řízkování kamčatky

zde můžete probrat vše o pěstování kamčatek

Moderátor: Stanley_51

Re: řízkování kamčatky

Příspěvekod Hofis » 02 říj 2020, 19:06

Možné je vše, kupoval jsem to ale jako Wojtek. Plody celkem malé, čistě vřetenovitého tvaru bez výstupků. ale za to velmi sladké, fakt nekecám. Příští rok hodím foto.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: řízkování kamčatky

Příspěvekod nene » 02 říj 2020, 19:15

Vloni jsme kupovali nějaké kamčatky pro sousedy a bylo to v době, kdy na rostlinách v zahradnictví byla ještě spousta vyzrálých plodů a bylo možné degustovat různé odrůdy. Wojtek byl pro nás jeden z nejchutnějších a nekoupili jsme ho jen proto, že jsme z fóra měli zafixované - Wojtek nebrat! :wink: . Takže - pokud to byl ten samý Wojtek, co máš ty , tak přiznáváme, že jsme si říkali - no, fakt, některé zimolezy jsou opravdu sladké :shock: :shock: :D .
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4174
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: řízkování kamčatky

Příspěvekod loni » 03 říj 2020, 08:47

Wojtek môže byť sladký, keď poriadne dozrie, čo bolo u mňa dosť veĺký problém. Väčšie kríky poliehajú a množstvo plodov poriadne nedozrievalo a dokonca tesne pri zemi plesniveli. Plody sa nevyfarbovali tak, ako tie, čo boli na sĺnku a boli podradnej chuti. No aj tým plne vyzretým, teda čo sa týka chuti, tak niečo tomu chýba. Wojtek je prekonaný oveĺa lepšími odrodami a dá sa povedať, že aj úrodnejšími. V podstate som všetky kríky odrody Wojtek zlikvidoval. Nahradila ich odroda Aurora, Blizzard.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1665
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: řízkování kamčatky

Příspěvekod Hofis » 05 říj 2020, 09:01

Nakolik souhlasím s tím, že Aurora je asi zatím nejlepší odrůda kamčatek na trhu (je velmi plodná, květy rostou ve shlucích a jsou výborné chuti), tak nemám moc rád takové to škatulkování, že tato odrůda je překonaná atd. Takto bylo již "překonáno" mnoho odrůd u různých druhů a teď se zase zoufale hledají zbytky těchto starých "překonaných" odrůd, jak pro další šlechtění, tak i pro obnovení daných odrůd kvůli chuti nebo třeba rezistenci vůči chorobám. Pro mě třeba Wojtek překonaný určitě není, naopak vysazuji další keříky, protože neznám další kamčatku s takto sladkými plody. Zatím ho žádná nepřekonala. Je to tedy velmi individuální. To samé platí u MT. Neznám další takto ranou kamčatku, která kvete tak dlouho, že stačí opýlit všechny okolo a navíc má ve zralosti vyloženě borůvkovou chuť. Možná jsem konzerva, ale je to můj názor. Vždy je to o prioritách jednotlivce.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: řízkování kamčatky

Příspěvekod loni » 05 říj 2020, 10:54

Hofis

Načo by som mal odrody, ktoré by len zaberali miesto lepším odrodám, ktoré sa objavili na trhu. To, čo som postupne likvidoval zo záhrady, bol Duet, Atut, Altaj, Sibír, Nymfa, Tundra,Wojtek a ešte nejaké drobné semenáče. Na ich miesto som si veľmi rýchlo namnožil odrody, ako Aurora, Blizzard, Vostorg atd. A dobre som urobil. V podstate po veľkom teste, aký som za celú dobu pestovania kamčatiek nezažil, teda teplej zime a následne extrémným dlhotrvajúcim jarných mrazíkoch mi najlepšie obstali práve tie kanadské odrody, ako Aurora, Blizzard a najmä Beast, tak boli obsypané plodmi. Ruské odrody mali veľmi slabú úrodu a na L. Velikánovi a
jednej z Kanadských - Honeybee boli namrznuté opakujúcimi sa mrazíkmi dokonca plody. Takže sa ukázalo, ktoré odrody ešte obmedzím. Na kríkoch napr. L. Velikána, som plody musel hľadať. No napr. na odrode Beast, tak to bolo až neskutočné:


Beast

Obrázek
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1665
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: řízkování kamčatky

Příspěvekod Hofis » 05 říj 2020, 11:39

Loni, jasně! Já když se koukám na ty tvoje lány krásných rostlin co máš (jmenuješ tady odrůdy, které jsem nikdy ani neochutnal), a pka na ty mé mrzáky, tak není o čem.Máš daleko více zkušeností a vědomostí, o tom není pochyb. Také když mi ty nebo Michal (to je jedno) řeknete, že se mám zbavit borealisu, tak si sice počkám na první plody, už ale začínám rovnou množit Auroru, protože to je opravdu nejlepěí odrůda kamčatek, se kterou jsem se setkal a věřím vám. :wink:
Mě akorát zaráží, že se tu celkem haní Wojtek, a přitom je to jediný zimolez kamčatský, který jsem kdy měl, který má opravdu sladké a podle mě dezertní plody. A nikdo to tady moc nezmiňuje. Ano, jsou oproti Vostorgu prťavé a poléhá, ale každá rostlina má něco a u Wojteka je ta sladkost plodu opravdu mezi kamčatkami rarita. Takže u mě má své místo a jsem rád, že ho mám. Podotýkám, že je to pouze můj osobní názor.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: řízkování kamčatky

