Kanadská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Petra75 » 11 zář 2020, 21:16

Hofis: To chapu, ze si zahorel..taky mam jeste jednu ze vcerejska do sbirky a uz mam zakaz..je do kvetinace, tak se tim musim utesovat :lol: ze vlastne tolik mista nezabere..Ja si myslim, ze kupovat vetsi sazenice je lepsi..mam 3 male a jsou s nima porad problemy..jeste jedna ctvrta, presazeny chandler, tak ten se mi taky moc nelibi..postrikaka jsem je dneska nejakym systemovym fungicidem Magnicurem Energy, nic jinyho mne nenapadlo, ani nevim, jestli to zabere..proste pokus. Horsi uz to s nima stejne nebude..nevim jake fungicidy na boruvky pouzit..jestli nekdo mate s nejakym pripravkem dobrou zkusenost, tak budu rada za rady..o fungicidech na boruvky se nikde moc nepise.
Jinak prosim napis jak pouzivas ten Hydrogel..jsem zrovna vcera na nej koukala v Hornbachu, kde ho meli..taky ho nemaji prave vsude..budes ty sazenice sazet do zeme nebo do kvetinace? Ja mam ted s mensima sazenicema spis opacnej problem..jak maji jeste male koreny, tak spis trpi prelitim a zloutnou nektere..je to alchymie s tou vodou u mladych sazenic, aby to neshnilo nebo neuschlo..vetsi sazenice jsou zatim bezproblemove.
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod palino79 » 11 zář 2020, 23:06

Radek píše:Palino, pozoroval jsi i minulé roky měknutí bobulí po napíchnutí octomilkou? Já až letos.


Takisto som si to všimol až tento rok. Asi to nejak súvisí s vývojom počasia v tomto roku.
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Hofis » 12 zář 2020, 09:32

Petra75 píše:nevim jake fungicidy na boruvky pouzit..jestli nekdo mate s nejakym pripravkem dobrou zkusenost, tak budu rada za rady..o fungicidech na boruvky se nikde moc nepise.
Jinak prosim napis jak pouzivas ten Hydrogel..jsem zrovna vcera na nej koukala v Hornbachu, kde ho meli..taky ho nemaji prave vsude..budes ty sazenice sazet do zeme nebo do kvetinace? Ja mam ted s mensima sazenicema spis opacnej problem..jak maji jeste male koreny, tak spis trpi prelitim a zloutnou nektere..je to alchymie s tou vodou u mladych sazenic, aby to neshnilo nebo neuschlo..vetsi sazenice jsou zatim bezproblemove.

Jako fungicid bych doporučil síran měďnatý (modrou skalici) na list. Je součástí většiny fungicidních přípravků (samozřejmě to nesmí na plod, je jedovatý!).
Ty borůvky budu dávat všechny do země. Na tom stanovišti už roste sám o sobě mech, takže půda už bude slušně kyselá, takže jí promíchám ještě se stejným množstvím rašeliny a borkou. Hydrogelu dám nejvyšší doporučované množství. Dal jsem to tak u té Azorské borůvky v květináči i u kamčatek a jen tak si pomlaskávají. U borůvek bych se té nejvyšší doporučované dávky opravdu nebál.
Hydrogel používám tento:
https://www.floria.cz/hydrogel/
Běžně bývá k dostání v Baumaxu.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Petra75 » 12 zář 2020, 10:13

Diky za rady S14 . ten hydrogel pri dalsi vysadbe vyzkousim..obzvlast v ty zemi je to dobrej napad..
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Petra75 » 12 zář 2020, 10:46

Jinak jeste jsem si vsimla, ze mi take roste na zahradni pude mech..tak by ta zemina mohla byt asi kyselejsi? To by potom zahada prorustajiciho Patriota do okolni zeminy byla vyresena.. :o
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Hofis » 12 zář 2020, 13:25

