Aka - Fejchoa selowiana

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod milos 51 » 01 úno 2021, 15:26

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Semenáčky od Honzy . Volně ve foliovníku . Část jsem ze strachu přesadil do PET flašek ,ale zbytečně .
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1871
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 01 úno 2021, 16:39

milos 51 píše: Část jsem ze strachu přesadil do PET flašek ,ale zbytečně .


Milosi, pekne fotky, jen me zajima proc jsi je presadil "ze strachu" ? :shock:
Ja mam pripravenych nekolik 2.25L lahvi od Coly na provrtani spodku a seriznuti vrsku a chci do toho dat asi ty mensi fejchoy nebo naky annony, mozna mucenku ...
Ale urcite pockam s presazenim az na jaro.
Doma v tech petkach mam az 2m annony a kolikrat to zaleju a neproschne to v byte ani za 2-3 tydny od zaliti :shock:
Tak to nevim nevim co by na to vlhko rekla fejchoa ...

BTW, Objednal jsem par semen na pokus odnekud z Ruska :-) tak snad neco vyklici jako nahrada za to co neprezije zimu :-o
https://www.ebay.com/itm/50-pcs-Feijoa- ... 2749.l2649
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1757
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 01 úno 2021, 19:29

nene píše:Fejchojky u nás ve skleníku vypadají tak nějak pořád stejně - spousta listů, tváří se, že vůbec nemrzlo. Ale moc jim to nevěříme. Na hodnocení je zatím brzy.

Ano, přesně tak, zúčtujeme až na jaře. :) Ale pokud se vám, Jirko, nekroutí a neschnou lístky, tak by mělo být vše ok. Pokud by nebylo, bylo by to zřejmé po tom oteplení na první pohled. :wink: Zažil jsem jednou totální zmrznutí fejchoi. Když jsem jí neprozřetelně vytáhl při -10 °C na jeden den ven, abych otestoval, kolik toho vydrží. Zkroutily se všechny listy a po přenesení zpět do chodby asi tak po 14 dnech všechny opadly. Byla to celkem velká rostlina a už nikdy neobrazila. To jsem byl ale ještě mladej, a o to víc blbej. S13 Neuvědomil jsem si, že po tom pobytu v chodbě jěště vůbec nemusela být v dormanci. Pak byl takovýto náhlý šok jasná konečná... :(

MonikaV: Jak to, Moniko, vypadá u tebe? Tady mi po té mé výše popsané zkušenosti opravdu zatrnulo. Takhle na férovku -14 °C a ještě v květináči, to už mohlo být opravdu na hraně. Pokud to ta kytka dala, tak máme další poměrně hluboký zářez do pomyslné pažby mrazuvzdornosti fejchoi. :wink:

milos51: Moc pěkné rostlinky, Miloši! Jinak ta semínka byla od Standy. Byl až příliš štědrý a poslal mi těch semínek hrozně moc. :D Bylo mí líto takto vzácný materiál dále nevyužít, takže jsem byl moc rád, že jsem to mohl poslat dál. Ta Standova fejchoa už opravdu zažila ledacos, takže predispozice k výrazné mrazuvzdornosti zde jsou opravdu velmi dobré. :wink:

radek.god: No, Radku, co k tomu dodat. Varoval jsem tě, ale nějak jsi neposlouchal. Kdybys ty rostlinky nechal normálně v Troji venku na zahradě a nedělal vůbec nic, byly by teď všechny fit. Není nic horšího, než rostliny, které nutně vyžadují přes zimu výrazný chlad a poměrně dlouhou dobu dormance, trápit někde doma za oknem nebo na zakryté lodžii v teple při nedostatku světla. To nemohlo dobře dopadnout... :(

Jinak u mě teď daly ve VDF -13,2 °C. Abych řekl pravdu, vůbec jsem takto nízkou teplotu nečekal, takže jsem je ani nezaházel sněhem. Přitom materiálu bylo všude dost. Ráno nevypadaly nic moc. Měl jsem i docela strach. Takto vypadaly dopoledne ještě při asi -9 °C.
Obrázek
Foto: Varnsdorf, 31.01.21, cca 9,30 hodin

Ale po obědě, když se oteplilo na +1°C a svítilo krásně sluníčko, tak už zase vypadaly v pohodě. Nevím, jestli na těch fotkách ten rozdíl bude úplně vidět, ale na pohled vlastníma očima to bylo evidentní. Pěkně se spravily. :)
Obrázek
Foto: Varnsdorf, 31.01.21, cca 13,30 hodin

Mám pocit, že mají podobný obranný mechanismus proti mrazu jako rododendrony. Ty také takhle zkroutí listy a jakmile mrazy odezní, zase se narovnají. Když kouknu ven, tak podle rododendronu poznám, zda mrzne a případně i přibližně kolik mrzne... :)

Ty rostliny, které mám ve VDF na úplně nejlepším místě, pěkně schované hluboko pod římsou prakticky ve výklenku, ale pořád ve volné půdě venku, tak ty jsou zatím úplně netknuté.
Obrázek
Foto: Varnsdorf, 31.01.21

Ale protože bylo jasno a měl jsem strach, že bude v noci na pondělí mrznout ještě víc, tak jsem je odpoledne přeci jen zaházel sněhem. Už na sobě jednou měly cca 50 cm sněhu asi týden, nezdá se, že by jim to nějak vadilo. Taky jsem to dělal zbytečně.
Obrázek
Foto: Varnsdorf, 31.01.21

Prahu vůbec nekomentuji, zde vypadají všechny rostliny úplně v pohodě. Zatím to vypadá, že to dávají všechny až na velmi mírná poškození pouze vrchních nevyzrálých lístků, naprosto bravurně. Tak hlavně ať to vydrží a počasí nás už moc nevymňoukne... :wink:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3820
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Marek1970 » 01 úno 2021, 20:48

Pridám tiež svoju predbežnú správu. Vonku vysadené rastliny prešli túto zimu asi 3 krát teplotou okolo -8 °C a jednu noc bolo minimum -14 °C (tú noc boli pre istotu prikryté dekou).
Dnes som kontroloval ich stav a mrazom čiastočne poškodených je len zopár úplne vrcholových mladých lístkov (na oboch rastlinách spolu asi 6 lístkov, takže voľným okom žiadne poškodenie ani nie je vidno).
Boli to vždy len jednodňové poklesy k uvedeným minimám, preto za ozajstný test mrazu odolnosti, by som to nepovažoval
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 519
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Pavel_CZ » 01 úno 2021, 21:37

Parada chlapi, jsem rad, ze se tady tak testuje.
jeste pak dejte vedet nekdy po druhe polovine dubna/aprila. to u ty ztraty a poskozeni budou videt krasne. u nas bohudik na nejake proverovani letos nebyla zima, ale v budoucnu se pridam
Pavel_CZ
člen
člen
 
Příspěvky: 409
Registrován: 23 črc 2014, 14:44
Bydliště: Židlochovice, 190mnm

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Stanley_51 » 01 úno 2021, 22:23

Ještě tedy zpráva ze západu,velké feichoiy volně v zemi i těch pět malých v květnících jsou naprosto v pohodě. Měl jsem strach když byla mrazivá noc -12,7°C, co to s těmi v květnících udělá, ale evidentně nic. Takže zatím pohoda.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Stanley_51 » 02 úno 2021, 10:28

Ke včerejší zprávě dodávám i obrazovou dokumentaci.
Obrázek
Obrázek
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 03 úno 2021, 11:46

Hofis píše:radek.god: No, Radku, co k tomu dodat. Varoval jsem tě, ale nějak jsi neposlouchal. Kdybys ty rostlinky nechal normálně v Troji venku na zahradě a nedělal vůbec nic, byly by teď všechny fit. Není nic horšího, než rostliny, které nutně vyžadují přes zimu výrazný chlad a poměrně dlouhou dobu dormance, trápit někde doma za oknem nebo na zakryté lodžii v teple při nedostatku světla. To nemohlo dobře dopadnout... :(

No ja vim Honzo , ale v Troji kdybych je nechal venku "na zahrade " tzn pred panelakem na sidlisti, tak je nekdo odkloni driv nez chcipnou :D , mam tedy jen par moznosti :
- fejchoa v kvetinaci polozena v Suchdole nekam k plotu , tam ji zasype snih a pokud bude prset, tak bude trvale v mokru a do jara nevyschne, to jsem vyhodnotil predem jako konecnou
- fejchoa v kvetinaci v byte v Suchdole u okna na jih s obcasnym sluncem nebo na sever prakticky uplne bez svetla, vzdy ale pres den u zapnuteho topeni - dal jsem to samozrejme na jih, kde mam na rostliny nejvic mista
- fejchoa v kvetinaci v byte v Troji za oknem - je tam mene mista a jsem tam jednou za 2 tydny, nevim zda by to neuschlo uplne, je tam v jedine male mistnosti trvale 20°C a netopim tam
- fejchoa v kvetinaci v byte v Troji na zakrytovane lodzii - nemel jsem cas tam merit nocni teploty, ale je tam kolem 0-5°C kolem pulnoci, nevim kolik je tam, kdyz je venku treba -5°C nebo min.Ted jak svitilo v nedeli slunce, tak tam bylo 20°C :-) , mam tam jen matu, maracuju , kupodivu petrzel a nakej plazivej kaktus nebo sukulenty

misto, kde by bylo treba 10°C a tma nikde nemam :-(

jen je zajimave, ze ty mlade rostliny v tech cvercovych malych kvetinacich jsou az na jednu uplne v pohode a ty vetsi nebo ve vetsich kvetinacich to nedavaji :-o
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1757
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 03 úno 2021, 13:04

V pohodě, Radku, každý to musí vyhodnotit podle svých možností. Ale fejchoa zcela prokazatelně snáší bez problémů teploty kolem -10°C, pokud ji tedy necháš přivykat od podzimu a nevytáhneš ji z tepla přímo na mráz, jako jsem to svého času udělal já, blbeček. :lol:
Ale z těch Tvých variant se mi přesto jeví jako nejlepší ta, kterou pokládáš za konečnou, tedy:
fejchoa v kvetinaci polozena v Suchdole nekam k plotu , tam ji zasype snih a pokud bude prset, tak bude trvale v mokru a do jara nevyschne

To vůbec nevadí, v dormanci rostliny spí a voda jim nemůže uškodit, pokud tedy ty květináče mají dole díry, aby rostliny nestály úplně ve vodě.

Ty fejchoi, co mám v Praze ve volné zemi, mají přesně tyto podmínky. Prší na ně a sněží (už byly třikrát kompletně pod sněhem), a přesto jsou úplně v pohodě. A podobné zkušenosti tu na fóru popisují i ostatní pěstitelé, kteří to vyzkoušeli už daleko dříve. Tak máš alespoň zkušenost pro příště. Není to tropická rostlina, která by si dokázala poradit i s teplem přes zimu. Je to rostlina původem z horských subtropů, takže v zimě prostě potřebuje zimu, aby si pořádně odpočinula. Pokud jí toto nezajistíš, nebude dobře prospívat. Klidně bych se i inspiroval klukama z Tropiku, kteří je mají na zimu v jámě v zemi. Ideální způsob zimování, kluci to mají opravdu zmáknuté. S6 Zabrání to zmrznutí při případných velkých mrazech a vlastně se o ně do jara vůbec nemusíš starat. :wink:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3820
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 03 úno 2021, 14:06

Honzo,
ale co tedy s fejchoou, která je v květináči a má třeba jen 1 list nahoře nebo nemá už dokonce žádný (zelená na vrchu nebo na řezu)
To jí jako mám strčit ven na sníh / mráz ?
Jinak jasně, dokud nebyla nula, tak byly všechny na parapetu na balkóně :D
Jakmile byla nula a přestalo svítit slunce tak jsem dal dovnitř nejprve ty nejmladší a ty nejstarší jsem přesunul do bytu postupně.
Ono sice je venku třeba nula, ale pokud mi tam fakt pere přes okno slunce, tak se dá v pokoji i teď opalovat :D
Cílem bylo aby narostly co nejvíc na jaro :D

jinak jak jsi psal " v dormanci rostliny spí a voda jim nemůže uškodit, pokud tedy ty květináče mají dole díry, aby rostliny nestály úplně ve vodě."
- tak nevím nevím , všechny květináče mají dole několik děr, i do těch kyblíků jsem je udělal.Někdy dám kyblík na podmisku nebo ho vložím místo toho do stejného kyblíku bez děr, abych nikde nic nepřelil a nevytopil sousedy.Jasně dávám pozor, aby v tom kyblíku nezbylo té vody moc a zemina se nekoupala ve vodě.Je tam tak 1- 1.5 cm mezera mezi kyblíky

tu dormanci musím nastudovat, protože když teď doma něco dlouho nezaleju, tak to uschne, když to přeliju, tak voda nevyschne, zajdou mi kořeny a opět to uschne

Teď mám na odkrytém balkóně na parapetu pár fejchoi u kterých jsem viděl zhoršení stavu v pokoji u topení - 2 jsou bez listů, 1 má málo listů a druhá jich má docela dost.Sníh
se tam nedostane.Nemám pocit, že by to na jejich stav mělo vliv, ty vyloženě špatné se nezlepšují a ty s listy se nezhoršují S21
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1757
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Marek1970 » 03 úno 2021, 14:37

Teraz, už je ťažko radiť, myslím že vy na to máte príslovie "pozdě bycha honit" (netuším čo je to "bych" :D ).
Určite fejchoám nerobia dobre náhle zmeny spôsobené prenosmi v zime z exteriéru do interiéru a naopak.
Fejchoa má v zime "spať a odpočívať" a nie je vhodné ju nútiť aby čo najviac do jari narástla :( to už ti je asi Radku teraz jasné.
Možno by som ju skúsil postupne premiestniť von na miesto kde bude síce chladno a svetlo ale už nehrozia extra mrazy, lebo tie rastliny sú už asi tak tepelne zošokované, že by ich možno aj menší mráz už dorazil. Pričom tak ako píše Honza fejchoy sú do - 10 °C úplne v pohode vonku aj v malom kvetináči zasypanom snehom.
Škody už sú narobené, či sa s tým rastliny vysporiadajú alebo idú definitívne "do kytek" ukážu najbližšie týždne. Kto z nás však v svojej horlivosti a prehnanej opatere nezlikvidoval nejakú rastlinu nech sa prihlási :lol:
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 519
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 03 úno 2021, 14:58

Radku, pokud jsou rostliny v dormanci, nevadí jim ani sucho, ani voda. Na zimovišti je prakticky nezalévám, maximálně jednou za měsíc zkontroluju, jestli ta zemina není suchá na troud, a pak je maximálně vemi mírně zaleju, ale to spíš jen proto, aby mi ta zemina v tom květináči úplně neztvrdla, než kvůli té samotné rostlině. Pokud je v dormanci v chladu, zalévat prakticky nepotřebuje. Ten největší problém je právě v tom, že ty rostliny se u tebe vůbec do dormance nestačily dostat. Jakmile začlo být trochu zima, tak jsi je šoupl dovnitř do tepla. Pak nikdy ta dormance nastat ani nemůže, na tu je potřeba určitá doba chladu, aby do ní ty rostliny přešly. Určitě bych je teď všechny dal na ten parapet na balkón a dokud nebudou hrozit teploty kolem -5°C, což zatím nehrozí v Praze minimálně po celý další týden, nechal bych je tam. Tak ještě snad půjde ledacos zachránit, si myslím. Opravdu je všechno lepší, než je trápit v teple! Nebudou ti přes zimu v teple nikdy růst, jak sis myslel, aby měly náskok na jaro, budou vždycky jen chřadnout a chřadnout. Otázkou je, co dělat, kdyby přišly opravdu velké mrazy. Pak bych je asi dal na tu zakrytou lodžii, pokud bude hodně mrznout, budou tam pro ně akorát příhodné podmínky. Větší výkyvy teplot přes den a přes noc tolik vadit nebudou, si myslím. Ale rozhodně bych je nedával do bytu. Při pokusech s mrazuvzdorností na Novém Zélandu zkoušeli testovat rostliny i v létě na náhlý tepelný šok a přenesly je z teplého léta do mrazu. Tehdy rostliny zahubil už mráz kolem -7°C. Pokud toto udělali v zimě v dormanci, byl to mráz až kolem -14°C a nižší. Marek má tedy pravdu, náhlé změny jim nesvědčí, ale teploty tak do -5°C by jim snad ani teď uškodit neměly.
Jinak mnoho odborných pramenů píše, že fejchoa pro zdárný vývoj nízké teploty přes zimu přímo vyžaduje. Teploty pod nulou nejsou vůbec žádný problém, naopak, rostliny po přejití mrazem dokonce daleko lépe nakvétají. To nemám ze své hlavy, to je odborná literatura. :wink:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3820
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod kaossik » 03 úno 2021, 21:38

