke nejakeho plodu. Ked kuknem youtube, tak to kazdemu chuti, ale tak to bolo aj s asiminou. AK by mi to chutilo, jedno miesto by som jej nasiel, a tak snad existuje aj kvalitny samosprasny kultivar.
jardos
oficír
oficír
 
Příspěvky: 502
Registrován: 09 úno 2010, 15:35
Bydliště: Reca-Senec, 124 m.n.m

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 27 zář 2021, 19:54

jardos píše:Nikdy som ju nejedol a neviem ako chuti. Nechcem sa uz tak odrbkat, ako pri Asimine. Je mi jej luto, je to nadherny vzrastly krasne plodiaci strom, ale nikomu nam nechuti .... Tak snad existuje aj kvalitny samosprasny kultivar.


Jardo ja se Te na to chtel zeptat uz v Asimina foru, co Ti na te asimine nechutna ? Ja ji totiz doposud bohuzel nemel a rostliny jsou brutalne drahe, takze zatim bez sance ji ochutnat natoz pestovat. Semena jsem mel z ebay, ale tak nak nevyklicila :-( .Ale nevzdavam to :-) Ale zpet k fejchoi.Ja ji jedl 2 x nekdy v roce 2010 a pak slus, do CR se nedovazi E7 S13 .Urcite sladka, chut asi odpovida popisu na netu.Za me je chutove fejchoa jedno z NEJ ovoci, ktere jsem mel.Na prvnim miste je u me asi urcite spravne uzrala annona.
Jinak kdyz nebudes mit na fejchoa plody, ale aspon kvety, tak sice se toho zrovna nenajis, ale minimalne ty bile okvetni listky jsou jedle a SLADKE a dobre :-) A k te samosprasnosti, zkus kvuli velikosti plodu a samosprasnosti Mammouth, eventuelne Coolidge.Pokud si pamatuju , tak loni mi sice naka "samosprasna" vetsi brutalne draha fejchoa z Lumigreenu kvetla, ale vsechny zarodky plodu opadaly a prelitim jsem ji pak znicil uplne.Takze opet plody nula :-( Nejlepsi je mit semenacky ruznych kultivaru, aby se to mezi sebou opylovalo.Me ted poprve MOZNA zaplodi budto Mammouth nebo NO NAME (nevim co to mam, ale nic jineho ani nekvetlo jeste) .
A jinak me fejchoa dostala :P - jednak ty plody, pak ty nadherne kvety a vubec cela rostlina se mi libi.
Akorat jsem zapasil se shanenim nejen rostlin, ale i semen pro mnozenim.
Jednu rostlinu mam v zemi a letos to bude premiera - necham ji tam na pokus overeni preziti zimy :-)
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1746
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 102 návštevníků