Příspěvekod Hofis » 23 dub 2021, 13:44

Měl bych dotaz na zkušenšjší pěstitele kamčatek z trochu jiného soudku. Není to sice přímo o řízkování, ale spíše o roubování kamčatek. Záměr je, přeroubovat jeden z těch asi 15letých velkých keřů ve VDF vícero odrůdami jiných kamčatek. Po odplození bych ten „horší“ keř seřízl tak na 30-50 cm od země, aby zůstal ten spodní porost, co chrání kořeny a na ty nové silné výhony, co by vyrašily z vršku bych pak něco zkusil naroubovat, buď ještě na podzim, nebo pak na jaře. Máte s tím někdo nějakou zkušenost resp. mohlo by to mít dle vašeho mínění šanci na úspěch?
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: řízkování kamčatky

Příspěvekod loni » 23 dub 2021, 20:08

Hofis
Ja som to teda neskúšal, ani neviem o nikom, kto by to urobil. Vyskúšaj a daj vedieť, ako to dopadlo. Môže sa to skúsiť aj na zelené výhony, aby vo vnútri kríku bola napr. opeľovacia vetva.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1665
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: řízkování kamčatky

Příspěvekod moonvil » 23 dub 2021, 20:44

Rouboval jsem kdysi dávno, ale jen proto, že jsem dostal v zimě dřevité rouby odněkud z Ruska a bál jsem se, že to nezakoření. Jinak bych to asi nedělal, protože bych pak musel pořád hlídat kde je to vlastně přiroubované a co vyrůstá od kořenů.
Úspěšnost uchycení roubů do rozštěpu byla dost nízká, do silnějšího kmínku netuším jak by se to chytalo.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: řízkování kamčatky

Příspěvekod paloo » 23 dub 2021, 21:15

Tiež som to robil keď mi Michal dal odrezky z Ruska.Dodatok:Už by som to nikdy nerobil :|
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: řízkování kamčatky

Příspěvekod Hofis » 23 dub 2021, 23:00

Hmm, tak to nezní moc povzbudivě. :( Asi to teda zkusím spíš v létě po odplození do toho ještě polozeleného dřeva. Nejlépe v tom stavu koření, tak bude třeba i dobře chytat,,, :?
Loni: Určitě dám potom vědět výsledek. To bude ale tak někdy příští rok, letos to ořežu.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: řízkování kamčatky

Příspěvekod jaro » 14 kvě 2021, 00:21

Loni,už odrezkuješ?Ďik. S14
jaro
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 210
Registrován: 14 zář 2014, 00:44
Bydliště: Stropkov SR 200m.n.m.

Re: řízkování kamčatky

Příspěvekod loni » 14 kvě 2021, 07:37

jaro píše:Loni,už odrezkuješ?Ďik. S14

Týždeň po odkvitnutí začnem. Niektoré odrody, už pomaly dokvitajú. Kanadské ešte kvitnú a za pár dni bude po kvitnutí. Teraz už štartuje rast obnovujúcich vetvičiek. Keď trošku spevnejú, tak začnem rezať.

Keď dožijem, tak začnem množiť Auroru, Blizzard, Vostorg, Honeybee, Fialku. No uvidím, čo ešte.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1665
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: řízkování kamčatky

Příspěvekod loni » 15 kvě 2021, 20:37

Príprava na množenie v plnom prúde.

Tohoto roku budem množiť v nižších paletach na zeleninu. Zo spodu dávam sieťku a tak 2-3 cm kopostu s trochou popola. Na to dávam čistú rašelinu so zeolitom. Vyvýšil som to plastovými obrubníkmi.

Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1665
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: řízkování kamčatky

Příspěvekod haco » 15 kvě 2021, 21:38

tak toto je uz na profika S6 ja som predvlani amatersky zakorenoval zemolezy v balkonovom hrantiku - v podmiske stale trochu vody a cele to bolo vo velkom uzatvaratelnom priehladnom PE sacku/vreci postavene do tiena. uspesnost cez 50% takze spokojnost - niektore kricky uz tento rok zakvitli a bude na ochutnanie... u teba ake perceto zakoreni a prezije presadenie?
haco
nováček
nováček
 
Příspěvky: 136
Registrován: 06 bře 2019, 22:27
Bydliště: Trencin

PředchozíDalší

Zpět na KAMČATKA ( Lonicera )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků