Globální oteplování

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Globální oteplování

Příspěvekod Hofis » 21 bře 2023, 08:25

Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3792
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Globální oteplování

Příspěvekod nene » 21 bře 2023, 08:36

Tak uvidíme, zatím mi ten článek přijde jen jako pokus o vysvětlování něčeho, co někdo říkal, že bude a ono nebylo......
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4207
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Globální oteplování

Příspěvekod Jožka » 21 bře 2023, 10:15

Je potřeba zmanipulovat lidi aby souhlasili s Green deal a povolili se dobrovolně zelenému šílenství. Proto neustále je musíme strašit.
Jožka
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1193
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Globální oteplování

Příspěvekod Hofis » 21 bře 2023, 10:23

Nicméně na nás by to mohlo mít relativně pozitivní dopad. Již jsem to psal někde v sekci počasí dříve. Při jevu El Niño jsou u nás statisticky o dost teplejší jara bez výraznějších extrémů, tzn. už by nemusely být v několika příštích letech tak četné pozdní jarní mrazíky. Ale jedná se samozřejmě o statistiku, takže je třeba to brát s rezervou. Ale ta korelace je tam celkem zřejmá.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3792
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Globální oteplování

Příspěvekod kaossik » 23 bře 2023, 07:03

Jako pěstitele ovoce by mi teplé jaro udělalo radost, nicméně z druhé strany, když vidím, jak díky studeným jarům posledních let zregenerovaly populace ohrožených druhů čmeláků, které v přírodě sleduji, tak je mi trochu smutno. Paradoxně nejohroženějsí jsou teplomilné druhy, které se budí později. To je dáno i tím, že je značný rozdíl v délce dne,když se matka probudí v dubnu a v květnu. Má o pár hodin času méně na sběr potravy a musí déle topit. Paradoxně ta regenerace neprobíhá v místech původního výskytu (Praha a okolí), ale v lokalitách, kde se tyto druhy dříve nevyskytovaly. Takto se například přestěhoval čmelák pruhovaný z Prahy na Vysočinu.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1170
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Globální oteplování

Příspěvekod Pokuston » 30 bře 2023, 18:15

Pokuston
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 344
Registrován: 01 bře 2009, 15:29
Bydliště: okr. UH

Re: Globální oteplování

Příspěvekod longr » 31 bře 2023, 17:33

To je přesně to, o čem jsem se zmiňoval ve vedlejším tématu. Pokud se Golfský proud ještě zpomalí nebo změní, budeme mít tvrdé, kontinentální zimy téměř jisté. A v létě bude ještě větší vedro s extrémními, velmi nerovnoměrnými srážkami a bouřemi.
longr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 370
Registrován: 15 lis 2021, 15:47
Bydliště: Brno-Bystrc, cca 229 m n. m., Novojičínsko, cca 265 m n. m.

Re: Globální oteplování

Příspěvekod Hofis » 31 bře 2023, 19:38

longr píše:To je přesně to, o čem jsem se zmiňoval ve vedlejším tématu. Pokud se Golfský proud ještě zpomalí nebo změní, budeme mít tvrdé, kontinentální zimy téměř jisté. A v létě bude ještě větší vedro s extrémními, velmi nerovnoměrnými srážkami a bouřemi.

To není úplně jisté, je více teorií. Protože aby k tomu zpomalení resp. zastavení došlo, musel by nejdříve ještě roztát ledovec v Grónsku a ohřát se Atlantik v našich zeměpisných šířkách o několik stupňů, aby se snížil rozdíl teplot mezi tropy, kde Golfský proud začíná a mírným pásmem, kde končí. Tzn. není to jen výlučně o salinitě. Zřejmě by pak nedocházelo k zamrzání oceánu ani v zimě nad severním pólem. Situace je na severní polokouli diametrálně odlišná, protože zde není pevnina, jako Antarktida na jižní polokouli. A protože je Evropa v podstatě poloostrov, Atlantik jako obrovská zásobárna tepelné energie by nás ohříval také, možná daleko více, než teď Golfský proud. Je to velmi složité téma a ani vědecká obce se neshodne na tom, co by se přesně dělo. Planeta Země je vysoce provázaný systém, určitě bych se tedy vyvaroval jednostranných klimatických alarmujících prohlášení, která jsou toto dobou kvůli zelenému šílenství tolik v módě. :wink:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3792
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Globální oteplování