Ano, mech roste pouze na kyselé půdě. Pokud se chceš zbavit mechu, stačí povápnit.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Petra75 » 12 zář 2020, 15:36

Tak super S6 Asi to nebudu hrotit s tim vapnem, kdyz uz pestuju ty boruvky.. mech mi roste vetsinou ve stinu, na slunci az tak moc ne..akorat ted vim, ze ta folie okolo boruvek uz neni az tak nutna..jen kvuli udrzeni vlahy mozna..nebo ten hydrogel, ale ten uz tam dodatecne asi pridat nejde..pisou pri vysadbe zamichat do substratu, takze ho dostanou az ty, co budu jeste dosazovat na jare do pudy..
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Petra75 » 02 říj 2020, 12:22

Jen pro info: zhruba od 15.9. zacina nakvetat odruda Hortblue Petite, nakveta zatim jednotlivymi kvety, v soucasne chvili k 2.10. jich ma ve fazi kveteni jen asi tak do desiti kvetu..jeste dalsi ale pribudou.
Pokud by se nekdo rozhodoval pro koupi teto odrudy kvuli dvema urodam, tak ta druha uroda je opravdu o nicem..Mozna kdyz by se pestovala v kvetinaci, tak ji po druhe fazi kveteni leda na podzim dopestovat ve skleniku. Nemam odzkouseno, mam ji v zemi.

Takze plusy teto odrudy:
- spolehlive kazdorocne nakveta, kvete jako prvni uz od dubna
- vhodna do mensich zahradek, nepotrebuje zatim moc prostoru
- celkem odolna boruvka, snese obcas i prisusek
- snasi vyssi ph pudy
- rannejsi odruda, dozrava zacatkem cervence
- hodne boruvkova chut plodu
- netrpi na choroby, celkove odolna odruda

Minusy teto odrudy:
- vysoka porizovaci cena boruvky
- mensi plody
- plodi sice 2x za rok, jak se uvadi, ale druha uroda v nasem klima
nedozraje

Pokusim se ji na jare hodne orezat a snad se podari docilit vetsich plodu..jinak ta velikost plodu zatim u mne nic moc. Ale mozna to je tim, ze jsem ji zatim nijak zvlast neprorezavala..pristi rok uvidim :wink:


Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Radek » 02 říj 2020, 19:22

U mne na podzim hodně kvetla Top Hat a taky to samozřejmě vůbec nemělo šanci dozrát. Myslel jsem, že na jaře už nepokvete, ale nestalo se tak. Teď na podzim se jakoby poučila a už nekvetla. Třeba se Tvoje Petite Hortblue taky příští rok "poučí".
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Petra75 » 03 říj 2020, 00:18

U mne loni Hortblue Petite byla na podzim cela obalena kvety, myslela jsem si prave, ze na jare kvuli tomu nepokvete...letos na jare, byla navzdory tomu uplne cela kvety primo obalena..skoda ze jsem nevyfotila..ale diky dvema postrikum proti puklicim, jimiz byla boruvka silne napadena, vetsina plodu opadala a boruvka se konecne po 3 letech dala do rustu..mozna proto ted kvete i mene..porad roste.
Pokud cela vykvete, tak nafotim.
Top Hat mam letos koupenou malinkou sazenici, mam ji v kvetinaci a ze zacatku jsem myslela ze neprezije..v zemi se ji vubec nedarilo. V kvetinaci se zastavilo zloutnuti, tak snad ma nejhorsi za sebou..pokud kvetla Top Hat na podzim, tak je to asi vice neobvykly jev nez u Hortblue Petite..ta ma mit dve urody, ale ta druha uroda se v nasem klima neda pocitat..mozna by pomohlo ji pestovat v kvetinaci a pak dat na podzim do skleniku.
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Radek » 06 říj 2020, 10:21

Jsem zvědav, jak se ti osvědčí proti puklicím ten postřik. Já provedl očistu jen mechanickou u North Country a North Sky. Dva roky, co byly na balkoně, měly spoustu květů a žádný plod. Na vině bylo nedostatek včel ve městě a asi i ty puklice. Pokud i příští rok to bude stejné, budou určeny k likvidaci. Roznést na ostatní borůvky ještě puklice, tak to je to poslední, co by mi scházelo. Zajímavé je, že kromě nás dvou, si tady na puklice nikdo jiný nestěžoval. Před lety u citroníků byly puklice nebo roztoči konečná a rostlina vždy uschla.
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod nene » 06 říj 2020, 11:00

Radek píše:... kromě nás dvou, si tady na puklice nikdo jiný nestěžoval.


My si stěžovali několikrát, akorát u borůvek zatím ne. Zničily nám broskev, kiwi.....je to o to horší, že samečci vypadají něžně a neškodně.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Petra75 » 06 říj 2020, 11:13

Myslim, ze na vine byly spis ty puklice nez vcely..ta moje zamorena boruvka puklicema, take ji opadaly skoro vsechny plody, coz je u ni neobvykle..byla puklicema uplne obalena..vsimla jsem si toho na jare bohuzel az v kvetu, kdyz ji zacinali usychat cele vetve..nejdrive jsem take kvuli tem kvetum zkousela lihovy roztok na vatovy tampon a mechanicky je odstranovat...ale to napadeni bylo uz prilis velke a boruvka byla samy kvet, tak bych ji celou akorat polamala a kvety by stejne sly dolu..takze jsem musela volit bohuzel cestu chemie..tabakovy postrik take vubec nezabral..Pouzila jsem prostredek Decis na ovocne dreviny, ten je v silnejsi koncentraci nez ten na okrasne dreviny..ten zabral, udelala jsem 2 postriky..v rozmezi 1 tydnu..puklice jsem zlikvidovala..plody ve velke vetsine sice opadaly, ale boruvka se diky tomu hodne rozrostla a vypada tedka o dost lepe.
Jinak ty puklice jsem mela uplne na vsech boruvkach zasazenych v zemi..tenhle sajrajt po nich proste leze a je treba to kontrolovat a jeste nez se daji boruvky do kvetu, tak pripadne zasahnout a postrikat v pripade vetsiho napadeni. Pokud jich tam je jen par, sem tam nejaka, tak je pravidelne mechanicky odstranovat lihovym roztokem na vatovem tamponku..nebo tabakovym roztokem. Ale chemie je samozrejme jistota. Ja hned na jare vsechny boruvky dukladne prohlednu a osetrim jeste pred vykvetenim, pokud nejake puklice objevim..zatim jsem tam zadne nenasla.
Tak je zkus Radku postrikat nez zacnou na jare kvest, treba pak uz kvety neopadaji. Byla by skoda je kvuli puklicim zlikvidovat, vypadaly jinak pekne :wink:
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Radek » 06 říj 2020, 12:51

U mne se na borůvkách vůbec plody nevytvořily (kromě snad 10), takže nemohly ani opadnout. Budu muset být na jaře pozornějsí při prohlídce borůvek.
Naposledy upravil Radek dne 06 říj 2020, 18:20, celkově upraveno 1
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Petra75 » 06 říj 2020, 15:40

Ja jsem prece jen par puklic objevila tedka na 2 boruvkach, ktere jsem na jare cistila tou setrnejsi mechanickou cestou..ale jen slovy asi 6 ks..tak jsem je sundala a zatim nebudu resit..vetsinou na vetvich, ktere stejne na jare ostriham..na boruvce postrikane chemii neni ani jedna puklice..takze ja to mozna na jare ten zbytek striknu preventivne a bude doufam klid..nesmi se to premnozit, jinak muzou zahubit celou rostlinu a jeste se rozlezou na ty ostatni. Lepsi pri nejhorsim prijit o urodu nez o celou boruvku.
Decis je na puklice spolehlivej, odzkouseno i na silne napadenych ruzich, ktere diky tomu postriku take prezily..
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků