Aka - Fejchoa selowiana

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 15 bře 2021, 15:23

Z toho papíru se to nepáčí! Vystřihne se to a zasadí i s tím papírem. Jinak bys ulomil ten klíček a nebylo z toho nic. :wink:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3788
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 15 bře 2021, 15:55

Hofis píše:Z toho papíru se to nepáčí! Vystřihne se to a zasadí i s tím papírem. Jinak bys ulomil ten klíček a nebylo z toho nic. :wink:

No ja vim, neboj :D U kiwi se mi korinky rozlezly docela nepravidelne a i se propojily mezi sebou, urcite nejaky korinek a klicek zarval.Odlamal jsem tam pomoci pinzety ten klicek i s cca 1cm papirem okolo ven a pak jsem ho opatrne vlozil i s koreny a papirem do diry v zemine, lehce jsem na okraj nahrnul zem a postrikovacem postrikal.Nektere klicky mely v pruhlednem ZIP-LOCK obalu 1-4 cm .Mel jsem jich asi 50+, takze jsem to neresil, ze nejaky zarve.Vysledek ? 100% klicku mi po vyndani a presazeni do zeminy do tydne uschlo S13 Takze z toho strihani a presazovani mam trochu obavu :|
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1726
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 15 bře 2021, 16:09

No, ja jsem to s fejchoema udělal stejně a přežilo mi vše. Akorát jsem ten papír svinul jakoby do ruličky, abych to mohl zasadit trochu hloubš. A samozřejmě to nesmíš pak dát hned na slunko, ale necht to chvíli přivyknout na světle, ale ne na přímém slunci, dokud to nezvládne trochu prokořenit. A pak pomalu dát na slunce, ideálně, když bude pod mrakem.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3788
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 15 bře 2021, 17:44

Hofis píše:A samozřejmě to nesmíš pak dát hned na slunko, ale necht to chvíli přivyknout na světle, ale ne na přímém slunci, dokud to nezvládne trochu prokořenit. A pak pomalu dát na slunce, ideálně, když bude pod mrakem.
Tady mohla byt jedna z chyb - naklicilo mi to (kiwi+ledovy salat) nekdy koncem jara / zacatkem leta a dal jsem to do maleho ctvercoveho kvetinace a samozrejme na slunce, aby to "rostlo" .Puda extremne vysychala i pres roseni a ikdyz treba byla vlhka, tak to nak neprokorenilo a uschlo S13 .
Naposledy upravil radek.god dne 16 bře 2021, 09:51, celkově upraveno 1
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1726
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod jarek01 » 15 bře 2021, 20:49

Já jsem bohužel udělal podobnou chybu z neznalosti a to, že jsem semena vysel rovnou do substrátu a když vzešly tři rostlinky, tak jsem čekal na ostatní a mezitím jsem ty tři umořil. Bohužel kromě těch tří nevzešlo nic dalšího.
jarek01
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 346
Registrován: 02 úno 2014, 14:27
Bydliště: Uherský Ostroh, 178 m/nm

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 15 bře 2021, 22:32

jarek01 píše:Já jsem bohužel udělal podobnou chybu z neznalosti a to, že jsem semena vysel rovnou do substrátu a když vzešly tři rostlinky, tak jsem čekal na ostatní a mezitím jsem ty tři umořil. Bohužel kromě těch tří nevzešlo nic dalšího.

To je úplně normální, dělat chyby. Kolik já se jich nadělal. když si vzpomenu. S13 No, darmo mluvit. Důležité je se z nich poučit a neopakovat je. A pak to najednou po určitý době začne jít. Ale vším, co je nové, se člověk musí probojovat i těmi chybami, bez toho to nejde. :wink:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3788
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod MonikaV » 03 dub 2021, 20:30

Tak pánové, poznatky fejchoa v zemi, s mírným zazimováním, ---- vypadá na pěkný průůůser!! Vypadá dost špatně, všechny listy i ty co byly uprostřed a vypadaly docela dobře, tak jsou KO S13 ! Po dalším zastříhnutí jsem nenarazila na zelenou živou větvičku S13 , doufám, že obrazí aspoň od spodu, jinak opravdu průser! Fejchoa v zádveří opět shodila listy, ale větvičky jsou zelené, takže ta je v pořádku-uf!- už je vytažená ven a příští týden půjde do nově postaveného skleníku S6
Obrázek

Obrázek
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 990
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 03 dub 2021, 22:14