Příspěvekod Stanley_51 » 17 črc 2023, 22:27

Hofis píše: Planeta Země je vysoce provázaný systém, určitě bych se tedy vyvaroval jednostranných klimatických alarmujících prohlášení, která jsou toto dobou kvůli zelenému šílenství tolik v módě. :wink:

https://echo24.cz/a/Hz3s5/zpravy-panora ... xZeTjKZdI4
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9207
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Globální oteplování

Příspěvekod kasta » 18 črc 2023, 15:11


hmm, tenhle článek mi připomněl důvody, kvůli kterým jsem echo už před delší dobou přestal číst...
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1285
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Globální oteplování

Příspěvekod longr » 18 črc 2023, 18:39

I kdyby vědecký svět měl přijmout myšlenku, že na klimatické změně má lidstvo jen malý podíl (a to neudělá, protože máme mnoho důkazů, že se podílíme až moc významně), tak na tom, že budeme muset změnit hospodaření v krajině, abychom tu nějak zvládali ono teplejší klima, se nemění nic. Nám by v podstatě "stačilo" rozčlenit lány, omezit drenáže, vytvořit více krajinných prvků (solitérních stromů, mezí, remízků, alejí, travnatých pásů...), naučit se vodu v krajině udržet i bez budování velkých přehrad, do měst dostat více zeleně s kvalitním kořenovým systémem a zastínit co nejvíce betonové plochy. My si tady v Evropě hrajeme na relativně malém písečku třeba proti Brazílii apod. Kácením pralesů se ničí nejen ekosystémy, ale i koloběh vody. Stejně tak v Indonésii. Eroze půdy do oceánů ničí korálové útesy. Voda se více zahřívá. To ovlivňuje mořské živočichy od drobných korýšů po velryby. Spotřebou fosilních paliv, nadprodukcí hovězího apod. se uvolňuje CO2 a díky kácení pralesů jej není kam ukládat. Tvářit se pokrytecky a svádět všechno na sopky prostě nejde. Všichni jsme ale příliš pohodlní, než abychom začali koukat i dál, než jen na okraj své zahrádky nebo za zábradlí balkónu. Dokud bude jídlo v supermarketech a neuvaříme se horkem, bude se klima přehlížet a budou se vymýšlet různé teorie, proč je zbytečné cokoli měnit, abychom mohli své pohodlí omlouvat..
longr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 370
Registrován: 15 lis 2021, 15:47
Bydliště: Brno-Bystrc, cca 229 m n. m., Novojičínsko, cca 265 m n. m.

Re: Globální oteplování

Příspěvekod Rudolf M » 18 črc 2023, 19:42

Ja myslím, že by tento pán měl zůstat u kvantové mechaniky a nemluvit o věcech, o kterých nic neví. To že nosí nobelovku neznamená, že to je nějaká autorita k poslouchání takových blábolů E7 :

„Podle mého názoru žádná skutečná klimatická krize neexistuje,“ doplnil Clauser s tím, že tuto „pseudovědu“ propagují podobně pomýlení obchodní a marketingoví agenti, politici, vládní agentury a ekologové. „

Polovina Evropy se smaží ve 40°C vedrech už od DUBNA, celý svět se láduje palmovým tukem, který mimochodem v ČR obsahuje 80% všech potravin v regálech marketů :shock: , ale pramálo lidí už nevidí, že se ten olej musel někde vyrobit a za ty narvaný markety nepoživatelným jídlem padla 1/10 světové populace všech deštných pralesů. Je to jedno s druhým, nabídka určuje poptávku, a pak jetu samotný lidstvo, který s tim může něco dělat. Skutečnost je taková, že s tím dělá pouze jen malá hrstka lidí něco, nicotná skupinka lidí, který drží provázky u sebe, aby se to nerozpadlo. Z hulvátů, který tyhle lidi označujou "za zelený mozky" protože se přivazujou ke stromům je mi na E7 .

Můj osobní názor je, že by ty hodiny v New Yorku měli posunou na jednu hodinu po dvanácté, já jsem přesvědčenej, že lidstvo tu hranici bodu návratu už dávno překročilo, ekosystémy se začaly hroutit, tohle nemá už s ekonomií nic společného.
Můžeme už jen nedělat ještě větší škody a pokusit se zachraňovat to málo co ještě zbylo. Ale tak snad každej nezaslepenej člověk vidí, co se děje. Že zatímco se tropy vesele likvidují do posledního stromu, v Evropě by se naopak zalesňovalo. Ale ono to nějak nejde, když neprší a v létě se teploty pohybují čím dál častěji a déle mezi 30 a 50°C.
Já říkám že remízky už nic nezachrání, třeba naše projekty na zalesňování pomalu spějí k rychlému konci, bez vody nám ty remízky budou k ničemu S14 ...

Změna by byla, kdyby se lusknutím prstů začalo všude naráz s takovýmito projekty po celé Evropě, potažmo světě. Jinak je to naprosto, ale naprosto marný a zbytečný. Nám prostě 500 mm (a neustále se snižuje!) srážek za rok s roční průměrnou teplotou nad 11°C (a neustále se zvyšuje!) nestačí, ne pokud nechceme přejít na krajinu podobnou tureckým horám. Bohužel dokud se neupeče poslední stéblo kukuřice na poli, dokud neuschne poslední palma olejná, dokud (doplň si sám...), tak ke změnám nedojde, a co se lidem nenařídí, to sami neudělají a když jim to někdo nařídí, mají akorát plnou hubu keců a "fijalo octup" :| :| :|
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1283
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Globální oteplování

Příspěvekod kasta » 18 črc 2023, 20:55

me tenhle casopis pripada, jako kdyby ho potaji vydaval institut vaclava klause :)
prijel jsem na berounskou zahradu a je to tristni, sice od minuleho vikendu tak 8-10mm spadlo, tak byl aspon plny sud (uz neni), ale na neudrzovanych mistech je uz sucho na urovni konce leta 2018. no aspon vidim, ktery kere to davaji a ktery moc nemaji smysl. a tam kde byly kapradiny a koprivy je ted hezky obnazeny teren jako v predjari. ale sucho nejspis taky neexistuje, to se nas jen "ti nahore" snazi zblbnout.... vsechno je v pohode, k zemi hled
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1285
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Globální oteplování

Příspěvekod Rudolf M » 18 črc 2023, 21:24

kasta píše:me tenhle casopis pripada, jako kdyby ho potaji vydaval institut vaclava klause :)
prijel jsem na berounskou zahradu a je to tristni, sice od minuleho vikendu tak 8-10mm spadlo, tak byl aspon plny sud (uz neni), ale na neudrzovanych mistech je uz sucho na urovni konce leta 2018. no aspon vidim, ktery kere to davaji a ktery moc nemaji smysl. a tam kde byly kapradiny a koprivy je ted hezky obnazeny teren jako v predjari. ale sucho nejspis taky neexistuje, to se nas jen "ti nahore" snazi zblbnout.... vsechno je v pohode, k zemi hled


:)
To mi připomíná, i když je to trochu mimo téma, o tom jak se nás "někdo" snaží štělovat, tak aktuální intersucho. Pozoruju to už několik měsíců, jak se záhadně objevuje sucho tam, kde byl loni extrémně upršenej rok (strakonicko) a není fyzicky možný, aby v hloubce 1 m, bylo tohle území proschlý. A pak tu je naše oblast (domažlicko), kde bylo loni v létě historické sucho, vyschlý rybníky, neúroda, zmizely lesy, letos je to 2x horší a o měsíc dřív, ale stejně tu prý máme "mírné sucho" :D S6 S9 . Samozřejmě že tohle bude mít jiné vysvětlení, ale ta manipulativní míra dat je tam taky celkem slušná :D .
Obrázek
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1283
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Globální oteplování

Příspěvekod Lenkalor » 18 črc 2023, 22:16

Manipulativní míra dat je slušná po celé zeměkouli.
Prostě. Co si nezměříš sám, to nemáš jisté. :D

Jinak řečeno: To, že je někde něco napsáno neznamená, že je to pravda. Většinou to znamená, že si někdo zaplatil, aby se to tak napsalo.
Naposledy upravil Lenkalor dne 18 črc 2023, 22:23, celkově upraveno 1
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1128
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: J.K., mates, Rudolf M a 20 návštevníků