Aka - Fejchoa selowiana

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod MonikaV » 23 kvě 2020, 15:37

Tak jsem ke svátku dostala Fejchou Autofertile, objednala jsem si jí z Lumi Green, objednávala jsem zde poprvé, - nemile mně překvapilo balení, je to stromek a korunu svázaly dost k sobě, že spoustu lístků opadalo a nějaká ta větvička, doručení mělo být do 24h, ale dle protokolu cestovala 6 dní!!!! Po rozbalení jsem ji chtěla vrátit, ale srdce by mi to rvalo kdyby měla opět cestovat, než jsme jí zasadili tak jsem jí 3dny raději zvykala na světlo, tak se teď o ní starám jak o "miminko". Má nasazené i na květy, má být samosprašná, ale nevím,nevím ani popisek neposlali!!
(Nemám žádnou zkušenost jak balit takové stromky, ale očekávala jsem, že koruna bude v nějaké dírkované plastové ochraně, aby nedošlo k poškození)
Obrázek

Obrázek

Obrázek
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 993
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Stanley_51 » 23 kvě 2020, 16:06

Že ti opadalo pár listů, to neřeš. Moje feichoa je po zimě opelichaná jako slepice, také říkám, že přepeřuje. Takže listy dorostou. Autofertile znamená samosprašná, takže ti chybí název odrůdy. Ovšem pokud bude skutečně samosprašná a mít dobré plody, také bych to neřešil. Moje jsou semenáče ze supermarketu a jsou špičkové. Trochu obavu mám z venkovního pěstování, ale letos to chci vyzkoušet také, ovšem já mám rostliny z vlastních semen.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod nene » 23 kvě 2020, 17:13

Nám listy skoro vůbec neopadaly, zato nemáme ani jeden květ, takže tato varianta - málo listí, hodně květů - nám přijde rozhodně zábavnější. :) . Máme tutéž od tamtéž :) .
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4237
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod MonikaV » 23 kvě 2020, 19:28

nene- omrkla jsem v předchozích fotkách vaši Fejchoju a vypadá moc pěkně, snad vám květy nasadí!
(a taky k vám cestovala 6 dní,se zmačkanou korunou a bez popisku jako mně?)
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 993
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod nene » 23 kvě 2020, 19:51

Nám to přišlo krásně zabalené, o víc než půl metru vyšší a silnější než jsme podle popisu objednávali, plně olistěné - prostě vzorová zásilka. Ale to bylo vloni na podzim a asi jsme byli jedni z prvních, co u nich po dlouhé době vůbec nějakou Fejchou objednávali - byly ve slevě. Ale ta vaše opravdu obroste, je to pěkný stromek. Jenom ta venkovní poloha bude pro ni asi záhul, hlavně asi ten vítr u vás, naše i ve skleníku při těch zimách, co jsou teď, kroutí mladé lístky do ruličky a narovnávají je až s teplem - čímž chci říct, že asi moc šťastné u nás nebudou :( .
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4237
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod mifin » 23 kvě 2020, 21:03

Já jsem po zimě velmi hledal, kde koupit samosprašné Fejchoy a nakonec jsem objednal ve Francii na pepinierefleursdusud.com. Kdysi jsem jedl plody a odpěstoval Fejchou ze semen, ale nepřežila. Když jsem se tu na fóru dočetl, že je lze pěstovat ve studeném skleníku, nemohl jsem jinak. :D
Pár dní cestovaly, ale byly perfektně zabalené a dorazily v dobrém stavu. Dost mě překvapilo, že mi k objednaným dvěma rostlinám (Apollo a Coolidge) přibalili navíc dvě malé (Coolidge). Nenašel jsem místa roubování, tak nevím, jestli jsou řízkované...
Další krásné překvapení bylo, když jsem viděl, že jedna větší a dokonce i jedna malá budou kvést. Jen váhám, jestli část květů neotrhat, ať se nevyčerpají.
mifin
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 318
Registrován: 15 led 2017, 21:11
Bydliště: Praha - sever, 236 m n.m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Stanley_51 » 23 kvě 2020, 22:16

mifin píše: Jen váhám, jestli část květů neotrhat, ať se nevyčerpají.

Květy jsou také jedlé, tak je využij aspoň takto.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Honza123 » 24 kvě 2020, 11:04

mifin píše:Nenašel jsem místa roubování, tak nevím, jestli jsou řízkované... .


Tipoval bych že to množí řízky. Když na to má člověk vhodné podmínky a dělá to ve velkém tak to není složité. Psal jsem se takhle do jiné školky a tam mi potvrdili že to řízkují, tak to bude asi podobné
Honza123
nováček
nováček
 
Příspěvky: 157
Registrován: 18 zář 2017, 23:02
Bydliště: Praha/Roudnice nad Labem (cca 200 m n. m)

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod nene » 25 kvě 2020, 14:07

MonikaV píše:..... bez popisku jako mně?


