Globální oteplování

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Globální oteplování

Příspěvekod Pokuston » 07 dub 2022, 20:38

Pokuston
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 344
Registrován: 01 bře 2009, 15:29
Bydliště: okr. UH

Re: Globální oteplování

Příspěvekod Pokuston » 19 črc 2022, 21:59

Pokuston
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 344
Registrován: 01 bře 2009, 15:29
Bydliště: okr. UH

Re: Globální oteplování

Příspěvekod Pokuston » 21 črc 2022, 18:35

Pokuston
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 344
Registrován: 01 bře 2009, 15:29
Bydliště: okr. UH

Re: Globální oteplování

Příspěvekod Hofis » 27 pro 2022, 12:41

Vcelku zajímavý článek o datech i s nějakým výhledem do budoucna... :?
https://www.novinky.cz/clanek/domaci-za ... e-40418206
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3806
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Globální oteplování

Příspěvekod Stanley_51 » 28 led 2023, 10:55

Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9218
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Globální oteplování

Příspěvekod ivan » 28 led 2023, 13:21

ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1783
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Globální oteplování

Příspěvekod Rudolf M » 28 led 2023, 16:13

Stanley_51 píše:https://neviditelnypes.lidovky.cz/klima/klima-prumerna-teplota-na-zemi-poslednich-sedm-let-klesa.A230127_192601_p_klima_nef


Přijde to jenom mě, nebo je to zase blaf ten článek?

"KLIMA: Průměrná teplota na Zemi posledních sedm let klesá", ale v článku se dozvíte, že to není úplně až tak pravda :lol: , vlastně je to jaksi i naopak. Opět výborně hozená udička do moře, hlavně že je co číst E7 .
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1287
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Globální oteplování

Příspěvekod Hofis » 07 úno 2023, 13:49

Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3806
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Globální oteplování

Příspěvekod kasta » 08 úno 2023, 11:24

Hofis píše:https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-pocasi-o-pocasi-v-cesku-je-jasno-extremni-sucha-prudke-povodne-a-louceni-se-snehem-225162


Hezké shrnutí! Zajímavý, že mně subjektivně připadá, že nejvíc se to oteplování projevuje na podzim (i když v prosinci + lednu a v červenci + srpnu je cítit taky hodně). Dlouho jsem třeba turistům říkal, že teď máme o měsíc delší příjemný podzim, v říjnu je jako dřív v září a v listopadu tak jako bývalo v říjnu. Ale se statistikou se nemá cenu hádat :)
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1301
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Globální oteplování

Příspěvekod Hofis » 11 úno 2023, 15:07

Já z mých pozorování musím říct, že nejvíce se to oteplení projevuje v zimě, tedy hlavně na severu je to velmi patrné, v Praze také, ale ne tolik, protože do toho vstupuje efekt tepelného ostrova, který tu výpovědní hodnotu dost degraduje. Ale ve Varnsdorfu jsou jednoznačně za ten růst průměrných teplot poslední roky zodpovědné hlavně výrazně teplejší zimy. Ty dělají nejvíce. Ostatní roční období zas tak markantní vliv nemají. Třeba i předminulý rok, kdy bylo opravdu hnusné, studené a deštivé léto, byl i přesto rok jako celek nadprůměrně teplý (8,1°C), a právě kvůli nadprůměrně teplé zimě. Na jaře a na podzim mi ty průměry přijdou podobné resp. rozdíly nejsou tak markantní, na jaře hlavně kvůli pozdním vpádům studeného vzduchu, které se za poslední roky pravidelně opakují. Podzim bývá na severu zcela bez inverzí, tedy slunečný a relativně teplý, ale tak tomu alespoň v této lokalitě bylo v posledních letech vždycky. Léta jsou také spíše teplejší, roste počet letních a tropických dní, ale v létě to člověk tolik nevnímá, jako v té zimě. :) S tím článkem tedy moje pozorování statisticky souhlasí. O tom dalším vývoji by se ale dalo polemizovat, to pořádně nikdo neví, jak se to vyvine. Já si osobně myslím, že se stoupajícími teplotami budou postupně stoupat i srážkové úhrny. Díky většímu odparu bude více vody ve vodním cyklu a více energie v atmosféře. A protože jsme relativně blízko moře, Evropa je de facto takový trochu poloostrov, musí se ten stoupající oceánický vliv postupně někde odrazit. Ono už je to dost vidět třeba zrovna v letošní zimě, kdy se to rozhraní mezi oceánickým a kontinentálním vzduchem drží většinou přibližně mezi Českem a Slovenskem, někdy více na východ, jindy zase více na západ. Ale stále stoupající vliv oceánického klimatu především na západní Čechy je za poslední roky neoddiskutovatelný a zcela zřejmý. Bohužel to má za tím oteplováním trochu skluz, takže to dorazí o něco později. Myslím, že do nějakých 5-10 let bychom mohli mít podobné klima, jaké je ve vlhčích okrajových oblastech subtropů resp. na přechodu mezi subtropickým a temperátním pásem. A určitě se zvýší četnost extrémních událostí, v tom jsem s tím článkem za jedno. Ale je to jen můj osobní názor... :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3806
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Globální oteplování

Příspěvekod kasta » 12 úno 2023, 11:24

Ano, ten tvůj výhled by byl super a já se k podobnýmu vývoji taky docela přikláním, je to vidět i v historii - např. v dobách ledových bylo klima celosvětově vždy mnohem víc suchý, ap.

Možná jsem ten podzim víc subjektivně vnímal, protože jsem víc venku, víc jsem si všímal třeba, že některý houby (václavka) rostou až o měsíc později (místo konce září teď koncem října) a rybník u nás zamrzal často kolem poloviny listopadu, teď taky většinou o měsíc později. Ale je to opravdu vidět celý rok, kromě jara teda... A v zimě opravdu hodně, když za významný (v televizi přímo arktický) mráz už považujeme teploty kolem -10°C...
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1301
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Globální oteplování

Příspěvekod kaossik » 12 úno 2023, 23:04

Já bych řekl že oteplování se projevuje nejvíc v zimě i v létě. Jen to léto toho si málokdo všimne. Rozdíl průměrné teploty třeba 3 °C v lednu a v červenci je jak nebe a dudy, ale to léto se skutečně mění. Z dětství si pamatuji každé léto epizody, kdy třeba týden bylo chladno a mrholilo, hrály se při svíčkách hry v chatě. Perseidy (12. srpna) se často pozorovaly se zimní bundou, protože v noci klesaly teploty pod 10°C. Ani jedno z toho jsem za poslední roky nezažil. Chladné a deštivé epizody jsou max 2-3 dny ale pak spadne enormní množství srážek a v bundě už v noci nepozoruji pomalu ani koncem srpna natož 12., naopak nocí kdy je člověk v pohodě v tričku až do rána je čím dál více. Taky počet dnů, kdy se nedá fungovat je mnohem vyšší.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1180
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Globální oteplování

Příspěvekod nene » 25 úno 2023, 12:39

nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4223
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Globální oteplování

Příspěvekod Pokuston » 05 bře 2023, 14:00

Pokuston
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 344
Registrován: 01 bře 2009, 15:29
Bydliště: okr. UH

Re: Globální oteplování

Příspěvekod ivan » 05 bře 2023, 14:42

...áno, v tom Francúzsku je to od vlani S13 ...opäť bude stúpať cena elektriky (vlani tiež vraj Francúzske vodné elektrárne vyrobili málo elektriky)- tak ceny v EU rástli...
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1783
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků