Aka - Fejchoa selowiana

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 14 dub 2021, 11:04

To ksou ty úplně první lístky, co máš na těch fotkách. Asi v takovémto stavu jsem to vystřihl a už zasadil do zeminy.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3813
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 14 dub 2021, 11:20

Hofis píše:To ksou ty úplně první lístky, co máš na těch fotkách. Asi v takovémto stavu jsem to vystřihl a už zasadil do zeminy.

Aha :-)
No mam ted jeste neotevreny KERA substrat pro vysev a mnozeni, tak pockam asi do pondelka a pak tam jeden nejvyssi zkusim zasadit.
Predpokladam, ze bych mel vzit nejmensi ctvercovy kvetinac, nejaky v jakem jsi mi kdysi dal ty tri fejchoy prolit to slabe ruzovym roztokem hypermanganu a prykryt igelitakem a dat do vanicky nebo na misku jeste nad topeni, ne ?
Docela bych rad ten rust urychlil a hlavne mam strach, ze jakmile to vyndam z igelitaku, tak mi to v te zemine /substratu takhle male uschne E3
Aspon takto se mi to stalo se 100% klicku kiwi, ale byla to asi blba zemina a ne substrat na kliceni rostlin ... S13
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1750
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 14 dub 2021, 11:25

Nic takového bych nedělal, prostě bych to dal do toho malého květináče bez prolévání hypermanganem a někam za okno, kde svítí slunko, nehřeje topení a bez igelitu. Těmi tvými postupy nic moc neurychlíš, spíše zahubíš...
Ale dělej, jak rozumíš. :wink:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3813
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Lenkalor » 21 dub 2021, 16:53

Tak, bohužel, jarní pokus s řízkováním nevyšel. Buď jsem neměla sundávat horní část " skleníku"( jako u růží), nebo to prostě bylo ve špatnou dobu. :( Řízky postupně zaschly.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1134
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 21 dub 2021, 20:45

Lenkalor píše:Tak, bohužel, jarní pokus s řízkováním nevyšel. Buď jsem neměla sundávat horní část " skleníku"( jako u růží), nebo to prostě bylo ve špatnou dobu. :( Řízky postupně zaschly.


Lenko to je skoda :-(
a) Jaky postup presne jsi zvolila ? Tzn jak dlouhe rizky, z jake casti rostliny, jak tluste , drevnate/zelene casti jsi dala korenit ?
b) do jakeho substratu nebo do ceho jsi rizky dala ?
c) pouzila jsi neco proti plisnim, prasek apod na zakoreneni koreneni ?

Ja mam zakoreneno cca od konce rijna, moozna spis prosince a ledna a korenim vpodstate tak nak prubezne, podle toho, jak prirustaji na zdrojovych rostlinach nove vetvicky.

Muj postup :
a) Beru jen 3-5 cm dlouhe TENKE ZELENE NEDREVNATE relativne CERSTVE VYLEZLE vetvicky obvykle s 2-4 listky UPLNE OD SPODU rostliny (cokoliv jineho nebo z jine casti rostliny uschne/zplesnivi) Toto jsem si odzkousel loni s 25-30 rizky z vrchu a stredu 1.8m vysoke rostliny, z nichz nezakorenil zadny.
b) pruhledny dole deravy kbelik naplneny pouze perlitem vlozeny do stejneho pruhledneho nederevaheo kbeliku a zality vodou tak, ze cca 2/3 perlitu plavou ve vode.
Pro pokus i pruhledny kyblik bez der s perlitem naplneny vodou a bez odtoku.Vysledek a prubeh je ale stejny.Ne vzdy byly kybliky nad topenim a ne vzdy topeni topilo.V zemine s perlitem jsou vysledky horsi ... Rizky nijak neupravuju dole, neodrezavam je, ale ulomim rukou od zdrojove rostliny.Pak udelam cca 1-3 cm diru podle delky rizku, vrazim tam rizek a cas od casu zaleju vodou, aby byl rizek obklopen perlitem.NIC JSEM NEPRIKLAPEL,NEZAKRYVAL, ZADNY IGELITAK, sklenice apod.100% casu odkryto.Na Jiznim okne.Kdyz jsem to zkousel jinde na JZ okne za lodzii prikryt igelitakem, tak to vzdy zplesnivelo i v perlitu.Zcernalo ci uschlo to, opelichalo a max do mesice to chiplo.
c) nic jsem nepouzival, ted jsem to prolil slabym roztokem hypermanganu, ale to je tak tyden, tedy toto na to nema u me vliv.

Vysledek zkusim nafotit, ale vetsina rizku ani po 1-5 mesicich nejenze nechcipnula, ale dokonce i pokracuje v rustu novymi listky.Vzhledem k rychlosti rustu fejchoa nemam v planu to letos z perlitu vyndat.Nejdelsi rizek dorostl na 15-17 cm (?) Mel jsem tam hozeny i chilli papricky a dnes jsem je lehce rukou vytahnul uz s malym korenovym balem ven a presadil.Takze verim, ze fejchoa taky zakoreni, akorat to bude trvat mnohem dele.
Pokud se to fakt povede, tak rozhodne je tento zpusob mnozeni lepsi a z hlediska rustu rychlejsi, nez mnozeni semeny.Z 50-80 semen z Ruska mi zustalo jen 8+ semenacku 1-2cm vysky temer bez korenu.Dal jsem na Honzovu radu a jsou uz v pestebnim substratu a odkryte.Mozna mam nekde 4 jeste prikryte igelitakem.Do 5mm tlusteho navrstveneho zmackaneho navlhceneho toaletaku to proste ani po mesici nekorenilo.Mozna jsem jen netrpelivy.A jasne, vetsina semen mi zplesnivela pred vyklicenim, protoze jsem to nicim neprostrikal.Semenacky fejchoa rostou tak "rychle", ze i cesky snek by uz za dobu od vysezeni dosel na jizni pol ... S13 Pochybuju, ze do konce roku budou mit vic, nez par cm ...
Pocitam, ze za 1-2 tydny mi prijde posledni varka semen z Ruska a tentokrat diky hypermanganu a pestebnimu substratu budu snad uspesnejsi.Otazka je kolik toho vyklici a hlavne kolik toho prezije zimu.Nikdy jsem se u u vlastnich semenacku nedostal pres 4-5 cm vysky a zadny neprezil zimu S13
Obrázek

Obrázek
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1750
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 22 dub 2021, 10:54

Posilam fotky vseho co prezilo podzim a zimu, nejake ztraty tam byly, vpodstate zarvaly snad jen nejake semenacky Mammouth a noname :shock:

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1750
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Lenkalor » 22 dub 2021, 11:04

Radku, podívej se na můj příspěvek z 5.4., jsou tam i fotky :) .
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1134
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 22 dub 2021, 12:15

Lenkalor píše:Radku, podívej se na můj příspěvek z 5.4., jsou tam i fotky :) .

jj, koukal jsem driv a i ted :-)
Lenko a nez jsi ty rizky zespodu vyhodila, mely naky naznak korenu nebo uz i korinky ?
Ja to teda radsi nevytahuju, abych nekde hledal korinky :D
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1750
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod MonikaV » 22 dub 2021, 12:33

Radku- šak ty tvoje fejchoe vypadají pěkňučko S6 --- až ti povyrostou a zaplodí, můžeš v Praze prodávat exotické ovoce S6 Tak ať se jim daří!
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 994
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 23 dub 2021, 17:03

Tak po tech ruskych aferach mela pritelkyne strach co ji to prislo do schranky z Ruska :D :D :D
Takze zase je s cim si hrat, tentokrat zkusim krok za krokem Standuv navod :-)
Zajimave je, ze tam Oleg Marmuta pise, ze ke kliceni potrebuji dostatecne mnozstvi svetla a ze se to ma vysit na povrch, prikryt sklem a nechat v miste s 20-25°C
Semenacky se objevi za 15-20 dni, max 30-40 dni E3 , tot z meho amaterskeho prekladu z prilozeneho popisu v anglictine
Tak uvdime :-)
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1750
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Stanley_51 » 23 dub 2021, 21:29

radek.god píše:Semenacky se objevi za 15-20 dni, max 30-40 dni E3 , tot z meho amaterskeho prekladu z prilozeneho popisu v anglictine Tak uvdime :-)

Nesmíš věřit všemu, co se kde píše. Dám příklad z jiné sekce. Vysel jsem okurky, dle návodu doba klíčení 8 - 10 dní. Hodil jsem je večer na radiátor v polystyrenovém tácku s mokrou papírovou utěrkou a zakryl dalším táckem. Ráno měla všechna semínka půl centimetrové klíčky. Takže takhle je to se vším. Vlastní zkušenost je nadevše. Ale uvidíš sám. Držím palce.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Radim K » 24 dub 2021, 01:37

Jak píše Standa. Všechno je to hrozně relativní :D . Fejchoa klíčí po pár dnech. Je fakt, že semena by se měla vysévat na povrch substrátu a hlavně, musejí být čerstvá, maximálně tak 3-5 měsíců stará, v lednici asi vydrží déle.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1907
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Lenkalor » 03 kvě 2021, 18:21

Obrázek
Obrázek
Že by to byla poupata?
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1134
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 03 kvě 2021, 19:52

Asi ano, za pár dní bude úplně jasno... :wink:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3813
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Lenkalor » 03 kvě 2021, 19:57

Tak budu doufat a pak ještě víc, aby vykvetla i ta menší na opylování. :D
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1134
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Hofis a 113 návštevníků