Aka - Fejchoa selowiana

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Stanley_51 » 02 bře 2021, 17:42

Každá feichoa na jaře shazuje listy, některá víc, některá míň. Jakmile se oteplí, narostou nové.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 02 bře 2021, 17:54

Standa má pravdu a jak říká, na jaře prostě přepeřují. :D
Většinou opadá listí na již zřevnatělých starších větvích, na mladších jak kdy. I u těch fejchoí, co jsem měl na zimovišti opadlo tentokrát hodně listů, a to neviděly mráz ani z rychlíku.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3814
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod nene » 02 bře 2021, 18:57

Stanley_51 píše:Každá feichoa na jaře shazuje listy, některá víc, některá míň. Jakmile se oteplí, narostou nové.

My máme fejchojky teprve druhou zimu a vloni z těch rostlin neopadl ani lístek, takže je to pro nás letos nové :) . Ale ne, neplašíme se, jen informujeme. A vlastně nám to vyhovuje, opravdu potřebovaly velký sestřih - a i tak asi ještě stříháme málo.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4240
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 03 bře 2021, 09:21

Stanley_51 píše:Každá feichoa na jaře shazuje listy, některá víc, některá míň. Jakmile se oteplí, narostou nové.

Nojo, jenze podle me ta fejchoa uplne bez listu musi byt na rezu zelena, nebo ne Stando ?
Ja mam 3 semenacky uplne bez listu, ale na rezu jsou zelene - ty vidim pozitivne, mozna zacinaji uz rust nove listky, ale extremne pomalu nebo se mi to jen zda.
Pak mam nake od konce podzimu nebo zacatku zimy uplne bez listu co NEJSOU na rezu zelene
No a pak mam tu velkou premokrenou fejchou, ktera BYLA na rezu jeste na podzim zelena, ale ted uz neni a samozrejme je bez listu
Proste jak to nema zadny list a neni to na rezu zelene, tak je to u me mrtvola nebo se pletu ? S21
Aspon takhle to dopadlo u vseho, nejen u fejchoy ...
Ty co povazuji za mrtve (snad vzdy jen mammouth) , tak mam uz venku.Zbytek doma
Respektive pokud to neni navrchu viditelne nazelenale (i na povrchu bez rezu) , tak je neco spatne a fejchoa to brzy zabali ...
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1750
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 03 bře 2021, 09:32

Hofis píše:A ještě jednu věc bych dodal. Ve VDF mi skoro všechny ty fejchoi opadaly. Stalo se tak ale až poté, co na to týden naplno svítilo slunce. Mám tedy podezření, že ty listy spíše spálilo slunko po odtání sněhu. Jak to bylo poměrně dlouho pod sněhem a nesvítilo na to, tak ty listy v tom náhlém jarním počasí asi dostaly úpal. I na těch listech, které zůstaly na rostlinách a byly krásně zdravé a tmavě zelené jsou nyní znát popálená místa. Ale to se v bodoucnu už dít nebude, jak budou rostliny větší. Teď si s tím snad nějak poradí a obrostou. No, uvidíme.

Tohle je zajimave, kdyz bylo kolem -10 a min v noci v Praze, tak maracuja na zakrytovane lodzii byla uplne OK.Mela jen asi par popalenych listku, ale hromadu velkych a vse bylo zelene.
Zemina byla zmrzla na kamen, lopatkou jsem se pod povrc nedostal.
No a po 2 tydnech jsem tam minuly tyden prijel a obe maracuji spalene a temer uschle a jen s par zelenymi listky :| ted tam mozna pojedu znova, tak uvidime S21
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1750
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Pavel_CZ » 03 bře 2021, 16:57

Pri mrazech vypada vsechno v pohode, a pak ubehne par tydnu, kdy se otepli a zjistis, ze je rostlina na troud. To je uplne normalni, zima klame
Pavel_CZ
člen
člen
 
Příspěvky: 409
Registrován: 23 črc 2014, 14:44
Bydliště: Židlochovice, 190mnm

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Radim K » 04 bře 2021, 00:23

Přesně, jak píše Pavel. Nikdy se nenechte se zmást stavem rostlin těsně po mrazu :lol: .
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1907
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 07 bře 2021, 22:17

Tak pražské fejchoi daly dvě noci po sobě -5°C, ale také konečně sluníčko přes den, a hned pookřály. Je úžasné, jak svěže po těch -5°C vypadají, jak kdyby se radovaly. :)
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 06.03.21

Ty pražské vypadají dle očekávání lépe, než ty varnsdorfské. Nemusely si projít náhlými -13°C a všechny mrazy byly pod sněhem.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3814
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 11 bře 2021, 17:13

No nez se prokousu celym forem, tak se radsi zeptam rouvnou tech co zasadili uspesne semena fejchoy jak PRESNE je zasadit, aby realne vyklicila.

Zkousel jsem je naposledy dle youtube polozit na toaletak, postrikat postrikovacem s voudou a dat do uzaviratelneho sacku a fouknout do nej pred uzavrenim.Takto mi naklicilo kiwi a salat, fejchoa nikoliv, semena se vzdy rozpustila a ta co se nerozpustila, tak nevyklicila.

Zkousel jsem obycejny zahradnicky substrat i smes a dat semena 5-10 mm pod zem a nevyklicilo zadne.
Celkove posledni bilance za 2-3 roky je takova, ze z 300 semen obvykle z Portugalska/Spanelska nevyklicilo zadne.Mohlo to byt nejen moji chybou, ale i neznamou kvalitou ci starim semen.

Zatim mam v planu smes perlitu, pisku a zahradnickeho substratu prolit vodou, urovnat a semena jen polozit na povrch a postrikat vodou postrikovacem , mozna na semena dat jednu tenkou vrstvu toaletaku/ubrousku a postrikat a zadelat igelitakem

S21
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1750
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 11 bře 2021, 20:10

Měl jsi špatná stará semena. Mě podle YouTube na toaleťáku na talíři v sáčku vyklíčila všechna.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3814
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Radim K » 11 bře 2021, 21:07

Souhlas, jedině špatné osivo.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1907
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Marek1970 » 11 bře 2021, 22:02

Do tretice tiež tak.
Vlhká papierová vreckovka v sáčiku = 100 % klíčivosť.
Boli to na figu semená, tipujem z eBay S13
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 519
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod nene » 11 bře 2021, 22:34

Někde jsme zachytili radu, že semena vyset - nechat klíčit - hned po vyndání z plodu.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4240
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Stanley_51 » 11 bře 2021, 22:44

Mě na můj první pokus z vlastních semen vyklíčilo vše v pohodě, samozřejmě čerstvá semena. K druhému výsevu jsem se již nedostal, semínka jsem poslal do světa. No stejně bych to neměl kam dát.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 12 bře 2021, 09:35

Hofis píše:Měl jsi špatná stará semena. Mě podle YouTube na toaleťáku na talíři v sáčku vyklíčila všechna.

A za jak dlouho vyklicila ? 3 tydny nebo vic/ min ? S tim talirkem je to dobry tip, diky .Predpokladam, ze na toaletak staci striknout jen 1-2x aby to nebylo zase moc vlhke, ne ?
Urcite jsem nemel nektera na talirku ale jen polozena na toaletaku a stalo se mi, ze po nafouknuti nekde unikl vzduch,splasklo to a vlastne to semeno bylo z obou stran zakryte necim vlhkym, mozna jsem tam dal te vody moc.

Marek1970 píše:Do tretice tiež tak.
Vlhká papierová vreckovka v sáčiku = 100 % klíčivosť.
Boli to na figu semená, tipujem z eBay S13

Ano, vse bylo z ebay, ale nikoliv z Ciny, kde vim, ze z Ciny nevyklici nikdy nic a je to na 75% podvod.Nevim z cim by se dala semena fejchoy zamenit, ale opticky mi prisla jako ta co jsem pred 11 lety vyndal z plodu fejchoy.Jinak jsem postupoval asi podle tohoto videa https://www.youtube.com/watch?v=fBvURTgBqyM :| a nenaklicilo zadne.A kiwi, ktera mi takto naklicila do 2-4 cm, jsem pak vyndal i s kousekm toaletaku a dal do zeminy.100% jich velmi rychle po vyndani z pytliku uschlo :(

nene píše:Někde jsme zachytili radu, že semena vyset - nechat klíčit - hned po vyndání z plodu.

:D :D :D to se lehko rekne, ale tezko provede, kdyz jsem je cca od roku 2010 v zadnem supermarketu v CR prodavat nevidel :(

Stanley_51 píše:Mě na můj první pokus z vlastních semen vyklíčilo vše v pohodě, samozřejmě čerstvá semena. K druhému výsevu jsem se již nedostal, semínka jsem poslal do světa. No stejně bych to neměl kam dát.

Nojo Stando, ale ty jsi profik S6 , ja jsem zatim noob :? , az budou zase plody, tak Tebe nebo jine pestitele budu muset o nejaky plod/semena poprosit
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1750
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 120 návštevníků