Aka - Fejchoa selowiana

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod longr » 28 říj 2023, 19:01

U mě už se začínají pomalinku barvit, ale ještě nevoní.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
longr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 396
Registrován: 15 lis 2021, 15:47
Bydliště: Brno-Bystrc, cca 229 m n. m., Novojičínsko, cca 265 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Jozef » 28 říj 2023, 21:59

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Jozef
nováček
nováček
 
Příspěvky: 125
Registrován: 17 úno 2017, 19:25

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod longr » 05 lis 2023, 10:25

První čtyři plody z jedné rostliny upadly. Ještě ale nevoní, nechám je chvilku dojít.
longr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 396
Registrován: 15 lis 2021, 15:47
Bydliště: Brno-Bystrc, cca 229 m n. m., Novojičínsko, cca 265 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Marek1970 » 08 lis 2023, 09:25

Dnes som našiel dva spadnuté dva plody z prvej úrody semenáčov vo vonkajšej výsadbe. Veľkostne sú ďaleko od plodov na obrázku Jozefa ale vzhľadom k tomu že ide o semenáče, tak som spokojný (ešte zohnať vrúble a naučiť sa fejchou vrúbľovať, lebo zatiaľ moja úspešnosť bola pri pokusoch nulová).
Musia ale ešte pár dní odležať lebo tvrdé sú ako kameň.
Obrázek
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 519
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Lenkalor » 08 lis 2023, 12:47

Marek1970 píše:Dnes som našiel dva spadnuté dva plody z prvej úrody semenáčov vo vonkajšej výsadbe. Veľkostne sú ďaleko od plodov na obrázku Jozefa ale vzhľadom k tomu že ide o semenáče, tak som spokojný (ešte zohnať vrúble a naučiť sa fejchou vrúbľovať, lebo zatiaľ moja úspešnosť bola pri pokusoch nulová).
Musia ale ešte pár dní odležať lebo tvrdé sú ako kameň.

Hezky S6
Ona i kvetoucí fejchoa ve volné výsadbě je dostatečně estetická, aby se o to člověk pokoušel. A když se ještě povede, že dozraje, tak je to krása. S9
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1136
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 08 lis 2023, 13:09

Hezky, Marku, to možná i bude úplně první sklizeň na plně venkovních fejchoách v našich krajích... S9
Plody vypadají moc pěkně. S6
Z toho roubování jsem také takový rozčarovaný, nechce se mi to chytat. Ale taková poloablaktace snad vyšla, uvidím až na jaře, ale zatím to drží pěkně, viz viewtopic.php?f=6&t=90&start=1560#p127159. Příští rok to zkusím stejně, akorát že na ten roub dolu umístím zkumavku s vodou. Sice to nebude jako rostlina klasicky v půdě, ale třeba by to mohlo pomoct. Uvidíme... :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3835
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 08 lis 2023, 14:18

Lenkalor píše:Ona i kvetoucí fejchoa ve volné výsadbě je dostatečně estetická, aby se o to člověk pokoušel.S9

Potvrzuji - ty, po zaokrouhleni celkem dva kvety, uplne rozzarily celou zahradu :lol:

Marek - moc pekne, jako Josef , gratuluji k Urode S6
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1779
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Marek1970 » 08 lis 2023, 14:36

Živo si viem predstaviť aký nádherný živý plot by bol z fejchoi, najmä niekde na juhu. Na nete sa dajú nájsť viaceré zaujímavé obrázky ako ten plot v praxi môže vyzerať, na tejto stránke je napríklad obrázok vedenia fejchoi aj na špalier:
https://www.growables.org/information/T ... eguava.htm
Je to veľmi tvárna a "bezstarostná" rastlina, no a keď fejchoa zakvitne, tak to je už naozaj paráda.
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 519
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 08 lis 2023, 20:40

Marek1970 píše:Živo si viem predstaviť aký nádherný živý plot by bol z fejchoi.
Je to veľmi tvárna a "bezstarostná" rastlina, no a keď fejchoa zakvitne, tak to je už naozaj paráda.


Ano, plot z fejchoy nebo casem alej mam tak nejak v planu od zacatku.Videl jsem to nekde na fotkach z Noveho Zelandu.Ale nemam jeste tolik rostlin.Ze semene to trva hrozne dlouho a vysledek preziti je nejisty.
Z rizku je to sice rychlejsi, ale stejne bohuzel zadnej fofr."Bezstarostna" ? Mno nevim, v kvetinaci se to moc pestovat neda, venku az na nejake letni dny, kdy mi usychaly, to je v pohode.Kdybych byl v chladnejsi oblasti, asi by to bylo obtiznejsi a neprezilo by par rostlin.Pokud ale letosni zima bude jako ty minule, tak verim, ze by venku melo vse prezit bez ochrany.Jen jsem letos teda neblaznil zatim s trhanim listu na caj jako loni, tak uvidime jak moc z toho budou hole vetve ci se udrzi alespon par zelenych listku.
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1779
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Lenkalor » 08 lis 2023, 21:25

radek.god píše:Potvrzuji - ty, po zaokrouhleni celkem dva kvety, uplne rozzarily celou zahradu :lol:


:lol: S6
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1136
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod longr » 09 lis 2023, 11:21

Mně semenáč fejchoy z 10cm prcka vyrostl za dva roky přes 60 cm. A to ho trápím v květináčku cca 6x6x7. Kdyby byl ve volné půdě, byl by z něj už obr. Řízkovance (cca 20cm košťátka) po přesazení do skleníku udělaly za dva roky metrové metly, ze kterých jsem letos musel stříhat i půl metru, aby mi nevytlačily polykarbonát, a budu muset stříhat zase. Takže pomalé určitě nejsou.
longr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 396
Registrován: 15 lis 2021, 15:47
Bydliště: Brno-Bystrc, cca 229 m n. m., Novojičínsko, cca 265 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 10 lis 2023, 10:42

No to je ono, AZ ZA 2 roky.Jinak semenacky z konce roku 2022/ zacatku roku 2023 (nevim) maji 4-10 cm ...
Zezacatku rostou moc pomalu a spousta mi v te prvni fazi uschne/chcipne.
Za 2 roky mi vetsina povyrostla i v opravdu malem kvetinaci na 1.2 - 1.8 m.
Vetsina roste ale tak nejak do vysky a ma minimum vetvi.Coz me na jednu stranu z omezenych prostorovych duvodu nevadi, ale obcas se u nekterych venku stalo, ze ten 1.5m kmen jaksi uschnul (nebo se po zime neprobral) a rostlina zacala vyhanet ze spodu nove kmeny.Takze to vypadalo, ze zacina od nuly.
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1779
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod nene » 10 lis 2023, 13:06

radek.god píše:....roste ale tak nejak do vysky a ma minimum vetvi.


Terminál zastřihnout a ono se to rozvětví.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4263
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 10 lis 2023, 17:03

Jiste, ufiknout.... Ale kolikrat to budu muset udelat, nez to naroste do nejakeho sirsiho tvaru s vice vetmi a hlavne kolik let to veme, kdyz to vzdy budu rezat nekde dole ?
Kdyz to ufiknu dole a bude to celkove bez listu, tak se mi taky muze stat, ze rostlina chcipne nebo to bude trvat hodne dlouho, nez nove vetve s listy narostou.
Otazka je zda to na male zahrade smysl drasticky rezat.Kdyz to budou vzajemne propletene vetve tak jelikoz mam 2, misty i 3 rady rostlin tak se pak do toho prostredka k plodum nebo zalevani nadobou nedostanu.Ale to predbiham E3 E3 E3 .Pokud na te fejchoi v Troji byl uveden rok 2003 a pamatuju si jak mela neco pres 1x1x1 m kolem 2013+ a ty 2m mohla mit tak 2020+ , tak je to na dlouho E3 E3 E3 .
Prijde mi, ze kdyz to dole ufiknu, tak pak trva treba rok, nez se tam objevi nekolik vetvicek do 20-30cm vysky ...
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1779
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod nene » 10 lis 2023, 17:33

Zastřihnout terminál není ufiknout terminál :D . Zkrátíš to zhruba do místa, kde chceš mít korunku (v té výšce, ve které ji chceš mít), z horních několika pupenů vyrostou budoucí hlavní větve.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4263
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků

cron