Našli jsme fotku cedulky se kterou to přišlo nám

Obrázek
(roubovaná, samosprašná)
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4237
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 25 kvě 2020, 16:22

nene píše:Nám listy skoro vůbec neopadaly, zato nemáme ani jeden květ, takže tato varianta - málo listí, hodně květů - nám přijde rozhodně zábavnější. :) . Máme tutéž od tamtéž :) .

Nene, nebojte, my si akorát musíme počkat na květy, které vyrostou v červnu na letorostech, tak, jak to má být. :wink: Květy hned takhle na jaře vidím opravdu poprvé, jak u Standy, tak u MonikyV. Úplně běžné to není a docela by mě zajímalo, jak a hlavně proč k tomu došlo, třeba by se to dalo nějak nasimulovat pro další roky.

Honza123: Není vůbec jednoduché řízkovat Fejchou. Je prý nutné přesně trefit ten správný čas, jinak je úspěšnost řízkování mizivá. Bavil jsem se o tom se zahradníkem z Kruhu.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod MonikaV » 25 kvě 2020, 18:34

nene- tak mě přišla zabalená v kartonu a na ní bílý neprůhledný igelit olepený izolepou, a úplně bez označení,
tak budu doufat, že je to Autofertile, ale stejně bych se na ní chtěla pokusit nějakým způsobem naočkovat, naroubovat ještě jiný druh, snad příští rok, až uvidím jak se jí bude dařit. (určitě by bylo lepší tam mít aspoň dva druhy)
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 993
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod nene » 25 kvě 2020, 19:09

Hofis - a my už se radovali, že už nemusíme (nemusíme :D ) prohlížet ty větvičky s novými lístky třikrát denně, jestli se někde něco neklube :lol: .
Díky za naději, příští rok už budeme chytřejší (a rozumnější :wink: ).
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4237
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Hofis » 25 kvě 2020, 21:42

Nó, já to mám letos celkem jasné, protože jsem letos přesazoval prakticky všechny velké rostliny, i obě fejchoy, a to opravdu pořádně, i tak, že jsem trojzubcem vyklepal starou ztuhlou zeminu z kořenů, takže zákonitě šla tak minimálně 1/3 kořenů pryč. Sice jsem to trochu nahoře seřízl, ale zase jsem to nechtěl teď na jaře řezat moc, vždyť to znáš. Pak trvá tak měsíc a půl až dva, než se ta kytka zase plně chytne, a to u mě nastává právě teď. Takže já vidím květy tak na druhou půlku června nejdříve...
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod Stanley_51 » 25 kvě 2020, 21:49

No já jsem ty své dvě rostliny docela drasticky ořezal, neboť spolu s fíkovníkem mě vytlačovaly ze skleníku. Nyní už má stejné rozměry jak před řezem a poupat jak naseto. Něco už rozkvetlo, ale hlavní nápor čekám do konce týdne. Brzkému nasazení určitě přispěla ta zima - nezima. Ale aspoň budou dříve plody zralé.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Aka - Fejchoa selowiana

Příspěvekod radek.god » 26 kvě 2020, 09:49

Tak mam podobne zkusenosti z lumigreenu vcetne dopravy a ne moc bytelnemu zabaleni.Akorat jsem o vraceni fejky neuvazoval.Tesil jsme se na to jako maly Jarda :-) Prislo spise takove koste, dole uplne hole, par listu upadlych a nejaka ta vetvicka zlomena :-o .Ale kmen tlusty asi jako palec a dobry, takze za me super :-) Vzal jsem taky tu samosprasnou, kterou jsem tam skladem uz ted nenasel.Kdysi jsem mel 2 no name fejchoy z Kruhu tusim, mozna i 1.5m, ale ty velmi brzy uschly.Jeste jsem kolem asi roku 2010 sehnal ovoce fejchou v Carrefouru na Andelu.Dnes je tam bohuzel Tesco a fejchou jsem jako ovoce od te doby NIKDE NIKDY uz prodavat nevidel :( .Zasadil jsem to do kybliku od KFC jen tak na pokus, neco vzeslo, ale postupne cca 2-3 cm rostliny mizely, rostlo to dost pomalu a neprezila pres zimu zadna.Zkousel jsem nekolikrat zasadit semena objednana pres ebay ovykle z Portugalska.Nevim, zda jsem je dal moc hluboko nebo byl substrat moc mokry - nikdy mi ale zadne nevyklicilo.Zkusil jsem i odriznout kousek vetvicky, ale nezakorenila.Aktualni stromek jsem hned vrazil do 40l kvetinace s novou zeminou s primesi raseliny a vrazil jsem tam 5L perlitu.Zajimave je, ze nekde se doctu, ze tam raselina ma byt a jinde zase ze nesmi, tak nevim :-o

Posilam fotky moji fejchoy , s jednim kvetem asi 10 dnu stare.Jsem zvedavy zda doma zitra najdu vice kvetu S21 nebo i nejake ty plody S14

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1741
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: vaclav sejkora a 99 návštevníků