Já se ještě připojím s takovým obecným povídáním. Zásadní problém naší lokace je v tom, že v zimě je tu prostě tma. Slunce max 8 hodin denně a v poledne ani ne 20° nad obzorem. Intenzita světla je tedy naprosto mizerná. Cokoliv co u nás v zimě naroste bude tím nedostatkem trpět. Výhony neduživé, náchylné k chorobám a škůdcům a nebude to kvést ani plodit.

Proto využíváme vlastností subtropických rostlin, které v zimě spí a pokud je úspěšně uspíme, nemusíme vůbec nic řešit, můžou být klidně ve tmě. Mnoho subtropických rostlin jako je Fejchoa snese dočasně pokles teplot k -10°C a pak už je rostlině jedno jestli je ta teplota jednou za několik let (jako v domovině) nebo několikrát za zimu, prostě to přežije.

Vždy se dá vymyslet nějaké venkovní řešení, při kterém lze rostlinu zimovat venku, kde bez problémů usne a pozitivně se to projeví na vitalitě a zdravotním stavu rostliny.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1188
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 03 úno 2021, 23:20

Přesně tak! :)
Jen ještě k tomu Novozélandskému testu na mrazuvzdornost doplním, že ty testy byly prováděny na jednoletých semenáčcích. Ty výše uvedené teploty se tedy vztahují na jednoleté rostliny. To je také velmi důležitá informace.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3820
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 04 úno 2021, 11:01

No u nas neni slunce celorocne, to co tu sviti od jara do podzimu je jen takova lepsi zarovka (v porovnani s Egyptem, jizni Evropou apod) :shock:
Mam jeste nepostavene 5x50W COB LED z Ciny, tak chci pak sviti pres noc , ted mam naky pres noc pusteny svetlo s 5mm obycejnymi 144 LED (modra + cervena ) , ale je to slabe, sviti to z boku a jen na nektere rostliny.

Podle me temer vsechny fejchoy co mam budou asi rocni semenace, at uz 3 od Honzy nebo cca 20 z Tropiku nebo odjinud.
Mozna tak tri odjinud odhaduju podle 1cm kmene jako starsi.

A je otazka jak se o ne starat na tom nezakrytovanem balkone.Jde mi predevsim o to zalevani kvetinace s dirami a podmiskou, tedy jak casto nebo zda do jara vubec
A jak se to bude lisit u tech jednoletych malych nebo u tech starsich :shock:

Kdyz je preleju, tak jsem si jist ze to chcipne, kdyz to naopak nezaleju, tak to podle me uschne, ne ?
Protoze doma je to fakt rozdil, ty 1 lete nebo proste mensi a mladsi to snaseji lepe, ty starsi rychleji usychaji a opadavaji
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1757
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: petrpan a 15 návštevníků