Ajajaj, Moniko, měl jsem z toho trochu obavy a dokonce jsem ti to i tenkrát psal. Na řezu teď ještě nemusíš vidět zelenou, pokud je to ještě v dormanci, a ty malé větévky zatím nezasychají. Zkus vzít nějakou malou hodně slabou větévku, která není evidentně suchá, a trochu jí promnout a jakoby rozmačkat v prstech. Pokud se nebude drolit, roztřepí se a nebude se dát snadno utrhnout, ještě by nemuselo být úplně zle. Jde pak vidět i náznaky zeleného kambia. Pak jde taky opatrně seškrábnout ostrým nožíkem svrchní vrstvu kůry, jestli pod tím je zelené kambium. Problém je ten, že ta tvoje rostlina na to předtím nebyla zvyklá a nedala si tu naši sibérii od semínka. Pokud to ale přežije a obrazí, taky ty nové výhony už by mohly být zase o něco otužilejší. Přeju hodně štěstí, aby to dala!!! :wink:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3788
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod MonikaV » 03 dub 2021, 22:41

Honzo-- ano ano ajajaj-- konečky jsem zkoušela a je to na prd, nejsou vůbec ohebné- bohužel se zlomí... ještě jí takhle nechám a nebudu úplně stříhat, uvidím do jaké míry je zasažený kmínek... ach jo, tohle mně dost zasáhlo! Doufám, a přeji ostatním co to taky zkoušeli venku, že vy na tom budete lépe!
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 990
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod MonikaV » 04 dub 2021, 13:20

Tak už mám opět úsměv na tváři, kmínek vypadá, že to ustál a je zelený!
Obrázek
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 990
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod nene » 04 dub 2021, 13:39

To vypadá opravdu dobře S6 ..... Taky půjdeme poškrábat našeho Mamuta , ať máme taky radost :wink:
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4199
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 04 dub 2021, 18:24

Jj, mám radost i za vás, automaticky doufám, že nene dopadli podobně dobře... S6
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3788
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod nene » 04 dub 2021, 18:50

Nene taky zelení :wink: .
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4199
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 04 dub 2021, 19:33

Paráda!!! S9
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3788
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 04 dub 2021, 20:01

MonikaV píše:Tak už mám opět úsměv na tváři, kmínek vypadá, že to ustál a je zelený!
Obrázek


Moniko tak to me mrzi ty fotky predtim,
pokud fejchoa neni i nahore na vetvich na rezu SVETLE zelena, tak je neco spatne a louci se.
Ta moje 1.8m z lumigreenu je ted venku jako kul v plote.Jen pekne drahe drevo.Postupne prestala byt zelena cim dal nize ke kmeni az nakonec nebyla zelena nikde.
90% casu jsem ji mel na nezakrytovane lodzii, mozna kdyz bylo -15°C, tak byla v byte, ale to bylo jen par noci ...
Mam i nake z Tropiku, vetsina prezila, ale nejake take ne.Proste uschly.2 uplne hole asi 40 cm jsem myslel ze taky uschnou, ale byly svetle zelene na rezu i nahore a ted zespodu rostou male listecky.Jedna je tmave zelena na rezu a listecky zatim nerostou.Takze je to podle me o odstinu te zelene.Ty starsi kousky co byly tmave zelene na rezu tak uz uschly nebo z nich nic neroste.

K seminkum - je to asi 3 (?) tydny co jsme zasadil do 4 vanicek od masa na vrstvu toaletaku celkem 80 semen.
Stav - par jich vyklicilo, ale klicek mel pred tydnem tak pul milimetru, necekal jsem metr :-) , ale jinak nic moc teda.Nekolik jich zaclo plesnivet.
Co bylo plesnive a zelenosedive jsem vcetne toaletaku vyrval.Plesnivi dalsi, hlavne ten toaletak zespodu.Zitra na to asi juknu, mozna neni dobry mit ten igelitovy sacek trvale utazeny nebo to nechat klicit v navlhcenem toaletaku ...

Zkousim to tedy jinou cestou - ulamovanim a zakorenovanim malych max 10 cm vetvicek od kmene a sazeni do perlitu z vodou.Delam to tak cca pul roku a od unara pravidelne.Tezko rict jaka je bilance.Ale rozhodne nemuzu rict, ze by vsechno uschlo.V perlitu s vodou to zije dele.Jen v zemine to vzdy uschne.
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1726
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: loni a 12 návštevníků